• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampullerle ilgili mesajlar   21-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercekli ya da merceksiz halojen farlara takılan H1/H4/H7/H11 tipi xenon kitler ve led ampuller, stop/sinyal lambalarına takılan P21 tipi led ampullerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir.

   Güvenlik birinci önceliğimizdir.

   Bu xenon kitler ve led ampuller farın odak ve geometrisine tam uymadığından yeterli ve düzgün aydınlatma sağlayamamakta, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta, aracın elektronik sisteminde sorun çıkarmakta ve sürüş güvenliğini düşürerek trafikte tehlike oluşturmaktadır. 

   Bilgimizi ve tecrübemizi oem xenon/led mercek/yansıtıcı montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. İç aydınlatmada led kullanımı konularında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

   Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir.
Birol Hancarli

Eski halojen lambali projektörü lede çevirme

Recommended Posts

Birol Hancarli    0
Birol Hancarli

Arkadaşlar merhaba, yapacağım iş çok farklı ama bu işin uzmanları burada olduğunu düşündüm. Öncelikle herkese hayırlı ramazanlar dilerim. Bir arkadaşımda eski holojen lambali projektör cihazı var LCD tip bu hem az ışık veriyor hemde çok enerji tüketiyor. Bunu lede çevirip dukkanimda değerlendirmek istiyorum.ilk olarak cihazı kandırdım ve orijinal lambası olmadan calistirdim. Daha sonra 100 watt 28x28 mm cob LED aldım çalışma aralığı 51-54 volt ilk deneceyecegim tabiki işlemci soğutucusuna sistemi bağladım elimde 20+36 volt adaptör vardı seri bağladım ve calistirdim etrafa çok ışık sızması oldu ve performans alamadım etrafına parlak saç kestim ve tekrar ledi bağladım ve bu sefer biraz daha iyi sonuç aldım ama gene istediğim kalitede değildi sonrada makinanın orijinal lambasını calistirdigimda lambanın tek bir noktaya ışık gönderdiğini farkettim ve kafama dank etti lens + reflektör takmam gerektiği daha önce kendi aracımin farlarına mercek+LED uygulaması yaptım elim yatkındır bu işlere ama burada daha tecrübeli arkadaşların teknik bilgisine ihtiyacım var. 

1) Şimdi arkadaşlar bu ledin orijinal sürücüleri pahalı ben 2 tane 24 volt adaptör alsam daha ucuza geliyor bu şekilde LED çalışır mı yoksa illa orijinal LED sürücü mu almam gerekli ?

2) Mercek satın alacağım yer olmadığı için gidip el lambası aldım onun merceğini sokup takip denemeyi düşünüyorum.

3) reflektör yapım konusu var ama konu çok eski nasıl yapılacağı veya nereden temin edebilirim bilgiye ihtiyacım var.

4) sonuç olarak ışığı kayıp olmadan toplayip tek bir noktaya virduracagim. En kısa zamanda cihazın resimlerini ve yaptığım işlerin resmini atacağım.

 

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Hoş geldiniz.

 

Benimde yıllardır kafa yorduğum bir çalışma.Lakin yeni tip ledliler hesplıya bulunyorken bunla uğraşmak artık hobisel oldur sanki.

 

Led ile eskiden odaklama yaptırmak için ne lens nede reflektör bulmak sıkıntı idi.Şimdi hiç sıkıntı degil.Egerki düzgün bişi olacak ise  biraz harcama yapmanız şart.

 

Öncelikle orijinal ampullü kısmın mesafesel olarak kaç derecede ışık gittiğini öyle net olması şart değil tespitiniz önemli.O dereceye göre lensleri hem cob hem de cree ledler için bulabilirsiniz.Cob lensler için kaliteli reflektörler var pahalıda değiller lakin burda dediğiğm gibi ışık  kaynagı ile ayna yapaısı arasındaki mesafeyi lede göre ayarlaman olacak.Zaten sende epey bi tecrübe edinmişsin.

 

Tavsiyem hem ısısal olarak hemd taneli ledde watt ve amperi düşük olarak güçlü lümen degeri açısından yeni nesil cree tip ledlerle uğraşmanız.

Cob ledleri sogutmanız o alanda bence biraz zor ve sabit voltajda ısı fazla olur,sabit akımda ideal olur.220volt sabit akım sürücüler o kadarda pahalı degil ayrıca bir regüle yapmanı gerektirmez uğraşmazsınız.12voltta kullanacaksanız oda çözümsüz değildir.

Orijinal lambanın fanınıda kullanmanız şart yoksa her şekilde korumaya geçebilir.Eskiler öyleydi lakin her modelde olmayabilir.Cob ledde işe yarar.

 

Yada Ucuz tip olan ledli projektör alacaksınız ve aydınlatma kısmını aktaracaksınız.Bunların renk kalitesini hiç sevemedim ben.

 

Lİnkten ledleride,reflektörleride çeşitli şekillerde olarak bulabilirsin.

 

http://www.marketdijital.com/

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Birol Hancarli    0
Birol Hancarli

Oktay hocam merhabalar, 

Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Hocam haklısınız LED cihazlar ucuz ama bu cihaz kenarda yatıyordu bide böyle şeylerle uğraşmayı seviyorum. Cob ledimi almistim ama bir dahaki çalışmam olursa Cree LED kullanacağım ayrıca hocam verdiğiniz siteden farklı mercekler ve reflektörler sipariş ettim artık kesip kesip uydurcam :) en kısa zamanda denemelerimin ve çalışmalarımin resimlerini paylaşmayı düşünüyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Misafir   
Misafir

Hali hazırda olan yansıtıcı dibinden kesilir, içine H1 led takılır ve kullanılır. Biraz gölge olacaktır, sıfır hata için 360° ışık veren H1 led takılır ve kullanıma devam edilir 

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.677
Mahmut Akbulut

Evet aynı sorun bende de var , Sony VPL-ES3 halojen projektörüm için ampul bakınıyorken konu aklıma geldi . 

 

 

On 23.05.2018 at 22:07, Misafir yazdı:

Hali hazırda olan yansıtıcı dibinden kesilir, içine H1 led takılır ve kullanılır. Biraz gölge olacaktır, sıfır hata için 360° ışık veren H1 led takılır ve kullanıma devam edilir 

 

Abi daha önce deneyen oldu mu bilemiyorum örneğini görmedim , bu zırtabozun lamba refketöründe çok hassas bir optik ayar var , o tutmazsa görüntü çamurdan öteye geçemiyor ... 

Led yada xenon takacak kadar yeterli alan yok ampul boyu 2.5 cm reflektör çapı 4 cm , böyle oluncada oem harici bir uygulamaya müsaade etmiyor .

 

7D8rbl.jpg  qv2ZRq.jpg  9NpPE8.jpg 

 

g6LJAN.jpg  Q2goWg.jpg 

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Bu reflektörün belli mesafeden derecesini tespit edip ona göre reflektör i,le en az 3000 lümenlik bir ledle kalite olmasada bence çok iyi sonuç alanabilir.

 

Bu çaplarda yeni nesil coob tarz reflektörler var.Ledide 2 şerli altlı üstlü olarak montaj ile şunu yada koito daki ledleri kullanırsan bence ideal contrası yakalabilirsin.

 

 

1988.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Misafir   
Misafir

Yer olan yapacak Mahmut. 6000k xenon ile yıllar yıllar önce yapmıştım. Fena değildi 

İletiyi paylaş


Link to post
Birol Hancarli    0
Birol Hancarli

Arkadaşlar merhaba projeksiyon cihazi ile çok denemeler yaptim ama eski lambasına göre daha iyi performans almama rağmen gündüz görüntü alacak isiga ulaşamadım. Tabi buna mercek bulamamam dahil. Öncelikle suradan baslayayim cihazim 3 LCD Toshiba eski olmasına rağmen 3 LCD cihazlar renk olarak dlp lerden daha iyi. Cihazı kestim bictim soğutucu  ile ledi taktım sogutma konusunda sikinti yasamadim kendi lamba soğutucusuna bagladim. arkasındaki 3 tane düz cam mercek vardı onları iptal ettim daha iyi sonuç aldım. Ama şöyle diyeyim cihazima derin bir temizlik yaptım mercegi soktum dağıttım temizledim çok fark etti. aynaları temizledim aynalari temizlerken çok hassas  olun çizilebilir amakadaşlar SAKİN SAKİN ortadaki renk küpünun vidalarini sokmeyin dışardan temizleyin ben soktum tekrar kalibre edemedim renkler birbirine girdi. Uğraşacak arkadaşlar bu işte yüksek ışık istiyorsa lens + reflektör olacak ışığı dik göndermek gerekiyor yada Fresnel lens + reflektör lazım. İsteyen olursa yaptığım işin resmini atarim. Sanırım birde 3 LCD cihazlarda lümen çok yüksek olmuyor. Karanlıkta renkleri çok güzel gösteriyor. 

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Konuya resimleri eklerseniz daha faydalı olacaktır.:good1:

 

Orijinal ampul watt oranı yazıyorsa lümen gücüde hesaplanabilir ve gereken lümen ledle orantılı ise ideal olacaktır.Reflektör bence gerekli olandır hem noktasal hemde yanal ışıklar için bence ideal olacaktır.

 

RGB saptırması ile oynamanız iyi olmamış.Orijinal ışık kaynagını bozmamış olsaydınız ayarı daha rahat olabilirdi.

 

Bu ürünlerde bence gündüz ışığı ampullü olarakta her daim azdır uğraşmayın derim.Birde ampul renk tonunu ledler ile vermeniz çok zor olacağından tam netice almanız zor olacaktır.Bunun ışık gücü ile değilde bana kalırsa Contras gücü ile ilğili.

 

Bu makinalara en yakın renk güzelliği Sony lerdeki şu an adını tam hatırlamyorum siyah lcd ler veriyor bence.

 

Şu an ideal sonuç varsa elinize sağlık.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Hasan Kadir Karaahmetli    9
Hasan Kadir Karaahmetli
gönderildi (düzenlendi)

Odaklama ve ışık dağılması için projektör camına içeriden aydınger kağıdı yerleştirin. Çalışma lambam 30W led spot, masamda kullanıyorum gayet güzel sonuç. 

BF751902-F4DC-41E9-9D21-CDA7EB89F303.jpeg

tarihinde Hasan Kadir Karaahmetli tarafından düzenlendi
 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.601
Oktay Toker

Aydınger evet belli mesafeden ışığı güzel hamojen yapabilen yapıya sahip lakin yapısı geregide ışık şiddetini etkileyen unsurdur ve bu çalışma içinde bu sorun demektir.Ayrıca hamojen bir ışık zaten bu çalışma için gerekli olan bir durum degil.Işık gücüne paralel olarak açısı ve derecesi önemli unsur olduğu için ışığın dagılımı oldukça belirli açılara gerek duyması olduğundan sadece ışığı yansıtan reflektör yada aynalı bir yönlendirme sistemine ihtiyacı var. 

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap