İçeriğe Yönlendir
Oktay Toker

Opel Insignia 1 (2008-2017) Cosmo far Power led sinyal,gündüz farı,uzun hüzme

Recommended Posts

Oktay Toker

Rabbimin izni ile yine uzun süren bir çalışmayı son derece güzel bir sonuç ile bitirmek kısmet oldu.Farlar Bursa'dan bir arkadışımıza ait İnsignia aracı için alınan İnsignia Cosmo modelin Afl farları diye bilinen modeli.Çalışmaya ilk başta sadece mercek değişimi için başlandı fakat sonradan iş büyüdü,Yeniden yapılanan gündüz farı,orjinal gündüz farının yerine sinyal ve orjinal sinyalin yerine led uzun hüzme yapılmay akarar verilerek işin akışı uzadı.bu çalışmadada oldukca fazla testler,dizayn aşamaları yaptım.Sonra bu çalışmalara ilave olarak ledlerin yanış şekilleri ile oynama yaptık.

sinyalleri akan ışık yada yürüyen ışık şekiline benzetmeye,yeni dizayn ettiğimiz Gündüz farınıda kademeli olarak yanmasını istedik ve istenilen şekildede sonuç alarak farları kapattık.

Güdüz farında smd her biri 50 lümenlik yarım wattlık ledler kullanıldı.Sinyalde 1 watt amber ledler kullanıldı.Uzun hüzme ledlerimizn her biri 20watt power led olarak sağ ve sol olarak 6 led 20derecelik reflektör sınıfı lens kullanılarak güzel bir sonuç alındı.

İç mercek kapagının boyanmış hali ile benim düz çubuktan bükewrek bu şekli verdiğim parça son şekilde ince kalınca montajı zorlaştığı için 3 mm daha geniş hali ile Lazerde kesilmiş aynı şekildeki pleksi çubugun Gümüş grı ye boyanmış hali.

Gündüz farı ledlerinin montajlanmış hali.

Ledlerin önünün kapanması için metalik grı ile boyamış pleksi çubukların montajlanmış hali.

Gündüz farının yanış şekli.

Uzun hüzme power ledlerimizin montajı.

Araç sahibi arkadaşımız ile dizayn ettiğimiz lens sabitlemesi ve ön görünüşe destek veren parçanın yapımı.Lazerde kesilen parça görünümde çok eyi değiştirdi.Bu parça yerine son anlarda aklıma gelen bu genişlikte pulu kesip biçip kullanmak vardı yada aliminyumda delip kesip yapmak vardı.sonra fikir birliği ile üstteki parçayı geliştirdik.Ledlerin sogutucu bölümündeki ayaklar hiza ve yön verebilmek için bu şekilde yapıldı.

Uzun hüzme ledlerin montajlı hali.

Orjinal sinyal camı uzun hüzme yapısı için kesildi ve siyaha boyandı.

Orjinal gündüz farı bölümündeki ledler söküldü ve yerlerine her bölüm için 2 şer tane olmak üzere toplamda 12 led takılarak sinyal aşamasıda aşılmış oldu.

Küçük devre Sinyalin akışkan veya yürüyen şekilde yanması içinve hızıda kontrol edilebilecek şekilde yapılmış devresi,Gündüz farımızın 4 kademeli olarak sıra ile yanmasını sağlayan gecikmeli role devresi ve dönüş farlarının gecikmeli yanmasını sağlayan devremizin bitmiş hali.Sinyal devresi son model Audi araçlardaki sinyal yanışından yola çıkılarak yapıldı.Gündüz farı sıralı yanması ise arkadaşımızın istegi üzerine yapıldı.

Farların bitmiş hali.

İlk test montajı.

Monatjlı hali.

Power led uzun hüzme duvar resmimiz.Mercek gibi uzun hüzme şekli gücü beklenemez tabiki fakat ciddi manada yardımı olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Çekimi ışık kısması yaparak çektim.

Resim linkleri yenilendi.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Bilahire Gündüz resimleri ve videoları gelecek eklyeceğim.Şimdilik tadımlık bir sinyal gündüz farı videosu.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 6

İletiyi paylaş

Onur Turan

abi gerçekten üstün bir çalışma olmuş ellerine sağlık :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Çalışma başarılı ama bence pic programlamaya başlama zamanın gelmiş geçmiş abi. :bravo:

Şu delikli plaket ve mini entegreleri görünce benı 6 yıl öncesine götürdün.;O zamanlar delikli plaketle led yakcaz diye ugraşırken şimdi tek işlemciyle arabanın bütün aydınlatma sistemine hükmetmeye çalışıyorum

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

+1 mustafaya katılıyorum...

abi pleksiyi lazerle nerede kestirdin? çok güzel olmuş.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Pic kontrollü ve kartlı dizayn için ayrıyeten ve özellikle seni söylüyorum.Benim için tek çalışmaya yönelik bu tip detay fazla gelir.

Ne yalan söyleyim delikli pertinax çalışmasını daha çok seviyorum.Pi tasarımda yapsam böyle olur galiba :biggrin::lol:

Fatih araç sahibi arkadaşımız forum üyemiz Emin,stop içinde pleksileri kesti sağolsun.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz

eline sağlık oktay abi,

gündüz farına kullandığın ince ledleri nereden temin ettin, adı nedir?

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Smd 5630 150ma power led.Marketdiğital.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz

İsınma driver gibi işleri var mı yoksa direk ver 12 v yi cossun mu(power led olduğu icin şüpheliyim)

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Şüphelerinde haklısın.Ben her montajda en az 10 ledi heba ediyorum.En zor kısmı sogutucu ilavesi.sürücü olarak 150ma bulursan kullanabilirsin.Ancak seri paralel yapıp belli degerde sürücü kullanılabilir.Bu durumda son derece iyi sogutucu olması lazım.Ben tam güçte asla led çalıştırmıyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Serbay Çakırlı

Ellerinize sağlık üstün bir çalışma olmuş araç sahibine kazasız belasız kullanması dileğiyle

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Umut Taşlı

harikulade bir çalışma olmuş.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Erkan Kahya

Oktay abi çooook güzel olmuş. Uzun hüzme için kullandığın 3lü ledlerin gündüz/gece sellektör videosunu merakla bekliyorum.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Abicim ellerin dert görmesin :bravo: Çok güzel araç sahibi de iyi günlerde kullansın inşallah...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emin Günaydın

buyrun arkadaşlar videosu. biraz geç oldu, yollardaydım, kusura bakmayın.

oktay ustamın ellerine sağlık.

• Beğen 6

İletiyi paylaş

Oktay Toker

İyi günlerde kullan.Bu video durumu net anlatıyor. :good1:

Sanırım hala yollardasın.Hayırlı yolculuklar diliyorum.

İletiyi paylaş

Burak Küçük

Harika... Opel görse utanırdı :bravo: elinize sağlık

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mert Girgin

Oktay bey yine harika bir çalışma cıkartmışsın .Gündüz farının yürüyen ışık effecti harika olmuş Araç sahibi arkadaşımada hayırlı olsun diyorum

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Karabulut

tek kelime silah olmuş silah :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Semih Tunca

Oktay Abi Eline sağlık çok güzel olmuş özellikle gündüz farına geçişteki hareket bi harika .20 wattlık power ledler ve işçilik çok ince düşünülmüş .

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Akça

elinize sağlık çok güzel olmuş

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Sequential signal :) Oktay yine aşmış bir çalışma yapmışsın. En çok uzun far ledlerini beğendim :) Sinyal ledleri daha sık yanabilir, biri sönmeden sıradakı hemen yanabilir.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Uğur Kamil

Çok güzel bir uygulama olmuş.

Sadece 4'lülerin aynı anda yanmaması biraz görüntüyü bozmuş.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Ayar tirimpotu çok hassastı yerine sabitlemeden önce aynı anda yanıyordu.Trimpotu sabitlemem ragmen yerine montaj esnasında kaymış olackki bu şekilde oldu.Nazarlık olsun dedik bıraktık.Sinyaller ve gündüz farı akışı istenirse hız ayarı değişebilir halde yaptım.

Maddi imkan biraz daha zorlnasada idi ama ciddi bir fark ile uzun ledlerimiz cidden dahada iyi uzun ledi olabilecekti ama renk seçenegide sadece günışıgı olacaktı.

İletiyi paylaş

Semih Tunca

Oktay abi ben gün ışığı daha çok seviyorum uzun farlara kısmen de olsa led için bir düşüncem var senin bahsettiğin dahada iyi olacak olan led ne idi

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Kullandığım ledin 24watt olanı.Her biri 16 volt 1500 ma de 2000 ile 2300 lümen arası.Gün ışığı led bu beyazı 2800 lümen.14 voltta ise 2000 lümen ciavrı ışık verebilir ve ısı son derece minimal olur.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...