İçeriğe Yönlendir
Oktay Toker

VW Passat 8 (2015-) Oem Led far adaptasyonu

Recommended Posts

Oktay Toker

Ankara'dan bir arkadaşımız için önce orijinal fara bi-xenon mercek çalışması için konuşurken oem led far arayışına ve buluncada alınarak üzerinde çalışmaya karar verildi.İlk başta çok uğraşacağımı düşünmemiştim fakat her bölüm için incelemeler ve oldukça uzun süren uğraşlardan sonra yanıldığımı anladım.Arkadaşımızlada müzakereler ile ve Rabbimin izni ilede işi sonuna kadar götürerek bitirmeye karar verdik ve çok şükür alnımın akı ile işin içinden oldukça güzel sonuç alarak geçtiğimiz aylarda çıkmak nasip oldu.Rabbim arkadaşımızın sabrı içinde bir kez daha Razı olsun.

En çok uğraştıran bölüm ön gündüz farı düzenegi ve perde yapım aşaması oldu.Ana ledlerin üniteside ledin karakteristiğini öğrenene kadar bir çok sürücü denemesi yaptım.Tesadüfen aynı parçaların kendime yedeğini buldum ve çalışma sürecei oldukça rahat bir aşamada sürdürmeme sebep oldu. 

Perde yapısı çok uzun süren bir süreç oldu.Servo sistem olduğu için ilk başta aynı düzenekte düzgün verim alamaya yönelik çalışmalarım oldu.Sonra yeni tip Valeo bi-xenon merceğin yapısı için uğraştım.Yapı 2mm geniş geldiği için bunu yerine alıştırmaya uğraş verirken bir gün forum üyesi Musa arkadaşımızın bir çalışmasını inceleme fırsatı bulunca kendisininde rızasını alarak perde yapısını çin malı bi-xenon merceklerin selenoidini kullanarak bitirdim.

Her led için ayrı led sürücü kullandım.Sinyal ve gündüz farı yapılaraı için oem Valeo led sürücüleri kullandım.Bu sürücüleri hali ile uydurmak için adaptasyon aşamaları içinde epey uğraşlar verdim.Uzun süreli testler sonrasıda stabil şekilde çalıştırabildim.

Kısa far perdeli led merceğindeki ledler.Altlı üstlü montajı var yani 2 tanen büyük led geniş açı reflektör bölümü,4 tane küçük led dar açı reflektör bölümünde aktif oluyor.Küçük ledler olmadan hiç bir işe yaramayacak bir led merceği oluyor.Dar açı reflektörleri çok önemli unsur teşkil ediyor.

0509.jpg

Yardımcı kısa far led merceğinde 2 tane led var.Orta derecede bir açıda reflektörde aktif oluyor.Kısa farda ki led merceği ve bu led merceğindeki toplam ışık gücü 4500 lümen civarına takabül ediyor.

6678.jpg

Dönüş farında 2 led ve 2 chipli olarak kullanılan ledler mevcut.her far için 1600 lümen civarı ışık gücü mevcut.

6707.jpg

Kısa far led merceği bi-len perdesi ile duvar görüntüsü.

9391.jpg

Bi-led perdesi yapıldıktan sonra.

9398.jpg

Orijinal kablo demeti.Resimde baglı olduğu için büyüklüğü belli değil fakat tam bir kablo agı mevcut.

9400.jpg

9418.jpg

Uzunlardaki görünüm.aracın Duvar resmi ne vakit gelir bilmem.

9423.jpg

5577.jpg

5579.jpg

5580.jpg

6197.jpg

Her led için kablo çıkışları ile görünüm.

9505.jpg

Yükseklik motorlarıda analog versiyon ile değişimi yapılarak aktif hale getirildi.

9507.jpg

9519.jpg

9522.jpg

9537.jpg

9553.jpg

9908.jpg

9911.jpg

9912.jpg

9913.jpg

9915.jpg

9916.jpg

Video.

https://www.youtube.com/watch?v=v9Xjj6pXH-4

https://www.youtube.com/watch?v=59o5d_9Kuyc

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Işık deseni gayet homojenmiş :bravo:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray

aşırı kompleks. güzel olmuş. tebrikler.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Salih Çelik

yeni passat B8 sıfır aldım ama led far yok çünkü fabrika çıkışlı çok pahalıydı sizin sitenizde örneiğini gördüm ben takmak istiyorum aynısından ama bunun için ne kadar masrafım gider ve bunu kim nerde yapıyor yardımcı olursanız sevinirim

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

farları, far modüllerini, gerekli kablolama tesisatını yurtdışından getirtirseniz kendiniz de yapabilirsiniz. elinzide 1 adet de VAG COM cihazı olması lazım kodlama için.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
2 saat önce, salih çelik yazdı:

yeni passat B8 sıfır aldım ama led far yok çünkü fabrika çıkışlı çok pahalıydı sizin sitenizde örneiğini gördüm ben takmak istiyorum aynısından ama bunun için ne kadar masrafım gider ve bunu kim nerde yapıyor yardımcı olursanız sevinirim

Konu Açmadan Önce Forumda Arama Yapınız, Aracınızın Konusunu Bulup Ona Devam Ediniz !

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Edirne'den bir arkadaşımızın Passat B8 aracı için oem ledli versiyon farları halojen sisteme adaptasyonu yapılarak far sökülüp led far takılıp sokete tak çalıştır ve aküden beslemeli role tertibatı ile ve tampondan gündüz farı tetiği alınarak sabit manuel aydınlatma şeklinde çalışması sağlandı.Led merceğin perdesi bi-led olacak şekilde perde değişimi yapıldı.Her led için ayrı ayrı led sürücü kullanıldı.Bunda sinyal yanınca gündüz farı kısılarak yanması sağlandı ve Rabbimin izni ile yapması kısmet oldu.

2460.jpg

2463.jpg

2468.jpg

2471.jpg

2478.jpg

2479.jpg

2481.jpg

9528.jpg

9539.jpg

9902.jpg

WA0004.jpg

WA0027.jpg

Video.

https://youtu.be/TYtchbv6LsM

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Far ayarı sonrası yeniden ve yükseklik ayarıda çalışır  video çekilecek bilahire ekleyeceğim.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Çok güzel. Maliyet epey tutmuştur ?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Çıkma far olarak en büyük maliyeti tutan kısım.Dönüşüm aşaması içinde biraz daha gerekiyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Çetin Yılmaz

2016 passat comfortline arabam var ankarada uygun fiyata led far taktıracağım yer paylaşırsanız sevinirim

İletiyi paylaş

Sırrı Polat

led far derken , farları komple led farlar ile değiştirecek misiniz yoksa farlarınız halojen de kendi farlarınızı led ile modifiye mi ettireceksiniz.

İletiyi paylaş

Çetin Yılmaz

Komple değiştirmek daha mantıklı diye düşünüyorum

İletiyi paylaş

Sırrı Polat

çiftine  boş olarak temizliğine göre 3500-4000 tl arası fiyat veriyorlar , geçenlerde bir arkadaşa almıştık , boş derken led balastları üzerinde değildi onları ayrıca satın almanız gerekiyor , aldığımız arkadaşın aracında zaten aynı fardan olduğundan kendi balastlarını kullanmıştı.Yarın bir fiyat sorarım lakin bu iş biraz tuzlu olur , balastlarla birlikte , tabi bir de bunun soket uyumu sorunu var , soket pinlerinin ledli farlara uyarlanması (soket pinleri uymayacaktır muhtemelen) , bunun araca wag cihazı ile tanıtılması...ayrıca bidiğim kadarıyla o farların çalışması için araç üzerinde değişik yerlerdeki sensörler vasıtası ile tetiklenmesi gerekiyor (mesela ayna altları , aks üstü vs gibi yerlerdeki sensörler )yani biraz külfetli bir iş

far modifiyesini forumumuz üyelerinden oktay abi yakın zamanda bir araçta uyguladı diye biliyorum , başlığı görünce o da yazacaktır bir şeyler , 

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Çetin Yılmaz

İlginize teşekkür ederim 

ankarada birisi taktırmış 

2.400₺ yeni oem parça 

ama orjinal gibi olmazsa diye güvenemiyorum 

araştırıyorum acaba yapan yaptıran varmı diye

İletiyi paylaş

Sırrı Polat

komple çift far , balast ve sensörleri ile birlikte ise çok iyi , lakin sizin araçtan marka ve model olarak daha düşük bir aracın örneğin toyotanın bir çift oem farını almaya kalksanız 1000 tl üstüne bir bir de dışarıdan led değil bi-xenon modifiye yaptırsanız 1200-1300 tl eder 2200-2300 tl , sizin hem farlar oem , hem led , hem de sensör vs içinde ve montaj da içinde , fiyat adet fiyatı değilse gerçekten iyi , acaba modifiye ettirmiş olmasın , belki bahsettiğim üyemizin yaptığı modifiyedir , nerede yaptırdığını öğrenseydiniz keşke

İletiyi paylaş

Çetin Yılmaz

Kendi jetta arabası var taktırmış gördüm 

2400₺ ver hemen getirteyim dedi 

güvenemedim olurmu olmaz nı diye 

İletiyi paylaş

Çetin Yılmaz

Orayada baktım ayrıca ender elektronikten kimse memnun değil anlamadım valla 

İletiyi paylaş

Sırrı Polat
Şimdi, Çetin yılmaz yazdı:

Orayada baktım ayrıca ender elektronikten kimse memnun değil anlamadım valla 

ben tanımam şimdi netten yazınca çıkan sonuçları yazdım , fiyat hakkında bilgi edinmek için , 2400 tl çok komik bir rakam bence aşağıdaki linkde modifiye çalışması var

http://www.geceucusu.com/topic/7386-vw-passat-b8-2015-oem-led-far-adaptasyonu/

İletiyi paylaş

Çetin Yılmaz

Oktay bey passat b8 arabam var yaptığınız sistemin maliyeti nedir görüşebilirmiyiz ankaradayım

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Jetta led far ile Passat led far birbirinden tamamen farklı far modelleridir.Passat led far tamamene içinde her aydınlatma formu leddir.

Jetta ise sadece gündüz farı leddir ve diğer kısımlar bi-xenon mercek ve park leddir,sinyal 21watt yada 18watt ampuldür.İki ayrı model araç versiyonu ve ayrı bir far modeli.

İncelemeden alışveriş yapılmamalı.Karıştırılmasın.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş
On 30.04.2017 at 23:04, Çetin yılmaz yazdı:

Oktay bey passat b8 arabam var yaptığınız sistemin maliyeti nedir görüşebilirmiyiz ankaradayım

Konu Açmadan Önce Forumda Arama Yapınız, Aracınızın Konusunu Bulup Ona Devam Ediniz.

On 30.04.2017 at 22:45, Çetin yılmaz yazdı:

Kendi jetta arabası var taktırmış gördüm 

2400₺ ver hemen getirteyim dedi 

güvenemedim olurmu olmaz nı diye 

Full led far değildir o.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...