• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Kubilay Köktürk

Voltaj Düşürücü Güc Modülü

Recommended Posts

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk

Cümleten Selamun Aleyküm arkadaşlar forumda yeniyim 2017 Hyundai Tucson Aracıma eski helojen stoplarını söküp Led Stop taktım ve Ledlerde pır pır ve dalgalanmalar meydana geldi. Sizden ricam bana  kalitelisinden kolay kolay ısınmayacak daha doğrusu ısınıyormu bilmiyorum.. 14.5V - 12V düşürecek güç modülü önerirmisiniz ?

Not: daha başka bu sorunu nasıl giderebilirim ? tek bildiğim öğrendiğim V düşürücü modül koyulması gerektiği..

tarihinde Kubilay Köktürk tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Aleyküm selam ;

Sizin voltajla değil Watt la probleminiz var . 8 yada 10 Ohm 50W alüminyum direnç kullanarak sistemde eksik kalan Watt ı dengelemeye çalışın  , böylece Led lerde oluşan dalgalanmayı engellemiş olursunuz . 8 - 10 Ohm yetmezse sonucu bizimle paylaşın ona göre çözüm arayalım ... 

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk
gönderildi (düzenlendi)

ölçüm yapıldığında araç yükte 14.5 gibi V çıkarıyor parklara geçtiğinde 12.4 gibi rakama iniyor ve titreme duruyor..  araçta eksilme ve düzensizlik yok. yüksek voltaj geliyor çıkışlara dolayısıyla ledler de sapıtıyor

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Bu bahsettiğiniz V dalgalanmasında eminseniz 7812 regüle kullanarak akımı sınırlayın , regülenin üzerinden ne kadar yük geçecek bilmiyoruz ısınma ihtimali yüksek gibi ,  bu yüzden arkasına termal macun sürerek alüminyum soğutucu ile destekleyin . 7812 ile sabit 12V çıkış elde edeceksiniz  ...

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk
gönderildi (düzenlendi)

anladım tavsiyeniz için çok teşekkür ederim deneyeceğim  LM2596  veya 2596S nedir ? dediğiniz care olmaz ise bu yazdıklarım modüllerin en iyisi hangisidir ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut
3 dakika önce, Kubilay Köktürk yazdı:

anladım tavsiyeniz için çok teşekkür ederim deneyeceğim  LM2596  veya 2596S nedir ?

Ayarlanabilir güç kaynakları , 4-35V giriş 1-30V çıkış elde etmek için bu modülden de kullanabilirsiniz , 5 TL civarıydı en son , şuankl fiyatını bilmiyorum ...

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk
gönderildi (düzenlendi)

peki ayarlanabilir güç kaynakları ısınma yaparmı bunlarada termal macun gibi ısı emici birşey sürmek gerekir mi ? patlama falan yaparmı aracın başka bir yerlerinede zarar vermek istemem.. sonucu ağır olmasından çok korkuyorum

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Üzerinden çok ciddi bir akım geçmeyeceği için sorun olmaz , buna göre tasarlanmış bir modül sonuçta . 7812 kullansaydınız ısınma yapardı ve soğutucu kullanmak gerekirdi . Bu modülü su almayacak ama havadar bir yere koyun , bagaj kaplamasının geniş olan boşluklarına denk gelsin , açıkta bırakılırsa daha iyi olur tabi ...

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk
gönderildi (düzenlendi)

stop lambasının arkasında yer yok dolayısıyla hem su giriyor ve su çıkış tahliyesi var.. bilinçli olarak fabrika o şekilde yapmış. araçtan çıkan dişi soketin arka kısmında boşluk var kabloların geçtiği delik oradaki kablo sibopunu veya kapağını adı her neyse :) su girmesin diye yapılmış o delikten içeri atsam sorun olmaz değilmi biraz dar orası sanki ?

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Bagaj havuzundan geçen ve stoplara giden kablo demeti üzerinde işlem yaparsanız daha sağlıklı olur ...

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk
gönderildi (düzenlendi)

bagaj havuzundan geçen kablo yok hocam sağ ve sol dan olmak üzere kaportanın içinden geçiyor oraya ulaşmak içinde bagaj aksamı komple sökülmesi lazım hocam.. uzun lafın kısası 14.5 V çok yüksek bir akım değil dimi ? önemli olan araya koyduğum akım düşürücü parcanın ısınmaması ısınıyorsada daha kaliteli bir modül kullanmak isterim fiyatı 5 lira olunca şüpe uyandım ister istemez.

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut

Önemli olan çekilen akım , Voltajın 14.5V olması sorun olmaz  . Led stoplarda sürücü vardır ve ledlere sabit akım yollamak için tasarlanmıştır .

Modüller 3A e kadar yüke dayanıklı o yüzden sorun çıkarmayacaktır ama isterseniz 4A olanları var onlardan kullanabilirsiniz . Bu modülü dalgalanma yapan park , sinyal veya sis lambası hangisinde yapıyorsa o hatta takılacak , hepsinde varsa her biri için ayrı ayrı takılacak .

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    162
Mustafa Bağseven
10 saat önce, Kubilay Köktürk yazdı:

ölçüm yapıldığında araç yükte 14.5 gibi V çıkarıyor parklara geçtiğinde 12.4 gibi rakama iniyor ve titreme duruyor..  araçta eksilme ve düzensizlik yok. yüksek voltaj geliyor çıkışlara dolayısıyla ledler de sapıtıyor

Parklara geçtiginde  12.4voltu aracın kontagı kapalı motor çalışmıyorken mi gördünüz??

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk
gönderildi (düzenlendi)

teşekkürler çok sağolun ön farlarıda değiştirmek istiyorum led far koyacağım fabrika çıkışlı çift mercek onlardamı 12 V sabit çalışmasımı gerekiyor bir arkadaşım arıza lambası yaktı yine pır pır yapıyor demişti far kaşı ve far mercekleri

qdQE3W.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.648
Mahmut Akbulut
18 saat önce, Kubilay Köktürk yazdı:

bu arada modülü neyle izole edebilirim.. ?

Modülü araç içinde uygun bir yere montajlayın ve izole etmeyin , soğutulması gereken devreyi izole ederek ısıtmış olacaksınız , yanlış bir uygulama olur ...

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk
16 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Modülü araç içinde uygun bir yere montajlayın ve izole etmeyin , soğutulması gereken devreyi izole ederek ısıtmış olacaksınız , yanlış bir uygulama olur ...

en fazla yapılabilecek olan kablo demetinin geçtiği delikte tutmak oldu. bulunduğu delikte sarkıyor oraya yapıştırmak gibi bir durum söz konusu asla görülmüyor delik çok dar modül girecek kadar  bantlarını söksem sağa sola çarpıp şase yaparmı ?

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk

herşey için çok teşekkür ederim sağolun varolun.  sıradaki işlem far montajı olacak bir arkadaşım fabrikasyon yani orjinal farlarında yüksek akımdan dolayı pır pır ettiğini söylemişti.. anlamadığım olay dışarıdan alınan led ampül neden yapmıyor ?

İletiyi paylaş

Naci Kesen    8
Naci Kesen

Ben farlar için demon eye power led regülatörünü eşimin kullanmadığı aksesuar kutularından birine yerleştirmiştim. Hani bu küçük plastik takı toka altın kutularından olan.

Telefon kutusundan hallice :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Kubilay Köktürk    0
Kubilay Köktürk

geçen aracı çalıştırıp yüke bindirdim parçada herhangi bir ısınma falan olmadı şahsen... neymiş bu telefon kutusu diyip gidiyor hala :D :D şahsen telefon kutusu diyince benim de hiç aklıma cep telefon kabı veya kasası gelmedi :D 

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    603
Mehmet Özyürek

7812 14,5 voltta işini yapar.
Ben ölçüyorum test ediyorum ve kullanıyorum. Hem de Türkiye’den alıyorum. Kullanabilirsiniz. İşe yarayacaktır.

Ancak stoplar için daha güçlü bir devre gerekecektir. Soğutmak da gerekir. Sadece 7812 yetersiz kalır muhtemelen.
Çektiği akımı bilmiyoruz

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.590
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)
On 20.02.2019 at 22:04, Kubilay Köktürk yazdı:

bagaj havuzundan geçen kablo yok hocam sağ ve sol dan olmak üzere kaportanın içinden geçiyor oraya ulaşmak içinde bagaj aksamı komple sökülmesi lazım hocam.. uzun lafın kısası 14.5 V çok yüksek bir akım değil dimi ? önemli olan araya koyduğum akım düşürücü parcanın ısınmaması ısınıyorsada daha kaliteli bir modül kullanmak isterim fiyatı 5 lira olunca şüpe uyandım ister istemez.

Takılan led stop için öncelikle ilk yaşanılan hata ampullü yapıya uyumlu olan tesisat nedeniyle aracın kontrol ünite yapısı ampul hatasına düştüğü için oluşan bir sorun olduğundan led ünitede bu sorunu direkt olarak görmüşsünüz.Bir direnç ile sorun çözülmesi mümkün olsada voltaj sorunu değil akım sorunuda değil.Sadece kontro ünitesi direnç degeri arıyor hepsi bu.Ön far kısmındaki pır pır  yapmasıda bu nedenle olsada kontrol ünitesi farlarda biraz daha farklı çalışır ve aynı ürünle çözülmeyebilir ve bunu İ30da fazlası ile yaşadım.

Çözüm olarak kullandığınız ürün yapısında kullanılan entegre regülesinin özelliği  gereği düşük veya biraz yüksek voltajlara uyumlu bir modul ve aracın kontrol ünitesinden gelen kusuruda göstermeden absort edebilen ve istenilen voltajı verebilen bir ürün olsada çözüm bulunduğuna göre ve kullanılacak dirençlerin fiyatına yakın olması cezbedici olarakta her yönden netice alındığı için sıkıntı yok.

Isınma olayıda hiç bir şekilde bu led stop akımı nedeniylede manıksal olarak olmaz di,yebilirim ve endişe etmeyiniz.Sadece açık yapısal olduğu için metal ile arasında yalıtkan bir şeyle sabitlemeniz fazlası ile yeterli olur.Mesela sto arka kısımlarında bölüm ayrımı boşluklar mevcuttur egerki yeterli boşluk var ise plastik yapı olduğundan dolayıda ideal seçenek olabilir.

Far çalışmasında aynı ürün işinize far yapısında ki ledlerinden dolayı yaramaz gücüde akımıda yetmez veya farı açıp her ledi bu ürüne göre uyarlanmadığı sürece yetmez uymaz.Sabit akım şart voltaj işe pek yaramaz.Roleli aküden besleme şart.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap