İçeriğe Yönlendir
Burak Dirican

Land Cruiser Vx100 Xenon Uygulama

Recommended Posts

Burak Dirican

Değerli Dostlar,

Forumunuza Ankara'dan yeni katıldım ve kısa bir araştırmadan sonra benim aracıma benzer, sadece Prado modeline uygulanmış bir çalışma buldum.

Sizlerden ricam, bilgilerinize ve tecrübelerinize dayanarak bana bu konuda yardımcı olmanızdır.

Aracım, ana başlıkta belirttiğim gibi Toyota Land Cruiser Vx100 model. Araç 2003 yılı yapımı.

Kataloğunda belirtildiği üzere,

Kısa farları - 9006 - HB4 halojen

Uzun farları - 9005 - HB3 halojen

Ampullerin yaşlanmasını da dikkate alırsak gece aracın aydınlatması sürücü için tehlikeli olabilecek boyutlarda az.

Durum bu şekilde olunca, sizlerinde görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda araç için uygun bir mercekli çözüm arayışı içindeyim.

Bana en uygun ve görüş sağlığı açısından desteğini esirgemeyen tüm dostlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

post-6713-0-50152500-1373359723_thumb.jp

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Burak bey merhaba aramıza hoş geldiniz :flowers:

Cruiser in far iç yapısı ve reflektörü mercek uygulaması için yeterli büyüklükte ve camlar freeform , gerekli ekipman ve uygulama için size elimizden geldiğince yardımcı oluruz , el beceriniz varsa montajı kendiniz yapabilirsiniz kolay değil ama imkansız da değil ...

Uygulama için maddi imkanlar el veriyorsa , mercek montajını alınacak 2 adet çıkma far üzerinde yapmak ilk defa bu işi yapacaklar için 1.tavsiyemizdir...

14591078_1.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Mercek şapkası seçimi en önemli boyutu.Far büyük olunca yakıştırabilmek gerçekten zor.

Yanlız arkadaşımızın eklediği resimdeki far desenli cam modelli olana benziyor.Resim çok küçük.Aracınızın orjinal farı daha belirgin halde gösteren resmi olursa yorum daha net olacaktır.

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Mahmut Bey, Oktay Bey,

Hızlı cevaplarınız ve ilginiz için öncelik ile çok teşekkür ederim.

Sizlerin değerli vakitlerini boşa harcamamak adına kendi aracımdan yeni bir kaç fotoğraf çektim, umarım bu fotoğraflar doğru seçim yapmamızda yardımcı olacaktır.

Saygılarımla,

post-6713-0-25350400-1373365345_thumb.jp

post-6713-0-03840400-1373365346_thumb.jp

post-6713-0-75144800-1373365346_thumb.jp

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş

evet bana da desenli gibi geldi, inşallah desenli değildir çünkü desenli camı düz hale getirmek baya bir uğraştırıyor...

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Fatih Bey,

Ön cam düz, sadece camın içinde yatay durumda 3 adet çizgi var. Yukarıda yüklediğim fotoğrafların içinde en sonuncusunda anlatmak istediğim konuyu görebilirsiniz.

Saygılarımla,

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Camlar parabolik değil o görünen desenler reflektöre ait :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Tamamdır şimdi oldu.

Rahatlıkla mercek çalışması yapılabilir.Sellektör sorununu aşmak için Gen5 balast tavsiye ederim.Mercek Yeni tip hella veya bence yeni tip valeo olursa daha iyi olabilir ama her halukarda mercek kapagı seçimi sizi zorlayabilir.

Mercek çalışmasında mecburen bu görüntü teke inecek.Harici bir far üzerinde bu çalışmayı yapmanız bence çok iyi olur.

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Mahmut Bey, Oktay Bey,

Desteğiniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Ancak sizden ricam, beni bu konuda zır cahil kabul etmeniz yönünde. Zira belirtmiş olduğunuz Gen5 balast benim için bir anlam ifade etmiyor. Kusuruma bakmayınız lütfen.

Mercek olarak hella veya valeo olursa neden kapak seçimi beni zorlar, onu da bilemiyorum.

Çok şey istediğimin farkındayım...

Sonuç olarak ben bu işi tek başıma yapamayacağımı da biliyorum...

Saygılarımla,

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bizlere özelden ulaşırsanız her şekilde yardımcı olabiliriz.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Estağfurullah Burak bey cahillik diye tabir etmeyelim biz bunu bu konuda bilginiz sınırlı olabilir bizlerde bir çok şeyi forumumuz GeceUçuşu sayesinde öğrendik.

1- Hella mercek montajı kolay olduğu ve genelde hızlı selektör yaptığı için 1.tercihimiz...

2- Gen5 balast serisidir D1S ampul tipine uygun xenon balasttır , farlar kapalı iken soğuk selektör yapabilirsiniz , diğer D serisi veya çin menşeyli çakma diye tabir ettiğimiz xenon kitlerle soğuk selektör yapamazsınız...

3- Mercek kapağı montajın görsel olarak en önemli parçasıdır far ve reflektör yapısına göre seçilir , merceği komple saran bir kapak mercek etrafından kaçan ışığı gizler...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

+ 1 :good1:

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Beyler,

Bilgilendirme için çok çok teşekkürler.

Mahmut Bey, bilmediğim konuda bilmiyorum diyebilecek kadar medeni cesaretim ve öğrendiğim zamanda teşekkür edebilecek karaktere sahibim. O yüzden verdiğiniz bilgiler ve değerli yorumlarınız için ayrıca çok çok teşekkür ederim.

Arabam benim için oldukça değerli. Kendisi ile aramda duygusal bir bağda var denilebilinir.

Anladığım ve sizlerden öğrendiğim kadar ile ve benim yapabileceğim kısımlar sırası ile,

Hella marka mercek satınalınması... burada bilemediğim hella marka merceğin alt kırımları nedir? Hella mercek istiyorum demek yeterli değil gibi bence. Başka yan kriterler olmalı diye düşünüyorum.

Balast serimiz Gen5 ve ampulumüz D1s olacak. Çin malı balast ve ampül serisi kullanılmayacak.

Sizin yazmış olduğunuz 3. maddedeki açıklamayı hayal edebiliyorum ama nasıl ve ne şekilde yapmam gerektiği konusunda bilgim yok.

Saygılarımla,

Oktay Bey,

Profilinizde belirtilen msn adresinize mail yolladım.

Okuyabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla,

Burak Dirican

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Örnek parçalar :

http://www.geceucusu...sram-d1s-ampul/

Öncelikle forumdaki diğer konuları biraz inceleyin. Mercek montajıyla ilgili bir çok fotoğraflı anlatım var. Bu biraz daha sizi aydınlatacaktır.

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Selçuk Bey,

Teşekkür ederim. Forumdaki benzer başlıkları zaman içinde inceliyorum.

Saygılarımla,

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Kısa hüzme kısmına mercek sığabilir görünüyor.Tüm yapıyı bozmaya gerek olmayabilir.Mercek sıgarsa mercek kapagı seçimi çok kolay olacaktır.

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Oktay Bey,

işlerimi ayarlayıp ofisten kaçabilirsem sizin görüşlerinizi almak adına yanınıza geleceğim.

O zaman daha net karar verebileceğimizi düşünüyorum.

Saygıarımla,

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Oktay Bey,

Bugün nette bulduğum bir Avustralya uygulamasını ekte paylaşıyorum.

Saygılarımla,

post-6713-0-69833000-1373539379_thumb.jp

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Burak bey bu uygulama bizim yaptığımız uygulamalardan farklı , bu mercekler D2S ve H1 morimoto mercekler herhangi bir kesme delme işlemi yapmadan sadece far camı açılarak far ampul yuvasına somunlu ekipman yardımı ile montajlanan mercekler ...

Eklediğiniz resimlerdeki mercekler verdiğim linkte mevcut...

https://www.google.c...664RwqAy4Oa7FoA

https://www.google.c...Rok18O55P4wLHgw

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Aracınızdaki fardan epey farklı model.

İletiyi paylaş

Burak Dirican

Mahmut Bey,

Siteyi inceledim ve farkı şimdi daha iyi anladım. Teşekkürler...

Oktay Bey,

Resmi aldığım web sitesinde de aracın 2003 Vx 100 olduğu yazılı idi, ama dediğiniz gibi far içi yapısı benim araçtan farklı.

Saygılarımla,

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Far için çalışmamızı rabbimin izni ile güzel bir sonuç ile montajını yaptık.Far tek tas üzerinde çift hüzme tasarımlı olarak yapılmış.Farın kısa hüzme gerçekten içler acısı diyebilirim.Kullanılan parçalar Valeo bi-xenon mercek,gen 5 balast ve mercedes mercek kapagı kullanıldı.Mercek kapagı kesme işlemine maruz kaldı ve yerinede oldukca güzel şekilde uydu.Üzerinden çıkan kısa ampullerde tıraşlanarak merceğe takılacak şekilde hazırlandı.

Sonradan benim ricam ile kabul gören park aydınlatması kısmına 8 er tane 1 watt power led kullanılarak basit bir gündüz farı niteliği taşıyan uygulama yapıldı.Ledleri tam güçte çalıştırmadım ideal ısıyı alabildiğim vlotaj değeri 11.90 da bıraktım ve monte ettim.6 şar tanede Turuncu smd 5050 ilede park aydınlatması ledi ilave ettim.

Duvar resmimiz.Far ayarı bilahire yaptırılacak.

Park bölümüne yaptığım ledlerden aldığımız sonuç.

post-4009-0-12342700-1374134880_thumb.jp

post-4009-0-93204900-1374134881_thumb.jp

post-4009-0-68553900-1374134883_thumb.jp

post-4009-0-51400200-1374134885_thumb.jp

post-4009-0-38288000-1374134887_thumb.jp

post-4009-0-33386100-1374134889_thumb.jp

post-4009-0-20353700-1374134892_thumb.jp

post-4009-0-79040800-1374134893_thumb.jp

post-4009-0-47184700-1374134895_thumb.jp

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Buradan İlker Kemal ustama benim nasıl bişi istediğimi anlayarak bana en uygun mercek kapağını yoladığı için ayrıca teşekkür ediyorum.. :good1:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Eline sağlık abi gayet güzel olmuş :bravo: Burak bey de iyi günlerde kullansın :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Samet Daş

Eline sağlık abi gayet güzel. Alta bir mercek daha sığarmış. Atsaydınız keşke.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...