• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Ender Üçyimbeşoğlu

Gecikmeli sönen tavan lambası

Recommended Posts

Ender Üçyimbeşoğlu    0
Ender Üçyimbeşoğlu

arabam 2003 Golf. kapıları kapattıktan sonra iç aydınlatma lambası birkaç saniye sonra sönüyor ya, ben kapıyı kapatır kapatmaz anında sönsün istiyorum eski arabalardaki gibi ;)

bunu nasıl yaparım, biyerde röle filan var heralde, onu devre dışı bırakınca olur mu, nasıl yapılabilir ?

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Tavan lambasının gecikmeli sönmesini sağlayan bir devre vardır..

Siz tavan lambasının bağlantısını direk kapıdaki müşürden alın.. Hemencecik sönecektir..

İletiyi paylaş

Ender Üçyimbeşoğlu    0
Ender Üçyimbeşoğlu

o devrenin yeri nerdedir ? tesisatın orjinalini bozmak istemiyorum, sadece o devreyi by-pass yapmak istiyorum. ekstra kablo çekmek istemiyorum yani.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

o devre kimbilir nerededir onu bulmak lazım. biraz zor bir iş gibi.

bu arada sadece merakımdan soruyorum neden hemen sönmesini istiyorsunuz.

akşam arabaya binip kapıları kapatınca, çalıştırıp hareket edinceye kadar direk karanlık olması pek hoş olmuyo içerinin.

İletiyi paylaş

Ender Üçyimbeşoğlu    0
Ender Üçyimbeşoğlu

tercih meselesi.

mesela akşam arabada karanlıkta oturuyorum, bişey için kapıyı açıp kapatıyorum, ışık bi süre daha yanıyo, bu beni rahatsız ediyo. kapı kapalıysa hemen sönsün istiyorum. motoru çalıştırınca zaten hemen sönüyo da, motor çalıştırmadan içinde otururken sönsün istiyorum.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Tavan lambasındaki düğmede kapatma seçeneği yok mu..

İletiyi paylaş

Ender Üçyimbeşoğlu    0
Ender Üçyimbeşoğlu

var tabi olmaz mı. ama komple kapatmak istemiyorum. sadece kapanmasındaki gecikmeyi iptal etmek istiyorum.

İletiyi paylaş

M.Timur    1
M.Timur

O lambanın gecikmeli sönme sebebi,arabayı kitledikten sonra acaba birşey unuttummu diye arabanın içine bakmak istersen içeriyi rahatça görebilmen içindir. O sistem olmasa, unuttulan veya unutulduğu sanılan bir maddenin varlğının teyidini almak için tekrar arabayı açmak gerekir. Bu denli faydalı bir devreyi iptal ettirmek istemen bana çok mantıklı gelmedi açıkçası.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Arabayı kilitler kilitlemez söner bu lamba.. Kilitlenmez ve kontak takılmaz sa geç söner sadece..

(En azından focusta böyle)

İletiyi paylaş

Ender Üçyimbeşoğlu    0
Ender Üçyimbeşoğlu

her arabada değişik olabilir.

ama benim bindiklerimin çoğunda, içinde otururken veya arkaya yolcu bindiğinde, kapı açılıp kapandığında ışık yanıyo ve geç sönüyo. ben burda aydınlıkta oturmayı sevmiyorum, tek derdim bu.

evet iyi bi niyetle yapılmış, kitleyip giderken geç sönüyor, içindekilere bakıyosun bişey unuttum mu diye. am abi yandan da benim istemediğim bişey yapıyo....

İletiyi paylaş

Onur Dursun    0
Onur Dursun
o devrenin yerini bulur ve sökersen ben talibim o devreye bende arabama böyle bir devre uygulamayı düşünüyorum çünkü, bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş var mı

aynen bu sıstemı yapabılırmıyız yardımcı olurmusunuz

İletiyi paylaş

Erdem Manisalı    3
Erdem Manisalı

Arkadaşlar anlattığınz şey tamamen bir rölenin başının altından çıkıyor. Üniversal olarak satılan bu röleyi her araca kolayca bağlayabilirsiniz. Sanel firmasının SLG485 12V Iç Aydinlatma Zaman Rölesi adlı ürünüdür. Bağlantı şeması her araçta aynı şekildedir. burdan yolaçıkarak röleyi söküp kabloyu birleştirdiğinzde istediğinz gibi anında yanıp anında söner. Ben corollama yaptım bunu çok ta iyi çalışıyor. Çok kısa bir zaman alıyo iyi bir elektrikçi 15 dakakda falan bağlar yada. Zaten kabında nasıl bağlancağı danalatılmış açıkça. 15ytl ye almıştım bunu.

SLG485.jpg

tarihinde Erdem tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Onur Dursun    0
Onur Dursun
Arkadaşlar anlattığınz şey tamamen bir rölenin başının altından çıkıyor. Üniversal olarak satılan bu röleyi her araca kolayca bağlayabilirsiniz. Sanel firmasının SLG485 12V Iç Aydinlatma Zaman Rölesi adlı ürünüdür. Bağlantı şeması her araçta aynı şekildedir. burdan yolaçıkarak röleyi söküp kabloyu birleştirdiğinzde istediğinz gibi anında yanıp anında söner. Ben corollama yaptım bunu çok ta iyi çalışıyor. Çok kısa bir zaman alıyo iyi bir elektrikçi 15 dakakda falan bağlar yada. Zaten kabında nasıl bağlancağı danalatılmış açıkça. 15ytl ye almıştım bunu.

SLG485.jpg

tesekkurler nerden alabılırız pekı elektronıkcılerdenmı

İletiyi paylaş

Harun Karayel    1
Harun Karayel
Arabayı kilitler kilitlemez söner bu lamba.. Kilitlenmez ve kontak takılmaz sa geç söner sadece..

(En azından focusta böyle)

Opellerde de ayni sistem var.

İletiyi paylaş

Mustafa Avcı    0
Mustafa Avcı

toyota da öyle

İletiyi paylaş

Guest D2S   
Guest D2S

Arkadaslar, Golf'te bu olay ne yazik ki bir basit role yardimiyla degil, konfor modulu sayesinde oluyor. Konfor modulunde de bunun icin bir ayar sunulmuyor.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

bmw reno opel bunlarda kilitleyince direk söndüklerinden eminim. ayrıca bunun golfte sönmemesi çok saçma geldi bana. çünkü bu ışık aynı zamanda herhangi bir kapı kilit açık kaldımı onu belirtiyor. yani kilitlediğimde sönmezse bellki bi yer açık kalmış. kilitleyip bıraktığım arabada içerde ışığın yanması anlamsız bişi.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Corsa C'de kilitlediğinde de geç sönüyor. Hatta epey bi bekliyo niyeyse.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Kapı kilitlenmezse geç sönerdi. kilitlenince hemen sönerdi focusta..

İletiyi paylaş

Guest D2S   
Guest D2S

Golf icin de kilitlenince hemen soner, kilitlenmezse gecikmeli soner ama bu analog bir devre ile degil, CCM (Central Convenience Module) ile yapiliyor.

İletiyi paylaş

Seyit Ali Tokpunar    1
Seyit Ali Tokpunar

bendeki honda civicde kilitlemessem açık duruyor ama biraz kısık ıkilitleyince sönüyor

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Aracın kapıları kapandıgı zaman 3-5 saniye sonra bi anda sönen değil solarak yani yavaş yavaş lambanın parlaklıgı azalarak sönen lamba uygulaması yapmak istiyorum.Böyle bi sistemin devresi mevcut mudur bilen var mı?

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş
Aracın kapıları kapandıgı zaman 3-5 saniye sonra bi anda sönen değil solarak yani yavaş yavaş lambanın parlaklıgı azalarak sönen lamba uygulaması yapmak istiyorum.Böyle bi sistemin devresi mevcut mudur bilen var mı?

http://www.geceucusu.com/index.php?s=&am...post&p=8127

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Arkadaşlar aşagıdaki devreyi evde önce boardın üzerinden kurup denemeyi düşünüyorum.

Ama kurmadan önce 2 sorum olacak.

1-)Bugun direnç almaya gittim.Örnegin 4.7k lık direncin 2 çeşidi var.Aradaki fark iki direncin wattının farklı olmasıymış.Biri 1 WAttlık digeri de çeyrek wattlık mıymış neymiş öyle bişey dedi satan adam.Bu tip devrelerde ben hangisini kullancam.1 Wattlık mı yoksa çeyrek wattlı olan mı?Ayrıca direncin wattını nasıl ölçebilirim?

2-)Aşağıdaki devreyi boardın üzerinde deneme yaparken "Araç kapı switchi yazan yeri "nereye ve nasıl baglıcam.Normal devrelerde 2kutup olurken bu devrede sanki 3 bağlantı noktası var.Elimde de bi tane swicth var.O switche deneme amaçlı nasıl baglarım orayı?

gecikmelisnenlambafn8.jpg

İletiyi paylaş

Misafir   
Misafir
Arkadaşlar aşagıdaki devreyi evde önce boardın üzerinden kurup denemeyi düşünüyorum.

Ama kurmadan önce 2 sorum olacak.

1-)Bugun direnç almaya gittim.Örnegin 4.7k lık direncin 2 çeşidi var.Aradaki fark iki direncin wattının farklı olmasıymış.Biri 1 WAttlık digeri de çeyrek wattlık mıymış neymiş öyle bişey dedi satan adam.Bu tip devrelerde ben hangisini kullancam.1 Wattlık mı yoksa çeyrek wattlı olan mı?Ayrıca direncin wattını nasıl ölçebilirim?

2-)Aşağıdaki devreyi boardın üzerinde deneme yaparken "Araç kapı switchi yazan yeri "nereye ve nasıl baglıcam.Normal devrelerde 2kutup olurken bu devrede sanki 3 bağlantı noktası var.Elimde de bi tane swicth var.O switche deneme amaçlı nasıl baglarım orayı?

gecikmelisnenlambafn8.jpg

senin deverede dirençler üzerindeki çalışma akımı mA seviyelerinde olduğu için çeyrek watt yeterli.

daha basit olarak tavan lambanı ledli yap led uçlarına paralel olarak 10.000mF 16 volt kondansatör bağla yine gecikmeli söner kondansatör değerini deneyerek daha uzun veya kısa süre tayin edersin.bu arada tavan lambasına gelen gerilimi ölç bazı iç aydınlatma swiçlerinde gerilim + - değişiyor.(renault kangoo)

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap