• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ayhan Ergen

Seat Leon 1 (1999-2005) bi-xenon için tavsiyeleriniz

Recommended Posts

Oktay Toker    2.558
Oktay Toker

Kubilay sen o ürünlere mebla yatırmaya devam etmeyi sürdürürsen kanatim çok üzüleceğin yönünde olur.Ayrıca bu ürünlere mebla yatıran bir çok arkadaşımız içinde üzüntü verecek seçenekler olacaktır.

Benim bu ürünlere karşı bir düşmanlığım yok.Sıkça karşılaşılan hatalara ragmen hala bu ürünlere yöenlmenin ve sürekli ikazlara rağmen devam edilmesi ve sonrasında hataları tekraren forumlarda okumak beni çok çok üzüyor.

Soğuk sellektör için D1s için Gen5 balast.Marka önemli değil.

D2s için Koito serisi ve Hella Gen3 serisi kullanılmalı.

İnceleyiniz tavsiye ederim.Ustalarımız güzelce hazırlayıp bilği sunmuşlar.

http://www.geceucusu...ik-ozellikleri/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 4

İletiyi paylaş

Emre Yüksel    4
Emre Yüksel

Dün gece farkettiğim bir sorunum daha var...

Far ayarlarının sorunlu olması bir yana gece duvar karşısına geçip de baktığımda far çizgisi gayet düzgün, fakat farlar yola gelince aydınlatmıyor. O far çizgisi içinde kalan alanın yalnızca 3'te 1'lik kısmına adam akıllı ışık vuruyor. Üzerinde monza ballast ve d2s ampüller var.

Sorunlar hakkında mantık yürüteyim dedim;

1. Ampüller ömrünü tüketiyor olabilir mi? (Selektör yapınca aydınlatması güzel ama kime göre neye göre)

2. Ballast'lar yetersiz kalıyor, ömrü tükenmiş olabilir mi? (Nasıl anlaşılır?)

3. Merceklerin ya da reflektörün içi kararmış olabilir mi? (Nasıl anlarım?)

Yarın farları sökmeyi düşünüyorum çözüm önerilerine göre...

Kıymetli tavsiyelerinizi bekliyorum.

İletiyi paylaş

Kubilay Kılıç    16
Kubilay Kılıç

Kubilay sen o ürünlere mebla yatırmaya devam etmeyi sürdürürsen kanatim çok üzüleceğin yönünde olur.Ayrıca bu ürünlere mebla yatıran bir çok arkadaşımız içinde üzüntü verecek seçenekler olacaktır.

Benim bu ürünlere karşı bir düşmanlığım yok.Sıkça karşılaşılan hatalara ragmen hala bu ürünlere yöenlmenin ve sürekli ikazlara rağmen devam edilmesi ve sonrasında hataları tekraren forumlarda okumak beni çok çok üzüyor.

Soğuk sellektör için D1s için Gen5 balast.Marka önemli değil.

D2s için Koito serisi ve Hella Gen3 serisi kullanılmalı.

İnceleyiniz tavsiye ederim.Ustalarımız güzelce hazırlayıp bilği sunmuşlar.

http://www.geceucusu...ik-ozellikleri/

Şimdi Oktay bey inanın tamamen bilinçsizce başvurduk bu yola.

Aracımda Mercekli far var diye heveslenip hemen en iyisinden bir Xenon kit aldım ve Aracıma montajladım daha sonra bir sürü negativ olaylar yaşadım Merceğin Xenon için uyumsuz olduğuna, Tr pazarında Orjinal adı altında satılan Philips vb kitlerin kesinlikle sahte olduğuna, Farların ışımasında Gölgelenme oluşması Titreme oluşmasına bir sürü saçma salak sorunlar..

Yaktığım yakıt ile İlk başlarda ödediğim işçilik paralarına Totalde 1000 tl para harcadım kahretsin hem sıfır km aracımdan hem bi xenon olayından hemde Bizleri sömüren sahte ürün satan esnaftan tiskindim ! ! ve morelim çok bozuk özellikle bu konuda..

Sizin bahsettiğinize göre benim şuanki sistemime uygun soğuk selektör için gen3 balast ihtiyacım var bu balastı tedarik ettiğimde stabil şekilde soğuk selektör atabileceğim sanırım. Ama benim bu sisteme'de hiç güvenim yok. Korkuyorum bugün yarın uzun yolculuğa çıkacağım Özellikle gece yolculuğu çoğunlukta olucak Aracım ile yollarda kalacağımdan inanın o kadar korkuyorum'ki sıfır km aracımın arkasına nerdeyse takım sandığı yaptıracağım yolda farım patlarda arıza yaparda sök tak için peeee.

Neyse fazla konuyu uzatmadan benim bir nacizane görüşüm var !

Bir daha Tövbe sonradan yapım bi xenon'muş yok Xenon kitmiş hiç gereği yok Halojen sarı farın Aydınlatmasını seveyim.

Auidi Bmw Mercedes selektörüne Özenti kesinlikle gereksiz ve bana göre bu saatten sonra Aptalca..

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Far ayarlarının sorunlu olması bir yana gece duvar karşısına geçip de baktığımda far çizgisi gayet düzgün, fakat farlar yola gelince aydınlatmıyor. O far çizgisi içinde kalan alanın yalnızca 3'te 1'lik kısmına adam akıllı ışık vuruyor. Üzerinde monza ballast ve d2s ampüller var.

1. Ampüller ömrünü tüketiyor olabilir mi? (Selektör yapınca aydınlatması güzel ama kime göre neye göre)

Oktay abinin dediği gibi balast ve ampulün değişmesi gerekecek. 6000K olduğundan performans yetersiz.

Soğuk selektör yüzünden bozulan ampul ilk defa duyuyorum. Durumun asıl sorumlusu balast aslında. Röle eklenerek engellencek bir durum da yok ortada.

Bu nedenle forumun en üstünde H tipi çakma xenon kitlerle ilgili konuşmuyoruz diyoruz.

Neyse, başlarda herkes yanlış seçimler yapabilir. Yeterince araştırma yapmamanın, tecrübeli insanlarıi dinlememenin sonucu bu.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.558
Oktay Toker

Sorularınıza ayıdnlatması güçlü olmayan bir kenada geniş duvar ve en az 10 metre civarından bir resim eklerseniz daha net cevap verielir kanısındayım.

ilk mesajınızada zaten üstteki mesajımda yanıtlar mevcut.

Auidi Bmw Mercedes selektörüne Özenti kesinlikle gereksiz ve bana göre bu saatten sonra Aptalca..

Sırf sellektör hevesi ile zaten bu işlemler gereksiz ve aslada tavsiye etmem.Kaliteli aydınlatma ile kesinlikle harcana son kuruşa adar degecek bir sistemdir.

Lakin son kelimene ne şekilde olursa olsun katılmam mümkün değil.Selçuk ustam kısa ve öz son cümle olarak anlatmış. :good1:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Yüksel    4
Emre Yüksel

Sorularınıza ayıdnlatması güçlü olmayan bir kenada geniş duvar ve en az 10 metre civarından bir resim eklerseniz daha net cevap verielir kanısındayım.

ilk mesajınızada zaten üstteki mesajımda yanıtlar mevcut.

Teşekkür ederim ilginize, fotoğraf işini halletmeye çalışacağım.

İletiyi paylaş

Emre Yüksel    4
Emre Yüksel

Düz duvar bulamadım karanlık oturduğum mahallede :( umarım işimizi görür. Baştan ben yazayım, sağ far biraz aşağıda, sol da çok az yukarı bakıyor sanki

5d8f99b6a6a3187ff06e036a53d3992c.jpg

ccc9a19b8b37e467ebe26e94b3a4368d.jpg

8ba7d27d10c2f5d016d8e79b81948815.jpg

013c85e195927b4db3c1e3b209305f1c.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.558
Oktay Toker

Sağ far biraz değil epeyce aşagıda.Sanki odaklamasında sorun yok gibi geldi bana.

Sol farda ise ampul odak sorunu var.Aracın duruşuna görede sola doğru açık sağa dogru biraz içeri alınacak.Odaklama hiç yok gibi sanki ampul merceğe iyice takılmamış gibi sadece ışık gölgesi gibi duruyor.

Xenon ampuller merceğe bu likteki gibi ampul tutucu ilemi takılı yoksa yapıştırıcımı kullanılmış.Umarım ampul tutucu vardırda tutucu ters yönde yerinden oynamış olsun.

http://www.geceucusu...s-ampul-tutucu/

Şu an sağ far aşagıda olunca sadece ışık gögesi ile gidiyorsunuz.Sökerek çaresine mecbur bakılacak.Sökünce arka kapak açılarak bir ampuller nasıl takılmış resimleme yapabilirmisiniz?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Emre Yüksel    4
Emre Yüksel
Sağ far biraz değil epeyce aşagıda.Sanki odaklamasında sorun yok gibi geldi bana.

Sol farda ise ampul odak sorunu var.Aracın duruşuna görede sola doğru açık sağa dogru biraz içeri alınacak.Odaklama hiç yok gibi sanki ampul merceğe iyice takılmamış gibi sadece ışık gölgesi gibi duruyor.

Xenon ampuller merceğe bu likteki gibi ampul tutucu ilemi takılı yoksa yapıştırıcımı kullanılmış.Umarım ampul tutucu vardırda tutucu ters yönde yerinden oynamış olsun.

http://www.geceucusu...s-ampul-tutucu/

Şu an sağ far aşagıda olunca sadece ışık gögesi ile gidiyorsunuz.Sökerek çaresine mecbur bakılacak.Sökünce arka kapak açılarak bir ampuller nasıl takılmış resimleme yapabilirmisiniz?

Abi mesajınızı okumadan sabah 9 da başlayarak sorunu hallettim. Bi takım ampul bi takım da balast ile soğuk selektör işini hallettim. Ve şunu öğrendim ki, illa d2s balast olması şart değilmiş, universal balastlar da çalışıyor hem de canavar gibi...

Ampul tutucular mevcut bu arada, zor da olsa taktık, merceklerin ayarı olmadığından saçma ve zor da olsa far ayakları ile standart seviyeye getirdik. Aydınlatma olarak şu ana kadar memnunum, bi de akşam performansını görmem lazım (akşam denemedin mi diyebilirsiniz ama cık.. Karanlı dükkan içinde denedim gündüz).

Fakat ayaklarla yükseklik ayarı yaptığımızdan sağ far çok çirkin duruyor. Bu tarz proje yapanların dikkat etmeleri gereken bir numaralı problem bu bence.. Mercek, motorla olmasa bile tornavida ile ayarlanabilmeli...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.558
Oktay Toker

Ayaklar yerine farın üzerinde ayar vidaları mevcut.Onlalrı çevirerek ayar yapabiliyorsunuz.ya büyük yıldız tornavida yada 8,ile 10 lokma ile ayarı mevcut.Bazılarında yuvarlak kenarı tırıllı ayar yeri var tırtıllı yere yıldız tornavida ile ayar yapılabiliyor.İnceleyiniz.Yok dememiz gerekir çünki junyan farda olsa ayar vidaları var.Yoksa lisans alıp satışını yapamaz.

Ha montaj yaparken bu ayar vidaları iptal edildi ise bilemem.Orijinal ayar vidalarına montaj yapıldı ise ayarı yapılabiliyor.

Siz ve farın önden görselliğini bozacak yolu seçmişsiniz.2 far önden biri anya biri Konya misali gibi olmuş gibi alğıladım.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Emre Yüksel    4
Emre Yüksel
Ayaklar yerine farın üzerinde ayar vidaları mevcut.Onlalrı çevirerek ayar yapabiliyorsunuz.ya büyük yıldız tornavida yada 8,ile 10 lokma ile ayarı mevcut.Bazılarında yuvarlak kenarı tırıllı ayar yeri var tırtıllı yere yıldız tornavida ile ayar yapılabiliyor.İnceleyiniz.Yok dememiz gerekir çünki junyan farda olsa ayar vidaları var.Yoksa lisans alıp satışını yapamaz.

Ha montaj yaparken bu ayar vidaları iptal edildi ise bilemem.Orijinal ayar vidalarına montaj yapıldı ise ayarı yapılabiliyor.

Siz ve farın önden görselliğini bozacak yolu seçmişsiniz.2 far önden biri anya biri Konya misali gibi olmuş gibi alğıladım.

Gündüz gözüyle çekilmiş fotoğraflarını atarım abi kısmetse.

Ayar vidalarını biliyorum abi de iptal etmişler, hiç bir hareket yoktu..

Farların ayarları şu an düzgün ama sış görünüşleri sıkıntı oluyor görsellik açısından. Ne diyelim, amaç görüş düzgünlüğü ise işim görüldü...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.558
Oktay Toker

Seat Leon Mk1 çalışmasına ait araç üzerinden resimler elime geçti.Farlar önce İstanbuldan arkadaşımıza yapılmıştı.Lakin Bir kaza sonrası farlar Adana'dan bir arkadaşımıza verilmiş yeniden sıfır far alınarak bulunduğu yerde bir çalışma tekrarı yapılmış lakin diğer fara benzetme açısından uzaktan alaksız şekilde olunca(Kenidimi methetme ve yapılanı kötüleme unsuru asla yoktur,Rabbime sıgınıyorum). tarafımdan yapılması için yeniden sıfır far alınarak bire bir çalışma yeniden kullanılabilir hale getirildi,ilk montajımdaki bazı kusurlarda bu sayede giderilmiş oldu.Bu arkadaşımızında artık Nazar'mıdır nedir sanırım 2 yada 3 defa gen5 balast arızası ile değişimleri Geçtiğimiz yılın sonuna doğru yapıldı.Çok şükür şu an satabil kullanımda.

12715645.jpg

13654291.jpg

13669150.jpg

14021655.jpg

14034971.jpg

20140415.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap