• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Selçuk Keleş

Xenon mercek tipleri, resimleri ve teknik özellikleri

Recommended Posts

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal

Selamün aleyküm hayırlı akşamlar arkadaşlar, konuyu hortlatmis olacağım ama fotoğraftaki hella mercekler d2s Bi-Xenon mudur?

Ve hangi hella dır, eski tip yeni tip?

D1s uyar mı? Tutucuları bulunur mu?

Son olarak da intemo ile kıyaslandığında ebat olarak ne kadar fark vardır?

IMG_20180127_233441.jpg

IMG_20180127_233326.jpg

IMG_20180127_233405.jpg

IMG_20180127_233505.jpg

IMG_20180127_233614.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

- 2. nesil Hella E55 D1S/D2S/D3S uyumlu mercektir . Bunun üzerine 3. nesil ve intemo üretilmiştir ...

-  D1S/D2S/D3S uyar , ampul tutucu bulmak zor olabilir ...

-  İntemo 1cm daha kısadır , çapı hemen hemen aynıdır ... 

Ampul tutucu bulsanız bile sizden 2 mercek parası isteyebilirler , bence D1S/D2S uyumlu ampul tutucuna ihtiyaç duymayan , intemo yada yeni nesil Bosch mercek alın tutucuyla falan uğraşmayın derim ...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
hata düzeltme ...
  • Beğen 2
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal
Şimdi, Mahmut Akbulut yazdı:

- 2. nesil Hella E55 D1S/D2S/D3S uyumlu mercektir . Bunun üzerine 3. nesil ve intemo üretilmiştir ...

-  D1S/D2S/D3S uyar , ampul tutucu bulmak zor olabilir ...

-  İntemo 1cm daha kısadır , çapı hemen hemen aynıdır ... 

Ampul tutucu bulsanız bile sizden 2 mercek parası isteyebilirler , bence D1S/D2S uyumlu ampul tutucuna ihtiyaç duymayan , intemo yada yeni nesil Bosch mercek alın tutucuyla falan uğraşmayın derim ...

Teşekkürler Mahmut bey,

Peki tutucu bulunmaz mı, nerelere kimlere sormalı? Ne diye arayalım?

Bende aslında intemo mercek istiyorum bunlar hediye geldi gibi oldu. Takas da deneyeceğim bakalım yapan olur mu?

Bu görsel bu konunun ilk mesajı, @Selçuk Keleş paylaşmış bu değil mi benim mercekler?

Bu tutucu dan mi bulmaliyim yoksa bu konunun ilk sayfasında @Oktay Toker abinin paylaştığı yeni nesil hella nin siyah plastik tuticusundan mı bulmaliyim? ??

Screenshot_20180128-005448.png

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut
Şimdi, Yasir Çatalsakal yazdı:

Teşekkürler Mahmut bey,

Peki tutucu bulunmaz mı, nerelere kimlere sormalı? Ne diye arayalım?

Bende aslında intemo mercek istiyorum bunlar hediye geldi gibi oldu. Takas da deneyeceğim bakalım yapan olur mu?

Bu görsel bu konunun ilk mesajı, @Selçuk Keleş paylaşmış bu değil mi benim mercekler?

Bu tutucu dan mi bulmaliyim yoksa bu konunun ilk sayfasında @Oktay Toker abinin paylaştığı yeni nesil hella nin siyah plastik tuticusundan mı bulmaliyim? ??

Açıkçası bulunması zor bir mercek modeli , 2007/2011 Jaguar XK - XKR serisinde ve 2007/2013 Cadillac ta kullanılmış olması , bulunmasını daha da zorlaştırıyor ...

Ampul tutucusu olmadan işinize ve kimsenin işine yaramayacak ...

Görselde ki Hella mercek modeli sadece igniterli D2S ampulle çalışır , sizdeki mercekle bir bağlantısı yok ...

Bence tavsiyeme uyun bu mercekle vakit kaybetmeyin , ampul tutucusuz mercek alın ...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal
Şimdi, Mahmut Akbulut yazdı:

Açıkçası bulunması zor bir mercek modeli , 2007/2011 Jaguar XK - XKR serisinde ve 2007/2013 Cadillac ta kullanılmış olması , bulunmasını daha da zorlaştırıyor ...

Ampul tutucusu olmadan işinize ve kimsenin işine yaramayacak ...

Görselde ki Hella mercek modeli sadece igniterli D2S ampulle çalışır , sizdeki mercekle bir bağlantısı yok ...

Bence tavsiyeme uyun bu mercekle vakit kaybetmeyin , ampul tutucusuz mercek alın ...

Ama ben bu merceği 2008 makyajlı e200 den söktum... 

Bu arada dediğiniz mercekler ile değişim deneyeceğim ama değişim olmaz ise bunlar işime yarar mı onu öğrenmeye çalışıyorum

@Mahmut Akbulut

indir (1).jpeg

tarihinde Yasir Çatalsakal tarafından düzenlendi
Foto ekleme

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Resimde gördüğüm kadarı ile D1s versiyondan biraz farklı bir modeli bu.İlk baktığımda d1s diye düşündüm lakin karşılaştırınca ampul takılan kısımı farklı.Klasik d1s modelinde klasik hella tutucu olur,bunu bilmiyorum elimide sürmek nasip olmadı.:lol:Reflekötrü temiz ise Klasik hella ampul tutucusunu bulup deneyebilirseniz ve odakta vesiarede sorun yoksa kullanmamanız için tek sıkıntısı far içindeki alan olabilir.Bu alanada siz montaj yaparım diye netleştirirseniz tabiki kullanabilirsiniz.Sonuçta orijinal bir ürün.

Mahmut'un anlatmak istediği bunun ampul tutucusu mercek kadar ve bazen merceklerden pahalıya gelşdiğini ve bunun yerine diğerleri için alıp kullanın şeklinde diye ben alğılıyorum.Yoksa kullanmayın demiyor.

Şu an elinizde ise ampul tutucusu için araştırmanıza başlamanız iyi olur.diğer türlü kimse veya bu mercek kullanan bir araç sahibi aramıyorsa bunu alıp üste mebla yada direkt değişimi yapacağını sanmıyorum.Şansınıza.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Birde Hella bu kişilere özel üretim diye düşündüğüm o  araçlarda kullandığını bazen makyaj adı altında farlarada takıyor demekki.Mesela ben h7 bi-halojen yok diyordum şaşkınlıkla öğrendim ki Skoda araç afarında bir dönem kullanmış.Sonuçta orijinal parça ve temiz ise kullanılmasına izin veren parçalarıda oem kullanılacaksa her şekilde içiniz rahat olarak takın ve oem olarak kullanın.:good1:

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Birde Hella bu kişilere özel üretim diye düşündüğüm o  araçlarda kullandığını bazen makyaj adı altında farlarada takıyor demekki.Mesela ben h7 bi-halojen yok diyordum şaşkınlıkla öğrendim ki Skoda araç afarında bir dönem kullanmış.Sonuçta orijinal parça ve temiz ise kullanılmasına izin veren parçalarıda oem kullanılacaksa her şekilde içiniz rahat olarak takın ve oem olarak kullanın.:good1:

Sağolasın @Oktay Toker abi. Mercekler tertemiz, sikintisiz çalışıyor ve çift olarak elimde ben Mercedes ten söktugum için tutucu bulurum diye düşündüm.

Bir de @Mahmut Akbulut kardeşim jaguar Cadillac falan dedi, bende acaba bir yanlışlık mı var diye emin olmak istedim. 

Arayacağımımtutucu bu mu:

images (5).jpeg

tarihinde Yasir Çatalsakal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Arayacağın değil bu resimdeki klasik hella ampul tutucu ve egerki bulursan hemen almayacaksın mercekte denemen şart.Elindeki merceğe göre dediğim gibi uyarmı bilmiyorum elime geçmedi sadece denemen gerektiğini belirtmiştim.:good1:

Mahmut mercek modeline göre Hella far katalok diyeyim hangi markalarda kullanılmış belli marka modellemesi yaparak ve zor bulunur diye yazmıştır,Şu an senin söktüğün farda kullanılması ve sende olması senin için kalite avantajı denilebilir diye yorumlayabilirim.:good1:Ayrıca o söktüğün far Mahmut'un belirttiği model farları kalitesinde unumamak lazım ve Hella yapmış.Dolayısı ile yanlışlık bir durum yok sadece az kullanılan bir model denilebilir.

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Arayacağın değil bu resimdeki klasik hella ampul tutucu ve egerki bulursan hemen almayacaksın mercekte denemen şart.Elindeki merceğe göre dediğim gibi uyarmı bilmiyorum elime geçmedi sadece denemen gerektiğini belirtmiştim.:good1:

Mahmut mercek modeline göre Hella far katalok diyeyim hangi markalarda kullanılmış belli marka modellemesi yaparak ve zor bulunur diye yazmıştır,Şu an senin söktüğün farda kullanılması ve sende olması senin için kalite avantajı denilebilir diye yorumlayabilirim.:good1:Ayrıca o söktüğün far Mahmut'un belirttiği model farları kalitesinde unumamak lazım ve Hella yapmış.Dolayısı ile yanlışlık bir durum yok sadece az kullanılan bir model denilebilir.

Anladım @Oktay Toker abi, bulabilecegim yerlere bakayım o halde.

Peki odak sorununu en kolay nasıl anlarım malum tutucuyu alma aşamasında araca takma olasılığı olmaz. Pratik bir yöntem varmıdır?

Ayrıca sana ve @Mahmut Akbulut a desteğiniz için çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Ampul tutucu tırnakları aynen rahatlıkla yerine geçip çevirdiğinde son aşamada clik tarzı yerine otursa çok sorun olacağını sanmıyorum.Bu söylediğim orijinal için geçerli.Yan sanayilerde clik tarzı bir ses yada etki orijinaldeki gib rahat hissetmezsin ondada oturur.Bu durumun netleşmesi akşam duvara ışığı vurduğunda zaten odagın durumunu sen daha öncedende uğraştığın ve aşina olduğun için görünce anlarsın ve ışık kendini anlatır.

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

MB E-Class W211 kasa 2006/2009 modellerinde sizdeki mercekten kullanmış ...

Bulabildiğim detayları paylaşıyorum , şöyle söyleyeyim yaklaşık 10 yıldan beri mercek xenon v.s. işlerinin birebir içindeyim bu ampul tutucusundan ilk defa görüyorum ...

IMG_0759.jpg

İlgili resim

Buda yukarıdaki tutucuya vidalanan igniter ...

product_2840.jpg

E-Class tan söktüm dediniz , farların fotosu var mı? arşivinizde?

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

D2s ampul çentiği sarımtırak plastik parçadaki çentiğe oturuyorsa bu mercek hiç bir şekilde başka türlü düzgün kullanılmaz anlamına geliyor.Mercekte ampul çentik kısmı yok sadece baskı çentikleri mevcut.Hella yapmış yapacağını:lol:

Bence şaşırma daha göremediğimiz bir sürü versiyon var diyebilriz.Hatta eklediğin resimdeki 2 mercek bile iç perdesi biribirinden farklı.:shok:

Bu igniter'e baglı trafosuda olması lazım.

SÖkülen merceğin  kasa içinde sabitlidir ve far açılmadan sökülmez diye düşünüyorum.Bu başlığı kesmedilerse kasada hala duruyor demektir.Sadece ampul tutucu  bulunacak.Klasik Hella tutucu olursa şansa.

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal

@Mahmut Akbulut sana zahmet verdik hakkını helal et, söktugum farın fotoğrafını çekmedim ama yukarıda paylasmistim temsili fotosunu, fardaki önemli parçaları almışlar zaten, tutucu, soket vs yoktu.

O halde son karar d2s mi bu mercekler? D1s uymazz mı?

@Oktay Toker   @Mahmut Akbulut  eger d1s uyar derseniz tutucu için araştırma ve deneme yapacağım, sonuçları paylasirim

Söktugum farı tekrar ekliyorum temsili, ayrıca merceği tutan plastik çerçeve ve far motorları da var.

indir (1).jpeg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Şans belki.Gece epey bi aradım kutuları uzun zaman önce 1 tane d1s diye kenara koyduğum reflektörü bozuk Hella vardı aradım buldum ve ampul takılan kısım çok benziyor.Birazdan resimleri atacağım.Klasik hella ampul tutucu bire bir takılabiliyor ve d1s xenon lada sorun yok duvar resminide aynen birazdan yükleyeceğim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.591
Oktay Toker

Konuya siz yazmadan atmaktı niyetim önce yazdınız sanırım sorunuza iyi bir resimli yanıt oldu.Odaklamada iyi görünüyor.Ampul4300k Osram resimdeki ton foto makina ile alakalı.Acele cekim mazur görün.

Önceki mesajlarda elimi sürmek kısmet olmadı demiştim,değmişim bundan dolayıda kusura bakmayın çok uzun zamandır atıl duran bir mercekti gece aklıma geldi şansa dedim.Epey bi kutular yer değiştirdi.:lol:

5351.jpg

5352.jpg

5353.jpg

5355.jpg

5357.jpg

5354.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal

@Oktay Toker abi ne kusuru, size zahmet verdik asıl siz kusura bakmayın. iyi haberler verdiniz teşekkür ederim. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

@Oktay Toker vay abi ya dünden beri boşuna atraksiyon yaşıyormuşuz meğer :lol: malzeme elde olunca sonuca daha hızlı gidiliyorun kanıtı oldu bu :good1:

Artık öğrenmiş olduk bunu da bir köşeye not edelim ;)

• Beğen 1
  • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal
13 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

@Oktay Toker vay abi ya dünden beri boşuna atraksiyon yaşıyormuşuz meğer :lol: malzeme elde olunca sonuca daha hızlı gidiliyorun kanıtı oldu bu :good1:

Artık öğrenmiş olduk bunu da bir köşeye not edelim ;)

@Mahmut Akbulut alet işler el övünür. :D   sana da epey zahmet verdik kardeşim, hakkını helal edesin.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut
11 saat önce, Yasir Çatalsakal yazdı:

@Mahmut Akbulut alet işler el övünür. :D   sana da epey zahmet verdik kardeşim, hakkını helal edesin.

Rica ederim ne zahmeti bizim için zevk , helali hoş olsun :blush:  Bu konu sayesinde böyle bir tutucunun var olduğunu öğrendik ^_^

Böyle balast mı olur arkadaş ya :eusathink:2000 li yıllarda MB ve BMW kullanmış bunu :curtianpeek:

s-l500.jpg

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2

İletiyi paylaş

Mustafa Kul    1
Mustafa Kul

audi a' é003 1.9 tdi nerden mercek bulabilirim fransa da bakmadigim internet kalmadi nerdeyse 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Audi A nın hangi versiyonu aracınız ?

A3 mü ...

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

A3 ise eski nesil Bosch bi-xenon mercek vardır , Türkiye de bol miktarda var buradan alın ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal

Cümleten hayırlı geceler, hayırlı cumalar.

Hella intemo mercek reflektörü metal midir plastik midir?

@Mahmut Akbulut @Oktay Toker

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    9
Yasir Çatalsakal
Şimdi, Yasir Çatalsakal yazdı:

Cümleten hayırlı geceler, hayırlı cumalar.

Hella intemo mercek reflektörü metal midir plastik midir?

@Mahmut Akbulut @Oktay Toker

Şimdi YouTube da bir videoda gördüm, seramik ve metal diyor,

Doğru mudur?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap