İçeriğe Yönlendir
Uğur Gül

Evlerde kullandığımız led ampul ?

Recommended Posts

Uğur Gül

Merhaba arkadaşlar 

Forumda bulamadım aslında internetde de bulamadım evde kullandığımız led ampullerin önünde pleksiye benzeyen ışığı homojen hale getiren bir plastik var pleksi gibi ama esnek şekil vermesi ve kesmesi daha kolay

Bu plastiğin adı sanı nedir acaba bilen var mı?

Nerden temin edebiliriz 

Anlatmaya çalıştığım plastiğin birde resmini ekledim

20181222_223219.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Bu ham maddenin  PVC olduğunu düşünüyorum . PVC esnektir ve kolay şekil alır , pleksi cam şeffaflığında ve kırılgandır , pvc ise daha yumuşaktır ama şeffaf değildir . Evlerimizde eskiden wc ve banyo tavan lambası olarak kullanılan karpuz glob aydınlatma armatürleri de aynı malzemeden mamüldür ...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Uğur Gül

Mahmut usta eski karpuzlar camdı bi tane kırmıştım düşürüp :) sonra dediginiz gibi camların yerini plastikler aldı 

Pvc olarak bi araştırma yapayım bu malzemeyi bulursam pleksi ile yapmak istediğim stop tasarımını bununla çok daha kolay yaparım hem kesme biçme hemde eğip bükme daha kolay olur da bulabilsek tabi :unsure2:

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut

Kullanılacak yüzeyin alanı nedir bilmiyorum , alan genişse kalıp olmadan pvc yada pleksiye şekil vermeniz zor olur kanaatindeyim . 

İletiyi paylaş

Uğur Gül

Motosiklet stop farı için kullanıcam hocam

Çok büyük bir alan değil ama sıfırdan tasarlıcam kafamdakini yapabilirsem tabi :sorry:

Pleksi benim için zor olmak bir yana işkence olur özellikle kıvrımlı kesmeye kalkıştığımda

Fakat bu resimdeki ampulün pvc kısmını oldukça esnek yani kıl testeresi ile çok kolaylıkla kesilebilir.

Pvc den yola çıkarak bazı resimler var int de ama bire bir görmek lazım araştırmalarım devam ediyor :)

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven

Rakı beyazı pleksi o

İletiyi paylaş

Uğur Gül

Mustafa hocam

Bu malzemeyi maket bıçağı (falçata) ile elma soyar gibi kesebiliyorum 

Pleksiyi bu şekilde kesebilirmiyim :unsure2:bilmiyorum 

Pleksi olduğunu sanmıyorum zira bunun gibi bir örnek malzeme daha var 

Elektirik panosunda ki led lambaların önünde de bu plastik malzemeden var 0.50mm kalınlığında esnek bir yapıda söküp baktım

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut
19 saat önce, Mustafa Bağseven yazdı:

Rakı beyazı pleksi o

:nono2:

İletiyi paylaş

Oktay Toker

Silikon bir parça.Elle dokunulduğunda hissedilebilir.Her led ampulde olmuyor.Çinlilerinki bu tip.Oem stillerde pleksi tarz kullanılıyor.Neredeyse 6 yıldır bu led ürünleri evde her ampul takılan yerde mevcut.

Kolayca bulacağınızı düşünmüyorum.Hammaddesini bulursanız zaten kalıpla yapmak şart ve düşündüğünüz yerde kullanılmayacak bir ürün çünki ışığı hamojenik şekilde verebilen bir özelliği var ve sadece park aydınlatması olarak ve dış etkenlerden korumalı yaparsanız yapılabilir düşüncesindeyim.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...