• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir. Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız.
      İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Efe Yakub Koray

BMW 3 F30 (2012-) LCI kasa Ledler çok zayıf

Recommended Posts

Efe Yakub Koray    0
Efe Yakub Koray

Merhabalar

Forumdaki ilk mesajım ve biraz uzun bir mesaj olacak, yardımcı olursanız çok ama çok sevineceğim. 

2015 model makyajlı (LCI) kasa f30 320 aracımda bulunan orjinal LED lerin kısalarda aydınlatması çok kötü. Uzunlarda sıkıntı yok. 

Bir kaç farklı elektirikçide makina yardımı ile far ayarını yaptırdım ama sonuç iç açıcı değil, hatta kendimde alyan anahtarı ile farları aşağı yukarı oynatabiliyorum, gece zifiri karanlık tenha bir yolda elimde alyan anahtarı ilede denemeler yaptım ama nafile. 

Şuan kısa farların en iyi aydınlattığı pozisyonda bile aydınlanan mesafe standart bir halojen farın mesafesine eşit nerdeyse, tek fark led ler beyaz ve daha güçlü ışık veriyor ama mesafe çok kısa, 

Sorunlar şu şekilde özetlemek istiyorum 

1- Kısa farlar çok kısa bir mesafeyi aydınlatıyor, farları ayar halkalarından yukarı kaldırsamda kısaların aydınlattığı mesafe hala çok kısa, zaten farları belli bir seviye üzerine çıkardığımda karşıdan herkes sellektör atıyor ve bu sefer farlar yoldan ziyade yukarı havayı aydınlatmaya başlıyor. 

2- Uzunlarda hissedilmiyor ama kısalarda bariz bir şekilde şu sorun var. Sanki 7-8 tane el fenerini iki elimize alıp birleştirmişiz ve yola tutmuşuzda, fenerlerin gücü bir birinden farklıymış gibi yolun bir kısmı aşırı parlak bir kısmı daha az parlak, homojen bir ışık dağılımı yok, sanki ledlerin bazıları diğerinden daha parlak ve yolda parlama yapıyor gibi acayip bir durum var. Sanırım mercek olmadığı için bu sorun ortaya çıkıyor

3- düz bir duvara yaklaştığım zaman, duvarda farların vurduğu bölge üstten ( bi xenon lardaki gibi ) düm düz değil, resmen halajon farlar gibi çok dağınık duruyor. 

Yetkili servis başta olmak üzere iki farklı özel servis ve sanayi ustalarına aracı gösterdim, ledlerde patlama vs yok dediler, olsa uyarı verirdi zaten dediler. 

F30 led ler gerçekten bu kadar kötümü. Yapılacak bir şey var mı ? 

1- Kısa farların biraz daha ileriyi aydınlatması için üzerindeki orjinal led ampülleri başka bir marka ile değiştirebilir miyim

2- yoldaki homojen olmayan ışık dağılımının sebebi mercek olmaması mı

3- duvarda farların vurduğu alanın üst kısmının çizgi gibi düz olmamasının sebebi yine mercek olmaması mı

Far ayarında sorun yok, yetkili baktı ayarı kontrol etti, sorun yok dedi, özel servis baktı ayarı kontrol etti sorun yok istersen kaldıralım biraz dedi ama kaldırınca aydınlatma mesafesi değişmiyor ve bol bol sellektör yiyorum. 

F30 Led ampülü kodu nedir kaç watt ışık verir, biraz daha güçlü bir led ampül takamaz mıyım.

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.811
Selçuk Keleş

Reflektörlü yapıya sahip bu far, mercek kullanılmadığından ışık homojen değil yol üzerindeki gölgelenmeler can sıkıcı, kesilme çizgisinin dağınık olması da bu yüzden. Bi videosunu izledim adaptif uzunlar olmasa önünü göremiyosun, sanki ışık aracın önüne yığılmış gibi.

Bunlar ilk örneklerden, henüz ledli farlar ne güç ne de optik olgunluğa ulaşmadı. Yapılacak bişey olduğunu sanmıyorum. Arkadaşların yorumları da gelir.

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    5
Cem Bilgic

Yurtiçi ve yurtdışı çoğu kullanıcı bu LCI LED Farların, kasanın makyajlanmasıyla gelen en kötü kısım olduğunu, sırf bu farlar yüzünden LCI kasaya istenen ilginin gelmediğini belirtiyorlar. Farlara yapılabilecek bir işlem maalesef yok, çünkü yapabileceğiniz herhangi bir işlem, aracı garanti kapsamından çıkaracaktır. 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.811
Selçuk Keleş
11 saat önce, Cem Bilgic yazdı:

Yurtiçi ve yurtdışı çoğu kullanıcı bu LCI LED Farların, kasanın makyajlanmasıyla gelen en kötü kısım olduğunu, sırf bu farlar yüzünden LCI kasaya istenen ilginin gelmediğini belirtiyorlar. Farlara yapılabilecek bir işlem maalesef yok, çünkü yapabileceğiniz herhangi bir işlem, aracı garanti kapsamından çıkaracaktır. 

Xenon'un gözünü seveyim :)  LCI illa led alınmak zorunda mı ? Xenon opsiyonu vardı ?

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    5
Cem Bilgic

Maalesef, LCI araçlar LED farla geliyor. 

• Üzgün 1

İletiyi paylaş

Efe Yakub Koray    0
Efe Yakub Koray

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar, 

bu durumda aracı elden çıkarmaktan başka çare kalmıyor, gece yolculuğunda kazaya sebeb olacak yoksa, yıllardır gidip geldiğim avcumun içi gibi bildiğim yolda bile virajları kestiremez oldum, bir kaç defa neredeyse bariyere çarpıyordum, yolu iyi bildiğim için burda bir viraj olması gerekiyordu ama göremiyorum diyerek hızımı 70e düşürdüm, o viraj 90 la çok rahat dönülen bir viraj, eğer 90 la devam etsem kesin bariyerde bulurdum kendimi, o derece dandik farları. 

Gerçekten ama gerçekten çok kötü aydınlatması var. Yıllar önce kullandığım megane II aracımda halojen far vardı fakat kısalar mercekliydi, megane bile kısalarda çok çok daha iyi aydınlatıyordu. Bi Xenon farlı passatın farlarını hiç saymıyorum bile. Mercek ne kadar önemli anlamış oldum. 

Bu farları yere göğe sığdıramayan fanatikler neyin kafasını yaşıyor anlamış değilim. Yok süper far, yok uzayı aydınlatıyor yok bilmem ne, bu kadarlık fanatiklik neyin kafasıdır ???

Bu araçla gece yolculuğu yapılmaz. 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.811
Selçuk Keleş

Halojen ve bixenon farı parçacılardan bulunabilir, getirtilebilir diye düşünüyorum. Bi-xenon çok pahalı olacaktır da halojen çok daha uygun olur. Far yüzünden araba satılır mı ya ? :) 

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    5
Cem Bilgic

Bencede far için değiştirilmemeli araç, araştırma yapabilirsiniz makyajsız araçlardaki farların sizin aracınıza uyumluluğunu, öyle olursa takas yaparsınız

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap