Hasan Nazif Çetin

Submarine için modül

Recommended Posts

Hasan Nazif Çetin

Merhabalar aracıma submrine lambaları yapmıştım turuncu renkte parkları açınca yanıyor kafamda şöyle birşey var rgb ledler ile yapıp turuncu veya kafama göre bir renkte kısık yanarken  kapı açıldığında tetik alıp  tam güçte gün ışığı ışık verecek bu geçişleri dimmer li yapacak kapanıp açılmalarıda dimmerli yapıcak böyle birşey mümkünmüdür şimdi den teşekkürler

604722AD-1144-4E34-AEFC-FEF868373EFD.jpeg

tarihinde Hasan Nazif Çetin tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Hasan Kadir Karaahmetli

merhaba,

 

Aracın kapı içerisindeki tesisatta kapılardan tetik alınacak bir yer varsa dediğiniz kolay bir şekilde olabilir, aksi taktirde tavan lambasından tesisatı her kapıya çekip bu şekilde röle ile tetik alınabilir. 

Rgb ledler ile çok bilgim olmasada sanırım 2 den fazla girişe sahip olduklarından turuncu tarafa gelen elektrik kesilip dediğiniz şekilde olur. Ancak ben dimmer işini anlamadım, dimmer yaparsanız ayarı manuel olarak yapmanız gerekecek. Bunun yerine gün ışığı için Rgb led önünde istenilen seviyeyi yakalayacak şekilde direnç eklenmesi hem ledlerin sağlığı için hemde uygulamanın kolaylığı açısından faydalı olur diye düşünüyorum. 

İletiyi paylaş


Link to post
Hasan Nazif Çetin

Merhabalar

Kapı tetiğine zaten elo tavan lambası rolesi bağlamıştım onun için bir sıkıntı yok hat var lakin benim isteğim ledi istediğim renkte yakmak normal bir rgb led modül düşünün istediğiniz renge ve şiddete ayarlı tetik verilince tam güçte gün ışına dönücek kesilince geri ayarlı olan şekle dönücek dimmerli den kastım yumuşak geçişler kondansatör ile yapılabilir belki

İletiyi paylaş


Link to post
Hasan Kadir Karaahmetli

Kullandığın röle aynı görevi görüyor diye biliyorum.Gecikmeli iç aydınlatma rölesi ise onda zaten yumuşak geçişler mevcut. Gün ışığı girişini tavan rölesinden alır direkt bağlarsın, diğer renge ise önünde direnç atıp bağlarsın.  

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

İstediğin tarzda işlemi rgb olarak sadece yazılım kontrollü bir tasarımla yapabilirsin.Başka şekilde arkadaşımızın anlattığı tarzda basit fonksiyonla ve zaten anladığım kadarı ilede normal ledde yapmışsın.Kapı açıldığındada aktif olacaksa submarin ledin anlamı yok uğraşmana degmez.Uğraşacaksan tavan aydınlatması için uğraş ve zaten kapı açılıncada aktif oluyor.

Tek renk veya rgb olarak dim fonsiyonlu tek renk için led sürücü ve rgb için olan led sürücü alıp roleli mantıkla olabilir lakin dimi kontrol edebilirsen ve genelde bu ürünlerde dim otomatik çalışmaz sabit ayarlı dimli olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu cevapla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız mesaja gömüldü.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.