• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Güvenlik birinci önceliğimizdir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Turgay Özdemir

VW Golf 5 (2003-2009) skyline led stop

Recommended Posts

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Uzun zamandan beri yapmayı planladığım ama bir türlü yapmak için zaman ve kendimde yeterli güç bulamadığım “Ledli custom stop” projemi bitirdim... Hali hazırda piyasada mevcut olan ledli stopları çok sevmediğim ve kendim ayrı birşey yapmak istediğim için, yaklaşık 3-4 hafta önce bu işe başladık.Yaklaşık 4 tam gün uğraşarak bitirdik.Ben son halini çok beğendim,bakalım sizler ne diyeceksiniz? Çok uğraştık çok yorulduk ama,yine de tüm aşamalar çok eğlenceliydi. Şşçilik olarak dibine vurduk galiba. :unknw: Bazı işlemler baya zamanımızı aldı. Daha güzel olacağını düşündüğümüz bazı aksiyon atılımlar yaptık ve baya uğraştık..Alt tarafta genel yapım aşamasını, fikir verebilmesi açısında anlatıcam. Biraz uzun olabilir,okumak istemeyenler sadece fotoğraflara bakabilir,ya da okumadan çıkabilir..

Başlamadan önce, bu projenin gerçekleşmesinde ziyadesiyle emeği geçen CCM den Can`a, ve tüm ARTEKNŞK ekibine teşekkür ederim.. :36_1_32v[1]:

Şlk önce stobun içine koyacağımız ledlerin yerleşimine karar verdik.

41932112kg2.jpg

Golf lerin üzerinde bulunan yarım halka frenler bence gayet karizmatik görünüyor. Ama içteki küçük yuvarlak sinyal lambaları biraz zayıf geliyordu bana. Jetta veya Passat`lardaki tam halka sinyaller de,frenlerin küçük olmasına neden olacaktı.O yüzden en çok kullanılan park ve frenleri daha güçlü gözükecek şekilde yapmaya karar verdim.Onun için de, frenleri yine dışlarda yarım halka olarak tasarladık. Parkları da,ortada küçük bir göbek ve dıştaki fren halkası olarak yaptık.Frene basıldığında, göbek sabit kalırken dıştaki halka daha parlak yanıcaktı. Bunun için PWM devresi yapıcaktık ki,Golf lerde zaten o devre mevcutmuş. Sinyalleri de içlerdeki yarım halka olarak tasarladık. Daha efektif bir tasarım olabilirdi ama hem güzel görülecek hem de güvenlik açısından verimli olacak sistem bu şekilde gibi geldi bize.

Ardından çıkma olarak aldığımız stopların camlarını ayırdık. Bunun için stopları fırında ısıttık.

26975723qk2.jpg

Ancak, sıcak camları yamultmaya başladığı için çok ısıtamadık ve yapışkan malzeme çok fazla gevşemedi. Bu yüzden sağ büyük parçanın camını ayırırken, mevcut bulunan küçük çatlak büyüdü ve şeffaf kısımda bir çatlak oluştu. Başka bir stop alıcaktım ama, ilk önce aldığımda,bulduğum tüm sağ stoplar çatlaktı..Ama şimdi üzerinde o kadar da büyük gözükmüyor.Nazar boncuğu olarak kalsın diyorum.. :AD

Camlarını çıkardıktan sonra, stopların iç kısımlarını ayırdık ve kırmızı kısımlarını alıp kestik.Led modüllerini bu kısımlara yerleştirecektik.

80372260ok6.jpg

45610249fu6.jpg

29126652ra2.jpg

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Stopların kırmızı kısımlarını tamamen siyah yapmadan karartmak istiyodum;R32 nin stoplarına benzer bi şekilde. Bunun için de ilk önce dışardan müdahele-şeffaf boya vs- aklımıza geldi ama bu sefer şeffaf olan yuvarlak kısım da kararacağı için güvenlik açısından sorun yaratabilirdi. Bu yüzden içten müdahele ettik. Şeffaf boya yerine film çektik iç kısımdan. (bütün Pazar günümü yedi :sev2: )

41041468qt5.jpg

Ardından da, ledleri koyacağımız küçük yuvarlak parçaların, yandan baktığımızda görünen kısıma da film çektik ki, şeffaf kısımdan görünen bölüm de benzer bi tonda görünsün. (* fotosunu birazdan koyacağım)

Fark şu şekilde oldu;

61502359gl6.jpg

Stopları hazır hale getirdikten sonra, led modülü işine başladık. Dizilimini oluşturduğumuz şekilde ledleri dizmeye başladık. Tüm dizilimler bittikten sonra, ledlerin parlaklıklarını dirençlerle istediğimiz gibi ayarladık.

55462330ty5.jpg

*Yukarda bahsettiğim küçük parçalar bunlar.Bunların da dışından film çektim..

50544393rq2.jpg

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Ardından bu modüllerin stoplarımıza yerleştirilmesi kaldı. Önce led modülünün üstüne, 3mm kalınlığında bir kauçuk kep yapmayı planlıyorduk. Ama biraz daha derinlik verebilmek amacıyla, silindirik bir yüzük yapalım dedik..(bu noktada işçilik anlamında zirveye ulaştık) Bunun için, uygun çaptak bakır boruları kullandık. Yaklaşık 150 adet, 3-4mm yüksekliğinde boru parçası kestik ve mat siyah boya ile boyadık.

10uw8.jpg

Daha sonra bu parçaları ledlerin üzerine tek tek dizdik.

11sh8.jpg

Bu işlem bittikten sonra hem yüzükleri modüle tutturabilmek hem de aralarını biraz doldurup modülün gözüken kısımlarını kapatabilmek için aralarına siyah silikon doldurduk.

12st8.jpg

Artık modüllerimiz tamamen hazırdı. Şimdi bu modülleri stop kasalarına tutturma işi kaldı. Önceden kestiğimiz kırmızı iç kısım parçalarına, led modüllerini şeffaf silikon vasıtasıyla yapıştırdık.

14nc0.jpg

Ardından vidalı ve geçmeli olan stop parçalarını sırasıyla takıp,

16ow9.jpg

stop camlarını yine sıcak silikon ile birleştirdik. Son olarak, kasanın kenarlarına daha sonra, su girmesi gibi bir sorun yaşamamak için, tekrar silikon çektik.

17jq8.jpg

Stoplarımızı kapattıktan sonra elektrik bağlama işi kaldı.

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Bagaj kapağındaki stoplara sis ve geri lambasının etrafına da park tasarladığım için, bagaj kapağına önce çamurluklardaki parçalardan elektrik hattı çektik.

19mo8.jpg

Ardından, orjinal stopların arka kısmındaki soketlere led modülümüzden gelen kabloları bağladık. Arıza lambası yakmamak için eski ampülleri de geçici olarak muhafaza ettik ve soketin ön kısmına taktık. Fazla ısı ve ışık yaymaması için beyaz bantla sardık.

18hk4.jpg

-Ancak sanırım biraz ısı yayıyor. Bi iki gündür yaklaşık 45 dakka kadar parklarım arada da frenlerim yanıktı. Durduğumda arkada biraz silikon kokusu var gibiydi. Gelecek hafta taş direnç koyarak, ampülleri çıkarıp bu sorunu çözeceğimizi düşünüyoruz. Hem zaman kalmamıştı cumartesi hem de bi deneyelim demiştik- Ampüllerini koymazsak arıza uyarısı veriyor ayrıca kontağı açtığımızda, check lambaları ekranda söndüğünde ledleri de söndürüyordu. Ampülleri taktığımız için şu an bir sorun yok. Sadece kontak ilk açıldığında, ekrandaki küçük lambalar sönene kadar-yani sanırım beyin arabadaki tüm elektroniği gözden geçirirken- tüm ledler karışık şekilde çok hızlı yanıp sönüyor. Değişik bi havası oldu. (videosunu ekleyeceğim)

Ve böylece stoplar bitmiş oldu. Şu an ufak tefek aksaklıklar var gibi. Birkaç detay elden geçtikten sonra sorun kalmayacak. Sonuç bizim hoşumuza gitti. Tabi beğeniler farklı olmakla birlikte, kendi üretimimiz bir stop için gayet başarılı geldi bize. Gündüz de şık oldu, ama camlara bi pasta yapılması gerek. Biraz mat duruyor,orjinal yeni stoplar gibi parlak değil. Ama karanlıkta baya güzel görünüyor ledler. Gerek dizilimi,gerekse yanışı çok hoşumuza gitti. Bittikten sonra arkadaşımla 15 dakika arkalı önlü gittik, devamlı fren yaptım test için. Rahatsız edici bir durum yok dedi. Ayrıca jetta/passat larda olduğu gibi, sağ ya da sol taraftan biraz açılı yaklaşıldığında, frenlerin parklardan ayırt edilememesi gibi bir durum da olmuyor. O da sevindirici bir durum. Zaten modülleri hafif dışlara doğru eğimli yerleştirdik. Ledlerimiz de 80 derecelik ledlerdi..

Genel görüntüsü olmasa bile umarım çalışmamızı seversiniz.

Ve son halinin fotolarına bakalım;

Sadece parklar ve geri lambası devrede (parklar çok parlak ve yoğun çıkmış ama,gözle çok daha düzgün görülüyor.Arkadaki sürüclere saygılıyız yani )

20oc6.jpg

Fren hariş tüm lambalar devrede;park,geri,arka sis ve sinyaller..

21ir2.jpg

Gündüz sadece parklar ve geri sis devrede..(burada parklar gözle görüldüğü gibi çıkmış..tek tek ledler seçilebiliyor..)

22vg6.jpg

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Fren(parkların yerinde daha kuvvetli yanıyor),sinyaller,geri vites ve geri sis devrede..

23bo8.jpg

Yakından park,sinyal ve geri vites..çatlak burada çok hafif belli oluyor..

24bu2.jpg

Sadece sinyaller..karizma oldu gibi,fena değil yani.. :unknw:

25yu4.jpg

stopsuz arka taraf;

13zu7.jpg

Ve üretim tesislerimiz :dil:

15iy1.jpg

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Çok güzel olmuş. Şşçilik ve yapım aşaması bitirmiş olayı.

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir
Çok güzel olmuş. Şşçilik ve yapım aşaması bitirmiş olayı.

Sağolasın Cem..ustamız ve ilham kaynağımız kim ne de olsa :soshelp:

Şşçilik konusunda cidden bazı noktalarda fantezi yaptık ama güzel oldu..içime sindi yani..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek

Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize, emeğinize, yan keskinize sağlık.. :soshelp:

Kullandığınız ledler hakkında bilgi verebilirmisiniz..

İletiyi paylaş

Erkan Göregen    15
Erkan Göregen

Şnsan kendi emeğiyle yapınca bir başka oluyor bence.Birgün bende gaza gelip yapacam ama ne zaman Allah bilir.

Çok hoş olmuş elinize sağlık :soshelp:

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir
Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize, emeğinize, yan keskinize sağlık.. :soshelp:

Kullandığınız ledler hakkında bilgi verebilirmisiniz..

Teşekkürler..ledleri eren solardan aldık.3mm superflux..80derece açılı..hiçbi sorun yoktu,lehimde falan sorun olmadı..Şimdi açıları gayet güzel.Çok derin olmadığı için çapraz açılardan da rahatlıkla görünebiliyor..

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.818
Selçuk Keleş

Tebrik ediyorum, daha iyisi olamazdı. :soshelp:

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Benim Eren Solar dan aldığım 5mm lik ledlerin neredeyse tamamı bozuldu monte ederken, sonra gene oradan aldığım elimde kalan 3mm lik az sayıda ledlerle ve Infinity nin orjinal ledlerini kullanarak tamamladım stobu. 5 likler patlak çıktı yani. Sözde değiştireceklerdi 5mm lik ledleri, kaç ay geçti ses seda yok.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek

Bu ledler güzel..

Isınmanın kaynağıda bence ledler değil, dirençler.. Taş direnci düşünüyormuşsunuz zaten, bence uygulayın..

Peki bağlantıları nasıl yaptınız, serimi, paralel mi bağladınız, kaç seri, kaç paralel yaptınız, kaç ohm direnç kullandınız.. Hesaplama yaparken, kaç volt'a göre hesaplama yaptınız, 12 volta göre hesap yaptıysanız, araç çalışırken voltaj 14'ü buluyor ısınmanın sebebi bu da olabilir..

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir
Bu ledler güzel..

Isınmanın kaynağıda bence ledler değil, dirençler.. Taş direnci düşünüyormuşsunuz zaten, bence uygulayın..

Peki bağlantıları nasıl yaptınız, serimi, paralel mi bağladınız, kaç seri, kaç paralel yaptınız, kaç ohm direnç kullandınız.. Hesaplama yaparken, kaç volt'a göre hesaplama yaptınız, 12 volta göre hesap yaptıysanız, araç çalışırken voltaj 14'ü buluyor ısınmanın sebebi bu da olabilir..

Şimdi ilk olarak ısınma ledlerden deği eski ampüllerden kaynaklanıyor.Arıza lambası yakmamak için ampülleri bırakmıştık.Ampüller ısınma yapıyor.Dirençleri de 12 volta görte hesapladık.Değişiyor olabilir.Bi iki kez ölçtük farklı aralıklarla ama tabi uzun süreden sonra ölçmedik.Ama ledlerle ilgili bi ısınma yaşamadık.Direnç değerleri de hep değişiyor aslında.Şöyle ki, şimdi göbekteki park için ayrı,fren için ayrı sinyaller için ayrı geri sis için ayrı ve geri vites için ayrı kullandık.Her renkten 3er tane deneme grupları oluşturup,farklı dirençlerle denemeler yaparak karar verdik dirençlere.Ama rakamları hatırlamıyorum şimdi :soshelp: üzerinden iki hafta ge.ti nerdeyse..ama isterseniz haftasonu arkadaşta kağıtta vardı ondan alıp yazabilirim..Bağlamalar da karışık aslında :p 3erli gruplar olarak seri bağlandı.Bazıları 4lü oldu.Led sayısına göre değişti o da..

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Haftasonu Şaşmaz tarafına yolun düşerse bir göreyim arabayı. Ledlerin dirençleri ısınıyorsa durum sakat, fazla uzun dayanmaz zaten. Ampülden kaynaklı ısınmaya taş direnç gibi yüksek güce dayanıklı çözüm bulmak lazım.

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir
Haftasonu Şaşmaz tarafına yolun düşerse bir göreyim arabayı. Ledlerin dirençleri ısınıyorsa durum sakat, fazla uzun dayanmaz zaten. Ampülden kaynaklı ısınmaya taş direnç gibi yüksek güce dayanıklı çözüm bulmak lazım.

Cmtesi şaşmaz tarafına gelicem büyük ihtimalle,uğrarım yanına Cem..Ya ısınma ampüllerden sanırım..dün söktüm tekrar stopları.Modülü tutturduğumuz şeffaf silikon biraz gevşeme yapmış.Yani dirençlerden bu şekilde ısınma olmaz sanırım.Ampüller tam bu şeffaf silikonun kaldığı yere bakıyor.Ondan olmadı.Haftasonu taş direnci deniycez Cem..

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek

Direnç hesaplarını yapmak için bir xls program var. Ama ekleyemedim foruma, ne xls olarak ekleyebildim ne de rar..

Rapid'e ekledim arkadaşlar işinize yarayacaktır..

http://rapidshare.com/files/23164477/Led_d...c_hesaplama.rar

İletiyi paylaş

Hasan Tankut    0
Hasan Tankut

tebrikler arkadaslar çok basarılı olmus elinize emeğinize sağlık kazasız belasız kullanırsın inşallah... :soshelp:

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

arıza lambası yanma sorunu bendede var ön parklarda malesef. ama ön tarafta yer müsait olduğu için park ampullerini motor kaputu içinde bıraktım öyle içerde boş boş yanıyolar o şekilde hallettim tabi arkada bunu yapmak daha zor sırf bu sorun yüzünden stoplara led projesine hep soğuk baktım. taş dirençle bu sorun halledebilirsen sonucu bekliyorum bende yaza dooru sanırım arkalarıda lede çewiricem.

bu arada şimdi aklıma geldi ampulleri ısıya dayanıklı siyah boya ile boyayarakta bu sorunu halledebilirsin. ama tahminim ampuller bu boya katmanı yüzünden fazla ısınıp kısa zamanda bozulabilir.

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Arkadaşlar taş direnç fikrini de uyguladık ancak o da aşırı bir ısınma yaptı. Elimizi dokunamadık. O kadar ısıya dayanıklıdır taş direnç dediler ama benim arabam dayanıklı değil dedim ben de :D Taş direnci bağladığımız zaman arıza lambası yanmadı ve ledler sorunsuz yandı.Yani taş direnç de çözüm.Ancak çok fazla ısınma yaptı.Bu arada orjinal ampüller de ziyadesiyle ısınıyormuş.Üzerine yapıştırdığımız beyaz bantlar erimiş kapkara olmuş.Butcher siyah boyayı düşündük ama hem dediğin gibi ampül kısa sürede bozulabilir hem de ısınmayı tam engelleyemeyiz..

Şimdi sonuç olarak taş direnç kullanıcaz.Ancak buna bir kutu gibi birşey yapmak zorundayız.Çünkü çok ısınmış ve halıfleksi falan tutruşturabilir. :blink: Tahta kutu olmaz.Metal kutu da dışa ısıyı aktarır dedik..Şu an için en parlak gözüken fikirler, kutu kolanın içine taş dirençleri (sağdakileri bir kutuya soldaki bir kutuya şeklinde) koyup alçı ya da beton ile doldurmak :D (beton fikri inşaat mühendisi olduğumuz belli olsun diye :p ) veya küçük iki seramik/fayans parçasının arasına koyup kenarlarına alçı vs doldurmak.Ama ikinci seçenek bagajda biraz kaba olacak gibi..Ama bagajda mutlaka bişey olacak ve ben razıyım buna,tabi abartmadığımız sürece..

Evet arkadaşlar sizlerin de fikirlerini alayım..Gerek kutu konusunda gerekse daha evvelinde bulunabilecek başka bir çözüm konusunda.. :D

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Taş direnç kombinasyonu yaparak dirençlerin üzerine düşen akımı azaltın, ısınmaz o zaman.

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir
Taş direnç kombinasyonu yaparak dirençlerin üzerine düşen akımı azaltın, ısınmaz o zaman.

kombinasyon kısmını biraz açabilir misin Cem?..şu an taş dirençleri paralel bağlamıştık ledlere..

İletiyi paylaş

Cem Temizsoylu    1
Cem Temizsoylu

Arka stopların çekeceği güç kadar seri ve/veya paralel bağlı direnç kombinasyonu yapmak lazım, taş dirençlerin dayanacağı akıma uygun şekilde. Geçen akım fazla olunca ısınır taş dirençler, bunu engellemek lazım.

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

evet birden fazla direnç kullanarak ısınma azaltılabilir.

örneğin 10 ohm direnç kullandıysan onun yerine 2 adet 20 ohm direnci paralel bağlarsanda 10 ohm elde edersin ama akım 2 direnç üzerinden yarıya inerek akıcağından ısınma az olur.

direnç hesabı dirençleri paralel bağladığında:

R1+R2

--------

R1xR2

dirençleri topla çarpımlarına böle sonucu ters çewir.

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Birkaç gündür giremiyordum cevap yazamadım..bugun de bikaç deneme yaptık ama sonuç yine istediğimiz gibi olmadı.Dirençleri seri olarak ya da ikişerli seri ve onları da paralel şekline bağladık..dediğin gibi Butcher, ohm u ve watt ını değiştirdik ancak yine çok ısındı :yes: hayır bu taş dirençlerle ev bile ısıtılır ya, çıldırttı bizi :p Neyse,haftaya (haftaiçi ne yazık ki bişi yapamıyoruz,haftadan haftaya ) son olarak aşağıya çektiğimiz kablolara orjinal ampüllerini bağlayıp küçük bir kutunun -kola kutusu gibi- içine koymayı planlıyoruz..

Bu arada, FK nın stoplarındaki kutunun içinde ne olduğunu çok merak ediyoruz.Yani ısınma gibi bir problem de yok onda,nedir eksiğimiz ya da yanlışımız anlamadık! :soshelp: ne koymuş olabilirler ki o kutunun içinde?.bu şekilde bir direnç vs kombinasyonu varsa,bizimkinden neyi farklı anlayamadık?..

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap