• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ender Üçyimbeşoğlu

Gecikmeli sönen tavan lambası

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Tavan lambası ledli degil.Henüz degiştirmeyi de düşünmüyorum.

Ayrıca bu transistör olayında acayip kafam karışıyor.bugun transistör alırken NPN veya PNP olsun demedim sadece "BD135 transistör" alcam dedim.Aldıgım transistör aşagıda resimdeki gibi.Ama NPN mi PNP mi onu bilmiyorum.NPN veya PNP olayı için transistörü degiştirmem mi gerekir yoksa sadece bağlantıları mı degiştircem?Çok karıştırıyorum burda.Bi de bunların BCE uçları falan filan var.Bi de aldıgım transistörün uçlarında hangi ucu oldugu yazmıyor.Acemi oldugum için kitap ve internetten ögrenmeye çalışıyorum

fregpackfm6.gif

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

kapı svici kapı kapalı iken açık devre ,açıkkende kısa devre oluyor aracın gövdesinden eksi tetik alıyor.senin devre ise artı tetiklemeli çalışmazki ...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Tamam ama nette bi tane böyle bi devre buldum.Diger buldugum gecikmeli tavan lambasının devre şeması da böyle...:):(B)

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Tamam ama nette bi tane böyle bi devre buldum.Diger buldugum gecikmeli tavan lambasının devre şeması da böyle...:):s:(

kelime sonunda ne anlattın? anlamadım!

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven
kelime sonunda ne anlattın? anlamadım!

Şaşıran ikon çıkartacaktım ":) " yapınca bazı sayfalarda şaşkınlık belirten ikon çıkıyordu da burda çıkmıyormuş demek ki.

Bu da buldugum 2.devre.Fordclub'dan aldım.Koyan kişi çalıştırmış devreyi.Benım yukarıdakinin aynısı.Ama hala çalıştıramadım devreyi.Ortadaki ucu deneme boardında nereye baglayacagım çözemedim.Bi de aşagıdaki devrede kondansatorun taralı ucu kondansatorun + ucu oluyor degil mi?

adszre3dr4.jpg

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Şaşıran ikon çıkartacaktım ":) " yapınca bazı sayfalarda şaşkınlık belirten ikon çıkıyordu da burda çıkmıyormuş demek ki.

Bu da buldugum 2.devre.Fordclub'dan aldım.Koyan kişi çalıştırmış devreyi.Benım yukarıdakinin aynısı.Ama hala çalıştıramadım devreyi.Ortadaki ucu deneme boardında nereye baglayacagım çözemedim.

adszre3dr4.jpg

tetikleme ucuna + verirsen kondansatör şarj olur ve lamba yanar.tetiği çektiğinde kondansatör paralel direnç ve transistörün Beyz ucundan deşarj olur lamba kararak söner.buradaki BD137 yerine BDX 53 kullan daha verimli olur.transistör muhakkak soğutucu bir alüminyuma bağlı olsun.ve gövdeyi bi yere değdirme kısa devre olabilir.Aman dikkat !!!!bu tip çalışmaları araçta yaparken güvenli işlem yap.tesisata zarar verebilirsin.

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Son soru .Devrede kondansatorun taralı alanla gösterilen dikdörtgen şeklindeki ucu - ucu mudur?

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Son soru .Devrede kondansatorun taralı alanla gösterilen dikdörtgen şeklindeki ucu - ucu mudur?

evet.transistör bd 135(bd 137) ise yazısı sana baktığında sol-emiter eksi uç.(ok işareti olan),orta-collector(lambaya giden) sağ ise beyz direnç'e bağlanan.hadi bakem çalıştır artık :)

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
Bu da buldugum 2.devre.Fordclub'dan aldım.Koyan kişi çalıştırmış devreyi.Benım yukarıdakinin aynısı.Ama hala çalıştıramadım devreyi.Ortadaki ucu deneme boardında nereye baglayacagım çözemedim.Bi de aşagıdaki devrede kondansatorun taralı ucu kondansatorun + ucu oluyor degil mi?

adszre3dr4.jpg

Bu devre galiba benim yaptığım devre... Bu çalışır arkadaşlar...

İletiyi paylaş

Ilk Er    0
Ilk Er

bd137nin muadili var mi? bi kac yere baktim tek muadil gorunuyor o da elimde yok. bdx53 te yok. simdi konya sokaga da gidilmez bu soguk havada tek transistor icin. :yes:

datasheet: http://ip565bfb2a.direct-adsl.nl/datasheet...R/BIP/BD137.pdf

mandalina_: kapidan gelen tetik ucu base e takiliyor. oklu pin emiter. lambaya baglanan pin collector.

edit: bd137 npn'dir.

tarihinde ilker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Bd-135 Bd-137 Bd-139 Bunlar birbirinin tam muadili olmayabilir ama birbirinin işini yapar diye biliyorum...

Yine de bir bilene sorun elektronikçi değilim...

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir

bd 137 npn dir.pnp değildir yada şöyle diyeyim emiter oku dışarı bakanlar npn dir.Mehmet abinin yazdıklarından herhangi biri olabilir.yada alacağın yere npn güç transistörü 3-5 amper'lik olsa yeter dersin.

İletiyi paylaş

Ilk Er    0
Ilk Er
bd 137 npn dir.pnp değildir yada şöyle diyeyim emiter oku dışarı bakanlar npn dir.Mehmet abinin yazdıklarından herhangi biri olabilir.yada alacağın yere npn güç transistörü 3-5 amper'lik olsa yeter dersin.

Dogrudur.

DESCRIPTION

The BD135, BD137 and BD139 are silicon epitaxial planar NPN transistors in Jedec SOT-32 plastic package, designed for audio amplifiers and drivers utilizing complementary or quasi compementary circuits.The complementary PNP types are the BD136 BD138 and BD140.

bold kisma aldanmisim. pnp tiplerinin bd136 bd138 bd140 oldugunu soyluyormus. pardon. :yes:

tarihinde ilker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Şngilizceden anlamam Vd-136-138-140 şasi bağlantı ile mi çalışıyordu ne.. ?

Benim toyotanın tavan lambası sabit + ve kapı müşüründen - şasi geliyordu... Bd-136 ile yapmıştım... Diye hatırlıyorum...

Evde şemalar var bakarım yine...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Arkadaşlar bi de bu tavan lambasına hiç devre falan kurmadan 16v 10000uf kondansator paralel baglayınca da lamba kararak sönüyor.Sizce hangisi daha iyi daha güvenlidir?Bu devreyi kurmak mı yoksa sadece kondansatoru paralel baglamak mı?

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

kondansatörlede çok rahat biçimde dediğiniz gibi yapabilirsiniz.

fakat kondansatör koyunca süreyi ayarlama şansınız olmaz. led sayısına göre süre uzak kısar.

uygun değeri uygun led sayısıyla bulabilirseniz öyle kullanmak daha mantıklı

devrenin amacı bağladığınız led sayısı ne olursa olsun sürenin sabit düzgün olması.

İletiyi paylaş

Ilk Er    0
Ilk Er

Selamlar arkadaslar,

Devreyi aracima uygulamada bazi sıkıntılar var.Konudaki semayi board uzerine kurdum,calistirdim. 4,7 Klik direnci devreden cikartarak gecikmenin daha uzun olmasini istedim.(sekil1) Uygulama esnasinda gordum ki, arabam saseyi anahtarliyor.Yani aydinlatmaya direkt aku (bir adet + ve bir adet sase) ve kapı butonundan anahtarlanan sase geliyor.Bunun uzerine npn transistorden pnpye gectim ve bd140 (bd139un pnp muadili) satin aldim ve devreyi 2de goruldugu gibi degistirdim.

Sekil 2 kurulup uygulandiginda lamba cok az yaniyor ve transistor asiri isiniyor.Buna anlam veremedim.En son guc kaynagimdan supheleniyorum acaba tam dogrultma yapamiyor mu diye. :)

Sekil 2deki yuku kollektor tarafina aldigim zaman problemsiz ancak o zamanda aracin aydinlatmasinda varolan "ortak" + isi olmuyor cunku transistor + yi anahtarliyor boylece sabit aydinlatmayi unutmak iptal etmek durumunda kaliyorum.

Saniyorum devreyi uygulayan arkadaslar beni anlamislardir. Bu sıkıntıyı nasil asabilirim acaba?

devrelv3.th.jpg

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Ben toyotaya yapmıştım.. Toyota da (-) tetik ile çalışıyordu...

Benim yaptığım devre ekte..

post-496-1234138503_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Ilk Er    0
Ilk Er
Ben toyotaya yapmıştım.. Toyota da (-) tetik ile çalışıyordu...

Benim yaptığım devre ekte..

Tesekkurler Ozyurek. Burada kafami kurcalayan kisim aydinlatmaya + nin direkt akuden gelmesi ve lambanin bir konnektorunde her daim hazir beklemesi. Sizin devrenizde de + transistorun emiterine bagli ve - kutup lambaya direkt bagli.

Yaptiginiz devreyi saglikli sekilde kullandiysaniz ne mutlu size.

Saygilarimla.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Ben yaptım taktım ve arabayı sattım... Alan ne yaptı bilmiyorum.. ;)

İletiyi paylaş

Emre Demir    0
Emre Demir

o devre cok basıt bır olay ben kendım yaptım tavan lambası kıtının ıcıne rahatca yerlestırebıldım.Antrak sitesinde var...

http://antrak.org.tr/index.php?option=com_...4&Itemid=55

Yalnız arabanızda alarm sistemi varsa alarm tetikleme ucu kapı switchlerine baglı oldugundan bu devreyi bagladıgınızda kapı kapalı olsa bile alarmınız ötecektir. çünkü alarm devresi kapı devresinden şase alarak tetiklenmektedir. Ben bunu bir diyotla çözdüm. Devrenin kapı switchine baglanacak olan ucuna(S1 anahtarı) katod ucu switche gidecek şekilde seri bir 1n 4001 diyot bagladım. Alarm fln otmedi.Hiç bir sorun cıkarmadı.....

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

selam arkadaşlar,

bende aracımı kapıyı kapatınca yavaş yavaş sönen ışıklı hale getirmek istiyorum. 10-20 sn sonra direk sönecek şekilde değil. geçmiş mesajlarda link verilmiş ancak bu konunun linki olduğundan kısır döngü içine girdim. yardımcı olursanız çok sevinirim. devreden pek anlamam. şu model röleyi al götür elektrikçi taksın deseniz yeterli, syg.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Röle belli bir zaman sonra sönmesi için kullanılıyor. En basitinden bir kondansatör bağladığında -ki elektrikçi de bunu ayarlayabilir- lamban her zamanki anda ama kısılarak söner.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek
bende aracımı kapıyı kapatınca yavaş yavaş sönen ışıklı hale getirmek istiyorum. 10-20 sn sonra direk sönecek şekilde değil. geçmiş mesajlarda link verilmiş ancak bu konunun linki olduğundan kısır döngü içine girdim. yardımcı olursanız çok sevinirim. devreden pek anlamam. şu model röleyi al götür elektrikçi taksın deseniz yeterli, syg.

Ucuz hazır devreler var...

Tofaş servisine bir sorun...

İletiyi paylaş

Köksal Yılmaz    32
Köksal Yılmaz

selamlar arkadaşlar,

aracıma geçen ay tofaşlarda kullanılan gecikmeli sönen (15 sn veya kontağı açınca) röleden taktırdım ancak bunun da yavaş yavaş sönmesini istiyorum. bunun için de ayrı bir röle mi gerekir? değerli fikirlerinizi bekliyorum...

tarihinde kxlylmz tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap