Hasan Kadir Karaahmetli

Alfa Romeo 156 MK2 Ambiyans ve Submarine aydınlatması

Recommended Posts

Hasan Kadir Karaahmetli

Arkadaşlar merhaba,

2004 model Alfa Romeo Mk2 aracıma ambiyans ve submarine aydınlatma projemi bitirdim. 

Ambiyans aydınlatma için dimmer ihtiyacım vardı ve bunu kendim yaptım. Küçük bir kutu ile rahatça ulaşabileceğim ve görünmeyecek bi yere yerleştirmem gerekiyordu. Evde bulduğum kol düğmesi kutusuna yapmaya karar kıldım. Dimmer içinde herşeyin hazır halde olmasını istediğim için dışarıda  pek bir şey kullanmak istemedim. İçeriye Lm7812 regülatör kullanarak marş esnasında oluşan voltaj yükselmesinin önünde geçtim. Dimmer kutusu üzerine koyduğum mantar led devrenin çalışıp çalışmadığını görebilmek için yerleştirildi. Şerit Ledleri aydınger kağıdı ile kaplayarak ışığın daha soft ve homojen dağılması sağlandı. Tavan lambasından aldığım elektrik ile torpido altına yerleştirildi. 

Dimmer için kullandığım malzemeler

• 2.2K potansiyometre 

• 2 adet 2W 2.2K Direnç

• 1 adet LM7812 regülatör

• 1 adet kırmızı mantar led

• Makaron

• Jumper

Ambiyans aydınlatması için diğer kullanılan malzemeler

• Zil teli

• 6 Şarlı 2 adet gün ışığı şerit led

• Aydınger kağıdı 

• makaron 

Submarine aydınlatması için kapı kollarına çok kavisli olduğundan mantar led kullanmaktan başka çözüm yolu yoktu. Bu sebeple kapı kolları arkasına gizlendi, elektriği cam düğmelerinden alındı. Araçta kontak açıldığı andan itibaren cam düğmelerine elektrik geldiğinden sistem üzerinde oynama yapmadan aynı şekilde devam edildi. Nasıl olsa gündüz görünmüyor :) Mantar Ledleri sıcak silikon ile sabitledikten sonra ışık kaçağı olmaması için siyah sprey boya ile kamufle etmeyi ihmal etmedim ;)

Submarine aydınlatma için kullanılan malzemeler

• Zil teli 

• kırmızı mantar led 

• 1W 3.3K direnç 

• Makaron

6C8EB7CB-25C3-409A-9A00-7348EA7A3C22.jpeg

01037424-51C3-4F75-93A2-6B8B740FB662.jpeg

5F3324E3-232B-45B0-ABDF-45C83AA05B1F.jpeg

E108F455-42D7-4383-B3E1-3B387DDC4C62.jpeg

3AE95D28-E222-414A-9E08-CA3CAA79842B.jpeg

09564DBA-A9F0-41DA-AFCD-EC9DB591495A.jpeg

E4040890-AFAB-486C-8890-723C37E58394.jpeg

8D78E2F8-5219-4FAC-95A6-99AC5671C1F9.jpeg

tarihinde Hasan Kadir Karaahmetli tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Elinize emeğinize sağlık , kapı kollarında ki submarine çok işe yarıyor :good1:

İletiyi paylaş

Hasan Kadir Karaahmetli
10 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Elinize emeğinize sağlık , kapı kollarında ki submarine çok işe yarıyor :good1:

Arka kapılar camları çocuk kilidine aldığımda kapanıyor. Öyle daha çok hoşuma gitti :)

İletiyi paylaş

Semih Tunca

Elinize sağlık güzel olmuş çocuk kilidi ile çalışmasıda ayrıca hoş. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Eline saglık.:good1:

İletiyi paylaş

Mert Koçak

1. hocam elinize saglik 156 mk1 var bende de ayni sekilde cam tusundan almayi düşündüm submarine icin elektrigi hangi kablo bulamadim yardimci olursaniz cok sevinirim.

2. birde tavan lambasindan elektrik alip paralel bagli ayak aydinlatmasi yaptim ama anlamadığım bir şekilde bazen kapilar kapansa da lambalar sönmüyor ne yapabilirim? cok teşekkürler :)

tarihinde Mert Koçak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hasan Kadir Karaahmetli
On 30.03.2019 at 04:26, Mert Koçak yazdı:

1. hocam elinize saglik 156 mk1 var bende de ayni sekilde cam tusundan almayi düşündüm submarine icin elektrigi hangi kablo bulamadim yardimci olursaniz cok sevinirim.

2. birde tavan lambasindan elektrik alip paralel bagli ayak aydinlatmasi yaptim ama anlamadığım bir şekilde bazen kapilar kapansa da lambalar sönmüyor ne yapabilirim? cok teşekkürler :)

Selam Alfisti :rolleyes: Dostum kusuruma bakma çok geç gördüm yazdığını. 

1- Şuan için hatırlamıyorum renklerini ama avometren varsa  kontak açıldığında elektrik gelen bir kablo olacak. Mk1 ile Mk2 arasında bir fark olabilir renklerde. Ya da kontrol kalemin varsa kontak aç kapa şeklinde deneyebilirsin. Sürücü kapısında denemende fayda var. ( Yine de senin için açıp bakacağım, konuyu editlerim)

2- Muhtemelen yanlış bağlantı yapmışsındır.  Kapıdan tetik aldığı bir kablo var, onu bulman lazım. 

İletiyi paylaş

Mert Koçak

2. sorunu cozdum abi eksi tetikmis bir yerden saseye degiyormus, 1. sorumda donusunu bekliyorum, hatta malzeme tedarigi konusunda da bilgi verebilir misin? sagol simdiden

İletiyi paylaş

Gökhun Yıldırım

Bi Alfisti olarak tebrikler benim de dusundugum bir proje..

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş