İçeriğe Yönlendir
Mehmet Semih Zorlu

D1S Balast Arızası

Recommended Posts

Mehmet Semih Zorlu

İlk defa basima gelen birsey...

Sifir alip kullandigim D1S balasti BMW f30 araca bagladik tabiki sistem xenon olmadigi icin hata verdi. bende ariza uyarisi olmamasi icin balasti direk akuden role ile bagladim. farlar acilinca roleler tekiklendi ve hatasiz sorunsuz xenonlarimiz calisti. ama ertesi gun birtanesi daha sonraki gun de diger balast ariza yapti. ariza su sekilde fari acinca ampuller 3 4 defa yanip sonuyor ve sonra tamamen sonuyorlar... balastlar vr ampuller sifir... balast degistirince ampuller duzgun yaniyor merak edip icini acip baktim ama yanan bir komponent goremedim... birazdan videoyu yukleyecegim...

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Araç çalışmaz iken kontak açık durumda balastlar çalışıyormu test ediniz.Çalışıyor ise sorun araç çalışınca ampul olmadığı için koruma moduna geçiyor demektir.Akım çekmediği için ampul yok olarak algılıyor.

Öncelikle bilğisayara baglayıp xenon modu varsa ona alıp hafızaya yazdırın.Yok ise Ampul yerine geçecek modul yapmanız gerekiyor,genelde sizin araçlarda 4700mf 35volt işe yarabiliyor.Deneyerek sorun çözümüne gitmeniz gerekiyor.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

Başkan uzun zamandan beri anca girebildim foruma.. sorun şu balastları soktum dışardan çalıştırıyorum ama zenonlar sürekli yanıp yanıp sönüyor. Balastları değiştirince çalışıyor... bu balastların tamirini yapan varmı acaba 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
14 saat önce, Mehmet Semih Zorlu yazdı:

bu balastların tamirini yapan varmı acaba 

Malesef balastlar tamir edilebilecek yapıda değiller ...

İletiyi paylaş

Mehmet Semih Zorlu

birkaç forumda okumuştum içindeki kapasitörleri ve mofset tarzı komponentler değiştiriyorlar.. bu arada bu cumartesi hella balaslarda montaj sırsında bozuldu hemen hemen 7 - 8 yılda bu bu 2 oldu... arabaya taktık taktıktan sonra önce ampul bozuldu ve sonra 2 adet daha balast ananaylara geldi.. elidme 4 tane d1s balast var şuan bozuk halde çok can sıkıcı

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
5 saat önce, Mehmet Semih Zorlu yazdı:

birkaç forumda okumuştum içindeki kapasitörleri ve mofset tarzı komponentler değiştiriyorlar..

Doğrudur ! ama ben karşılaşmadım tamir yapan biriyle , henüz denk gelmedi ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Balastlar orijinal ve ampuller yan sanayi ise bozulması normal.

Ampuller orijinal ise balastın bozulması sıvı teması yada nemlenme kaynaklıdır.Başka türlü Hella balastta sorun olmaz.Olanıda tamiri oldukça zor ve yazdığınız hatalar çok nadir Hella d1s sınıfında olanlarda çok zor.Helede çakma xenon kullanıldı  ise.Yan sanayi balastlar içinse yoruma gerek yok.Sıfır aldığınız balastlarında orijinal olduğunu düşünmüyorum.

Bosch ve Hella çakma xenonları hiçmi hiç sevmiyor.:lol:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Tugrul ozdemir

Merhaba, öncelikle bilgi dolu paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Benim 2012 model bmw 320d (f30) aracım var ve yaklaşık 6 ay önce sol ön xenon söndü ve sol kısa hüzmeli far arızası verdi. Benimde ilk aklıma xenon ampülünün ömrünün bittiğini düşünerek orjinal osram d1s (35w) (oem koduyla birebir uyumlu) aldım ve her iki xenon ampülünüde değiştirdim.

İlk etapta ikiside güzel yandı ama değiştikten bir gün sonra tekrar yine sol xenon söndü ve uyarı işareti verdi. Araştırmalarım sonrası xenon beyni dediğiniz balast da problem olabileceğini sizlerden öğrendim. Sormak istediğim şu; piyasadaki yedek parça firmalarında farklı fiyatlarda oem logolu fakat çin ürünü olan yada magneti marelli marka orjinal dedikleri ürünler var. Fakat yetkili serviste bu ürün 590 euroya satılırken ( yetkili servis genelde çok yüksek ama) orjinal oem dedikleri ürün 1500 TL civarına satılması bende kuşku uyandırdığından 6 aydır bu şekilde kullanmaya çalışıyorum.(hella marka bulamadım)

Oktay beyinde dediği gibi başka araçlarda araç beyinlerine zarar verdiğini ve çok daha yüksek maliyetler oluşturduğunu bende duydum. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? ve istanbulda güvenilir ürünü nerede bulabileceğimi açıkcası bulamadım( internet sitelerinden satılanlara çok güvenemiyorum bazıları çakma ürünleri bile orjinal diye satıyor maalesef). Bu konuda değerli fikirlerinizi rica ederim. Teşekkürler

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
17 saat önce, Tugrul ozdemir yazdı:

Merhaba, öncelikle bilgi dolu paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Benim 2012 model bmw 320d (f30) aracım var ve yaklaşık 6 ay önce sol ön xenon söndü ve sol kısa hüzmeli far arızası verdi. Benimde ilk aklıma xenon ampülünün ömrünün bittiğini düşünerek orjinal osram d1s (35w) (oem koduyla birebir uyumlu) aldım ve her iki xenon ampülünüde değiştirdim.

İlk etapta ikiside güzel yandı ama değiştikten bir gün sonra tekrar yine sol xenon söndü ve uyarı işareti verdi. Araştırmalarım sonrası xenon beyni dediğiniz balast da problem olabileceğini sizlerden öğrendim. Sormak istediğim şu; piyasadaki yedek parça firmalarında farklı fiyatlarda oem logolu fakat çin ürünü olan yada magneti marelli marka orjinal dedikleri ürünler var. Fakat yetkili serviste bu ürün 590 euroya satılırken ( yetkili servis genelde çok yüksek ama) orjinal oem dedikleri ürün 1500 TL civarına satılması bende kuşku uyandırdığından 6 aydır bu şekilde kullanmaya çalışıyorum.(hella marka bulamadım)

Oktay beyinde dediği gibi başka araçlarda araç beyinlerine zarar verdiğini ve çok daha yüksek maliyetler oluşturduğunu bende duydum. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? ve istanbulda güvenilir ürünü nerede bulabileceğimi açıkcası bulamadım( internet sitelerinden satılanlara çok güvenemiyorum bazıları çakma ürünleri bile orjinal diye satıyor maalesef). Bu konuda değerli fikirlerinizi rica ederim. Teşekkürler

Balastları sağ-sol değiştirerek sorun devam ediyor mu teyit edin önce. Problem basit bir temassızlık bile olabilir, bağlantı noktalarını wd40 ile temizleyin. Eğer balastın bozuk olduğuna eminsek çıkma bile alabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...