• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Cem Bilgic

Jeep Grand Cherokee 2 (1999-2004) Sis Farı

Recommended Posts

Cem Bilgic    3
Cem Bilgic

Herkese merhabalar, kullandığım araç 2003 Grand Cherokee, ve sis farlarında gözüme takılan bir problem var. Sis farlarını söküp baktığımızda, reflektörün biraz karardığını gördük, zaten far camı fabrika çıkışında buzlu şekilde, bu sis farına LED ampül takmam sonucunda bile hala istediğim gibi bir aydınlatma alamadım, eski aracım Mk6 Golf araçta, sis farlarıyla hem karşıdan, hemde yolda aldığım performans çok güzeldi, farklı far tasarımı büyük rol oynuyor. Bu sis farına ne gibi işlemler uygulanabilir? Sıfır sis farı alsam, gene buzlu olduğu için performans kaybı olacak, ayrıca görüntü olarakta güzel durmuyor. Camı değiştirsek, reflektör biraz kararık gibi, onu nasıl kurtarabiliriz? Sıfır cam alma sonrası mercek montajı olabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim? Tecrübelerinize ihtiyacım var

Teşekkürler herkese

foglamp.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Orijinal hali ne yapabileceğiniz bir iyileşme bana göre hiç bir şekilde tatmin edici olmayacaktır.

Öncelikli tavsiiyem içi temiz olanı bulup ellemeden Osram sarı ampulleri ile sis farı özelliği kazandırmanız olur.

İlla beyaz olacak her daim yakacağım diyorsanız camını şeffaf yapıp ,çinlilerden iç ölçüye uyan sis farı ledli ürünler varsa alıp içine sabitlemeniz olur veya linkteki çalışmayı veya buna benzer çalışmaları örnek alıp ona göre çalışma yapabilirsiniz.Lakin her şekilde izolasyon aşırı önemli bir unsur olacaktır.

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    3
Cem Bilgic

Çok teşekkürler, sis farlarına mercek takılsa, performans alınabilir mi? Sonuçta o reflektörün kararması sebebiyle şeffaf cam olsa bile ışık performansı yeterli olmayacaktır. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Orijinal H3 mercekli sis farı belki sıgabilir.Başka tür mercek bu sis farına olmayacaktır.

Şu anki sis farındaki desenli cam ışık çizgisini oluşturan camdır,iç reflektörde açı için ve ikisi birlikte takımdır.Şeffaf cam yapmanız ışığın uzun far gibi yayılmasına sebep olur.Şeffaf cam yaptığınızda mecburen ya mercek yada üst mesajdaki işlemlerden birini yapmanız gerekir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    3
Cem Bilgic
37 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

H3 mercekli sis farı

Burada sis farı derken, h3 mercek temin edip sis farına mı montajlayalım? Yoksa yanlış mı anladım?

Kusura bakmayın böyle uğraştırıyorum sizide

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Sis farı mercekleri genelde H3 ampul dizaynına göre oluyor ve aracın üzerindeki eklediğiniz o sis farı ölçülerine uyacak tek mercek türü olarak bulabilirsiniz.Golf 4 farlarında kullanılır,Passat b5 lerde var,aklıa gelenler bunlar.Her H3 mercek olmaz.Boyutu küçük olanlar olmalı.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    3
Cem Bilgic

Hmmm. o zaman sis farları için üretilen mercekler ile kısa hüzme mercekleri farklı yapıdalar. Birbiri yerine kullanılamazlar değil mi?

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Aynen farklı.:good1:

Lakin önceki mesajda belirttiğim esas husus  aracınızdaki sis far çapının küçük olmasından dolayı sis merceği boyutu bu çapa uyabileceğinden yola çıkarak olabilir diyorum.Bu çapta başka mercek bulmanız çok zor.Çinlilerde varsa bilmiyorum.

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    3
Cem Bilgic

Çok teşekkürler bilgiler için

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    7
Yasir Çatalsakal

@Oktay Toker   abim gerekenleri söylemiş, bize pek söz düşmez. 

küçük sis dediğiniz için aklıma astra J nin sisleri geldi. hem mercekli hem de epey küçük, etrafını uygun şekilde doldurup sabitlemeyi de düzgün yapabilirseniz ben uyacağını düşünüyorum, hem hazır bir yapı ilave izolasyon vb şeyler  de gerekmez diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Cem Bilgic    3
Cem Bilgic

Benimde aklıma geldi bu yöntem, o sis farının tasını benim sis farına montajlayabilirsek, hem orjinal hemde amacına uygun bir far elde etmiş olurum.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap