• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Kaya Büyükçelen

H4'de selektörle uzunları yakınca kısaların sönmesi

Recommended Posts

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

:) uzunlari acinca hangisi +'dan -'ye geciyorsa, daha dogrusu avometrenin bir ucu akunun -'sinde iken diger uc hangisinde 0'a dogru dusuyorsa uzun uc odur.

aslinda bunu neden merak ediyorsun anlamadim. sonucta araban + saseye sahip. ve de + sasede diyot zaten ters olmali...

bak sana baska bir yol daha soyleyeyim. bu daha kolay gelir sana sanirim. sigorta kutusundan kisa far sigortasini bul. oradan soket ucuna giden kabloyu daha kolay bulabilirsin avometre ile. avometrenin kablo test kipinde, bir ucu sokete, diger ucu sigorta kutusundaki kisa far sigortasina. hangi soket ucunda test sinyali alirsan kisa uc odur..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
:) uzunlari acinca hangisi +'dan -'ye geciyorsa, daha dogrusu avometrenin bir ucu akunun -'sinde iken diger uc hangisinde 0'a dogru dusuyorsa uzun uc odur.

aslinda bunu neden merak ediyorsun anlamadim. sonucta araban + saseye sahip. ve de + sasede diyot zaten ters olmali...

bak sana baska bir yol daha soyleyeyim. bu daha kolay gelir sana sanirim. sigorta kutusundan kisa far sigortasini bul. oradan soket ucuna giden kabloyu daha kolay bulabilirsin avometre ile. avometrenin kablo test kipinde, bir ucu sokete, diger ucu sigorta kutusundaki kisa far sigortasina. hangi soket ucunda test sinyali alirsan kisa uc odur..

zaten diyotu ters baglayınca oluyor.ancak öteki farda diyotun yönü far etmiyor bir taraftaki diyot yeterli geliyor sanırım.. :)

İletiyi paylaş

Kadir Eren    0
Kadir Eren

....

tarihinde Kadir Eren tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

eski far sisteminde sorun yoksa normal şekilde çalışıyor ise bundada çalışması gerekiyor.iki farında soketlerinin birbirinden çarpraz şekilde takıldı ise bunu yapar.bence soketlerin dogrulugunu kontrol edin.tesisat sorunu oldugunu sanmıyorum.şayet orjinal farlarındada bu sorun yok ise.

İletiyi paylaş

Kadir Eren    0
Kadir Eren

...

tarihinde Kadir Eren tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
orjinal farlar h4 idi o nedenle ters takılacağını zannetmiyorum aracın sahibi tanıdığım üye olmuş gerekirse detaylı bilgi verir.

detaylı bilgi daha dogru bilgi paylaşımını kolaylaştıracaktır.fikirler fikirleri üretir.

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

formumuzda benzeri konular ve cozumleri mevcuttu aslinda. farlar yakismis, hayirli olsun..

H4 yapi zaten dediginiz sekildedir. uzun yaninca kisa soner... yapmaniz gereken, yeni bir far rolesi ile kucuk bi modifiye. asagidaki semada var olan mercek motorunu siz uzun far olarak degerlendirin. bu islem genelde h4'ten bi-xenon'a gecenlere gerekli oldugu icin forumda; sema o yuzden boyle... :)

post-3361-1272917870_thumb.jpg

tarihinde Muhammed And? tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

h4 çitf flaman oldugu için sanırım bu şekilde çalışıyor.h7 de tek flaman var o yüzden bu sorunu yaşıyorsunuz.muhammed beyin söylediklerine katılıyorum.bende hatırlamış oldum.böylece.tşk

dolayısyla tesisat sorunu yok sadece baglantı şekli farklı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
eski far sisteminde sorun yoksa normal şekilde çalışıyor ise bundada çalışması gerekiyor

Orjinali H4'dü.. H4'lerde, uzuna geçince kısa sönerdi...

Sigorta kutusundan, Uzun far rolesinden kısa far rolesine bir diyot bağlamak lazım... Bu sayede uzuna geçince kısaya akım verecek ve kısalar yanmaya devam edecektir...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
Orjinali H4'dü.. H4'lerde, uzuna geçince kısa sönerdi...

Sigorta kutusundan, Uzun far rolesinden kısa far rolesine bir diyot bağlamak lazım... Bu sayede uzuna geçince kısaya akım verecek ve kısalar yanmaya devam edecektir...

katılıyorum.

diod amperli olmalı ama.

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz
katılıyorum.

diod amperli olmalı ama.

kaç amper olmalı acaba?

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
kaç amper olmalı acaba?

köksal hayırdır xenona mı geçiyorsun?? :D

mercek motoruna göre değişiyor bosch da bana 6A önerdiler onu kullandım hellada daha küçüğü yeterli oluyor sanırım..bir nevi çekilen akıma göre değişiyor..

tarihinde Halil ?ahin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
köksal hayırdır xenona mı geçiyorsun?? :D

mercek motoruna göre değişiyor bosch da bana 6A önerdiler onu kullandım hellada daha küçüğü yeterli oluyor sanırım..bir nevi çekilen akıma göre değişiyor..

6amper yeterli küçügü ısınır yeterlidir ama gereksiz takılacaksa 6a ve üstüm tercih edilmelidir.

İletiyi paylaş

Erdinç Yılmaz    6
Erdinç Yılmaz

Merhabalar ben forum içerisinde aradım ama sanırım çok anlayamadığım için kafam karıştı. Problem aracımın orjinal H4 farlarına hella d2s bi-xenon mercek montajı yapıldı. Orjinal farlarım far açıkken - kısa hüzmeler yanar vaziyette, sellektör yaptığım zaman uzunların yanması ama kısaların sönmesi. Yada soğuk sellektörde sadece uzun hüzmelerin yanması. Bi xenon bağlantısı için ne yapmam gerekli? Bi-xenon mercekte kısalar d2s bağlı sellektör için far kolunu çekince ampül sönüp perde hareket ediyor doğal olarak. Forum içerisinde diotlu veya roleli konular gördüm ama işin içinden çıkamadım. Roleli bağlantı için şema nasıl olmalı bağlantı ve diot - role şeması nasıl olmalı? Birde beslemeyi aracın kendi tesisatı ile değilde role tetiklemesi ile aküden yapmak daha iyi olur gibi düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Erdinç bey resimdeki uygulamayı yapın sıkıntı kalmayacaktır...

w7MBOoG.jpg

Far soket +/- uçları amerikan menşeyli araçlarda farklı olabiliyor , bu çizimi onun için ekliyorum...

xcafBxs.jpg

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Fatih Demirtaş    59
Fatih Demirtaş

Of be :) sıf şu sorun için ne kadar uğraştım.çin malı uzun kıda yaptıran h4xenon beynialdım.bir sürüde kablo oldumuştu.Bu çok daha kolay oluyormuş.bi daha ki muaynedr sökersem o beyni söker böyle yaparım..

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Erdinç Yılmaz    6
Erdinç Yılmaz

Aracın kendi tesisatı üzerinden beslemem sıkıntı oluşturur mu? Onun yerine role ile aküden direk besleme ile yapsam daha uygun mu olur sizce?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.658
Mahmut Akbulut

Aracın kendi tesisatı üzerinden beslemem sıkıntı oluşturur mu? Onun yerine role ile aküden direk besleme ile yapsam daha uygun mu olur sizce?

Sıkıntı olmaz rölesiz bağlayabilirsiniz ...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sinan Çatalkaya    14
Sinan Çatalkaya

Yapacağınız kısa fardan ampüle gelen hatta röle bağlamak olacak.Rölenin bobin uçlarından birisi kısa fardan gelen elektriğe bağlanacak.Diğer ucu araç şasesine yada akü eksisine bağlanacaktır.Rölenin platin uçları birisi sigorta ile aküye diğeri sağ ve sol balastlara geçecek.Tek röle iki balastı rahatlıkla kaldırır.Uzun hüzmeden gelen voltajıda bir adet dioda bağlayıp kısa hüzmeden röleye bağlamış olduğunuz röle ucuna bağlıyacaksınız.Diodun üzerinde (1n4001 serisi uygun olacak)Beyaz çizgi vardır.Beyaz çizgi röle bobinine bağlı(kısadan gelen uçla birleşik)Çizgi olmayan uçta uzun hüzmeden gelen uca bağlayın.Yinede milisaniyelik kesinti olacaktır.Far kolu illaki uzun kısa arasında boşluk yapar.bunuda önlemek için Balastlar için kullandığınız rölenin bobin uçlarına paralel 470 mf 25 voltluk kondansatör bağlayın.Kondasatörde Eksi ucu yada artı ucu belirleyen işaretlere göre bağlantınızı gerçekleştirin.Kondansatör anlık boşluklarda röleyi sabit tutacaktır.Hemde orjinal far hattınız ve far kolununz iki adet xenon balastın yükünden kurtulacaktır.

servet abi benim sorunumun tersi galiba bu bende farlar tamamen kapalı iken selektör atınca hem uzun hem kısa yanıyor ben farlar tamamen kapalı iken selektrö atınca sadece uzun hüzmedeki ampul yansın istiyorum farları açınca uzun kısa ikisi bir yansın ...(ikisi bir yanmasada olur far açık giderken seleketör yapınca kısa hüzme poryosunda bi xenon olacağı için uzun hüzmedeki ampul yanmasada olur) istiyorum bunun için ne yapabilirim bana yardımcı olur musun

İletiyi paylaş

Adem Akkuş    0
Adem Akkuş

S.a arkadaşlar

benim araç  99 model  mitsubishi carisma

aracımda  suan hella marka bi xenon mercek  var      aracım h4 uyumlu far soketi mevcut  fakat

diger araçlar gbi  sokete  2  artı + 1 eksi -güç kablosu  yerine

2  adet  eksi - 1 adet + güç kablosu gelmekte  ve   1 adet role bulunmakta

benim farlar uzunlara bastıgım zaman sellektörde sorun yok fakat  

uzunlarda  takılı bıraktıgm zaman aydınlatma kesiliyo

Ne yapmam gerekiyo

bazı yorumlarda  diyot tan bahsediliyo

öyleyse nasıl diyot kullanmam gerek

yardmci olursanız sevinirim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.592
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

Anlatımınıza göre aracınızın elektirik tesisatında uzun hüzme sabit kaldığında korumaya geçiyor görünüyor.Yada uzun hüzme sinyal kolu gibi kolla çalışıyor diye biliyorum bu swich bölümünde bir sıkıntı var.

Araç modelinde sellektörde hem kısa hem uzun sürekli aktif çalışabilmekte.Fakat sabit uzuna alınca ampul koruması amaçlı üstte yazdığım gibi kapatabilir.Bu aracın kendi elektronik aksamı ile alakalı.

İlk bakılacak olan bence sigorta kutusunda hem kısa,hem uzun için ayrı ayrı role var ise bu rolelerin tetik uçlarına diod ile baglantı yapılması.

Sokete baglanacak Diod seçeneği sellektör açısından sıkıntı olmaz ve zaten sıkıntınız yok.Sabit uzunda diod en az 8 amperlik olmalıki üzerinden akım geçeceği için ısınma sorunu olmasın.Fakat bu uzunları siz oldukça uzun süre kullanacaksanız kesinlikle roleli bir tertibat yapmanız gerekiyor.Ayrıca tek sıhhatli uygulama bu olur.

Linkteki konularda cevaplarda zaten çeşitli şekillerde mevcut.İnceleyiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/496-xenon-i%C3%A7in-r%C3%B6le-ve-direk-ak%C3%BC-ba%C4%9Flant%C4%B1s%C4%B1/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Adem Akkuş    0
Adem Akkuş

malesef 2 adet role bulunmamakta

1 adet 4 çıkısli  role mevcut

İletiyi paylaş

Sercan Kızıldere    2
Sercan Kızıldere

Öncelikle selamlar herkeze uzun zamandır üye olmadan takip ediyordum ama artık aranızdayım :) 
ilk sorum şu olucak abilerim sizlere Mercedes ten sökme mercekli bi far sipariş verdim. Aracımın ampülü H4
Satıcının dediği- D2S xenon uyuyor, diyor

ama benim aklıma takılan D2S ampülde 2 tane kablo var. Bununla sellektör yapma imkanı varmı yani D2S ampulü H4 gibi işlev görüyormu...

IMG_3254.thumb.JPG.87a67200c0bc3083ff72d                                               

(Akşam Detaylı Bir Şekilde Kendimi ve arabamın üstündekileri Tanıtıcam)

tarihinde Sercan Kızıldere tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    205
Sırrı Polat
6 saat önce, Sercan Kızıldere yazdı:

Öncelikle selamlar herkeze uzun zamandır üye olmadan takip ediyordum ama artık aranızdayım :) 
ilk sorum şu olucak abilerim sizlere Mercedes ten sökme mercekli bi far sipariş verdim. Aracımın ampülü H4
Satıcının dediği- D2S xenon uyuyor, diyor

ama benim aklıma takılan D2S ampülde 2 tane kablo var. Bununla sellektör yapma imkanı varmı yani D2S ampulü H4 gibi işlev görüyormu...

IMG_3254.thumb.JPG.87a67200c0bc3083ff72d                                               

(Akşam Detaylı Bir Şekilde Kendimi ve arabamın üstündekileri Tanıtıcam)

sadece ampülle olmaz d2-s ampülü çalıştırmak için bir çift d2-s balast aldıktan sonra H-4 ampüle ortak gelen eksi kutbu ve kısa hüzmenin pozitif kablosunu kullanacağınız balasta bağlarsınız , yine ortak eksi kutup ile uzun hüzmenin  pozitif uçlarını da merceğin selenoid kablolarına bağlarsınız , ayrıca uzunların pozitif ucu ile kısaların pozitif uçları arasına aşağıdaki gibi bir diyot bağlarsanız çalışır.

diyot-resimleri-1N5401-diode-image.thumb

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 3

İletiyi paylaş

Sercan Kızıldere    2
Sercan Kızıldere
On 2/6/2017 at 21:45, Sırrı Polat yazdı:

sadece ampülle olmaz d2-s ampülü çalıştırmak için bir çift d2-s balast aldıktan sonra H-4 ampüle ortak gelen eksi kutbu ve kısa hüzmenin pozitif kablosunu kullanacağınız balasta bağlarsınız , yine ortak eksi kutup ile uzun hüzmenin  pozitif uçlarını da merceğin selenoid kablolarına bağlarsınız , ayrıca uzunların pozitif ucu ile kısaların pozitif uçları arasına aşağıdaki gibi bir diyot bağlarsanız çalışır.

Eyvallah Sırrı abim yani bana elektirikçi yolu gözüktü :D

tarihinde Selçuk Keleş tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap