• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Mustafa Bağseven

Merkezi Kilit Uçlarına Alternatif

Recommended Posts

Mustafa Bağseven    176
Mustafa Bağseven

Günümüzde  follow me home uygulması gibi uygulamaların baglantılarını yapabilmek için bazı araçlarda merkezi kilit ucunu bulmak bazen kolay olmayabiliyor.

Örnegin W124 kasa  Mercedesde aracın havalı sistemle  merkezi kilit uçları ön kapılara gelmiyor...Fakat araçta aracın arka koltugunun altındaki orjinal merkezi kilit beynini tetikleyen harici sonradan takılma ön tarafta merkezi kilit modülü varsa bendeki gibi o zaman işlem kolay:

Merkezi kilit modülünden sinyal ampüllerine giden 2 kablo vardır.Bu kablolar kapılar kilitlenirken ve açılırken sinyal ampüllerini yakar.Bu kablolardan herhangi birini kesip araya diyot koyarsak(diyotun siyah tarafı merkezi kilit beyni tarafında olcak,gri renkli ucu ise sinyal ampülü tarafında olcak)kumandaya her basıldıgında sinyaller yine yanar fakat sinyaller elle normal açıldıgında arada diyot oldugundan gelen elektrik merkezi kilit beynine dogru akmaz.

Bu durumda mesela ben follow me home modülünün merkezi kilite baglancak ucunu diyotun siyah tarafına baglarsam her kumandaya basışta follow me home modülü devreye girer..Diyot koymazsak dörtlüler açıkken de follow me home modülü çalışır.

Yine aynı şekilde piyasadaki bazı alarm modülleri eksi tetiklemeli olabiliyor.Şayet artı tetikleme lazımsa o an yukardaki gibi sinyallere giden kabloya diyot koyarak artı tetikleme elde edebiliriz.

 

 • Beğen 2
 • Teşekkür et 1

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.677
Mahmut Akbulut

Hımm çok mantıklı :eusathink:Bu değerli bilgi için Mustafa arkadaşımıza teşekkür ediyoruz :priere:

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap