• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Yusuf Bayraktar

Yeni Hella Yerine Hella Intemo

Recommended Posts

Yusuf Bayraktar    3
Yusuf Bayraktar

Merhabalar. Audi A3 aracım için Kaza sonrası çıkma olarak aldığım bi-xenon farların aydınlatmasından memnun değilim. Muhtemelen mercekleri kararmış durumda. Aracım 2012 A3 Orijinal bi-xenon mercekleri var. Kullanılan mercek Yeni hella. 3. jenerasyon diye geçiyor zannedersem. Aydınlatmayı düzeltmek için far merceklerini değiştirmeyi düşünüyorum. Kendi kırılmış farlarımdan çıkan yeni tip hella mercekler elimde mevcut. Birebir aynıları. Onları doğrudan kolaylıkla takabilirim aldığım çıkma farlara. Ancak farı açmışken hella intemo mu taksam diye de düşünmedim değil. Birebir uymayacaktır ancak ufak modifikasyonlarla yerine oturtabilirim diye düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz? Uğraşmaya değer mi yoksa elinde orijnal mercekler varmış tak geç mi dersiniz? Gerek aydınlatma, gerek selektör gerekse kesilme çizgisi açısından yeni hella ile hella intemo arasında uğraşmaya değecek bir fark var mıdır? 

Şimdiden teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar    3
Yusuf Bayraktar

Çıkan merceklere tekrar baktım. Yeni hella değil ilk hella da değil. İkisinin ortası olan arkasında teli olmayan tipte bi-xenon mercekmiş. Bundan intemoya geçiş tavsiye eder misiniz?

BB7C5635-A40E-4846-804F-0E4650A68AC6.jpeg

F40A6E03-F8D9-49BA-9DBF-6CBCAD572EC0.jpeg

İletiyi paylaş

Sırrı Polat    207
Sırrı Polat

Merhaba yerine güzel bir işçilik ile montajını yaparsanız , intemo güzel olur bu merceğin yerine , tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar    3
Yusuf Bayraktar

Teşekkür ederim. Elimdeki merceklerin reflektörleri sağlıklı görünüyor. Kararma-kabarma mevcut değil. Farın orijinal mercekleri de bunlar olduğu için yapmam gereken sadece 4 vidayı söküp takmak. Bunu yapmak yerine intemo yahut yeni hellayı oturtmak için uğraşmama değer mi diyorsunuz? Arada ciddi bir fark var mıdır? Ayrıca elimde d1s bosch mercekler de var. 2010-2011 model mercedes c serisinden çıkma. Neredeyse yeni gibiler. Boyutları benim merceğimle hemen hemen aynı. Reflektörleri de daha parlak bosch olmalarından ötürü. Bu da diğer bir alternatif tabi. Siz olsanız hangisini yapmayı tercih edersiniz?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Aracınıza bu far orijinal fabrika çıkışlı ise aynen bu mercekle devam ediniz.Mercek d3s eski versiyon.İntemo veya yeni halla için aynı mercek iskelette olanına rastlamadım varsada bulmak zor olabilir bulunursa da lens aralığı kısa kalır ve mercek içte kalır.elektronik aksamın montajıda biraz zorlar.

İntemo veya yeni hella montajı için fark olayında abartısız en az yüzde 20 rahat aydınlatmada yeniler daha iyi lakin mercekleri sabitlemede orijinal ayarında  özelliğini bozmayacak şekildeiskeleti keser biçer yaparım diyorsanızda zaten pişman olmazsınız.İLakin tavsiyem oynamayın olur.

İlla yapacağım dersenizde Her şekilde ciddi bir işlem mecburi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar    3
Yusuf Bayraktar
gönderildi (düzenlendi)

Evet fabrika çakılı bu mercekler var aracımda ama her şekilde daha iyi aydınlatma için uğraşmaya değer görüyorum şahsen. Uğraşmadan önce hangi merceğin  en iyi aydınlatmaya sahip olduğundan emin olmak istiyorum. Yeni hella ile intemo arasında intemo her yönden üstün zannedersem. Peki elimdeki Bosch al ler için ne dersiniz? Reflektör ve lens arası uzaklıkları birebir aynı benim merceğimle. Montajda kolaylık sağlayacak. Bir de yabancı forumlarda en parlak ışığa sahip olanın Bosch olduğu yazılmış. Siz ne dersiniz bu konuda? Bu Bosch mercekler eski Audi a4 b7 aracımda da vardı ve 200k km de bile aydınlatmasından çok memnundum. Acaba yeni hella ve intemo bendeki Bosch dan daha mı iyidir aydınlatmada?yeni hella mı hella intemo mu Bosch mu? Elimdeki Bosch mercekle orijinal merceğimin kıyaslamasını ekliyorum.

110DA000-9CFC-443E-B632-C104B01E46B9.jpeg

6E0DDEF7-6FF1-4430-AF0D-6A9111CC7E97.jpeg

tarihinde Yusuf Bayraktar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

http://www.geceucusu.com/topic/5860-xenon-bi-xenon-mercek-seçimi-öneriler/?page=5

Önceki mesajımdaki dikkat çekmeye çalıştığım satırları okumanız tavsiye ederim.

Forumda her konuda fazlası ile ankatım eşleştirme,karşılaştırma mevcut linki inceleyiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Yusuf Bayraktar    3
Yusuf Bayraktar

Çok teşekkür ederim. Kesilme çizgilerini aydınlatmalarını vs karşılaştırdıktan sonra bosch bi-xenon mercekte karar kıldım. mercekle lens arası mesafe eski hella ile neredeyse 1-2 mm farkla aynı diyebilirim. A4 B7 de de kullandığım için zaten memnundum o mercekten. Elimde 2 tane neredeyse hiç kullanılmamış bosch var. En kısa zamanda farları söküp montajını yapmayı planlıyorum. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap