• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Selçuk Keleş

Farların geleceği : Osram lazer ışığı

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.873
Selçuk Keleş

İkinci nesil mavi çok modlu lazer diyotlar, önceki LED çözümleriyle karşılaştırıldığında 600 metreye kadar olan mesafeyi ikiye katlıyor ve otomobilin yardımcı uzun huzmesinde kullanıldığında, sistem tasarımını aynı anda basitleştiriyor.

29-01-2019_2_thumb.jpg?h=369&la=en&w=511

Parlaklık açısından, lazer diyotlar LED'lerle karşılaştırıldığında avantajlar sunuyor.

Tipik bir 2.2 A çalışma akımında, mavi Osram PLPT9 450D_E A01 lazer 3.5 W'lık bir optik çıkışa ulaşır ve dalga boyu 447 nm olan mavi ışık yayar.
Uygun optiklerin yardımıyla, lazer ışığı yalnızca birkaç mikrometre çapında bir noktaya odaklanır. Özel bir fosfor dönüştürücüsü, mavi ışığı ön aydınlatma uygulamaları için gereken beyaz ışığa dönüştürür.

29-01-2019_1_thumb.jpg?h=319&la=en&w=511
Elde edilen parlaklık, bir LED ışık kaynağınınkinden üç kat daha yüksektir.

Buna karşılık, lazer 600 cd / mm² üretirken LED'ler 200 cd / mm² civarındadır. Otomobillerde kullanım için uygun Osram PLPT9 450D_E A01 lazer diyotu, -40 ° C ila 120 ° C çalışma sıcaklığı aralığı için onaylanmıştır.
Üç pimli ilk nesle kıyasla, TO90 paketi yalnızca daha kolay bağlantı ve ısı dağıtımı sağlayan iki pim içerir. Lazerin yalnızca 9 mm çapında ve <4,5 mm yüksekliğinde (temas pimleri olmadan) kompakt boyutları sayesinde, farlar gelecekte çok daha küçük olarak oluşturulabilir.

Bu, otomobil farlarındaki uygulamalar için yeni tasarım olanakları ve performans değerleri sunuyor.

Kaynak : https://www.osram-group.de/en/media/press-releases/pr-2019/29-01-2019

 • Beğen 3

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.611
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Lazeri pimboyutundan ziyade beyazlatma işlemini fosfor haricinde başka şekilde çok daha pratik hale getirebilirlerse ki uzun sürmeyecektir bu hale geldiğindede çok şey değiştireceği kesin olmakla daha çok şeyi değiştirir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap