Hasan Kadir Karaahmetli

ABS Hattı Kısa Devre

Recommended Posts

Hasan Kadir Karaahmetli

Herkese merhaba,

Aracımı lifte kaldırıp alttan yıkattıktan sonra Abs+Asr+El Freni lambaları yanmaya başladı. Orijinal yazılım aracılığı ile kontrol ediyorum kısa devre var diyor. Abs ünitesini söküp ünitenin kendisinde bir arıza olup olmadığını kontrol ettim, ünite temiz. Belirtiler şöyle,

Yüksüz akü gerilimi ile Ecu'nun ölçtüğü akü gerilimi aynı, şasede problem görünmüyor.

Araçta kısa devre kontrolü yaptım. Kapalı halinde 12,33 V akım çekiyor.

Gaza yüklenmelerde Xenonlar git gel yapıp röleden kapıp bırakma sesleri geliyor.

Yine yukarıda belirttiğim gibi Abs ünitesindeki hata sürekli devam.

Tesisatta ne gibi kontroller yapabilirim ? Aklıma gelen ilk şey tek tek sigortaları söküp hangi hatta kısa devre olduğunu tespit etmeyi planlıyorum. Ekstra yapabileceğim test var mı ?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş

Bagaj döşeme altı ilk aklıma gelen. Farların soketleri sökülüp de denenebilir.

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Bu model araçta egerki farlarındaki gibi kablo izole yırtılmaları kuruma hatası varsa 1.ci olasılık yada  Ustamın dediği kısımlarda sıvı teması ile oluşan oksit vesaire hatası olaılığı aynen yüksek ihtimaldir.Ciddi şekilde iyi bir yer bulun baktırın.

İletiyi paylaş

Hasan Kadir Karaahmetli

Farlarla ilgili sorunu çözdüm, sinyal kolu ünite  üzerindeki soket gevşeklik nedeniyle röle kapıp bırakıyordu. Araç üzerindeki tüm sigortaları tek tek söküp test ettim. Kaçak kontrol kalemiyle test yaptığımda genel servisler sigorta hattında kısa devre olduğunu tespit ettim.

Akü üzerine kontrol kalemini sabitlediğimde sürekli olarak kısa devre görünüyor, kapılardan herhangi birini açtığımda kontrol kalemi lambası yanıp sönmeye başlıyor.

Genel servisler sigortasının aracımda etkilediği alanlar
1- Ambians aydınlatmaları
2- Kapı aydınlatmaları
3- Gösterge panelinde kapı açılınca yanan km bilgileri.

Kasap elektrikçilere güvenmediğimden tek tek ilerlemek zorunda kaldım. Garip bir kısa devre, tesisatı geziniyorum herhangi bir yerde ısınma da yapmıyor.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek

Sorunu buldunuz mu, sorunu çözdünüz mü Hasan Bey. 

Çözdünüz ise nasıl çözdünüz ?

İletiyi paylaş