İçeriğe Yönlendir

Skor Tablosu

 1. Selçuk Keleş

  Selçuk Keleş

  Yönetici


  • Puan

   14

  • İçerik sayısı

   7.036


 2. Mahmut Akbulut

  Mahmut Akbulut

  Üye


  • Puan

   11

  • İçerik sayısı

   4.799


 3. Muhammed Andı

  Muhammed Andı

  Üye


  • Puan

   4

  • İçerik sayısı

   732


 4. Çağatay Bahtiyar

  Çağatay Bahtiyar

  Üye


  • Puan

   3

  • İçerik sayısı

   19Popüler İçerik

Showing content with the highest reputation since 27-09-2021 Hepsi

 1. 3 beğeniler
  Led ampul tavsiyesinde bulunmuyor , kullanılmasını istemiyor ve forum olarak Led ampul mesajlarını cevaplamıyoruz ... Deli mavi Led yada Xenon kullanmak sizi tenzih ederek söylüyorum tabirimi mazur görün , apaçiliktir . Size ve aydınlatmaya faydası olmadığı gibi trafikte diğer sürücülere eziyettir , hatta ara ara kulak çınlaması yaptığı da olur ... Tavsiyelerimize kulak asmak isterseniz , ilk mesaja verdiğim cevap ve önerim sizin için en uygun olanıdır , alın kullanın memnun kalırsınız ...
 2. 2 beğeniler
  Babamın arabasına yapmış olduğum uygulama
 3. 2 beğeniler
  ZKW (Avusturya) güvenilirlik ve test laboratuvarı.
 4. 2 beğeniler
 5. 2 beğeniler
  Şahin farı geçiyor muayeneden , sana kusur vermeleri abesle iştigal olurdu bence
 6. 1 beğeni
  Fiat Albea Palio İç Aydınlatmayı Led Yapma arkadaşlar iç aydınlatmayı led yaptım ve adım adım anlattım nasıl yaptığımı malzeme listesi şerit led selo bant lehim ve lehim teli ledleri paralel olarak yaptım
 7. 1 beğeni
  "Anahtar mı?" dediğiniz yerde 4 bacak röle var. "Direnç mi?" dediğiniz yere bobin simgesi konmuş ama neden konmuş belirsiz. O araya seri bağlı 12v bir lamba bağlarsanız, hem ne işe yaradığı ortaya çıkar, hem de o arada sigorta görevi görür.
 8. 1 beğeni
  Selçuk hocam ilginiz için teşekkür ederim, aracın kullanıcılarının olduğu bir gruba girdim ve benimle aynı problemi yaşayan bir abimizin söylediğine göre sorun kesinlikle xenondan kaynaklanıyormuş bunu öğrenmiş oldum. Tamiri yapılmış Rav4 merceğinin nasıl iyi aydınlattığı fotoğraflarda belli oluyor. Bu düzeyde bir aydınlatma bile kör gitmekten iyidir. Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.
 9. 1 beğeni
  Kesinlikle katılıyorum üstad.. Arkadan gelen led kullanan sürücünün önde seyir halinde olana etkisi çok açık...
 10. 1 beğeni
  bendede aynı sorun vardı. yeni balast aldım, ampul değiştim aynı sorun hep devam etti. sorun aküden balastlara bağladığım tesisat üzerindeki röleyi kontrol ettirdim. sonunda sıkıntının sebebinin röle olduğunu buldum. röleyi değiştirdim 50-60 tl gibi bir fiyatı var. röle bozulduğu için aküden gelen enerjiyi balastlara bazen gönderiyor bazen gönderemiyor ondan lambalar 10 defa açıp kapayınca bazen yanıyor bazen yanmıyor. arkadaşın dediğinide dikkate alın, soketli kablo kullanmadan kendiniz kabloları ek yaptıysanız kablo eklerinin birbirine değmediğini de kontrol edin.
 11. 1 beğeni
 12. 1 beğeni
  Led ampul konusunda tavsiyemiz mümkünse kullanmayın ... Led Ampul ve Xenon Kit Tavsiyeleri Hakkında
 13. 1 beğeni
  H4 uymaz zaten, dağılımı da kötü olur. Bu linkteki ürün en iyi alternatif bence de.
 14. 1 beğeni
  Kısa hb3, uzun h7 tip ampul kullanır. Performans ampulleri hb3 tipinde üretilmiyor malesef, pek seçeneğiniz yok gibi. Led ampul zaten önermem, farklı tipte uydurulmuş belli ki, odağı hiç tutmuyordur.
 15. 1 beğeni
  hayırlı akşamlar bmw 2010 E60 lci paket aracım var far konusunda memnun değilim orj d1S xenon ampülleri var fakat ben bi-led projektör takmak istiyorum, Varmı bu farlar hakkında geliştirme yapanlar yardımcı olursanız sevinirim
 16. 1 beğeni
  Forumumuzda led ampul tavsiye edilmediğinden öneri veya yorum yapılmamaktadır. https://www.geceucusu.com/announcement/1-led-ampul-ve-xenon-kit-tavsiyeleri-hakkında/
 17. 1 beğeni
  Yeni Alfa Romeo Tonale'nin tüm LED farları ve stop lambaları, ön ve arka araç imzalarının mükemmel uyumunu sağlıyor. Marelli Automotive Lighting aydınlatma bölümündeki başarılı uluslararası işbirliğinin sonucu olarak akıllı LED uygulaması ile Alfa Romeo'ya Adaptif Sürüş Farı (ADB) teknolojisini kazandırmıştır. İtalya'da tasarlanan ve üretilen farlar üç ışık modülünden oluşuyor : Ana led modülü, 12 led ışık segmentinden oluşan matriksi sayesinde hem kısa hem de uzun hüzme işlevlerini sağlar. En iyi aydınlatma koşullarını sağlayan yardımcı uzun hüzmeli mono led modülü tarafından desteklenir. Adaptif olarak dört uyarlanabilir kısa huzme modu mevcuttur : Şehir, köy yolu, otoyol ve kötü hava modu. Üçüncü far modülü statik viraj Işığını etkinleştirir. Kamera tabanlı ve elektronik kontrollü segmentli kamaştırmayan uzun hüzme, ilgili LED'leri değiştirerek karşıdan gelen sürücülerin gözlerini kamaşmasını engeller. İtalya ve Türkiye'deki ekipler tarafından tasarlanıp, üretilen “üçlü” imzalı tarzıyla arka lambalarda üç ışık kılavuzu ile park lambası ışık, dinamik sinyal ve karşılama/hoşçakal animasyonlarını gösterir. Komple arka ünite üç parçadan oluşur. Her iki taraftaki çamurluk lambaları park, fren, sinyal geri vites fonksiyonlarını gerçekleştirir.
 18. 1 beğeni
  Projektör yansıyan ışığın rengini değiştiriyor. Aynı ampulü farklı projektörlerde kullanınca dahi renk farkı olabiliyor. (Bosch ve Hella ile denedim.) Sonuç olarak ampulü boşta, projektöre takıca ve far camını takınca farklı renk oluşabiliyor.
 19. 1 beğeni
  Hayır photon 4300k D2s + Philips balast sol Philips 9285 d1s + Bosch balast
 20. 1 beğeni
  Gerek görmedim ona ya far kapalıyken h1 ler ve sisler selektör atıyor zaten bu şekilde çok iyi oldu benim için sol oem sağ toplama
 21. 1 beğeni
  C tipi icon farlarının tüketim değerleri : Gündüz farı : 11 W Park lambası : 1.1 W Kısa far : 26 W Uzun far : 39 W Sinyal lambası : 3.6 W
 22. 1 beğeni
  Konunun üstünden çok zaman geçmiş ama şimdi sonuç nedir 2011 fiesta aracımda 1.5 yıla yakın zamandır Philips H7 balastını çevirici ile D2s ampulle kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım. Şimdi bosh aL d1s balast aldım gen kaç bilmiyorum ama onu bağlayacağım buna röle gerekirmi yoksa yine Philips gibi far kablosun a bağlayıp devam mı edeyim
 23. 1 beğeni
  Hayır , ampul şapkalarının renksiz olması ışık sapmalarını engellemek içindir , yamuk değilse kurcalanmamışsa aydınlatmaya negatif bir etkisi olmaz .
 24. 1 beğeni
  3 boyutlu ayar böyleyse gerçeği kimbilir nasıldır ? Arabadan soğuycak bişey yok, farların ikisi de orjinal mi ? Arkasındaki etiketlerden far markasını görebilirsiniz, fotosunu gönderin. Sol iyi gibi de, sağdaki farda ampul düzgün oturmamış olabilir. Osram'ın hangi ampulu, fotosunu gönderin, kutusu vs var mı ya da linki ?
 25. 1 beğeni
  Sağ olun, Teşekkür ederim. 4 mm 2835 bar led kullandım 120 Led /M olan. 4.6 mm rakı beyazı diye geçen pleksi kullandım. Fırında ısıtıp gündüz farının şeklini verdim. Gündüz farının üzerine de siyah folyo yapıştırıp pleksiyi de onun üzerine yapıştırdım.
 26. 1 beğeni
  Bir kaç foto alalım şunun gibi :
 27. 1 beğeni
  Aydınlatmada far optiği en önemli etkendir. Far camı şeffaf olması lazım içinde islenme vb. sorun görünüyor mu ? Bir de bir duvarın 5 mt. gerisinden ışık deseninin fotosunu çekip gönderin, ayarı dağılımı düzgün mü bakalım.
 28. 1 beğeni
  gece aydınlatması normal aydınlatmanın en az 5 katı güce ulaştı karanlıkta çekme şansım yok ancak gayet iyi ışıtıyor
 29. 1 beğeni
  Fatih bey merhaba , aramıza hoş geldiniz H3 ile H7 ampul arasında Watt farkı yok her ikisi de 55W tır . H3 vidalı montajlandığı için H7 oraya uymaz , hemde boyu uzun olduğundan cama değme olasılığı var ... Bu sis lambalarından çok fazla performans beklemeyin , reflektörü küçük olduğu için ışığı toplayıp ileri yansıtamazlar ... Önümüz kış size tavsiyem süper sarı , yada civciv sarısı olarak tabir edilen 3000K sarı H3 ampul takın , renginden dolayı normal ampule göre %20-25 daha iyi aydınlatacaktır ..
 30. 1 beğeni
  Herkese iyi forumlar Sis farları için H3, park lambaları için W5W tip ampul kullanmalısınız.
 31. 1 beğeni
  Çin işi led sürücülerine güvenmeyin. Onca emekle açıp dizayn ettiğimiz far için, gündüz farı olsun niyetine merceğin önüne koyduğumuz angel halka, sürücüsü bozulduğundan merceklerin önünde süs gibi duruyor öylece. Takacaksanız da, dış ortamda sabit 14 voltta 5-6 saat çalıştırarak test edin. Isı sorunu olmuyorsa, bir nebze kullanabilirsiniz.
 32. 1 beğeni
  Çin ürünlerinin en büyük sorunu zaten ömür oluyor. Dışarıdan takılan bir ürün olsa tamam ama farın içi açılması gereken bir şey için OEM ürün tercih edin derim. OEM ürünlerin aydınlatması daha başarılı oluyor. LED in en büyük sıkıntısı sürücülerinin kalitesi aslında. Çin malı bir çok üretici OEM üreticinin 1. sınıf çakması led kullansada driver olarak çok basit devreler ile çözmeye çalışıyor.
 33. 1 beğeni
  Sadece arka bağlantıyla sabitlerseniz, zamanla reflektörü kırarsınız. Çünkü bu ürün en az 500 gr. olsa, her salınımda reflektörü bağlantı noktasından aşağı-yukarı baskılayacaktır. Harici vida atmak istemiyorsanız, reflektörünüze üstten alta değecek genişlikte mercek kapağı da alınız. Böylece vida arkadan, kapak önden destek olur merceğe ve reflektöre.
 34. 1 beğeni
  Şuan ki halinden 10 kat daha iyi olacağı kesin , gönül ister ki OEM ekipman tavsiye edelim ama malum fiyatlar aldı başını gitti . Bir süre sonra gözler alışınca yetersiz gibi gelecektir ama Led ampul takmaktan iyidir . Kesme biçme olayı olmaması da cabası , far camınız çok kolay açılan türden , sök tak 1- 2 saate halledersiniz ...
 35. 1 beğeni
  Koito Led çizgisine gerçekten hayranım . Dün Arkadaşım arabaya gelirken kendisi çekti ve aracına uygulamamı istedi. :) Birde şu var ben bu dönüşümle Muayeneden far hatası almadan geçtim , o da ayrı bir konu :) ( Bence ince ayarı tam değil yinede ) 2" yuva olması beni çok zorladı . Gerçekten çok sıkıntı yerleştirmek.
 36. 1 beğeni
  Oto hurdacıları ve çıkmacılarından motora ait kablolu soketleri bulabilirsiniz. Ancak kumanda konusu evet, biraz sorun. Ben onun için oto teyp soketi(iso soket) kullanmıştım. Genelde elektronik malzemecilerinde bulunur.
 37. 1 beğeni
  Led ampulleri forumumuzda önermiyor ve tartışmıyoruz. Bunun nedeni şu anda yaşadığınız optik uyumsuzluk sorunları vs. Bunlar düzeltilebilecek sorunlar değil malesef. Yukarıda kırmızı şeritteki linkten detaylı açıklamaya ulaşabilirsiniz. Ek olarak kullandığınız ürün xenon led değil, led ampuldür, xenon led diye bişey yoktur.
 38. 1 beğeni
  Merhabalar. Biraz geç cevap oldu ama gayet memnunum. Keşke arabayı alır almaz yapsaydım diyorum hala.
 39. 1 beğeni
  Uzun zaman geçti bir türlü karanlık alanda bulamadım. Geçen bi kapalı garaja girdim ordada acil işim vardı çekemedim. Konuya işi bittikten sonra finali yapmamış olmayayım. Telefon kamerası ile hazır bi yer yakalamışken çekmek istedim. Koito 2,5" Kısa hüzme LED Projector yol fotoğrafı aşağıda. Sol farı çok ince olması gerekenden daha aşağı yaptım zira çok iyi aydınlatıyor. Duvar çizgisi bu merceğin çok düz değil. Yol tabelaları ve levhaları aydınlatmak için yapılan prizmadaki çentik kırpık kırpık bir cizgi yapıyor. Benim zaten şekil ile değil işlev ile ilgili beklentim olduğu için memnunum. Daha iyi bir ortam yakalarsam yenisini mutlaka çekeceğim. Fotoğrafçı olduğumuda kimseye söylemeyin
 40. 1 beğeni
  2010 - 2016 arası çok verimli geçti , güncelliğini uzun süredir koruyan , amacı doğru bilgi vermek olan nadir forumlardan biri . Bu ailenin bir ferdi olmaktan son derece memnunum , birilerine az da olsa faydamız varsa ne mutlu bizlere ...
 41. 1 beğeni
  1 - Cam düğme aydınlatma hattından alabilirsiniz . 2 - Ayrı ayrı bağlanacağı için sorun olmaz . 3 /4 - Elektronik malzemelere ömür biçilmez , yanlış olur . Neon invertörü ne kadar az akıma maruz kalırsa o kadar uzun ömürlü olur .
 42. 1 beğeni
  Hoşbuldum Mahmut bey. Evet oem dışına çıkmayı ben de çok istemiyordum ama farda çok kesme biçme de istemiyordum. O yüzden yaklaşık bir yıllık araştırma sonucunda bu merceğe karar kıldım. Zaten bunun haricindekiler genelde 5500k üstü. Bir tek bu 4800k civarı. Verdiğim linkte hella mercek ile birçok aftermarket Led mercek karşılaştırılmış. Kafama bu yattı. Onun da tek sebebi renk sıcaklığı. Yaklaşık iki yıldır da forumdayım ama sessiz üyelerdendim. Türkiye’de bu merceği kullanan var mı bilmiyorum ama elime ulaşır ulaşmaz bir test video ve fotoğraf çalışması yaparım tabiki. O şimşek zenonları da umarım bırakırız artık. Boşa günaha giriyoruz 🙄
 43. 1 beğeni
  Far ayar cihazı ile fara sıfır yaklaşıp ayar yapabilirsiniz ancak dediğin gibi sıkıntı her şeyi 20 saniye içinde yapıyor olmaları Eğim derecesi çok farketmemesi lazım çünkü cihazı da ona göre yukarı ya da aşağı konumlandırıyorsun, eğim derecesi de farın yerden yüksekliğini gösteriyor zaten.
 44. 1 beğeni
  Baglantıda voltajı alınan yer hatalı. Neonlar ac voltajla ve yüksek bir voltajla beslenir.Işık ayarı kısılınca olması gereken 12 volt 8 voltlara kadar düşer ve neon için gerekli olan voltaj üretilemez bu sonuç ortaya çıkar.Neon baglantısı direk park voltajı olan bir yerden yapılacak.
 45. 1 beğeni
  Bu istasyonlardaki makine nasıl bir makine ise ya kullanan farklı uygulama yapıyor yada makine hatalımıdır milimetrikmidir anlam veremiyorum.
 46. 1 beğeni
  Bu konuyu defalarca anlattım ancak sen anlamamakta direniyorsun. Kırmızıya boyadığın stop lambasını bu şekilde meşrulaştıramazsın. Senin otomobilin avrupa ülkesi aracı ise ECE normlarına göre sinyal lambası turuncu olmak zorundadır. Kırmızı stop kullanmak istiyorsan bahsettiğin araçlardan kullan. Bu işlemde TÜV'ün bir hatası yok. TÜV aracın orjinal ekipmanlarının standarda uyup uymadığına, olması gereken değerlerde olup olmadığına bakar. İki tip standart vardır : 1- USA ve Kanada - DOT standardını kullanır 2- Avrupa ülkeleri - ECE standardını kullanır Bir amerikan aracı -> Sinyali kırmızı -> Bu aracın orjinal -yani amerikan (DOT) standardında- ekipmanı mıdır -> Evet -> Muayeneden geçer. Bir avrupa aracı -> Sinyali kırmızı -> Bu aracın orjinal -yani avrupa (ECE) standardında- ekipmanı mıdır -> Hayır (çünkü sahibi kafasına göre tadilat yapmış ve stopu boyamış) -> Muayeneden kalır. Diğer kontrollerde oluşan anormal uygulamalarla ben de karşılaşmıştım gördüğüm sorunları e-mail yazarak bildirdim, geri dönüş yapıp bilgi verdiler.
Skor tablosunun zaman dilimi İstanbul/GMT+03:00
×
×
 • Yeni Oluştur...