İçeriğe Yönlendir
Diren Tekin

Sens56 otomatik far açma sensörü

Recommended Posts

Diren Tekin

Merhabalar,

Opel Vectra CDX 2001 16V fabrika çıkış Xenon farlı aracıma, karanlıkta farları otomatik açıp aydınlıkta kapatacak bir sistem aradım. Sens56 isimli (www.sens56.com) kiti uyguladık. Sensör gayet güzel devreye giriyor, ama sag xenon lambayı acmıyor. acıp kapatınca bazen acıyor bazen acmıyor, pırpır ediyor, tam anlamıyla kafasına gore takılıyor yani. sensoru devre dısı bırakınca hic bir problem yok. role koyun araya dediler, akü azdır belki ondandır dediler. normal halinde problemsiz olmasından yola cıkarak bunarı mantıksız bulmama ragmen akuyu yenisiyle denedim, araya dole koymak yerine direk aküden elektrik aldım gene olmadı.

bu arada xenon olmayan bir araca daha istemistik aynı urunden o araca uyguladık problemsiz calıstı. belki bendeki kitin beyni arızalıdır diye oteki beyni taktık degisen bisey olmadı. bu kitin bir ozelligi de beni takip ed modu yani kontagı kapattıgında 25 daniye yanık kalıp ortamı aydınlatmaya devam ediyor. bunu da devre dısı bıraktık, xenon oldugundan ve aküye cok yükleneceginden dolayı. degisen bise olmadı.

bu kit ile ilgili internette arastırma yaptıgımda kullananların memnun oldugunu sorunsuz calıstıgını soyluyorlar ama benim aracımda kullanamadım.

sizce problem ne olabilir ?

teşekkürler.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Cihazın çalışma mantığını bilmiyorum ama eğer röle olmadan akımı üzerinden geçiriyorsa çok saçma olur ve sorun bundan dolayı oluşuyor olabilir. Ampulün kesintili yanması genellikle balastın yeterince beslenememesinden oluyor. Çok sık açıp kapatmak xenon sistemi için sağlıklı değil aniden aşırı yüklenme oluyor çünkü.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Sens56 üreticileri ile bizzat görüşen arkadaşlarımız var,

Nasıl bağlandığını neler olduğunu bilmiyorum ama.. Çakma xenon ile birlikte kullanılmasında sorunlar olabileceğini söylüyorlarmış..

İletiyi paylaş

Diren Tekin

cevaplarınız icin tesekkur ederim.

oncelikle ozyurek, bu cakma xenon degil. orijinal.

voltron, benim bildigim kadariyla röle kablo yolu uzerinde olusacak olan enerji kayiplarini azaltmak icin kullanılıyor. daha dogrusu o bu kayiplari tolere eden bir parca, artik icinde kondansatör mu var ya da benzeri bisey mi var bilmiyorum. direk aküden akım verince rolenin yaptigi isi yapmis oluyoruz diye dusundum.

ampülün kesintili yanma durumu sensör devrede iken oluyor. diger durumda bi problem yok. ballasta yeterince besleme gitmiyor, ve kesintili yanıyor. peki normal halinde yani sensör devre dısı iken neden yapmıyor. neden yapmıyoru bi kenara bırakalım, sensör devredeyken eger az guc gidiyorsa ballasta giden beslemenin bir kısmı sensör yuzunden yutuluyor galiba. e direk bagladik aküden gene olmadı.

off destan gibi yazmısım.

bi de mani yazayim bari :

Ne sensör

Ne ben söliyim.

:)

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek
cevaplarınız icin tesekkur ederim.

oncelikle ozyurek, bu cakma xenon degil. orijinal.

Dirent, bende zaten seninkinde problem olabilir demedim.. Şlk cümleni iyi okumuştum..

Vurgulamak istediğim xenon sistemlerde iyi çalışmadığını ima etmekti.. Ancak orjinal xenonlar için bir görüş almadığımdan bir ihtimal olabilieceğini vurgulamak istemiştim..

İletiyi paylaş

Diren Tekin

e olmaz ki o zaman, eger xenon'larda iyi calismiyorsa bunu belirtmeleri gerekirdi. yani bence. belirtmemeleri benim gibi sazanlar icin iyi olmus tabi. off. ooof

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

üreticisine mail attım ve sordum..

Dönerlerse yazarım buraya..

İletiyi paylaş

Diren Tekin

tamamdır, röle takıldı sorun ortadan kalktı.

teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Zaten mailede cevap veren olmadı :flowers:

İletiyi paylaş

M.Timur

hehehe tevafuk olmuş ozaman :flowers:

İletiyi paylaş

Alp Ateş

Merhabalar,

Arkadaşımızın sorunu sens56 içinde bulunan dahili rölenin gücünün xenon lambaya yetmemesinden kaynaklanmaktadır. Yani sens56 farları yaktığı zaman bütün enerji cihaz üstünden geçmeye çalışmakta ve yeteri kadarı geçememektedir. Bu normal ve beklenen bir durumdur ve çözümü cok basittir. Çözümü yeni bir far rölesi bağlayarak sens56'nın sadece yeni bagladığınız röleyi çektirmesi ile enerjinin hepsinin yeni röleden geçmesidir. Yani arkadaşımızında başına geldiği ve çözüldüğü gibi ucuz ve her elektrikçide bulunan basit bir röle ile 5 dakikada bu problem çözülür. Bu acıdan xenon farlar ile çalışmasında hiçbir problem yoktur.

Arkadasımızın emaili bize ulaşmadı, info@sens56.com veya gittigidiyor.com üzeirnden atılan ehr emaile %99 şekilde aynı gün içinde dönüyoruz. Ama yinede arkadasın bizden destek alamamasına üzüldük, özür dileriz.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

baskentaksesuar@sens56.com sizin değil mi.. bu maile bakmıyorsanız iletişim sayfasında niye var.. Üstelik niye üstte.. :flowers:

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Tahminim doğru çıktı yani :D

Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz. :flowers: Aslında bu tip bir bilgilendirmenin ürün kutusuna vs. konması güzel olabilir.

İletiyi paylaş

Alp Ateş

baskentaksesuar@sens56.com adresi dogru ve çalışıyor ancak bizim distribütörümüze ait bir hesap. Distribütörümüzde normalen gelen emailleri cevapsız bırakmıyor ancak size aksaklık olarak cevap dönülmemiş olmasına bizde üzüldük.

Bunun ürün kullanma kılavuzunda eksik olması dediğiniz gibi bir eksik ve ürünün içine kullanım ve montaj kılavuzunun dışında öneri ve çözümler isimli ikinci bir dökümanın eklenmesi üzerinde çalışıyoruz.

Montaj ve müşterilerimizden gelen bilgiler bizim için en önemli bilgidir.

tarihinde sens56 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu

aslında bu ürünün dizaynında sizinde bahsettiğiniz gibi çok ucuz ve basit bir çözüm olan rölenin içine konucak şekilde yapılması gerekir bence.

hassas elektronik parçaların o yükü kaldırması beklenemez zaten.

Daha doğrusu düşük maliyetle beklenemez.

İletiyi paylaş

Suat Toker

Bunun ışık sensörü neeye monte ediliyor? Açıkta mı kalıyor? Gizlenebiliyor mu? Bu taktirde çalışmasında sorun oluyor mu?

İletiyi paylaş

Alp Ateş

Ürünün içinde zaten oldukca yeterli bir röle mevcut ancak bazı xenonlar gibi normalin cok üstünde enerji harcayan lambalarda sorun cıkıyor. Bu türde bir sorun 100 arabadan ancak 1 tanesinde gerçekleşiyor ve bu aractada harici röle ile çözülmesini öneriyoruz. Geri kalan 99 araca azda olsa ekstra maliyet, cihazın büyümesi, daha kalın ve kaba kablolar ile cezalandırmak pek doğru değil.

Ürünün sensörü aracın ön camına içten yapıştırılmaktadır ve oldukca küçüktür. Siyah ve yuvarlaktır. Sensörünün arkasında görünmeyen ancak dokunduğunuzda hissedebileceğiniz bir düğme vardır. Bu düğme ile sensörü istediğiniz zaman devre dıışı bırakabilir yada geri acabilirsiniz. Genelde aracın ön camının sol alt veya üst kenarına yada dikiz aynasının arkasında gelecek şekilde sensör yapıştırılıyor.

tarihinde sens56 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Suat Toker

Peki ışık hassasiyet ayarı yapılabiliyor mu? Benim araçta film var. Bu sorun yaratır mı veya erken devreye girmesine sebep olabilir mi?

İletiyi paylaş

Alp Ateş
Peki ışık hassasiyet ayarı yapılabiliyor mu? Benim araçta film var. Bu sorun yaratır mı veya erken devreye girmesine sebep olabilir mi?

Herhangi bir sorun yaratmaz ancak yine de hassasiyet yarını kendiniz yapmak istiyorsanız herhangi bir ücret talep etmeksizin bu özelliği ekleyebiliryoruz. Standart üründe bu özellik cıkmıyor cunku ideal ayarı yapılmış olarak gelmesi cogu montaj ve kullanımdaki sorunları yok ediyor. Ayrıca cogu insan bunun ayarı ile uğraşmak istemiyor.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...