• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mehmet Hatipoğlu

Kablo Tesisatın Yanması

Recommended Posts

Mehmet Hatipoğlu    3
Mehmet Hatipoğlu

Herkese merhaba, 

Başımdan yeni geçen bir olayı sizinle paylaşmak istedim.

2 gün önce aracımda park lamblarının sigortası yanmıştı, aracım megane 2 sigorta sı motor bölümünde ve oldukça zor bir yere konumlandırılmış, geçen gün değiştirmek için söktüm ve 7,5 amper sigortayı değiştirdim, ilk denememde ışıklar gelmedi daha sonra tekrar başka sigorta taktım ve parkları açtım araçta her şey çalıştı o sırada kapı kollarına daha önceden 5mm mantar led montajı yapmıştım, aracın parklarından enerji alıp gece yanıyordu, arka kapıdan bir duman çıktığını gördüm ve farları kapadım hemen kapıyı açtım gördüm ki paralel aldığım kablo komple dış kılıfı erimiş.

resimide paylaşıyorum, mantar led fazla akım çekmez diye evde bulduğum tek damarlı ince bir kablo kullanmıştım maalesef az daha çok büyük sorunlara neden olacaktı, sizde mutlaka önemsiz diye kablolamada dikkatsiz davranmayın.

ama hala anlamadığım 20mA çeken bir mantar led kabloyu nasıl ısıtıp eritir bakırını ortaya çıkararak iki teli birbirine karıştırır.

IMG_9713.JPG

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Geçmiş olsun. Paralel tesisatlar riskli. Mecburen yapıyoruz işte.

İletiyi paylaş


Link to post
Mehmet Hatipoğlu    3
Mehmet Hatipoğlu

teşekkürler Selçuk Bey,

evet diğer tesisatlarıda kontrol etmeye karar verdim,en azından belirli periyotlarda paralel olan yerlerde kontrol yapmak gerekiyor, bu işlemi yapalı yaklaşık 8 ay olmuştu, diğer kapıları kontrol ettiğimde bir tanesinde daha hafiften kablo izolatörü ısıdan geri çekilmeye başlamış.

ve en önemlisi gerçekten sigortaya bağlı bir hat kullanmak gerekiyor, sigorta atmasa hiç farkına varamıcaktım:/

İletiyi paylaş


Link to post
Mehmet Özyürek    605
Mehmet Özyürek

Ledin çektiği akım değil bu.
Kısa devre var.
Daha önceki sigortanız da bu sebeple atmış.
Yeni taktınız Sigorta muhtemelen adi bir mal ve atmamış. Benzerlerini gördük kendi eriyor ama atmıyor.

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap