• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Kaya Büyükçelen

H4'de selektörle uzunları yakınca kısaların sönmesi

Recommended Posts

Ilgaz P.    1
Ilgaz P.
Sorunu hallettik ışığı açma kolunda bir kablo bulduk bu kablo kısalarla birlikte aktif oluyor ve uzunlara geçtiğinde bu kablodan elektrik geçmeye devam ediyor.Kısaları bu kabloyla birleştirdik. Tahminimce bu olay Kia nın bütün araçlarında aynı elektrik tesisatı kullanmasıyla alakalı ilginiz için teşekkürler

Bu kadar ugraşıyı Xenon un ömrünü uzatmak için yaptım fakat bu sorunu çözene kadar baya bi aç kapa yapıldı işin hiçbi espirisi kalmadı :D

bence yaptığınız yanlıs benim aracımda h4 halojen var uzunları yakınca kısalar sönüyo selektör yapınca da aynı şekilde fakat kısalar acıkken selektör kolunu avas yavas çektiğinizde ortada bi yerde uzun ile kısa aynı anda yanıyo ve biraz daha cektiğinizde kısa sönüyor. siz kabloyu direk bağlayarak araca daha fazla yük bindirmiş olmazmısınız ben böyle düşünüyorum

parklara röle bağlatmak bana daha mantıklı geldi sinyal kolunu falan sökecek adam bi de kıracak bozacak oraları hiç gerek yok bence en iyisi parklara röle

bende xenon h4-2 ye geçmeyi düşünüyorum uzunları kullanmıyorum selektör için sadece o yüzden h4-2 yi tercih edicem

İletiyi paylaş

Zafer B.    0
Zafer B.

Arkadaşlar,

Fiat fiorino aracın H4 olan far gurubunu sevgili Şlker'in sayesinde mercekli bi-xenon'a dönüştürmeya başlayacağız,

fakat aklıma takılan sorun şu oldu??

Kısa hüzmeden uzun hüzmeye geçiş esnasında kısalar sönüyor,sürekli yanması gereken xenon ampul bu geçişlerde ne yapacak ?

Eğer uzun hüzmeye geçince yanmaya devam edecek olan xenon ampül yada ballast aradaki saliselik kapanıp açılmalarda zarar görürmü ?

Bu uygulamayı yapan arkadaşlar varmı?

Aracın far kolu ile ilgili sorun yaşarmıyım? :)

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Arkadaşlar,

Fiat fiorino aracın H4 olan far gurubunu sevgili Şlker'in sayesinde mercekli bi-xenon'a dönüştürmeya başlayacağız,

fakat aklıma takılan sorun şu oldu??

Kısa hüzmeden uzun hüzmeye geçiş esnasında kısalar sönüyor,sürekli yanması gereken xenon ampul bu geçişlerde ne yapacak ?

Eğer uzun hüzmeye geçince yanmaya devam edecek olan xenon ampül yada ballast aradaki saliselik kapanıp açılmalarda zarar görürmü ?

Bu uygulamayı yapan arkadaşlar varmı?

Aracın far kolu ile ilgili sorun yaşarmıyım? :)

bende de kesiliyordu.uzun kısa soketi arasına diyor kayarak çözdüm olayı.hatta bir tarafa koyuncada oluyor ama ben garanti olsun diye iki soketede koydum diyot.kola zararı olacağını sanmıyorum çünkü röle kullandım her far için.kısadan uzuna geçiş çok kısa zamanda oluyor bende acaba gözle görülür derecede kesilme olur mu diyte düşündüm ama herhangi bir kesilme belirtisi yok yani hemen elektirik akımı devam ediyor.bu çok kısa süre içinde balast elektirik kesilmesini algılamıyor sanırım.aam voltajda dalgalanma oluyordur muhakkak ancak sorun olacağını sanmıyorum.ustadlar daha dogrusunu bilir.şimdi benimde aklıma takıldı kısalardan uzunlara geçerken milisaniyelik bir olsa bu elektrik dalgalanmasının zararı olur mu? üstadlar yardım..kafamızda soru işareti kalmasın :)

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
gönderildi (düzenlendi)

Bi-xenon mercek montajından sonra aracınızın farının h4 ile pek bir alakası kalmayacak. Merceğinize d2s xenon ampülü takacaksınız ve bu ampül uzn-kısa farketmeksizin farları yaktığınızda hep aynı şekilde yanacak. uzunları yaktığınızda merceğinizin içinde bulunan perde çekilecek ve yanmakta olan d2s xenon ampülünüzün ışığını daha ileriye vermiş olacak. Aşağıda olduğu gibi..

n1w6br.gif

2vsfc74.gif

tarihinde H tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Zafer B.    0
Zafer B.
Bi-xenon mercek montajından sonra aracınızın farının h4 ile pek bir alakası kalmayacak. Merceğinize d2s xenon ampülü takacaksınız ve bu ampül uzn-kısa farketmeksizin farları yaktığınızda hep aynı şekilde yanacak. uzunları yaktığınızda merceğinizin içinde bulunan perde çekilecek ve yanmakta olan d2s xenon ampülünüzün ışığını daha ileriye vermiş olacak. Aşağıda olduğu gibi..

n1w6br.gif

2vsfc74.gif

Şşin o kısmı öyle olacak zaten fakat beim sorum kısa hüzlere sönmekte yani şimdiki sistemde kısa hüzmelere giden elektrik uzuna alınca sönmekde,d2s ampül sürekli yanacağı için ve elektriğini kısa hüzmeden alacağı için uzuna geçince elektriği nerden alacak ?

Ve bu geçiş esnasında saliselik bir kesinti olacakmı idi ?

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Yapacağınız kısa fardan ampüle gelen hatta röle bağlamak olacak.Rölenin bobin uçlarından birisi kısa fardan gelen elektriğe bağlanacak.Diğer ucu araç şasesine yada akü eksisine bağlanacaktır.Rölenin platin uçları birisi sigorta ile aküye diğeri sağ ve sol balastlara geçecek.Tek röle iki balastı rahatlıkla kaldırır.Uzun hüzmeden gelen voltajıda bir adet dioda bağlayıp kısa hüzmeden röleye bağlamış olduğunuz röle ucuna bağlıyacaksınız.Diodun üzerinde (1n4001 serisi uygun olacak)Beyaz çizgi vardır.Beyaz çizgi röle bobinine bağlı(kısadan gelen uçla birleşik)Çizgi olmayan uçta uzun hüzmeden gelen uca bağlayın.Yinede milisaniyelik kesinti olacaktır.Far kolu illaki uzun kısa arasında boşluk yapar.bunuda önlemek için Balastlar için kullandığınız rölenin bobin uçlarına paralel 470 mf 25 voltluk kondansatör bağlayın.Kondasatörde Eksi ucu yada artı ucu belirleyen işaretlere göre bağlantınızı gerçekleştirin.Kondansatör anlık boşluklarda röleyi sabit tutacaktır.Hemde orjinal far hattınız ve far kolununz iki adet xenon balastın yükünden kurtulacaktır.

İletiyi paylaş

Zafer B.    0
Zafer B.
Yapacağınız kısa fardan ampüle gelen hatta röle bağlamak olacak.Rölenin bobin uçlarından birisi kısa fardan gelen elektriğe bağlanacak.Diğer ucu araç şasesine yada akü eksisine bağlanacaktır.Rölenin platin uçları birisi sigorta ile aküye diğeri sağ ve sol balastlara geçecek.Tek röle iki balastı rahatlıkla kaldırır.Uzun hüzmeden gelen voltajıda bir adet dioda bağlayıp kısa hüzmeden röleye bağlamış olduğunuz röle ucuna bağlıyacaksınız.Diodun üzerinde (1n4001 serisi uygun olacak)Beyaz çizgi vardır.Beyaz çizgi röle bobinine bağlı(kısadan gelen uçla birleşik)Çizgi olmayan uçta uzun hüzmeden gelen uca bağlayın.Yinede milisaniyelik kesinti olacaktır.Far kolu illaki uzun kısa arasında boşluk yapar.bunuda önlemek için Balastlar için kullandığınız rölenin bobin uçlarına paralel 470 mf 25 voltluk kondansatör bağlayın.Kondasatörde Eksi ucu yada artı ucu belirleyen işaretlere göre bağlantınızı gerçekleştirin.Kondansatör anlık boşluklarda röleyi sabit tutacaktır.Hemde orjinal far hattınız ve far kolununz iki adet xenon balastın yükünden kurtulacaktır.

Peki bu önerinizi kağıda basıp montajı yapacak fiat servisindeki elektrikçiye versem sanırım anlar değilmi ?

İletiyi paylaş

Hüseyin Hoca    37
Hüseyin Hoca
gönderildi (düzenlendi)

Anlamazsa oradan ayrılın başkasına gidin zaten. Bu tür işlerde belki mercek montajı yapılarak ortaya çok güzel bir far çıkmış oluyor fakat, montaj esnasında bu işten anlamayan arkadaşların tarafından yapılan hatalar sebebi ile farın bütün özelliği gidiyor ve sıkıntılar başlıyor..

tarihinde H tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

abi bu kondansatörü nasıl baglayacağız.şuanda senin bu anlatımına göre ben sadece kondansatör baglamamışım.ben her far için ayrı ayrı röle sistemi kurdum 6a10 gibi bir diyot kullandım.kesilme oluyormu bilemedim yani ben hissetmedim ancak bu milisaniyelik kesilmenin balastlara veya herhangi bir yere zazrar vermesinden de çekiniyorum.bu kondansatörü nasıl baglayacağımızın resmini çizebilirsen sevinirim..kondansatörü nereye nasıl baglayacağımı anlamadım..:(((

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

Xenon'a elektriği kısa fardan değil, parklardan verebilirsiniz.. Bu sayede hiç sönmeyecektir.. Yada, uzun ve kısa far roleleri arasında bir diyot bağlarsınız..

Uzun fara elektrik gidince diyot aracılığı ile role elektriği kesmiş olsa bile diyottan devreyi tamamlayacaktır..

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı
abi bu kondansatörü nasıl baglayacağız.şuanda senin bu anlatımına göre ben sadece kondansatör baglamamışım.ben her far için ayrı ayrı röle sistemi kurdum 6a10 gibi bir diyot kullandım.kesilme oluyormu bilemedim yani ben hissetmedim ancak bu milisaniyelik kesilmenin balastlara veya herhangi bir yere zazrar vermesinden de çekiniyorum.bu kondansatörü nasıl baglayacağımızın resmini çizebilirsen sevinirim..kondansatörü nereye nasıl baglayacağımı anlamadım..:(((

post-3361-1268005073_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Muhammed göstermiş.Benim kangoda far kolu çabuk boşluk yapıyordu.Kısadan uzuna geçerken bazen farlardan herhangi biri sönüyordu.Röle bobinine (üstte resimde)paralel kondansatör bağlayınca bobin yarım saniye kadar çekili kalmaya devem ediyor.Bu vesile ile farda kırpışma olmuyor.Şayet yapılan mevcut sistemlerde farlarda selektör yada uzun kısa geçişlerinde sönme yoksa kondansatörede gerek yok.Tek sıkıntısı farlar kapalı selektör yapınca bendeki gibi tek reflektörlü sisteme sahipseniz selektör kolunun çekip bırakınca far hemen sönmüyor.Yarım saniyelik gecikme oluyor.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
Muhammed göstermiş.Benim kangoda far kolu çabuk boşluk yapıyordu.Kısadan uzuna geçerken bazen farlardan herhangi biri sönüyordu.Röle bobinine (üstte resimde)paralel kondansatör bağlayınca bobin yarım saniye kadar çekili kalmaya devem ediyor.Bu vesile ile farda kırpışma olmuyor.Şayet yapılan mevcut sistemlerde farlarda selektör yada uzun kısa geçişlerinde sönme yoksa kondansatörede gerek yok.Tek sıkıntısı farlar kapalı selektör yapınca bendeki gibi tek reflektörlü sisteme sahipseniz selektör kolunun çekip bırakınca far hemen sönmüyor.Yarım saniyelik gecikme oluyor.

Benim gözlemlediğim boyle bir gecikme yok, ben göremedim.. Kondansatör olunca kısalardan uzunlara uzunlardan kısalara gecerken de mi yarım saniyelik gecikme oluyor? yoksa sadece kapalıyken mi gecerli bu durum? benim tek korkum aracın elektirik sistemine veya balastlara bu cok kısa süreli elektrik kesilmesinin zararı olması.. Yoksa öyle bariz bir kesilme söz konusu değil..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

206'nın tekli fardan çiftliye geçişi için özel hazırlanmış bir dönüşüm aparatı vardı, serviste belki bulunabilir.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

ben bu kondansatörden bişi anlamadım :D ve vaz geçtim.çünkü ilk deneme başarısız. :( uzunları yakınca hem sigorta atti hemde cat die bir ses ve kondansatörün biri off diğeride sigortayı düzelttikten sonra gitti..kısaca ikiside patladı :D

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.150
Servet Aydın

Genelde Kutuplu kondansatörü ters bağlayınca patlar :(

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
Genelde Kutuplu kondansatörü ters bağlayınca patlar :(

Bunun için, üstünde + ve - belirgin olarak işaretlenmiştir..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

abiler yukardaki şekle göre bagladım yani ters baglamadım..neden patladılar bende anlam veremedim.hafta sonu şehir dışına cıktım gece sellektörde falan herhang i bir kesilme hissetmedim.aslında gerekde yok bu kondansatöre ama her ihtimale karsı belki baglarım gerekde yok balkasta ve elektronik sisteme bu şekilde kesinlikle zararı yok derseniz ben bu sekilde kullanayım ama illaki bir zarar olur derseniz ozaman ugrasayım bu kondansatörle ne dersiniz?

not:kondansatör uzunları yakınca patladı..:)

İletiyi paylaş

İbrahim Kınay    0
İbrahim Kınay

Transporter' in H4 tek hüzme olan farlarını çift hüzmeli Caravelle farına çevirdim.

Buraya kadar herşey yeterince başarılı. Ancak fonksiyonel olarak bir sıkıntım var.

Kısa : Xenon Problemsiz yanıyor,

Selektör : Problemsiz yanıyor,

Uzunlar : Kısa Xenonlar sönüyor, tek başına halojen iç hüzmeler yanıyor.

Sıkıntı burada, uzunlara geçtiğimde kısalar sönüp sadece selektörde yanan halojen iç hüzmeler yanıyor. Yani Xenonlar söndüğünden aracın önündeki takribi 10m alanda kör noktalar oluşuyor.

Sizlerden beklentim bu yönde ne yapabilirim_?

Uzunlara geçtiğimde Xenon olan kısaların sönmemesini nasıl sağlarım_?

Teşekkürler...

post-4109-1269766211_thumb.jpg

post-4109-1269766244_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Murat Ş.    5
Murat Ş.

forumda konusu vardı.. biraz araştırırsanız bulabilirsinz

İletiyi paylaş

İbrahim Kınay    0
İbrahim Kınay

Teşekkürler...

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

merhaba

benim bu sistemede kafamı karıştıran nokta var yardımcı olursanız sevinirim..

geçen fark ettim ki bizim araclarda kısaları yakınca iki soketede + geliyor,uzunları yakınca da - ve + nın yeri değişiyor bişiler oluyor yani h4 de surası + burası - burası da uzun + diyemiyorum ama bu semaya göre baglıyorum diyotla falan oynuyorum bir şekilde sorunsuzca yakıyorum xenonu sorunsuzca sellektör falan yapıyorum 30 dak. gece yolculşuğu da yaptım herhangi bir sıkıntı olmadı ama benim yaptığım bu sistemde aracın beynıne veya kendi elektronik tesisatına zararım olur mu acaba diyede aklımdan geçiyor?ayrıca bu şemayı evdeki güç kaynağı ile test ederek baglıyorum arabaya gidince olmuyor uzunları yakınca sigorta atıyor ancak diyotun yönünü değiştirince sorun düzeliyor..sizce herhangi bir sorunn var mı? tesisata veya herhangi bir şeye ilerde zarar gelir mi?

cevaplarınızı sabırsızlıkla merak içinde beklemedceyim..

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin

yok mu bi fikri olan????????????

İletiyi paylaş

Muhammed Andı    0
Muhammed Andı

araciniz + şaseye sahip sadece. herhangi bir problem yok, olmasi gereken gibi. kisayi ve uzunu bulmak icin farlar yanmazken avometrenizin bir ucunu akunun - kutbuna diger ucunu da + geliyor dediginiz soketin herhangi + bir ucuna baglayin, 12 v olcumunu alin. sonra kisalari yakin, hangi + soket ucunda avometre olcumu sıfıra dusuyorsa kisa ucunuz odur.

İletiyi paylaş

Halil Şahin    16
Halil Şahin
araciniz + şaseye sahip sadece. herhangi bir problem yok, olmasi gereken gibi. kisayi ve uzunu bulmak icin farlar yanmazken avometrenizin bir ucunu akunun - kutbuna diger ucunu da + geliyor dediginiz soketin herhangi + bir ucuna baglayin, 12 v olcumunu alin. sonra kisalari yakin, hangi + soket ucunda avometre olcumu sıfıra dusuyorsa kisa ucunuz odur.

teşekkurler abi..farlar açıkken soketlere elektirik gelmiyor.kısaları acınca iki soket ucuna + geliyor.sanırım uzunları acında 0 a düşen kısa olmalı değil mi?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap