• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Mercek tipleri, resimleri ve teknik özellikleri

Bu konuda 71 ileti var

Üç kablo ise eski nesil. Keskin ve geniş çizgi var. Bobine röleli devre lazım. Yoksa çalışmaz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

ortadaki uç boşta , çünkü dıştaki uçlara gerilimi verince perde çalışıyor , sorun yok yani

uzun tip yani d1s tipi olanla mekanizması selenoidi , kartı tamamen aynı , farkı , ampül tutucu tipi (d2s) ve lensin perdeye uzaklığı ( bunlar daha yakın) üzerinde üretim tarihi olarak 2011 yazıyor , bahsettiğiniz devre yeni tip valeo daki gibi bir şey mi acaba

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Nasıl boşta? İptal mi? Bobin 300 ma civarı akım çekiyorsa sorun yok. Ama 1.5 amper üstü çekiyorsa üçüncü uç olmalı ve röleli devre yapılmalı

Röle ve kondansatör ile mini timer yapılıyor. Selektör ve uzun hüzme ayrı komut alıyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Eski tip , yani bundan biraz uzun (lens ile perde arası biraz açık ) olan , arkasında d1s modülü bulunan bosch mercekle bu birebir aynı ustam , bobini , bobinin üstündeki küçük devre kartı , perdesi vs. yalnız merceklerden biri ( bugün gözümün önünde volvo farından sökülen ) iki kablolu , daha önceden edindiğim ise soketi aynı olmasına rağmen 3 kablolu , ikisi de gerilimi alınca çat çat çalışıyor ,

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eski tip , yani bundan biraz uzun (lens ile perde arası biraz açık ) olan , arkasında d1s modülü bulunan bosch mercekle bu birebir aynı ustam , bobini , bobinin üstündeki küçük devre kartı , perdesi vs. yalnız merceklerden biri ( bugün gözümün önünde volvo farından sökülen ) iki kablolu , daha önceden edindiğim ise soketi aynı olmasına rağmen 3 kablolu , ikisi de gerilimi alınca çat çat çalışıyor ,

Merhaba. Projektörde kullanılan lensler bildiğim kadarıyla clear değil ama diğer bosch projektörlerden daha iyi olması lazım. Tam hatırlamamakla beraber bir yerde okumuştum 3 kablolu olanda bobine gelen voltajlar farklı. Birisi perde hızlı hareket etsin diye daha fazla güç çekiyor ama buda ısınmaya sebep oluyor. Diğerinde ise perde çekildikten sabit kalabilmesi için daha az enerji geliyor ve böylece daha az ısınıyor. (Uzun far için)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

bu merceklerdeki lens erhan abinin dediği gibi clear değil aynı mercekler megane 3 lerdede kullanılıyordu hatırladığım kadarıyla ve lensi normal boschtakilerden daha iyi bir lens.

kaç kablolu olduğunda hakkında bir bilgim yok ama

tarihinde Selçuk Buğra tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

en iyisi bir ampül takıp deneyip , resimleri paylaşıp bir de öyle değerlendirmek galiba

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aracimda valeo farları var mercekte var ama halojen ampul.

Ben bu ampul yerine 4300 K philips zenon taktım. Işık toplaması çok iyi maşallah. Karşıdan göz almıyor denemesini de yaptık. Duvar çizgilerini de daha sonra fotoğraf yüklerim inşallah.

Sorum şu valeo farlarin mercekli kalite olarak nasıldır. Merceği çabuk karartır mi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aracimda valeo farları var mercekte var ama halojen ampul.

Ben bu ampul yerine 4300 K philips zenon taktım. Işık toplaması çok iyi maşallah. Karşıdan göz almıyor denemesini de yaptık. Duvar çizgilerini de daha sonra fotoğraf yüklerim inşallah.

Sorum şu valeo farlarin mercekli kalite olarak nasıldır. Merceği çabuk karartır mi.

Halojen far yada merceğe takılan xenon da ışık sapması ve dağılma mutlaka olacak bunu gözle göremezsiniz , cihaz la ölçülmeli . Xenon ampul halojene oranla daha çok ısı yayıyor buda reflektör de fazla ısıdan kaynaklanan kararma yada ağır hasara neden oluyor ...

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

merhabalar fk tipi depo angel far almak istiyorum elimde 1 takım yeni tip hella mercek var (intemo değil onun bi eski modeli ufak tip) onu birebir fk depo merceğini değiştirerek kullanabilir miyim ona göre alacağım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Angel mercekleri 2.5" inc tir , Hella mercekler 3" inc . Mercek kapağında far içinde ve far arka kapağında tadilat gerekir , elinizden bu tarz işler geliyorsa imkansız değil ama biraz uğraştırır ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba bu konuda gerçekten meaklıyım ve bütün yazışmaları soluksuz okudum diyebilirim hepiniz üstadsınız konum olarak izmir de olan canlı canlı  yardım alabileceğim birisi var mı acaba ? Megane 2 valeo d2s mercekli farım var ve iç kararma yapmış ve merceğine baktığımda halkalı görünüyo  bu mercek kalitesi nasıl sizce yerine başka uyum saglayan bir mercek var mıdır ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Mercek değişimi şart olan far modellerinden birisi.Temiz aynı mercekten bulmak zor lakin araştırmak gerekir fakat far açılacağı için Halojen mercekten bi-xenon merceğe terfi etmek yerinde işlem olur.

Aynı montaj ayaklarına sahip olmasada çok az kayık şekilde denk gelen Eski nesil Valeo bi-exnon mercek.Bu mercekte sag ve sol olarak selenoid motor yerleşiminden dolayı fark olduğu için dikkat edilmeli.Biraz uğraşı ile Bosch yada eski tip Hella bi-xenon mercek yerleştirilebilir.

Her şekilde far camlarının açılması şart. 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 04.03.2016 at 01:13, Salih Arıkan yazdı:

Merhaba bu konuda gerçekten meaklıyım ve bütün yazışmaları soluksuz okudum diyebilirim hepiniz üstadsınız konum olarak izmir de olan canlı canlı  yardım alabileceğim birisi var mı acaba ? Megane 2 valeo d2s mercekli farım var ve iç kararma yapmış ve merceğine baktığımda halkalı görünüyo  bu mercek kalitesi nasıl sizce yerine başka uyum saglayan bir mercek var mıdır ?

Toyota auristen çıkma valeo h11 mercekler sizin merceğinizin yerine kullanılabilir. Daha önce bu şekilde sorununu çözen taksici bir arkadaş var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 05.03.2016 at 02:17, Oktay Toker yazdı:

Mercek değişimi şart olan far modellerinden birisi.Temiz aynı mercekten bulmak zor lakin araştırmak gerekir fakat far açılacağı için Halojen mercekten bi-xenon merceğe terfi etmek yerinde işlem olur.

Aynı montaj ayaklarına sahip olmasada çok az kayık şekilde denk gelen Eski nesil Valeo bi-exnon mercek.Bu mercekte sag ve sol olarak selenoid motor yerleşiminden dolayı fark olduğu için dikkat edilmeli.Biraz uğraşı ile Bosch yada eski tip Hella bi-xenon mercek yerleştirilebilir.

Her şekilde far camlarının açılması şart. 

yaş itibari ile abi diye hitap etmemde sorun olmaz inşallah . Oktay abi bu reflektörde incelediğimde reflektör alt üst aynı hatta reflektörü ters çevirdiğimde kesilme çizgisi net ama ampülün porseleni gölge yapıyor ampulün tırnagı ters kalıyor aynı tırnak yuvasından tam karşısına gravür setiyle açsam reflektörün sağlam kısmını kullansam ne gibi kayıplarım olur ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alt üst aynı değil.Üst kısımda sağ,sol,ileri mesafe odak bölgeleri mevcut.Alt kısımda yok.Buda bahsettiğin hataya sebebiyet veriyor.Bir kaç denemede ben yapmıştım.Ayrıca çizgi olsada odak yok,anlamı kalmıyor.

Tavsiyem zaman kaybın olur.Mercek arayışına git.Aynı şekilde çok az uğraşı ile eski tip uzun Valeo bi-xenon takılabiliyor ama temizini bulmak çok çok zor.Eski Hella da delik genişletmesi ile takabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 09.03.2016 at 23:40, Oktay Toker yazdı:

Alt üst aynı değil.Üst kısımda sağ,sol,ileri mesafe odak bölgeleri mevcut.Alt kısımda yok.Buda bahsettiğin hataya sebebiyet veriyor.Bir kaç denemede ben yapmıştım.Ayrıca çizgi olsada odak yok,anlamı kalmıyor.

Tavsiyem zaman kaybın olur.Mercek arayışına git.Aynı şekilde çok az uğraşı ile eski tip uzun Valeo bi-xenon takılabiliyor ama temizini bulmak çok çok zor.Eski Hella da delik genişletmesi ile takabilirsin.

Peki Hella intemo mercek nasıl olur bağlantı ölçüleri aynı gibi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İntemo kesinlikle iyi seçim olur.Lakin bağlantısı için net bir şey söyleyemem.Valeo kadar geniş değil lakin sabitleme kısımları farkı kapatabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abi söyle bi çalışma yaptım bi uzman gözüyle yorum yapabilir misin ?

1. resim  : clear mercek kararmış reflektör

2. resim : frensler mercek kararmış reflektör

3. resim : frensler mercek kararan mercek ters çevrilerek takılmış hali ( d2s ampülün altında yeni oyuk açılarak porselen tekrar altta kalması sağlandı)

4. resim : frensler mercek tamir edilmiş reflektör

5. resim : frensler mercek tamir edilen reflektör ters takılarak  ( d2s ampülün altında yeni oyuk açılarak porselen tekrar altta kalması sağlandı)

6. resim : test ortamı genel görüntü

7. resim : tamirden önceki kararmış reflektör

8. resim : tamirden sonraki reflektör

Not: fotoraflar prof makina ile yerinden oynatılmadan uzaktan kumanda ile çekildi. herşeyin stabil kalmasına çok dikkat ettim . bu çalışma biraz boş vakit öldürme gibi oldu ama faydası olmuşmu siz değerli ustalarımızyorumlarına bırakıyorum

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.jpg

8.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

5'te yakalamışsın sanki :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

gönderildi (düzenlendi)

Yeni nesil ampul tutucu mercek üzerinde olan Bosch bi-xenon.Dot çizgili ve ece çizgili olarak bulmak mümkün.Dot tip olanın resimleri.

1835.jpg

1840.jpg

1841.jpg

1842.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap