• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Can Ayaslan

Ev Tavan Şerit Led Hakkında

Recommended Posts

Can Ayaslan    36
Can Ayaslan

Merhabalar, araç dışı konu olacak ama ne kadar araştırsam da bulamadım. Evimin tavanına şerit led döşeyeceğim. Yaklaşık 19 metrelik bölüm mevcut. 20 metre beyaz şerit led aldım. 30 amper trafo aldım. Yalnız bağlantıyı yaparken 5 metrelik ledlere voltaj düşmesin diye hem başından hem sonundan güç veriyorlar. Benim alanım uzun olduğu için bağlantıyı nasıl yapacağımı bilemedi. 10 metre 10 metre olarak hem baştan hem sondan beslesem randıman alabilir miyim yoksa 5er metreliklerin her birini hem baştan hem sondan mı beslemeliyim ? Bilgisi olanların yardımını bekliyorum

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.682
Mahmut Akbulut

5 er metre paralel bağlantı yeterli olacaktır . Trafo ile led bağlantı mesafesi uzaksa kablo kesiti 1.5mm nin altında olmasın , 2x1.5 mm TTR kablo kullanın .

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    36
Can Ayaslan

Ben bağlantı şemasını rica edebilir miyim sizden ? Ledler birbirine paralel bağlı ama kaç metrede bir enerji beslemesi yapmam lazım o kısmı tam oturtamadım. 5 metrelik bölümü baştan ve sondan besleme yapayım mı arıza oluşturur mu ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.682
Mahmut Akbulut

Her iki bağlantı şeklini de kullanabilirsiniz . Bence ledleri yerine montajlamadan önce her iki bağlantı şekli ile test edin . Hangisinden daha iyi performans alırsanız onu kullanın . 

İlgili resim

İlgili resim

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker

30 amper trafo demişsin bu bildiğimiz trafomu yoksa Mahmut şema eklemiş o tarz bir adapör tipimi bu önemli ve led dizilimide bu adaptörler için geçerli.Adaptör tipi ise amperi yüksek olmalı ve kablo kalınlığı iyi olmalı.

Trafo olarak yazdığının resmi varsa görmemiz iyi olur.30 amper bir trafo epey büyük olur.

Ayrıca şerit ledde kullanılan ledin akımıda önemli watt oranını belirler.

Tavsiyem hiç bunlarla uğraşma kaliteli marka en az 300watt pc power supply al yada şemadaki adaptörün amperi en yüksek olanı al ve kullanacağın metreyi yarıya böl ve supply daki ayrı ayrı olan 12 volt çıkışı ile besle yıllarca kullan.Pc power supply ile ben en az her dilimde 20 power ledlerle yanlış hatırlamıyorsam 5 ayrı gurupta toplayıp Kırmızı ve beyaz led ayrı ayrı roleli olarak şu an sanırım 9 yıl olacak çalışıyor bu şekilde yapmıştım. 

Şerit led tabi daha az watt çeksede sağlam olsun dersen tavsiye ederim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Hatipoğlu    5
Mehmet Hatipoğlu

Merhaba,

2.ci gösterimdeki gibi kullanıyorum, aralardan ekstra enerji girişi verebilirsin,

2x20 amper led trafosu alıpta kullanabilirsin.

30 amper bana sınırda geldi uzun sürede ısınma yapabilir trafonuz kontrol edin.

metre başına 1-1.5 amper çekiyor emniyet payı kalmamış oluyor sizde.

İletiyi paylaş

Can Ayaslan    36
Can Ayaslan

Ben daha once arastirdigimda metre basina 1.2 amper ceker eger cok uzun led kullanilacaksa 1.5 amper gibi hesaplayin diye okumustum ve oyle olunca 30 amper almistim. Benim aldigim 2. Resimdeki gibi 220v giris 12volt cikis. Su an iste oldugum icin gonderemiyorum da yarin gonderirim. 20metrelik uzunluk icin 20 amper trafo zorlanir yanar demisler de o yuzden yuksek bulmaya calismistim. Buraya sormak sonradan aklima geldi keske bastan sorsaydim :) youtubeda yapilan uygulamalarda 2. Baglantiyi uygulayan cok olmus ama aralarda akim yukseltici kullananlar olmus bu uzunluklarda. Her iki taraftan beslemek sorun cikarip cikarmayacagindan emin olamadim

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.611
Oktay Toker

Önceki mesajımda ben 20 metreyi ikiye böl kullan dediğimde ben kendi yaptığımı esas alarak demiştim.Şerit led mantığında yapmadığım için sorun olmamıştı lakin şimdiki şerit ledde yaptığım teste durumu kendimde görmüş oldum.

Amper seviyesi tarif ettiğiniz adaptör açısından fazla olmayacaktır ve oldukça fazlası ile kafi gelecektir.Burdaki sorun uzunluğa baglı bakırdan kaynaklı direnç oluşum ile voltaj kaybı.akımsal bir durum değil ledler zaten dirençle akımı belirlenmiş.Kullanacağınız led şeritteki ledler bu akım seviyesine göre değiştirir.

Elimde 5 metreli smd 5050 şerit led mevcut,sizin için deneme yaptım.

Kaliteli power 12.70volt sabit çıkışı var.Ledleri bagladığımda 1.60amper çekiyor ve görünen voltaj değeri 12.60.Lakin ledin sonundaki kablosundaki voltajı ölçtüğümüzde durum ortaya çıkıyor ve voltaj seviyesi 11.04.Dolayısı ile ledlerin akım seviyeside düşmüş olacak.Bu şerit ledi 10 metrelik şekilde baglarsanız 1 volt daha düşün 10volt olacak.

Metresl bazda ledi çok olan modellerde akım dahada yüksek olacaktır bunuda atlamamak lazım.Dediğim gibi ledlerin tipide buna etken.

Buna göre Mahmut'un yüklediği şemalardaki yeşil okeyli baglantı esas alınması gerekiyor ki buda her iki uçtan beslemeli şekilde olacağından voltaj kaybı önlenmiş olacak stabil saglıklı çalışacak.

Tavsiyem adaptör çıkışından dagıtacağınız kabloları evlerde kullanılan ttr değilde oda olurda bence oto elektirik hırdavatçısından 1.5 luk tesisat kablosu alıp kullanmanız olur.Alırken kalın telli olanı seçin bazıları ince telli oluyor.

Birde yine tavsiyemdir.Hem ledlerin düzgün durmasını saglar hemde sogutucu vasfı olması için hırdavaçılardan aliminyum köşebentler var duvar kenarlarına alçıpanla beraber yapıyorlar onlarda olur  hem ucuz hemde fazlası ile yeterli olacaktır.Her emterde plastik kelepçe ilede sıkılaştırın ilerde illaki yapışkanı bırakacaktır.

Power voltajınıda en fazla 12.20 ye ayarlayınız.

8391.jpg

8396.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap