• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mehmet Akdeniz

Araç İç Ve Dış Aydınlatmalarında Titreme

Recommended Posts

Mehmet Akdeniz    0
Mehmet Akdeniz

Merhaba sorunumu özetliyim
Aracın farlarında titreme hissettim bunların led farlardan yapacağını düşündüm söktürdüm aracıma ek sis tesisatı vardı söktürdüm ama araç ÇALIŞIRKEN VE ÇALIŞMIYORKEN farlarımda ki titremeler devam etti
Double teypden belki dedim söktüm düzlemdi
Akü ve Alternatör ölçümleri normal çıkıyor titreme devam ediyor
Servise götürdüm Akü orjinal varta değil onu değiştireceğiz ve arka plaka aydınlatmalarında arıza kesici bağlanmış ve kopuk varmış onu düzeltmişsiniz normale döndürmemiz gerek dediler Düzelmezse araç tesisatına bakacağız diyorlar yani deneme yanılma ile gidiyorlar ona da razıyım ama araçta park sensörü ve geri görüş kamerası var bu sefer onları bahane ederler diye çekiniyorum
Bu titreme sorunu ile birlikte kontağı taktıktan bi tık çevirince gösterge paneli titriyor geç elektirik geliyor gibi ve camlar sanki normalden yavaş inip kalkıyor Akü den şüpheleniyorum ama araç kapalıyken hemen ölçünce 13 v çıkıyor akü ölçme aleti ile marş yaptığımda 10.5 çıkıyor
Garip bir arıza ile karşılaştım sizce neden olabilir

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş
13 saat önce, Mehmet Akdeniz yazdı:

Merhaba sorunumu özetliyim
Aracın farlarında titreme hissettim bunların led farlardan yapacağını düşündüm söktürdüm aracıma ek sis tesisatı vardı söktürdüm ama araç ÇALIŞIRKEN VE ÇALIŞMIYORKEN farlarımda ki titremeler devam etti
Double teypden belki dedim söktüm düzlemdi
Akü ve Alternatör ölçümleri normal çıkıyor titreme devam ediyor
Servise götürdüm Akü orjinal varta değil onu değiştireceğiz ve arka plaka aydınlatmalarında arıza kesici bağlanmış ve kopuk varmış onu düzeltmişsiniz normale döndürmemiz gerek dediler Düzelmezse araç tesisatına bakacağız diyorlar yani deneme yanılma ile gidiyorlar ona da razıyım ama araçta park sensörü ve geri görüş kamerası var bu sefer onları bahane ederler diye çekiniyorum
Bu titreme sorunu ile birlikte kontağı taktıktan bi tık çevirince gösterge paneli titriyor geç elektirik geliyor gibi ve camlar sanki normalden yavaş inip kalkıyor Akü den şüpheleniyorum ama araç kapalıyken hemen ölçünce 13 v çıkıyor akü ölçme aleti ile marş yaptığımda 10.5 çıkıyor
Garip bir arıza ile karşılaştım sizce neden olabilir

Sorun aracınızda değil kullandığınız üründe. Bu saçmalıklardan dolayı led ampullerle ilgili konu ve mesajlara forumda yer vermiyoruz.
Yine de bir ipucu : ampulü aküye direkt kutuplarından bağlayın titreme halen devam ediyorsa çöpe atın. :) 

İletiyi paylaş

Mehmet Akdeniz    0
Mehmet Akdeniz

Led ampül takılı değil halojen şuan hepsi orjinal dediğinizi elektirikciye söyledim direk akü den aldığı için kablo belli olmaz dedi akü çok kötü durumda değilmiş

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Akü markasının önemi bu hata ile alakalı değil.Marşa basıldığında 10,30  volt varsa her şekilde durum iyi değil ya akü yada konjoktör varsa ona bakılmalı.

Çıkarılmayan uyumsuz ledler varsa çıkarılmalı.Araç kaportasına bağlı olan şase kablosu sökülüp temizlenip yeniden düzgünce takılmalı.Bunlardan sonrada Özellikle led sonrası oluşmuş arıza kodları için aracı pc ye baglatacaksınız ve ne kadar hata varsa hepsi silinecek.Hatta varsa full reset yapılmalı.Yoksa akü kutup başı sökülüp en az yarım saat beklendikten sonra ve daha uzun süre sonra takılıp araç bir müddet çalıştırılsın.

İletiyi paylaş

Mehmet Akdeniz    0
Mehmet Akdeniz

Bugün yetkili servisten geri aldım aracı akü'den şüphelenmişler ama araçta park sensörü olduğu için yani tesisata ek yapıldığı için komple tesisat değişmesi gerek bakmamız için öncelikle dediler. Akü voltaj ölçümünde dijital ile araç yükte iken 10.5 veriyor. Konjektör alternatör bakılmış rica etmiştim bir sorun göremedik dediler ya tesisat yada akü kalıyor geriye 10.5 kötü bir değer mi

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.868
Selçuk Keleş
On 26.11.2019 at 16:17, Mehmet Akdeniz yazdı:

Led ampül takılı değil halojen şuan hepsi orjinal dediğinizi elektirikciye söyledim direk akü den aldığı için kablo belli olmaz dedi akü çok kötü durumda değilmiş

Aküde sorun olduğunu sanmıyorum. Şase ile ilgili sanki, bir bağlantının ıslanmış, suya temas ediyor olması vs. aklıma gelenler. Bagajın iç tarafında stopların orada bi kabloda suyla temas olabilir.

İletiyi paylaş

Mehmet Akdeniz    0
Mehmet Akdeniz

Akü değiştirdim çalışmıyorken sorunum düzeldi

şimdi araç çalışırken hafif bir titreme var alternatör diyotlardan şüpheleniyorum ama ölçümlerde normal çıkıyor voltaj içi açınca mı belli oluyor arıza olup olmadığı

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Ana problemin hallolması sevindirici...Şarj dinamosunda Ölçümler sadece ölçü aleti ise yanıltıcı olur.Sırf dinamo tamiri yapan iyi bir yer bulmanızı tavsiye ederim.Onun dışında ezbere işlem yapmayın derim.

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap