• Duyurular

• Selçuk Keleş

Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

Güvenlik birinci önceliğimizdir. Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız.
      İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Turgay Özdemir

VW Golf 5 (2003-2009) skyline led stop

Recommended Posts

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Bu arada bi ekleme yapayım..Şlk önce taş dirençleri taktığımızda, arıza lambası söndü.Her seferinde; taş direnç de olsa ampül de olsa, arıza lambası söndü ama ısınma fazla oldu.

Ayrıca sizde nasıl bilmiyorum ama ben de arıza verdiği zaman, ledleri 5-10sn sonra söndürüyor. :p yani arıza lambası yansın canıma ne yazık ki razı olamıyoruz.Şlla söndürmek lazım ki ledler yanabilsin..

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Bu arada bi ekleme yapayım..Şlk önce taş dirençleri taktığımızda, arıza lambası söndü.Her seferinde; taş direnç de olsa ampül de olsa, arıza lambası söndü ama ısınma fazla oldu.

Ayrıca sizde nasıl bilmiyorum ama ben de arıza verdiği zaman, ledleri 5-10sn sonra söndürüyor. :p yani arıza lambası yansın canıma ne yazık ki razı olamıyoruz.Şlla söndürmek lazım ki ledler yanabilsin..

yok razı olma olayı imkansız bendede ledler sönmüyo fakat sesli uyarı sistemi varya. arabayı bi çalıştırıyosun. adam bi başlıyo park lambası patlak sol fren lambası patlak sağ fren lambası patlak ..... konuşup duruyo her araba çalıştırdığımda bunu dinlemem lazım :soshelp:

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Valla süper Butcher.. :soshelp: ya işte inşaatçı olduğum ve elektrik çok kötü olduğum bir konu olduğu için fazla açılamıyorum.Açıkçası arkadaşım bu değerler dedi biz de onları taktık :good1: Benim kullandığım dirençler 1ohm 17watttı.Yani değişik kombinasyonlar denedik ama ısınmayı bir tüelü engelleyemedik..Bugun de ampülleri tekrar bağladık,ve yine ısınma hatrı sayılır şekildeydi.Kola kutusunun içine koyduk ama yine elimi zor değebiliyordum. :p Bi hafta kullanıcam bu şekilde,olmadı bu direnç işini bi daha adam gibi hesaplayıp direnç alma işine gidebilirim..

Bu arada Ozyurk, gönderdiğin linkteki kapasitör durumundaki elektriğin boşa gitmesi konusunu biraz daha açabilir misiniz?fiziksel olarak bir zararı ortaya çıakr mı acaba?..

ve Butcher şu hesabı benim ledler için de yapmak gerekirse, led sayısı ile mi yapacağız?

1 ohmla bunu yapmak imkansız 1 ohm yaparsan V=ixr den 12=ix1 olunca 12 amper demek

bu çok çok yüksek bir değer P=ixv den 12x12 144 watt gibi acayip yüksek bir değere çıkıyo. hesapta yanlışlık yok harbiden 144 watt bununla dirençler ısınmakla kalmaz erimesi lazım resmen.

ledlerle ilgili aslında bi hesap yapmana gerek yok çünkü biliyosun ledler ihmal edilicek kadar az enerji harcıyo. yani park lambası 5watt benim ledler yaklaşık 1 watt harcasa diye düşünüp yaptım hesabı oldu yani. Senin fren lambalarınında ledleride aynı şekilde, dirençleri üzerindeki ısıları falan derken en fazla 2 watt falan harcar. yani bu kontrol devreside zaten tam 21 watt olsunda sağlam diyim demiodur sonuçta. yük 15watt tan fazlaysa OK falan diyodur kendi içinde o yüzden sende benim verdiğim değerlerle yapabilirsin.

parklar için bence 40ohm kullan bu 3.6 watt ediyo kalan 1.4 de ledler için yeterli.

stoplar için 10 ohm kullansan buda 15 watt eder kalan 5 watt ledler için yeterli

yani sana özetle kombinasyonu nasıl yapıcağın önemli değil.

20w 40 ohm parklara koyarsan hiç ısınma olmaz

40w 10 ohm stoplara koyarsanda ısınma sorun olmaz.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek
Bu arada Ozyurk, gönderdiğin linkteki kapasitör durumundaki elektriğin boşa gitmesi konusunu biraz daha açabilir misiniz? fiziksel olarak bir zararı ortaya çıakr mı acaba?..

Merhaba, gönderdiğim linkte bana ait bir ifade ve bir yorumum yok.. Ancak ordaki mantık bana doğru geldiği için buraya'da uygulanabileceğini düşündüm..

Düşüncem şu;

Sizin aracınız kontağı ilk açtığınız an lambaları kontrol ediyordur, yani daha sonra bu kontrolleri yapmıyordur..

Kontağın ilk açıldığı anda devrede kondansatör bağlı olduğundan ve o anda boş olan kondansatör dolmaya başlayarak belli bir akım çekeceğinden, arıza lambasının yanmasını önler düşüncesindeydim..

Bir zararı olacağını düşünmüyorum..

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu
Merhaba, gönderdiğim linkte bana ait bir ifade ve bir yorumum yok.. Ancak ordaki mantık bana doğru geldiği için buraya'da uygulanabileceğini düşündüm..

Düşüncem şu;

Sizin aracınız kontağı ilk açtığınız an lambaları kontrol ediyordur, yani daha sonra bu kontrolleri yapmıyordur..

Kontağın ilk açıldığı anda devrede kondansatör bağlı olduğundan ve o anda boş olan kondansatör dolmaya başlayarak belli bir akım çekeceğinden, arıza lambasının yanmasını önler düşüncesindeydim..

Bir zararı olacağını düşünmüyorum..

Evet kondansatördeki amaç bu zaten başkada bir görevi olamaz gibi görünüyor orda. Hatta bunu park ledlerine falan uygularsak farları kapadıktan sonra parklar kondansatör boyutuna göre 3 5 saniye bile sonra sönebilir :D

fakat şöyle bir durum var araba bu kontrolü sadece başta değil devamlı olarak yapıyor. yani en azından stop ve parklarda böyle çünkü yolda giderken patladığında benim araba konuşup hata veriyo durup ampul değiştiriyorum bi kaç sefer oldu.

Ayrıca başka bir durum daha var bu kondansatörün yükü hemen boşalmıcağından fren pedalınca çekildiği anda sönmeyecektir stop ledleri.

O yüzden gene en kolay yol olan dirençle yapıcam ben.

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek
Ayrıca başka bir durum daha var bu kondansatörün yükü hemen boşalmıcağından fren pedalınca çekildiği anda sönmeyecektir stop ledleri.

Mantıklı .. Denemek lazım..

İletiyi paylaş

Fatih Karakaş    0
Fatih Karakaş

hocam sende vw türkten'mişsin bende orasının üyesiyim. yaptığın çalışmalar ve düşünceler gerçekten çok güzel ve yaratıcı kandin yapıp kendin bindinmi dahada bir güzel oluyor, birde bu ledleri ne deyip alıyorum özelliği, voltajı falan nedir birde bu ledlerin arkadaki bağplantıları kafamı karıştırdı pek anlayamadım ama neyse ileride bende böyle bir çalışma yaptığımda bağlantı ve malzeme konusunda yardımcı olursunuz değilmi ? allah kazasız belesız kullanmak nasib etsin iyi günlerde kullan tek kelime ile mükemmel...

İletiyi paylaş

Turgay Özdemir    0
Turgay Özdemir

Şş yoğunluğu nedeniyle uzun süredir giremedim foruma :) En son problemimizi Ahmet(Buthcer)ın yardımlarıyla hallettim..En son futbol topu kadar :unsure2: bir direnç kullandık,o da olmayınca, en son küçük 5W dipsiz ampül kullandım.Ve ısınma gibi bir sıkıntı kalmadı.Hatta hala bir anlam veremediğim şekilde,fren için ampül takmama rağmen,sorunsuz arızasız yanıyor.Diğerlerini denedim ancak,onlarda sorun oluyor ve ledler sönüyor..Yani sonuç olarak şu an sorunsuz durumda..

hocam sende vw türkten'mişsin bende orasının üyesiyim. yaptığın çalışmalar ve düşünceler gerçekten çok güzel ve yaratıcı kandin yapıp kendin bindinmi dahada bir güzel oluyor, birde bu ledleri ne deyip alıyorum özelliği, voltajı falan nedir birde bu ledlerin arkadaki bağplantıları kafamı karıştırdı pek anlayamadım ama neyse ileride bende böyle bir çalışma yaptığımda bağlantı ve malzeme konusunda yardımcı olursunuz değilmi ? allah kazasız belesız kullanmak nasib etsin iyi günlerde kullan tek kelime ile mükemmel...

Teşekkür ederim..Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım tabi.Ledler superflux led olarak geçiyor.Arkadaki bağlantılar,benim istediğim yanma şekli ve frenle parkları aynı kısımda yapmak istediğimizden bu kadar karışık oldu.Daha basit yapılabilir yani..

İletiyi paylaş

Güven Yıldız    0
Güven Yıldız

Arkadaşalar herkese slm benim sorum golf r32 ledli takmak istiyorum arıza ısıgı yakma ihtimali varmıdır bu konuda yardımlarınızı bekliyorum iyi günler

İletiyi paylaş

Ahmet Kasapoğlu    7
Ahmet Kasapoğlu

bu konuda işinize yarayak bilgilerin tamamı mevcut.

sanıyorum hata sorununu ufak 5watt lık ampul kullanarak çözmüştük

İletiyi paylaş

Cihan Toparlak    0
Cihan Toparlak

konunun başından okudum taş direncin sayısı arttığında bağlı oldu direnç sayısınıda azaltsanız sanırım siz tüm ledler için bir taş direnç kullanıyorsunun bunu yarı yarıya ve paralel dirençli şekilde deneseniz. ve bir fikir daha pclerde kullanılan ısı ileten macunla taş dirençleri aliminyum bir parçaya bağlasanız bir metal kelepçe ile en azından taş direncin üzerindeki ısıyı dağıtmış olursunuz.

bulabilirsem foto ekleyeyim.

post-4433-1281994660.jpg

tarihinde cihan toparlak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mehmet Özyürek    602
Mehmet Özyürek
Arkadaşalar herkese slm benim sorum golf r32 ledli takmak istiyorum arıza ısıgı yakma ihtimali varmıdır bu konuda yardımlarınızı bekliyorum iyi günler

Muhtemelen arıza ışığı yanacaktır.. Paralel ampul veya paralel direnç kullanmanız gerekiyor...

İletiyi paylaş

Mustafa Bağseven    160
Mustafa Bağseven

taiwan malı ledli stop takarsan onlarda arıza ışıgı yanmıyor.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.557
Oktay Toker

Kütahya'dan bir arkadaşımızın Golf 5 aracına aldığı ledli stop takımının kaput bölümündeki  bölümü için Sykline stil olması için arkadaşımız sadece park ledi olması için istegini belirtti,led çalışmasına önce yurt dışı araştırmalarda Passat modelle yapıldığını gösteren anlatımlara kanarak daha önce yapması kısmet olan elimdeki passat pcb ye yaptım,stop açılınca hiç alakası olmadığını anladıktan sonra moral bozukluğu ile orijinal led stop ledleri kullanarak taneli elde dizim led uygulaması yaptıp lakin sıkıntılar oldu ve pcb çalışması yapamaya karar verdik,Lakin stop led kısımları çok sıkıntılı plastik baglantılarla dolu olunca pcb çizimi epey bir zorlu geçti,Kalıp parça krom zemin çok hassas ve uğraşı uzayıncada mecburi hatalar oluştu lakin ön görselde sıkıntı oluşturacak boyutta olmadı.Epey bi uğraştım ve çizimi yaptım lakin sağolsun baskı devreci tanıdığım beni yarı yolda bıraktı kalıp ölçülerine dikkat etmek gerektiğini söylesemde aldırış etmeden büyük ölçüde elimde patlayan 5 takımlık pcb oldu.Sonra başka baskı devreciye gittim oda ölçüyü tam çıktıda alamayınca 2 takım pcb daha elimde patladı.El mahkum ve zamanda uzayınca kendim ütü baskı ile ölçüleri ayarlayıp 1 takım bastım ve ufak hatalarlada olsa ledler yerlerine göre ideal sayılacak şekilde monte edildi ve güzel bir sonuç ile çalışmayı bitirmek Rabbimin izni ile kısmet oldu.Arkadaşımızda sabırla bana destek oldu ve buradan tekrar kendisine okuyamayacağını bilsemde teşekkür ediyorum.

20180509-_WA0019.jpg

5948.jpg

6034.jpg

6035.jpg

6036.jpg

6037.jpg

6043.jpg

6048.jpg

6049.jpg

6050.jpg

6054.jpg

6055.jpg

6056.jpg

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal
7 saat önce, Oktay Toker yazdı:

20180509-_WA0019.jpg

abi bize skyline deme...:D

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.557
Oktay Toker

Diyenlere bu örnek.:fiuw:

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Uğur Gül    4
Uğur Gül

Resimlerin hiç birisi görünmüyor 

Çoğu konuda durum böyle 😐

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.811
Selçuk Keleş

Foruma foto yükleme imkanı var, bu şekilde kullananlarda sorun yok.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap