• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Kaya Büyükçelen

H4'de selektörle uzunları yakınca kısaların sönmesi

Recommended Posts

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
xenon kitin rölesini tetiklemek için alınan elektriği kısadan değil park lambalarından almak. selektör yaparken parklar sönmediği için xenonlarda sönmemiş olur. tek dezavantajı sadece park lambalarını tek başına yakamazsınız o kadar. ama far kolu falan filan birsürü yeri söktürüp kablo kestirip bağlatmaktansa tek başına parkları yakamama durumunu tercih ederim.

En kestirme en güzel çözüm bence...

İletiyi paylaş

Özgür Yıldız    0
Özgür Yıldız

daha basit bir yolu vardı uzun ve kısaların sigortaları arasına bir diot koyuluyor yönünü tam hatırlamıyorum ama

İletiyi paylaş

Ufuk Ünal    0
Ufuk Ünal

selamlar.benim aracımda kia cerato.bende 1 hafta önce h4-2 8000 K aldım.fakat bende aynı sorunla karşı karşıyayım.comeonn kardeş bu kablo işinde arcın orası burası çok sökülüomu? turgay krdeşim senin sorunda ben tecrübelerime dayanarak yanıt vereyim.benim ceratoda selektçr yaparken veya uzunları çakınca kısalar sönüyor.fakat chevrolet kalos (şirket aracım) h4 ampül kullanıyor.ama onunçlışma sistemi dah farklı.kalosta selektör yaparken kısalar sönmüyor.ama uzun farları yktığın zaman sönüyor.umarım yardımcı olabilmişimdir...

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

H4 ampul kullanan araçların büyük çoğunluğunda bu durum böyle. ama azda olsa kısayı söndürmeden uzunu yakan araçlarda var.

kablo far kolunun orada olduğu için direksiyon alt kapağı üst kapağı falan sökmek gerekir yeterli olmazsa far kolu bile sökülebilir. eğer park lambaları benim için çok önemli demiyorsanız yukarıda yazdığım şekilde bağlayarak halledin

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

9004 ampul kullanan farlarımda uzunları açtığımda yada selektör yaptığımda kısalar sönmesin istiyorum. Aynı şekilde sis farları da sönüyor uzunlar aktifken ancak bu pek sorun değil. lgili başlıkları okudum ama röleyle yapılabilecek şeyel rkonusunda fikir sahibi olamadım açıkçası.

Nissan Pathfinder aracımın devre şemasını servis kitabından ekledim. Enteresan olan şey düğmenin kontrol ettiği bir röle bulamadım. Motor kaputununu altında 6 içeride 3 olmak üzere 9 röle mevcut. Bunların hiçbiri bağımsız şekilde kısa far yada uzun far şeklinde işaretlenmemiş. En alakalı olanı antitheft yazan alarm sistemininki. O da uzun farları yaktığı için alakalı diye düşündüm. ayrıca o klasik "tık" sesi de yok farları açınca.

Şemada da görüldüğü üzere röle çizilmemiş yada not edilmemiş. bu mümkünmü anlamadım. ancak bilenlerin dikkatine sunuyorum.

Ne yapmalı?

post-370-1216818958.jpg

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

çoğu araçta uzun farlar için röle kullanılmaz. uzun farda selektör yapmak ani ve hızlı bir hareket olduğu için röle gibi parçalar devre açıp kapamasını geciktirebilir. bu yüzden uzun far devrelerinde genelde + kablo sürekli olarak bağlıdır. far kolu şase kablosunu açıp kapatır. bu yüzden far kolunda yüklenme olmaz. tabi araçlarda mesela AE101 toyotalarda kısa farlar bile bu şekilde çalışıyor. ampulun bir bacağı sürekli + ya sahiptir. far kolları yada düğmeler şaseleri tamamlar.

eğer far kolundan bu işlemi yapma şansınız yoksa uzun ampule giden şase kablosundan kısa ampulun şasesine bir paralel çekin. ve bu çektiğiniz kablo üzerine bir diyot koyun.

bu durumda uzuna geçtiğinizde çektiğiniz kablo sayesinde kısada halen şase olmaya devam edicek ve sönmeyecektir. diyot koyma sebebinizde kısaları açtığınızda bu kablodan uzun şasesine şase gidip kısa açınca uzunlarında yanmasını engellemiş olursunuz.

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

6 amper e kadar dayanabilen 1000 volta kadar iş gören diyot buldum onlardan kullanacağım sanırım.

benim arabamdada kısa farlar toyota gibi sanırım röle bulamadım çünkü hiçbiryerinde.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Selektör yaptığı zaman kısaları da yakmış olmayacak mı o zaman ?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Selektör yaptığı zaman kısaları da yakmış olmayacak mı o zaman ?

evet gündüz kısa yanmadığı zaman selektör yapınca kısalarda yanar ama bazı araçlarda zaten standarttan bu şekilde oluyor. bence bir sakıncası yok yanmasının.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek
benim arabamdada kısa farlar toyota gibi sanırım röle bulamadım çünkü hiçbiryerinde.
Toyotanın tüm aydınlatması bu şekilde galiba... Ben tavan lambalarını falan söktüğümde görmüştüm.. Müşürlere şasi gidiyor.. anahtarlara şasi gidiyor... :)
eğer far kolundan bu işlemi yapma şansınız yoksa uzun ampule giden şase kablosundan kısa ampulun şasesine bir paralel çekin. ve bu çektiğiniz kablo üzerine bir diyot koyun. bu durumda uzuna geçtiğinizde çektiğiniz kablo sayesinde kısada halen şase olmaya devam edicek ve sönmeyecektir. diyot koyma sebebinizde kısaları açtığınızda bu kablodan uzun şasesine şase gidip kısa açınca uzunlarında yanmasını engellemiş olursunuz.
Bence yapılabilecek en mantıklı hareket bu...

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Görünen dezavantajı kısada xenon olduğu zaman olur, selektörü sık kullanan birisi balastı ve ampulü yorar bu şekilde. Eeee bu durum benim için geçerli değil o zaman :)

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

bencede ballast her seferinde açılmaya çalışacak ve eskiyecektir bir şekilde. ancak pek selektör yapan biri zaten değilim. havalı korna kullanıyorum genelde :)

başka fikirler ve öneriler var ise duymak isterim. araya koyacağımız bu diyot iş görecektir bencede ancak xenon farın yanık kalması gereken akşam vakitleri ile, xenonların yanmadığı durumlarda selektör yapmanın farkı var doğal olarak. xenon farların yanık kalmasını istemem güvenlik için. ancak gündüz kısaları yakmamışsam selektör yaptığımda xenonların gecikmesini sağlayacak bir zaman ayarlı röle kullansam bu halde de geceleyin selektör yapınca bu seferde selektör kolunu bıraktığımda xenon far yine geç yanacaktır ki orijinal haline göre pratikte farkı kalmazdı değilmi?

sağlam bir ballastın pratikteki ömrü kaç saat tir? yada kaç kere açıp kapamaye dayanır?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Tek sorun kısaların yanarken uzunları kesmesi, selektörü pek kullanmıyorsan ya da uzunların açık gitme alışkanlığın yoksa bence şu anki dizaynın gayet iyi. Kısaların yanarken uzunları zaten pek kullanman gerekmeyecek. Yapısal olarak çok şeyi değiştirmen gerekiyor ve hiçbirisi de düzgün çözümler üretemiyor, değişikliklerle uğraştığına değecek sonuçları alabileceğini sanmıyorum. Hele ki o far reflektörüne takacağın kitin oluşturduğu kötü dağılım sorunu bence çok daha ciddi bir sorun iken ...

Balastların normal ömürlerini baz almak yanlış, burdaki sorun çok sık "hot restrike" yapılması. Elimizde böyle bir veri yok, olması da çok zor olurdu zaten, kullanıma bağlı bişey bu. Belki de 10 yıl gidecek balastın 9.5 yıl gidecektir bilemezsin yani :) Tabii ki kitlerden çıkan balastların kalitesi ayrı bir şans meselesi.

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray
Tek sorun kısaların yanarken uzunları kesmesi, selektörü pek kullanmıyorsan ya da uzunların açık gitme alışkanlığın yoksa bence şu anki dizaynın gayet iyi. Kısaların yanarken uzunları zaten pek kullanman gerekmeyecek. Yapısal olarak çok şeyi değiştirmen gerekiyor ve hiçbirisi de düzgün çözümler üretemiyor, değişikliklerle uğraştığına değecek sonuçları alabileceğini sanmıyorum. Hele ki o far reflektörüne takacağın kitin oluşturduğu kötü dağılım sorunu bence çok daha ciddi bir sorun iken ...

Balastların normal ömürlerini baz almak yanlış, burdaki sorun çok sık "hot restrike" yapılması. Elimizde böyle bir veri yok, olması da çok zor olurdu zaten, kullanıma bağlı bişey bu. Belki de 10 yıl gidecek balastın 9.5 yıl gidecektir bilemezsin yani :) Tabii ki kitlerden çıkan balastların kalitesi ayrı bir şans meselesi.

sorun kısaların yanarkenki performansı değil, olurda uzunları açarsam kısaları yaktığımda xenonların yanmıyor halde olacağı ve karanlıkta kalacak olmam. aksi gibi benim arabamın uzun farları heryeri harika aydınlatırken kısa farlar sadece kendini aydınlatıyor. yani eğer xenonların yeniden yanma süresi yeteri kadar kısa değilse sorun oluşturacaklardır. malesef bu araç böyle tasarlanmış ve japon özürü bana sorarsanız. herşey inanılmaz zor ulaşılacak değiştirilecek tamir edilecek şekilde...

şeffaf far camı kullanıp mercek ile işi halletmek çözümüne başlamıştım ancak alçı kalıplarım kırıldı aksi gibi kullandığım çıkma far camlarıda alçı donarken çatladığından o iş yattı. elimdeki sağlam farlarıda feda edecek kadar zengin değilim şu sıra çünkü bu arabanın parçaları acaip pahalı satılıyor anlamsız yere. bende mecburen kendi desenli far camlarına mümkün olan en sarı renk xenonu alacağım.

tarihinde KLL tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Uzunlar için geciktirici röle eklersin o zaman. Gerçi bu sefer de her selektör yaptığında da + X sn. fazla yanıcaktır o nedenle 2 sn.den fazla tutmamak lazım. Bu sürede kısa farlar çoktan toplanmış olur.

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

önce xenon kitimi takayım sağlam şekilde çalıştığını gördükten sonra ve kısa uzun far değişimindeki duruma göre karar vereyim bence. aslında uzun farları yarı parlaklığına kadar indirebilecek bir devre olsa o iki saniyelik süre için sorun kalmazdı sanki. ne dersiniz? selektörde olsa yarı parlaklıkta yanmaya devam edip 2 saniye sonra sönerlerdi zaten o esnada kısalar ışık vermeye başlamış olurlardı.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Kullanacağın kite göre değişir, H4-3 diye satılan motorlu kitlerin 9004'ü var mı ? Ne tip bir kit kullanmayı düşünüyorsun ?

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

kısa ampulu xenon uzun ampulü ise halojen olan 4300 kelvin 9004 set

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.849
Selçuk Keleş

Şimdilik kiti alıp kullanmaya başla da, sonra düşünülür. Zaten parabloic farların, üstüne üstlük bir de uzun far odak noktası bozuk olan bir de kit alıcaksın, neler olucak çok merak ediyorum.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

mtec te 9004 ampul mevcut. zaten daha önce diğer forumda konuşmuştuk sizinle.

uzun kısa olayındada bence en mantıklısı daha önce yazdığım şekilde araya bir paralel kablo ve diyot ile halletmek. bunun tek dezavantajı gündüz selektör yaparken kısalarda yanar balast ampullerin ömrü azalır. sizi bilmiyorum ama ben gündüzde zaten sürekli farlarım yanık geziyorum :) yani gündüz selektör yapsamda zaten farlarım yanık oluyor.

Ama illaki bunun olmasını istemiyorum derseniz bununda çözümü var. Araya çekilen kabloya diyot koyun demiştimya. birde bu diyotun yanına röle koyun. rölenin tetiğinide parklardan alın. böylece gündüz farlar yani parklar yanmıyorken röle kapalı olucağı için selektör yapınca kısalar yanmaz.

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

röle mantıklı gibi peki gece olunca ne olacak yani aracı park ettiğimde? parklar yanıyor kısalarda yanmazmı bağlı olduklarından?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

hayır parklar yanarken kısalar yanmaz. röle tetiği parklardan aldığımız için bu durumda eğer sadece parklar yanıkken selektör yaparsanız kısalarda bunlarle beraber yanar o kadar. ama sadece parkların yandığı ve selektör yapılan bir durum olmaz heralde diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

kulağa hoş geliyor doğrusu. açıklığa kavuşturmak için:

park kademesine getiriyorum parklar yanıyor.

parklar yanarken kısalar yanmıyor yada

parklar yanarken xenonlar yanıyor çünkü kısaları yakıyorum

selektör yaptığımda xenonlar enerjisini aküden tetiği parklardan aldığı için sönmüyorlar.

farlar yanmıyorsa selektör yaptığımda normaldeki gibi selektör çalışıyor parklar açık olmadığı için xenonlarda tetiklenmiyor.

doğrumudur?

peki bu durumda aklıma şu geldi.

ben parkları açarsam ve parklar yanmaya başlarsa xenonları yanmamasını sağlayan şey ne oluyor? ikinci bir rölemi? işin bu kısmı kafamı karıştırdı. röle anahtar görevimi görmüş oluyor o durumda? yani parkları açınca rölenin diğer iki bacağı elektriği geçirmiş oluyor sanırım.

tarihinde KLL tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

ewt olay aynen bahsettiğiniz şekilde

oradaki röle uzun far yanınca kısaya gidicek olan şaseyi kesip açmak için sadece. parklar yani farlar kapalıyken geçirmesinde selektör yaparken kısa yanmasın diye.

xenon kit kendi şasesini kısa şasesinden alıcağı için parkları açıncan yanmaz. kısa moduna gelince yanar.

kaliteli markada bir röle alın. amperi o kadar önemli değil çünkü az yük çekicek.

http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=10432603

tarihinde BuTcHeR tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    90
Coşku Arşiray

cevaplar için teşekkür ederim. ben ucuz bir kit alıp onu taktım. uzun kısa sorunu yaşanmadığı için bahsi geçen diyot bağlantısını yapmadım. zaten sistem hemen açılıp kapanabiliyor. eski xenon lar gibi değilmiş. bir fırsatta fotoğraflarım.

sisleride bir röle ile uzunlara bağladım böylece o soluk yanan uzun ampullerinin yanında sislerde yanıyor ki önümü görebileyim... uzun ampulleri dipsiz H1 gibi... acaba bunların yüksek watajlısı varmıdır..?

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap