• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Selçuk Köse

Ayna altı aydınlatma ve röle kullanımı

Recommended Posts

Selçuk Köse    1
Selçuk Köse

Aracımda sadece kumandadan açılan ayna altı aydınlatma sistemi var , ben tetik alarak  ayak altı aydınlatma ile aynı anda yanmasını sağlıyorum (kapı kilitleri açılınca kapılar kapalı olsa bile bi süre yanması , motor stop edince kapılar kapalı olsa bile yanması , ve kapılar açılınca yanması) , röle kullanınca iç aydınlatma yavaş yavaş söndüğü için röle bi an kararsız kalıyor ve voltaj düşene kadar hızlı hızlı açılıp kapanıyor (yarım saniye kadar sürüyor)  bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için ne kullanmak gerek ? Diyot iş görür mü ? Yada voltaj regülatörleri , pek bilgim yok kusura bakmayın. 

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    175
Mustafa Bağseven

Tavandan tetik alıp röle kullanırsanız olmaz.

Ayrıca ayna altı ledlerine artı mı eksi mi gidiyor onu da bilmiyoruz.

Özel tasarım transistör veya mosfetli devre gerekiyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Fatih Özbaş    394
Fatih Özbaş
On 22.09.2019 at 16:07, Selçuk Köse yazdı:

Aracımda sadece kumandadan açılan ayna altı aydınlatma sistemi var , ben tetik alarak  ayak altı aydınlatma ile aynı anda yanmasını sağlıyorum (kapı kilitleri açılınca kapılar kapalı olsa bile bi süre yanması , motor stop edince kapılar kapalı olsa bile yanması , ve kapılar açılınca yanması) , röle kullanınca iç aydınlatma yavaş yavaş söndüğü için röle bi an kararsız kalıyor ve voltaj düşene kadar hızlı hızlı açılıp kapanıyor (yarım saniye kadar sürüyor)  bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için ne kullanmak gerek ? Diyot iş görür mü ? Yada voltaj regülatörleri , pek bilgim yok kusura bakmayın. 

ELO firmasının ürettiği - voltaj kesildikten sonra XXX dakika kadar bekleyen - devresi var, ondan takıp rahatlıkla kullanabilirsiniz...

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap