• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Birol Hancarli

Eski halojen lambali projektörü lede çevirme

Recommended Posts

Birol Hancarli    0
Birol Hancarli

Arkadaşlar merhaba, yapacağım iş çok farklı ama bu işin uzmanları burada olduğunu düşündüm. Öncelikle herkese hayırlı ramazanlar dilerim. Bir arkadaşımda eski holojen lambali projektör cihazı var LCD tip bu hem az ışık veriyor hemde çok enerji tüketiyor. Bunu lede çevirip dukkanimda değerlendirmek istiyorum.ilk olarak cihazı kandırdım ve orijinal lambası olmadan calistirdim. Daha sonra 100 watt 28x28 mm cob LED aldım çalışma aralığı 51-54 volt ilk deneceyecegim tabiki işlemci soğutucusuna sistemi bağladım elimde 20+36 volt adaptör vardı seri bağladım ve calistirdim etrafa çok ışık sızması oldu ve performans alamadım etrafına parlak saç kestim ve tekrar ledi bağladım ve bu sefer biraz daha iyi sonuç aldım ama gene istediğim kalitede değildi sonrada makinanın orijinal lambasını calistirdigimda lambanın tek bir noktaya ışık gönderdiğini farkettim ve kafama dank etti lens + reflektör takmam gerektiği daha önce kendi aracımin farlarına mercek+LED uygulaması yaptım elim yatkındır bu işlere ama burada daha tecrübeli arkadaşların teknik bilgisine ihtiyacım var. 

1) Şimdi arkadaşlar bu ledin orijinal sürücüleri pahalı ben 2 tane 24 volt adaptör alsam daha ucuza geliyor bu şekilde LED çalışır mı yoksa illa orijinal LED sürücü mu almam gerekli ?

2) Mercek satın alacağım yer olmadığı için gidip el lambası aldım onun merceğini sokup takip denemeyi düşünüyorum.

3) reflektör yapım konusu var ama konu çok eski nasıl yapılacağı veya nereden temin edebilirim bilgiye ihtiyacım var.

4) sonuç olarak ışığı kayıp olmadan toplayip tek bir noktaya virduracagim. En kısa zamanda cihazın resimlerini ve yaptığım işlerin resmini atacağım.

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.536
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Hoş geldiniz.

Benimde yıllardır kafa yorduğum bir çalışma.Lakin yeni tip ledliler hesplıya bulunyorken bunla uğraşmak artık hobisel oldur sanki.

Led ile eskiden odaklama yaptırmak için ne lens nede reflektör bulmak sıkıntı idi.Şimdi hiç sıkıntı degil.Egerki düzgün bişi olacak ise  biraz harcama yapmanız şart.

Öncelikle orijinal ampullü kısmın mesafesel olarak kaç derecede ışık gittiğini öyle net olması şart değil tespitiniz önemli.O dereceye göre lensleri hem cob hem de cree ledler için bulabilirsiniz.Cob lensler için kaliteli reflektörler var pahalıda değiller lakin burda dediğiğm gibi ışık  kaynagı ile ayna yapaısı arasındaki mesafeyi lede göre ayarlaman olacak.Zaten sende epey bi tecrübe edinmişsin.

Tavsiyem hem ısısal olarak hemd taneli ledde watt ve amperi düşük olarak güçlü lümen degeri açısından yeni nesil cree tip ledlerle uğraşmanız.

Cob ledleri sogutmanız o alanda bence biraz zor ve sabit voltajda ısı fazla olur,sabit akımda ideal olur.220volt sabit akım sürücüler o kadarda pahalı degil ayrıca bir regüle yapmanı gerektirmez uğraşmazsınız.12voltta kullanacaksanız oda çözümsüz değildir.

Orijinal lambanın fanınıda kullanmanız şart yoksa her şekilde korumaya geçebilir.Eskiler öyleydi lakin her modelde olmayabilir.Cob ledde işe yarar.

Yada Ucuz tip olan ledli projektör alacaksınız ve aydınlatma kısmını aktaracaksınız.Bunların renk kalitesini hiç sevemedim ben.

Lİnkten ledleride,reflektörleride çeşitli şekillerde olarak bulabilirsin.

http://www.marketdijital.com/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Birol Hancarli    0
Birol Hancarli

Oktay hocam merhabalar, 

Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Hocam haklısınız LED cihazlar ucuz ama bu cihaz kenarda yatıyordu bide böyle şeylerle uğraşmayı seviyorum. Cob ledimi almistim ama bir dahaki çalışmam olursa Cree LED kullanacağım ayrıca hocam verdiğiniz siteden farklı mercekler ve reflektörler sipariş ettim artık kesip kesip uydurcam :) en kısa zamanda denemelerimin ve çalışmalarımin resimlerini paylaşmayı düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.143
Servet Aydın

Hali hazırda olan yansıtıcı dibinden kesilir, içine H1 led takılır ve kullanılır. Biraz gölge olacaktır, sıfır hata için 360° ışık veren H1 led takılır ve kullanıma devam edilir 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.588
Mahmut Akbulut

Evet aynı sorun bende de var , Sony VPL-ES3 halojen projektörüm için ampul bakınıyorken konu aklıma geldi . 

On 23.05.2018 at 22:07, Servet Aydın yazdı:

Hali hazırda olan yansıtıcı dibinden kesilir, içine H1 led takılır ve kullanılır. Biraz gölge olacaktır, sıfır hata için 360° ışık veren H1 led takılır ve kullanıma devam edilir 

Abi daha önce deneyen oldu mu bilemiyorum örneğini görmedim , bu zırtabozun lamba refketöründe çok hassas bir optik ayar var , o tutmazsa görüntü çamurdan öteye geçemiyor ... 

Led yada xenon takacak kadar yeterli alan yok ampul boyu 2.5 cm reflektör çapı 4 cm , böyle oluncada oem harici bir uygulamaya müsaade etmiyor .

7D8rbl.jpg  qv2ZRq.jpg  9NpPE8.jpg 

g6LJAN.jpg  Q2goWg.jpg 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.536
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Bu reflektörün belli mesafeden derecesini tespit edip ona göre reflektör i,le en az 3000 lümenlik bir ledle kalite olmasada bence çok iyi sonuç alanabilir.

Bu çaplarda yeni nesil coob tarz reflektörler var.Ledide 2 şerli altlı üstlü olarak montaj ile şunu yada koito daki ledleri kullanırsan bence ideal contrası yakalabilirsin.

1988.jpg

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.143
Servet Aydın

Yer olan yapacak Mahmut. 6000k xenon ile yıllar yıllar önce yapmıştım. Fena değildi 

İletiyi paylaş

Birol Hancarli    0
Birol Hancarli

Arkadaşlar merhaba projeksiyon cihazi ile çok denemeler yaptim ama eski lambasına göre daha iyi performans almama rağmen gündüz görüntü alacak isiga ulaşamadım. Tabi buna mercek bulamamam dahil. Öncelikle suradan baslayayim cihazim 3 LCD Toshiba eski olmasına rağmen 3 LCD cihazlar renk olarak dlp lerden daha iyi. Cihazı kestim bictim soğutucu  ile ledi taktım sogutma konusunda sikinti yasamadim kendi lamba soğutucusuna bagladim. arkasındaki 3 tane düz cam mercek vardı onları iptal ettim daha iyi sonuç aldım. Ama şöyle diyeyim cihazima derin bir temizlik yaptım mercegi soktum dağıttım temizledim çok fark etti. aynaları temizledim aynalari temizlerken çok hassas  olun çizilebilir amakadaşlar SAKİN SAKİN ortadaki renk küpünun vidalarini sokmeyin dışardan temizleyin ben soktum tekrar kalibre edemedim renkler birbirine girdi. Uğraşacak arkadaşlar bu işte yüksek ışık istiyorsa lens + reflektör olacak ışığı dik göndermek gerekiyor yada Fresnel lens + reflektör lazım. İsteyen olursa yaptığım işin resmini atarim. Sanırım birde 3 LCD cihazlarda lümen çok yüksek olmuyor. Karanlıkta renkleri çok güzel gösteriyor. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.536
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Konuya resimleri eklerseniz daha faydalı olacaktır.:good1:

Orijinal ampul watt oranı yazıyorsa lümen gücüde hesaplanabilir ve gereken lümen ledle orantılı ise ideal olacaktır.Reflektör bence gerekli olandır hem noktasal hemde yanal ışıklar için bence ideal olacaktır.

RGB saptırması ile oynamanız iyi olmamış.Orijinal ışık kaynagını bozmamış olsaydınız ayarı daha rahat olabilirdi.

Bu ürünlerde bence gündüz ışığı ampullü olarakta her daim azdır uğraşmayın derim.Birde ampul renk tonunu ledler ile vermeniz çok zor olacağından tam netice almanız zor olacaktır.Bunun ışık gücü ile değilde bana kalırsa Contras gücü ile ilğili.

Bu makinalara en yakın renk güzelliği Sony lerdeki şu an adını tam hatırlamyorum siyah lcd ler veriyor bence.

Şu an ideal sonuç varsa elinize sağlık.:good1:

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap