İçeriğe Yönlendir

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Daha eskiler
 2. Erhan Aktokluk

  Motosiklet'e Audi A5/S5 far uygulaması.

  Herkese merhaba. LED takıklığımın üzerine bir de çıkma Audi sağ farı denk gelince proje niye yapmıyorum dedim ve işe giriştim. Ledler matrix olan seriden değil diye düşünüyorum zira adet olarak çok fazla led yok. Motosikletim BMW F800ST. Audi A5/S5 (tam hatırlayamıyorum) led projektör ve devrelerini far kasası şeklinde kestirdiğim alüminyum plaka üzerine dizdim ve dışa doğru sıcaklığı vermesi için fan ilavesi yaptım. Sürücü için karaköy'de bir mağazadan aldığım 2 sürücüyü kullandım. Kısa hüzmeli farda 2+3+4 adet grup halinde ledler var seri bağlı. Ayrıca yine kısa hüzmeli içerisinde uzunlara destek için 2 led var. 9'lu seri grubu 1 sürücüye bağladım. Sürücüyü almadan önce ölçüm yaptık 21v ve 500 mah çekiyordu. Kullandığım sürücü: 6-12x3 Watt 12-24Volt input 700mA driver Step Up Ürün Özellikleri: Kodu 6-12x3 watt 12/24v input Model DJ063 Input 12-24 Volt AC-DC Output 20-42Volt 700mA Ip 10 Boyut 55x24x14mm Uzun hüzmeli kısımda ise 14+2 (kısa taraftan) led seri bağlı. 9-18x3 Watt 12-24Volt input 700mA driver Step Up Ürün Özellikleri: Kodu 9-18x3 watt 12/24v input Model DJ064 Input 12-24 Volt AC-DC Output 30-60Volt 700mA Ip 10 Boyut 75X27X13MM Avometre ile araya girdiğimde her iki bölüm de 500 mah çekiyor. Kısa far sanki bana biraz düşük ışık veriyormuş gibi geliyor. Tabi canlı gözle görmeden yorum yapmak zor olacaktır. Seviyelerini falan da düzgün ayarladığımı düşünüyorum. Zira sedan otomobillerin kaput hizasını geçmiyor kısa far. Sorum şu; bu ledleri daha fazla akım ile besleme imkanım var mıdır? Soğutmadan yana sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Zira koca alüminyum plakaya bağlılar ve termal macun her iki taraf için de kullandım. Sürücü devreleri ayrı bir alanda (su almayacak yerde) ve orijinal far fanını kullandım çok güzel hava veriyor. Lakin devrelerdeki diyotlar aşırı ısınıyor. İlerleyen dönemde mesela yaz aylarında bu soğutmanın yeterli gelmemesinden korkuyorum. Bu devreler yerine önerilebilecek sürücü devrelerine de fikren açığım. Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.
 3. mehmet ercanturk

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  merceksiz led karşıdan gelenlere sorun olur saolun bakalım bi sekilde cozecegım
 4. Selçuk Keleş

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  Önerebileceğim bir ürün yok malesef. Bu tip tak çalıştır merceklerin optik kalitesi pek iyi olmuyor. Merceği söküp, halojen fara sadece led ampul de takabilirsiniz her ne kadar önermesem de.
 5. mehmet ercanturk

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  selçuk bey teşekkür ederim.yüksekliği ölçeceğim.peki normal çıkar ise bu mercekleri daha kaliteli önerebileceğiniz bir mercek ile değiştirsem?bildiğim kadarı ile halogen ve led mercekleri farklı ve led merceğe halojen ampul girmiyor anladığım kadarı ile halojen mercek de pek tavsiye edilmiyor. yani normal halojen ya da mercekli halojene donsem sorunum cozulmeyecek.eldeki mercekleri kaliteliler ile yenilemekten baska yol yok gibi
 6. Selçuk Keleş

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  Fotolarda gördüğüm, far ayarı normalden aşağıda değil. Işığın dağılımı kötü bu tip yan sanayi ürünlerde iyi olanı de pek yok zaten. Burda anlatıldığı şekilde duvarda yerden yüksekliğini ölçün, bana normal gibi geldi.
 7. mehmet ercanturk

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  durum bu şekilde
 8. Osman Pehlivan

  Egea Sedan Easy'ye Full led far takımı montajı

  Merhaba, Egea sedan easy'e full led far takımı montaj yapmak istiyorum. Çok detaylı bilgi bulamadım ancak soketleri farklı olduğu için soket güncellemesi ve farlar arası tesisat çekmek gerekiyormuş. Bursa'da kimseyi bulamadım. Destek olabilecek var mı?
 9. mehmet ercanturk

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  serkan bey cevap için teşekkür ederim en kısa zamanda duvar fotosu atmaya calısacağım.ledler baktığı yeri guzel aydınlatıyor sorunum ayarda. sokup kendi başıma deneyecegım fırsatını bulunca.
 10. Selçuk Keleş

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  Bir duvar fotosu gönderin, sorun nerede anlayalım. Şu an takılı ledlerin aydınlatması ne durumda, memnun musunuz ? Memnunsanız farı açtırıp mercekleri yukarıya kaldırmak mümkün. Yan sanayi far almanızı önermem.
 11. mehmet ercanturk

  Alfa 147 mercekli led far yenileme

  arkadaşlar merhaba. aracımın orjinal farları mercekli ledler ile değiştirilmiş ancak aydınlatmada sorun yaşıyorum.far motoru 0 da olmasına rağmen çok ışık aşağıda kaliyor.bir araca iyice yanaştıgım zaman ışık plaka seviyesinde kalıyor.far uzerinden manuel ayar ile kaldırmaya calıştım ancak başaramadım.mercek montajı hatalı gibi.bu arada far ayakları da kırık onun etkisi de olabilir. bir diger sorun da arıza lambası yakıyor ancak farın arkasını açınca canbus modul gibi bir aparat var ona ragmen park lambaları açıkken arıza ışıgı yanmazken kısa uzun da yanıyor.arac her çalıştıgında da sinyal vererek rahatsızlık veriyor. birkaç sorum var 1)bu farları açıp mercekleri halojen ile değiştirmem mumkun mu?mumkunse mercek temin edebileceğim link verebilir misiniz? 2)mevcut mercekleri yukarı kaldırmam mumkun mu ?eger mumkunse bu durumda arıza kesici modul onerileri alabilirim sanırım tam işe yaramıyor mevcut olan. 3) bir çift yan sanayi halojen far 2 bin liranın biraz uzerinde sıfır far alıp takmanın maliyetinin altında mercek ampul yol yordam önerilerine açığım
 12. MuratDNZ

  H4'de selektörle uzunları yakınca kısaların sönmesi

  bu görseli görmüştüm ben ancak , Bu görseli paylaşmışsınız ama h4 soketimde benim sabit şase (-) yoktur orda şase diye tabir edilen yer benim direk (+) kırmızı kablodur. Oyüzden ben anlamadım bu durumu
 13. Selçuk Keleş

  Kablolu sigorta yuvası

  Uzun süre dayanmış yine de Sağ-sol olarak ikiye ayırmakta fayda var.
 14. MuratDNZ

  H4'de selektörle uzunları yakınca kısaların sönmesi

  Merhaba değerli forum üyeleri daha önce konusu açıldı ise yada ben görmediysem kusuruma bakmayın, Aracım Hyundai Getz H4 farları var, farımın içine bi xenon mercek montajı yaptım, bildiğiniz üzere bi xenonda H1 ampül kullanmak zorundayız ve bu ampulün sadece (+) ve (-) kutbu var ayrıca bi xenon da uzun yakmak için perdesinin sadece (+) ve (-) kablosu var, aracımdaki H4 soketinden elektrik almak için bağlantısını nasıl yapmam gerekiyor zira aşağıdaki resimde gösterdiğim şekilde ortak bir (-) ucu yoktur. Kısalar yanar iken yeşil kablo (-) oluyor, uzunlar yanar iken beyaz kablo (-) oluyor, Kırmızı kabloda da sabit 12 v (+) gerilim vardır. Sonuç olarak hangisini nereye ne şekilde bağlayacağımı bilemedim, ayrıca bir şeyde var ki örneğin avometre ile 12 V ölçüm yaptığımda kısalar yanarken resimdeki kırmızı kablo ve kısaları yakan beyaz kabloda ikisinde birden (+) gerilim var yeşil doğal olarak (-) duruyor ama uzunu yaktığımda da bu sefer tam tersi yine kırmızı kabloda sabit gelen (+) gerilim varken yeşil kabloda (+) gerilim vardır. Doğal olarakda beyaz kablo bu sefer (-) oluyor. Sonuç olarak H1'in ve bi xenon mercek perdesinin uzun yapması için kablosunun nasıl bağlanacağını bilememekteyim yardımlarınızı rica ediyorum... 1 tane her zaman (-) olarak kalması gerekmiyor mu sabit neden hep 12 v (+) kırmızıdan geliyor. Sorularımı yanıtlayan arkadaşlara şimdiden bir teşekkürü borç bilirim, yanıtlerken de sizden ricam nereye nasıl bağlayacağımı açıklarsanız minnettar olurum. Saygılar.
 15. Semih Tunca

  Kablolu sigorta yuvası

  Dün akşam araba ile yola çıkmak üzere farları açtığımda ne kısa ne de uzun farlarını yanmadığını gördüm biraz baktığımda sorunun 9 sene önce çektiğim kablolu sigortanın ve yuvasının erimiş olduğunu gördüm bu sigorta dan H4 kısa ve uzun farlar beslenmekte yani uzun farlar yandığında 120 w yaklaşık 10 amper kısalar yandığında 110 w buda yaklaşık 9 amper çekiyor normalde ikisi beraber sadece sellektör yapıldığında yanıyorki buda 19 amper yapar,yani normal çalışma akımı 9-10 amper civarında Ben buraya 25 A sigorta koymuştum ama o zaman bulamadığımdan mta marka değilde piyasadaki sigortalardan almıştım aradan geçen 9 yıl 20.000 km sorunsuz çalışmıştı. ben yuvadaki bu erimeyi yuva içindeki papuçlarda gevşemeye birazda düşük kaliteli sigortaya bağlıyorum sizlerin görüşlerinide öğrenmek isterim
 16. Emre Eraydın

  VW Beetle (2011-2019) Bi-Xenon Aydınlatma

  Merhaba, Bilgilendirme için teşekkür ederim 🙂 Gerekli güncellemeyi yaptıktan sonra elbette paylaşırım. Kolaylıklar
 17. Selçuk Keleş

  VW Beetle (2011-2019) Bi-Xenon Aydınlatma

  D8'e dönmeniz iyi olmuş balastlar 35W'a uygun değildi çünkü. Bu kadar detaya daldığınıza göre far ayarınızı buradan kendiniz yapın. Hem de bir duvar fotosu görürüz.
 18. Emre Eraydın

  VW Beetle (2011-2019) Bi-Xenon Aydınlatma

  Arkadaşlar Merhaba, 2016 Model makyajlı beetle sahibiyim. 2017 den beri araç bende ve severek kullanıyorum. Geçtiğimiz Ocak ayında sol farımda yanıp sönmeler başlayınca direkt yetkili servisin yolunu tuttum. Ampül ya da far beyni olabileceğini ilettiler. Fakat genelde beyin dedikleri için teslim etmeden özel bir servise gittim. Sadece denemelik ampül değiştik ve sorunun ampülden olduğunu anladık. Xenon aydınlatmalarda ki değişimler yapılırken hepinizin malumu renk farkı olmaması için çift tarafı da değişmek gerekir. Bunun üzerine fabrikasyon ampüllerim olan Osram Xenarc 66549 25W D8S ampüllerimi söküp, özel servisin önerdiklerini taktık. Tabi, ben o dönem bu tür konularla hiç uğraşmadığım ve bilgi sahibi olmadığım için aracıma Photon D3S 4300K ampüller takmış. Performansından çok memnun olmasam da şehir içi kullanımda çok rahatsız etmedi. Ne zaman gece uzun yol yaptım, hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını farkettim. İstanbul'a döndüğümde açtım bilgisayarı araştırmalarıma başladım. D8S - D3S nedir? 25W-35W ayrımları vs. diye araştırırken yanlış ampülleri kullandığımı farkettim. Orjinal beyinlerim 25W D8S destekli olduğu halde bana takılan ampüller D3S 35W. Soket sokete uysa da bunlar beyine zarar verir mi merceklerimde sorun yaratır mı endişesi ile düşünürken, ilgili orjinal ampüllerimi araştırdığımda fabrika için üretilen 66549 kodunun ( osram tr ile de görüştüm ) aftermarket kodu 66548 olarak satılıyormuş. Malum ampüller de çok pahalı olduğu için ilk olarak uygun yolu seçtim. Photonu deneyeyim dedim ve D8S serisinden 6000K bir çift aldım taktım. Satıcı elinde 6000K kalmadığını renk olarak çok fark olmadığını ve 8000K göndereceğini söyledi. Kabul ettim. Ürünler ertesi gün elime ulaştı ve hemen takıp, denedim. Bana çok mavi geldiği için çıkardım. D3S leri geri taktım sonra kampanya vs kovalayarak süreç içinde bir yerden bulup, Osramları alıp taktım. Aydınlatma ve renk olarak istediğimi aldım diyebilirim. Tabi ki bu kadar sök tak vs diyerek far ayarlarım kesme çizgisi vs iyice ayarları şaştı kendimde uğraşsam orjinal ayarı çok yakalayamadım. Dün yetkili serviste ayarlarını yaptırdım. Fabrika ayarına hala ulaşamasam da iyi bir düzenleme oldu diyebilirim. Eski fabrika ayarını tutturabilecek özellikle orjinal xenon far ayarlarında usta biri varsa yönlendirebileceğiniz gidip, görüşmek isterim. Biraz uzun bir yazı oldu fakat konunun hikayesini özetlemek istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi forumlar
 19. Kadir Aydınlık

  Motosiklet sinyallerini led ile değiştirdiğimizde arıza yapması

  yardımlarınız için çok teşekkürler peki benim taktığım sistemde zaten direnç var tam değerlerini bilmiyorum ama onlarda 10w ise sorun başka ne olabilir? eğer benim dirençlerimde 10w ise önüne decodermi baplasam yada komple dekoderli taş dirençler var beimkini iptal edip onlardanmı taksam şimdi birşey daha aklıma takıldı sinyal hattına taktığım ledlerin özelliği gereği 3 ayrı istem bağlamış olduk yani sinyal+stop+fren bunların hepsi sinyal hattına bağlandığı için acaba düşük wat değilde yüksek wat çekiyor onun için arıza yapıyor olabilirmi tabiki burada sadece sinyaller arıza yapıyor stop ve parklar normal çalışıyor eğer ginede direnç bağlamam gerekicekse 3 sisteme mi direnç bağlamam gerek yoksa sadece sinyal için arı bir hat verip onamı direnç bağlamam gerek ( bu arada benim taktığım sistemin içinde direnç var zaten) led sinyal setin içindeki dirençleri iptal ettim direk bağladım sorunsuz çalışıyor acaba sürekli böyle kalsa zararı olurmu
 20. Selçuk Keleş

  Motosiklet sinyallerini led ile değiştirdiğimizde arıza yapması

  O rakamlar yasal standartlara uygunluğu gösteriyor. Kaç tükettiği çok da önemli değil 2-3W falandır bunu 10W gibi göstermek gerekiyor. Hazır olarak zaten var 10W direnç takacaksınız.
 21. Kadir Aydınlık

  Motosiklet sinyallerini led ile değiştirdiğimizde arıza yapması

  Orijinal sinyaller. Gördüğüm kadarıyla led üzerindeki değerler şöyle. 13.5v. 3.1w 50r-00946. 13.5v 0.68w. Ama sonradan taktığım led lerin. Teknik. Verileri nedir. Bilmiyorum yeni taktığım sinyallerin kutusunda fark ettim şu değerler yazıyor E6 50r-00 50 87 orjinal sinyaller üzerindede buna benze rakamlar vardı acaba buradan yolaçıkarsak değerleri bulabilirmiyiz
 22. Selçuk Keleş

  Motosiklet sinyallerini led ile değiştirdiğimizde arıza yapması

  Motosiklet sinyali 10W (otomobilde 21W) ampul kullanır, 10W direnci her bir led sinyalin önüne bağlamanız yeterli.
 23. Kadir Aydınlık

  Motosiklet sinyallerini led ile değiştirdiğimizde arıza yapması

  Merhabalar. Değerli iş bilen arkadaşların yardımınıza ihtiyacım var. Motorsikletimin arka sinyallerini led sinyaller ile değiştirdim bağlantılarını doğru yaptım sinyaller doğru çalışıyor ancak sinyal verdikten sonra. 3sn. Kadar yanıyor sonra arka led sinyaller. Kapanıyor sadece ön sinyaller arıza moduna girip hızlı yanıp sönüyor. Led sinyallerin. Başka bir motor firmasının orijinal LED’leri. Çok kaliteli LED’ler. Üzerinde orijinal. Dirençlerinde var onlarda bağlı. Acaba. O dirençleri. Değiştirmekmi gerek yada onların önüne bir direnç dahamı eklemek gerek. Birde. Taş direnç. İle led sinyal decoderi isminde bir ürün var bunlar arasındaki farklar nedir yani orijinal dirençlerimin önüne decoder mi bağlasam yada komple dirençleri çıkarıp yeni taş dirençli bağlasam aşağıda resimlerini vericem sorduğum ürünlerin. Çok teşekkür ederim. Bu benim orijinal. Led ve. Dirençlerim
 24. Selçuk Keleş

  Peugeot 508 1 (2011-2018) xenon far

  Mercekler islenmiştir. Açılıp kontrol edilmeli. Temizlenirse bir nebze iyileşir ama tam çözüm için mercekleri ya da farı tamamen değiştirtmeniz gerekecektir.
 25. Müslüm özyener

  Peugeot 508 1 (2011-2018) xenon far

  Ampülleri değiştiğim halde nerdeyse yok denilcek kadar zayıf yanıyor neden olabilir
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...