Yaşar Akgün

Merkezi kilit bağlantı problemi

Recommended Posts

Yaşar Akgün

Herkese merhaba arkadaşlar 🙂 başlıkta belirttiğim gibi sorum şu. Cam kaldırma indirme düğmesi ile silecek motoruna hareket veriyorum herşey gayet güzel. Düğmeyi içeri monte ettim su geçirmez düğme olsada bir zaman sonra sıkıntı çıkıyor o yüzden ben bunu uzaktan kumanda ile dışarıdan kontrol etmek istiyorum motora giden kabloları bağladım tetikleme yapınca sigorta atıyor düğmede sürekli eksi voltaj kalıyor. Bunun çözümü varmıdır? Teşekkürler 

 

 

IMG_20200311_230541.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker

Öncelikle silecek motoru ile merkezi kilit baglantısının amacını anlayamadım.

 

Direkt motora baglantı varsa öncelikle sigorta akımını kontrol etmelisi yetersi kalıyor olabilir.

 

motor üzerinde bıbin olduğu için eksi görmen normal.

 

sigorta yeterli seviyede ise motor girişini aküden beslemeli role baglantısı ile tetkletmen daha doğru olur.Role tetik uçlarını kesinlikle köprü diodla yapmanı tavsiye ederim.Bir şekilde motor ile baglantın arasında şaseye geçiş olabilir.

İletiyi paylaş


Link to post
Yaşar Akgün

Cevabınız için teşekkür ederim 🙂 silgi motoru hidrolik kolların kontrolü  için, halatlı ve sert olan sistemi söküp yerine silgi motoru taktım videodaki düğme ile indir kaldır yapıyorum düğmeyi içeri sabitledim. Dışarıdan çamurluk üstü düğme ile kolları kontrol etmek için merkezi kilidi tercih ettim su geçirmez düğme olsada bir zaman bozuluyor silgi motoru ile merkezi kilit arasındaki bağ buradan kaynaklanıyor. Düğmeyi devre dışı bırakıp kumandayı bağlayınca sorunsuz çalışıyor biraz karışık bir yazı oldu kusura bakmayın. 

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Şimdi netleşti.

 

Kumanda modül çıkışında role yada ciddi güçlü  mosfet varsa aynen çalışır.

Anahtar durumu içinse direkt motor baglantısı varsa anlık akım nedenile ark yaparak sigortayı attırabilir.Direkt motora anahtar baglamanız hata lı olur.Role baglayın anahtarla role tetiğini çalışıtırın.

Abahtar baglantınızı kontrol edin diyeceğim lakin doğru baglantı yapmış olmalısınız.Silecek motorunun bobin direnç degerine baglı olarak tahmi,nen yazıyorum Sigarta anahtar ark seviyesini kaldırmayabilir.Daha yüksek sigorta ise her şekilde sorun olur.Anahtarın sürekli bozulmasıda kontak amper sınırı kaynaklıdır.

 

Kısaca anahtar takacaksanız ileriye dönük saglıklı olması için kesinlikle en az 80amper role ile yapacaksınız diğer türlüsünü şimdiye kadar sorun olarak yaşamışsınız.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu cevapla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız mesaja gömüldü.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.