• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mert Girgin

İlginç gösterge sorunu

Recommended Posts

Mert Girgin    23
Mert Girgin

Öncelikle herkese merhaba aracım ile dün yaşadığım sorunlardan bahsetmek istiyorum yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.ilk olarak gece mesaiden gelirken devir saati ile ilgili problem yaşadım videosuda burada

 

 

Ertesi gün ise böyle bir problem ile karşılaştım

 

 

bu seferde kilometre saati çalışmadı ama aracı stop edip çalıştırdıktan 2 dk sonra kafasına göre çalışmaya başladı.

Birkaç yerde ve yurt dışı sitelerinde alternatörden olabileceği söylenince obd cihazımla aracımı kontrol ettim ve böyle bir arıza buldum;

B1485 - Exciter Current Generator Terminal 61 Low Voltage sizce bu gösterge arızalarına alternatör sebep olabilir mi?

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.851
Selçuk Keleş

Buna benzer bir sorun benim başıma geldiğinde, aracın bagajındaki iç bölmeye biriken suyun boşta duran cd changer soketinde kısa devre yapması sonucu olduğunu tespit etmiştim. Soketi kuruttum sorun düzeldi. Son zamanlarda yaptığın bi değişiklik de buna neden olabilir.

İletiyi paylaş


Link to post
Mert Girgin    23
Mert Girgin

Araçta herhangi bir değişiklik yapmadım ama bazı problemler üstüste gelince daha iyi anlaşılmaya başladı,öncelikle daha önce de eps ile problem yaşadım birkaç kez daha sonra karlı havada frene ani bastığımda abs nin devreye girmediğini tesbit ettim obd cihazı ile abs menüsünü kontrol ettiğimde tekerleklerden hız okuyan sensörlerin araç park halinde iken dördününde 3km okuduğunu tesbit ettim sanki voltaj ile  ilgili genel bir problem olduğunu düşünüyorum birde bu arıza kodunu alınca alternatörü kontrol kesin kontrol ettirmenin gerekli olduğunu düşünüyorum yani ac akım ile ilgili olduğunu düşünüyorum çünkü abs sensörleri,göstergeler ve direksiyon açı sensörleri devrelerinin ac akım ile çalıştığını aracın devre şemalarından tesbit ettim,

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.592
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Altarnatör arızalı ise genelde dalgalı ve gaz verince yükselen bozuk voltaj verir,Altarnatör sonrası  seri baglantılı bir voltaj kontrol ünitesi varsa oda voltaj düşmesi gib oldukça ilğinç sorunlara sebep olabilir ve bu hatayı bence bu ünite yapar.Arıza kodu net düşük voltaj diyor ve bence akü yaşlandı ise saglam diye düşünme onuda değiştir.

Bahsettiğin parçaların içinde kendi akımına göre doğrultucu veya shoky tip yüksek amperli diodları mevcuttur.Girişleri bu nedenle ac voltajıda destekleyen tiptedir.Hepsi sonuçta akü voltajına baglı altanrnatörde çıkışında diod ile doğrultulur ve voltaj her zaman kaliteli bir dc voltaj ile aracı besler.

Araca özel  altarnatör dışında ac voltaj üreten ve bahsettiğin bölümlerde bir parçaya destek veriyorsa buda ayrı bir özelliktir ve ciddi test yapılmalı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap