İçeriğe Yönlendir
Abdullah Açıkel

Sinyal ve parkları ayırma

Recommended Posts

Abdullah Açıkel
Gönderildi: (düzenlendi)

Saygıdeğer abilerim herkese merhaba.

Ben farlara farklı bir görüntü katmak amacıyla bi işe kalkıştım. Özetle sinyal bölümüne beyaz ve turuncu iki ayrı led koydum. Parklar açıkken beyaz ledin yanmasını,  sinyal verdiğimde beyazın kapanıp turuncu ledin yanmasını istiyorum. Bunun için çift kontak röle kullandım. 30 numaralı bacağa parktan elektrik verdim tetik için sinyalden. Fakat şöyle bir sorun var parklar açıkken istediğim oluyor fakat parklar kapalıyken sinyal verdiğimde yanmıyor. Bunu nasıl çözebilirim? 

IMG_20220504_003759.jpg

IMG_20220504_004108.jpg

tarihinde Abdullah Açıkel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Sinyalden ve parktan ayrı ayrı tetik vermen gerekmiyor muydu?

İletiyi paylaş

Abdullah Açıkel

30 numaraya parktan verdim 85 numaraya sinyalden verdim

İletiyi paylaş

Bünyamin Baş

Rolenin Bobin uçlarına sinyalin artı ve eksi kutuplarını bağlayın ve birde diyot ile 2200uf kapasitör bağlayın sonrada gündüz ledinin de artı kutbunu COM ve RC uçlarına bağlarsanız  sorun düzelecektir

İletiyi paylaş

Abdullah Açıkel
On 08.05.2022 at 00:41, Bünyamin Baş yazdı:

Rolenin Bobin uçlarına sinyalin artı ve eksi kutuplarını bağlayın ve birde diyot ile 2200uf kapasitör bağlayın sonrada gündüz ledinin de artı kutbunu COM ve RC uçlarına bağlarsanız  sorun düzelecektir

Abi çok anlayamadım rölenin numaralarına göre tekrar söyler misin? Bi de diyotu nereye koymam gerek

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Bu problem tek röle ,diyot ve kondansator ile halledilir.

Kondansator kullanmadıysanız zaten kamyoncuların sinyali gibi çapraz yanıp sönecektir.

Çift kontak röleye bile gerek yok bana göre.

Bu baglantıyı yapabilmeniz için rölenın ne işe yaradıgını,çalışma mantıgını iyi anlayıp ona göre baglantı yapmanız gerekir.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...