• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Kaya Büyükçelen

H4'de selektörle uzunları yakınca kısaların sönmesi

Recommended Posts

Kaya Büyükçelen    0
Kaya Büyükçelen

merhaba arkadaşlar,

97 model volvo s40 aracımda bulunan h4 farları yeni aldığım orjinal h7 farlarla değiştirdim. ve sunpart marka h7 xenon kiti taktım.

xenon kitiyle ilgili bir sıkıntım yok. farların ve xenon kitin montajını kendim yaptım. fakat selektör yaptığım zaman güç yeterli gelmiyordu ve xenonlar flaşör gibi yanıp sönmeye başlıyordu. soluğu iyi bir elektrikçide aldım. o problemi hallettik.

halletmem gereken daha büyük bir sıkıntı var. ki; bu daha önemli. uzunları yakınca kısalar sönüyor. dolayısıyla gece karanlıkta ıssız yerlerde önümü düzgün göremiyorum. dahada büyük sıkıntım ise uzun yapınca şaseye + voltaj geliyo. + ya ise şase geliyo. pek anlatamadım sanırım zaten bende anlamadım :)

kafamda ufak bir çözüm yolu buldum fakat doğru olur mu bilemiyorum.

selektör yaptığım zaman kısalar sönmüyor. uzun/kısa ve selektör yaptığım kolda, uzun kısa çıkışı yapan kabloyu selektör (hem kısa hem uzunu yakan) kabloya paralel bağlasam normal uzun/kısa kablosunu da kessem sorunu halletmiş olur muyum sizce?

bu arada sunpart xenonun tek kötülüğü röle bulunmuyor. elektrik tesisatına fazla yük bindirmeyeyim diye xenonlara ayrıca röle koymayı düşünüyorum. sanırım en iyisi değil mi?

ilginize şimdiden teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

99-2001 focusların farlarıda aynen böyle yanar..

O kablo bağlama işini anlamadım ama.. kısayı yakınca uzunda yanmasın.. :)

Xenon için ayrıca role koyup aküden bağlamak en iyisi..

Ben öyle bağladım..

Ortaığımın aracıda direk bağladım.. Bakalın önce hangisi arıza verecek :D

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Sinyal-selektör koluna far anahtarından gelen kabloyla sinyal-selektör kolundan kısa far rölesine giden kabloları jumper ile birbirine bağlaman gerekecek. Bu sayede kısa farlar yanmazken far anahtarından sinyal gelmez ve selektörde sadece uzun farın rölesi tetiklenir, uzun farlar yanar. Kısa farlar yanarken selektör yaptığında veya uzunları yaktığında kısa far anahtarından da sinyal gelir ve kısa far rölesini tetikleyip hem kısa farları hem de uzun farları yakar. Şyi bir oto elektrikçisi bunu kolayca yapabilir. Ford Focus için direksiyon üzerinde bulunan sinyal-selektör kolunun konnektöründeki yeşil-kırmızı ve yeşil-mavi kabloların birbirine jumper ile bağlanması gerekli.

tarihinde Cem Temizsoylu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Kaya Büyükçelen    0
Kaya Büyükçelen

merhaba, cevaplarınız için teşekkür ederim.

benim asıl sıkıntım uzunları yakınca; + ve - yer değiştiriyor.

h4 ampule giren 3 kablo varya. kısa + sı uzun + sı ve şase,

uzunları yakınca uzun + sından şase, şasedende + volaj geliyor.

selekör/uzun koluna giren soketteki kabloları biraz düzenleyip uzun yaptığım zaman + ve - yi değiştiren kabloları kesip, onu koldan çıkan boştaki kabloları selektör yaptığım zaman çıkış yapan kablolara jumper ile bağlasam sorunu çözmüş olurum diye düşünüyorum. fakat + ve - ler kolda iken mi değişiyo yoksa röle falan mı var röleden mi değişiyo?

ben en güzeli kolun içini açıp; hani kolu çektiğim zaman devreyi tamamlayan anahtarın üzerine geldiği kart varya o kartı modifiye edip uzunlarıda selekör özelliğine getirsem çözmüş olabilir miyim? (sanırım çözmüş bulundum :)) fakat kartın içeriğini bilmediğim için şuan bir yorum yapamıyorum. deneyimleriniz var mı bu konuda?

şu sıralar denemem biraz zor. şuan marmariste vatani görevimi yapıyorum aracım ayvalıkda.

daha önce bu +- muhabbetinden kabloları kömür ettiğim ve yeni kablo çekene kadar baya bi uğraştığımız için çok huzursuzum. en iyisi bahsettiğim elektrikçimin boş bir vaktini yakalayıp onunla beraber yapayım.

ilginize çok teşekkür ederim. yorumlarınızı bekliyorum.

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

+ ve - değişme olayını anlamadım valla.

İletiyi paylaş

Kaya Büyükçelen    0
Kaya Büyükçelen

valla onu bende anlamadım :(

benim teknik bilgim yeterli olmadığı için ses tesisatçıma gittim. o halletti.

sanırım ben gene ona gideceğim. selektör işini o çözer. en azından profesyonel şirket olduğu için arabanın bi taraflarını yakarsa zararı karşılar :)

İletiyi paylaş

Kaya Büyükçelen    0
Kaya Büyükçelen

3 gün kadar izine kaçtım. ilk iş röle ler ve uzun far problemi oldu.

tek röle, 30A lık sigorta kullandık. gayet iyi çalıştı. tek soru, benim gıcık arabamın far düğmesi kısa fara giden + voltajı değil şaseyi kesiyor. dolayısıyla 2.bir röle kulandık. çift röle ile problemi çözdük.

fotoğraflar aşağıda.

uzun problemini de çok başarılı ve genç bir elektrikçim var. 1,5 saat uğraşıp doğru kabloyu bulup doğru yere köprü yaptıktan sonra problemi çözdük.

ilginize çok teşekkürler.

post-21-1195761397.jpg

post-21-1195761412.jpg

post-21-1195761432.jpg

post-21-1195761450.jpg

İletiyi paylaş

Kaya Büyükçelen    0
Kaya Büyükçelen

fotoğrafların devamı

post-21-1195761524.jpg

post-21-1195761546.jpg

post-21-1195761562.jpg

post-21-1195761610.jpg

İletiyi paylaş

Kaya Büyükçelen    0
Kaya Büyükçelen

fotografların devamı/2

not: xenon bu kadar çok kötü ışık deseni vemriyor. cep telefonundan çektiğim için baya kötü çıktı.

post-21-1195761700.jpg

post-21-1195761715.jpg

post-21-1195761733.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Güle güle kullanın..

İletiyi paylaş

Mertcan Aslan    0
Mertcan Aslan

Slmlar Ben bikaç gün önce aracıma H4-2(kısa xenon-uzu n halojen) 4300k(burdan edindiğim bilgiler doğrultusunda) xenon kit taktırdım en başta yanmadı ama elektrikçi röle filan bişiler yaptı Şimdi sorunsuz kullanıyorum ama;

Uzunları yaktığım zaman kısalar sönüyor.Bu forumdan okuduğum kadarıyla xenonları kısa aralıkla cok fazla yakıp söndürmek zararlı diye ögrendiğim için sellektör yapamıyorum

Ben istiyorum ki uzunları yaktığım zaman kısalar sönmesin ama kısalar yanmadığı zaman sadece uzunlar yansın

1:Bunun bi çözümü var mı? (bir sürü elektrikçiye gittim hepsi tesisat la alakalı bişi yapamayız dediler ama aslında tam olarak ne istediğimi anladıklarını sanmıyorum)

2:Eğer böle kullanmam gerekirse xenon'a bi zararı olur mu?

Walla bu sorunuma bi çözüm bulmam lazım çünkü sellektör yapmaya korkudan elim gitmiyo artık olur olmaz elektrikçiye de gitmek istemiorum çünkü boyuna aç kapa aç kapa yaptırıyolar içim gidiyo

yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler...

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

orjinalde h4 ampulune kısa için gelen elektrik uzunlara geçtiğiniz zaman söner. tesisatla alakalı dedikleri doğru. ama dediğiniz gibi o şekilde her selektörde xenonları devamlı yakıp söndürmek pek sağlıklı değil. bunun için yapılıcak kolay bir çözüm var. xenon kit için konan rölenin girişi kesinlikle kısa farlara bağlanmıştır. kısa farlar açılınca röle açılır ve xenonlar yanar. fakat araç uzunu geçince buranın elektriği kesildiği için röle kapanır ve xenonlar söner. sizin elektrikçilere söylemeniz gereken. röleye gelen kabloları kısalardan değil parklardan alsınlar. yani kısaları değil parkları açtığınız zaman röle açılsın ve xenonlar yansın. o zaman uzun yaptığınızda parklar sönmediği için xenonlarda sönmez. normaldede gündüz sadece selektör yaptığınızda sadece uzunlar yanar. bunun tek dez avantajı sadece park lambalarını yakmanız mümkün olmaz çünkü artık parkları yakınca xenonlarda yanıcaktır. ama bu şekilde kullanmaktan çok daha sağlıklı olur.

İletiyi paylaş

Mertcan Aslan    0
Mertcan Aslan

aaa çok saol ya zaten benim parklar kendini bile aydınlatmıyo hiç gerek yok.bunu yaptırabilirim ama kısalara giden elektrikle parklara giden elektrilk aynı mı?

İletiyi paylaş

Mertcan Aslan    0
Mertcan Aslan

Sorunu hallettik ışığı açma kolunda bir kablo bulduk bu kablo kısalarla birlikte aktif oluyor ve uzunlara geçtiğinde bu kablodan elektrik geçmeye devam ediyor.Kısaları bu kabloyla birleştirdik. Tahminimce bu olay Kia nın bütün araçlarında aynı elektrik tesisatı kullanmasıyla alakalı ilginiz için teşekkürler

Bu kadar ugraşıyı Xenon un ömrünü uzatmak için yaptım fakat bu sorunu çözene kadar baya bi aç kapa yapıldı işin hiçbi espirisi kalmadı :)

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

olsun en azından bundan sonra sorun olmaz.

kabloyu bulduğunuz çok iyi olmuş. parklara gelen elektrik röleyi çok rahat açabilirdi o şekilde kullanmakta aynı sonucu verirdi.

hayırlı olsun

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Valla çok merak ettiğim bir konuyu açıklığa kavuşturmuşsunuz teşekkür ediyorum. Birde sorum olacak Ahmet bey tüm h4-2 kitlerde uzun kısa olayı böylemidir yani uzun açınca kısa gidermi yoksa markaya modele göre değişme ihtimali varmı.

İletiyi paylaş

Turgay Tuna    1
Turgay Tuna

Camoon nickli arkadaşta yukarıda seninkine benzer bir problem yaşamış h4-2 kitinde aynı durum olmuş o da farklı bir yöntem geliştirmiş zamanın olunca bakabilirsin. Baya uğraşmışsın sorunu çözmek için ama teknik bilgide gerektirdiği için bilgin olması güzel.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

bunu halletmenin aslında çok kolay bir yolu daha var.

xenon kitin rölesini illaki kısa fardan elektrik alarak tetiklemek gerekmiyor. bu elektriği park lambasından alırsanız. kısalar yanıkken selektör yaptığınızda park lambaları sönmediği için xenonlarda sönmez.

avantajı hem çok basit bir yöntem fazladan 1 cm kablo röle sigorta gerektirmez.

tek dezavantajı sadece park lambalarını yakmak mümkün olmaz parkları açınca direk kısalarda yanar.

İletiyi paylaş

Buğra Atalay    0
Buğra Atalay

aynı sorun bendede var

+ - gibi bi karışıklık yok ama

h4 farlarımı angel eyes lı sisteme geçtim h7 kısa h1 uzun

bugun çok gezdim röle falan olmaz diyolar uzunlar için ynei kablo bağlıcaklar içerdii yeni hat çekicekler yeni düğme çok ugrastırıcı bi iş

bende iyi bi elekrikci bulursam sinyal koluna bi köprü yaptırııyım

aklıma gelmişti ama opel servisi yanabilir falan diyodu beni vazgecirdi zaten sanayideki elektrikciler ugrasmıyo ben en iyisi müzik sistemleri yapan

elektrikcilere gidiyim onlar daha titiz ugrasıyo

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

bencede far koluyla pek oynamayın. önemli bir parça çünkü içi mekanik olduğu için ilerde bir sorun yaratsa gece falan sıkıntı yaratabilir. bi tanıdığımın aracında sebebi belli değil far kolu birden yerinden çıkmıştı arkadan gelen arabanın farı sayesinde durabilmişti.

diğer konudaki mesaja yazdım kondansatör kolay bir çözüm. en azından selektörlerde hiç sorun yaşamazsınız.

İletiyi paylaş

Cevdet Sezen    0
Cevdet Sezen

Arkadaslar benim aracım 96 model opel astra f bikaç gün önce angel eyes far aldım mercekli ve sıra geldi xenon bağlamaya fakat bi sorum olacaktı aracım kısa farlar yanarken uzunlara attığımda kısaları kesiyor bu olay selektör yaparkende gecerli sorum acaba selektör yaparken veya uzun kısa arasında uzun yolda iken sürekli ondan ona geçiş yapsam bu balasta veya ampüllere zarar verirmi acaba normalde aracların hepsi kısadan uzuna atınca kısaları kesiyormu orjınal farlarındaki ampül h4 angellarda ise h7 far kullanıyor ayrı yani umarım anlaşılmıştır cevaplarınızı bekliyorum teşekkür ediyorum ilgilenen arkadaslarıma

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    599
Mehmet Özyürek

Bu sürekli kullanımda sorun oluşturur..

Şyi bir elektrikçi bir şekilde halledebilir bu işi.. Bence halletirin..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.787
Selçuk Keleş

Kısalar kapalıyken selektör yaparsan sadece uzunların yanması lazım. Ancak kısalar açıkken selektör yaptığında kısalar sönüyorsa Mehmet'in dediği gibi balast veya ampulün ömrü kısalır. Benzer başlıklar var onları inceleyin değişik metodlar uygulanmış.

İletiyi paylaş

Kerem Ayvazlar    0
Kerem Ayvazlar

Ben sorununu anladım... Bende yaşadım böyle bi şey çünkü...

Orjinalinde H4 kullanılar arabalara yeni uzun ve kısa ayrı ayrı devreli farlar taktığımızda

kısalar yanarken selektör yapabiliyorsun ama tam uzun yaparken kısaları kesiyor...

Bunu oto elektrikçi halledebilir. Sinyal kolundan uzunlara giden devreyi ayırıp

direk veriyorlar elektriği...

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

bu konu hakkında forumda en aşa 4 5 kere sorulmuştu. bunun uğraşmadan en kolay çözümü xenon kitin rölesini tetiklemek için alınan elektriği kısadan değil park lambalarından almak. selektör yaparken parklar sönmediği için xenonlarda sönmemiş olur. tek dezavantajı sadece park lambalarını tek başına yakamazsınız o kadar. ama far kolu falan filan birsürü yeri söktürüp kablo kestirip bağlatmaktansa tek başına parkları yakamama durumunu tercih ederim.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap