• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, homojen dağılmayan ışığı nedeniyle diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta, yüksek renk sıcaklığı nedeniyle göz hassasiyetini azaltmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır.
   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Hazar Erulusoy

Citroen C4 2 (2010-) Philips Ultinon H7 Led

Recommended Posts

Hazar Erulusoy    117
Hazar Erulusoy

Herkese merhaba. Eski aracımı sattıktan sonra el emeği göz nuru yaptığım bi-xenon farlarım ile vedalaşmak zorunda kaldım. Yeni aracımda mercekli ve viraja duyarlı xenon aydınlatma olmasına ragmen uzunlar ne yazık ki halojen h7 ampuller ile hizmet vermekteydi haliyle bixenon keyfi alan ben arayışlara geçtim. Bu sefer mercek dönüşümü ne yazık ki aracın karmaşık elektronik sistemi ve fara eklenecek ekstra merceğin getireceği ağırlık dezavantajı sebebiyle çokta mümkün gözükmüyordu. Haliyle istemiyerekte olsa led aydınlatma ürünlerini araştırmaya başladım ve Philiphs Ultinon serisi ile karşılaştım. Ürünün malzeme kalitesi küçük yapısı ve philips led çipleri avantajları pasif soğutması ise dezavantaj olarak karşıma çıktı lakin ben uzunlarda kullanacağım için cok uzun süreler çalışmayacağı için ısınma dezavantajını göz ardı ettim. Ancak en büyük avantajı ampullerin tabanlarında bulunan 3 adet setskul vida ile aydınlatma açısı ayarlayabilmekte böylelikle karşıdan gelen araçların sürücüleri için tehlike yaratmaması benim için seçim kriterim oldu. Selektör hızı haliyle ve renk sıcaklığı da çok tatmin etti. Ileriki zamanlarda farkli yol koşullarından edindiğim tecrübelerimi de sizinle paylaşacağım. Sağlıcakla kalın.8e6096d42b7896254bcd0d57394a09d7.jpg54cbd3ffe878802d3f4955e3a24db2a6.jpg92eb09e46d5f8766b72799d92fafc13f.jpg

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Mehmet Özyürek    609
Mehmet Özyürek

Beyaz zemin olsaydı keşke.
Anlayamadım bunda

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Hazar Erulusoy    117
Hazar Erulusoy
Beyaz zemin olsaydı keşke.
Anlayamadım bunda
Beyaz zemin bulduğumda da paylaşayım ama sadece led tabiki de...

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.620
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

 

Bariz fark mevcut.Halojende duvara yansıyan odak ışığı ile leddeki odak ışığı farkı gayet açık ve,neredeyse odaklamanın yarısı gitmiş buda uzak mesafe olmayacak demektir. led dagınık ışık verdiği için odak yok gibi sadece belli mesafede pamuk ışık verir.

Şehir içinde tatmin edecek seviyede olmasada idarelik ve cidden karşı gelemeyeceğim tek iyi tarafı anlık ciddi tepkimesi başkada bir işe yaramayacak ışık mevcut.

 

 

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Hazar Erulusoy    117
Hazar Erulusoy

Belki fotoğraftan öyle gözüküyor olabilir. Ben hiç ışık olmayan otoparkta denedim gayet iyi gördüm. Tabi yol şartlarında da denemek lazım. Yağmur ve siste halojen kadar olmayacağı aşikar.

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.620
Oktay Toker

Fotoda görünen gayet net.Benim anlatmak istediğim gerektiği anda uzun far uzun far olarak bu odaklama ile işlevini yapmayacağıdır.

 

Hasyırlı günlerde kullan.Tecrübelerini aktarırsan forum için gayet iyi olacaktır.

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap