• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Serdar Dinç

Led mercekler için sürücü yapımı

Recommended Posts

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

selam arkadaslar oncelikle sordugum sorunun sitenin formatina uymadiginin farkindayim. bunun icin ozur dilerim gerekirse konum silinebilir. elimde ledleri patlamis panel led driveri var bunu evde degerlendirmek istiyorum serit led yada 12 voltla calisan biseyi bu driverla calistirabiilirmiyim 

20160831_211026.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Led sürücü çıkışı 300ma sabit akımlı diye okuyabildim.Bu akımda çalışacak her ledi evdeki 220 prizlerinden rahatça çalıştırabilirsin.Sürücü üzerinde led sayısıda vardır buda önemli unsur.Resimde parlak çıktığı için o kısmı okuyamadım.

Şerit ledde sabit akımda bu gibi ürünler ile çalıştırmak hata olabilir mantığı biraz farklı.Akım düzenleyici dirençleri zaten üzerinde.Sıralaması kaynaklı akım geri planda kalarak watt oranları değişken oluyor.Şerit ledleri voltajı ne ise o voltajdaki adaptör kullanarak çalıştırılması doğru olur.

12 voltta çalışan bir şeyi çalıştıramazsın çünki sabit voltaj çıkışı bu üründe olmaz.300ma lik sabit akım çıkışına paralel olarak led sayısı verilmiştir ve bu sayıdaki toplam led voltajı ne ise 6 volt ile atıyorum 48 volt yada 24 volt değişken otomatik voltaj aralığı mevcuttur.

Ya bağlayacağın parça yanar yada bu sürücü yanar.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

elimde ortalama 3 metre 3 cipli serit led var bu driver bu ledi besleyebilirmi yada kac cm besleyebilir

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Gerekli durumu izaha çalıştım.Bu sürücüyü şerit ledde kullanmanız uygun değil.Kullanmak için ledlerin dirençleri sökülüp bu sürücüye göre dizayn yapmak gerekir.

sabit 12volt adaptör ve kullanacağınız metreye göre watt degerinde adaptör kullanabilirsiniz.

Her 3 lü 3 chipli led 60ma akım çeker.Bahsettiğini şerit led metresini buna göre hesap ederseniz ona göre 12 volt watt adaptör almalısınız.

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

simdi anladim hocam peki son soru mantar led power led gibi ledleri direnc kullanmadan calistirmak mumkunmu

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Bu elinizde sürücü genel olarak power led sınıfı için üretilmiş bir üründür.Lakin dediğiniz gibi mantar led ve bu sınıfta düşük akımla çalışan ledleri çalıştırmak için seri paralel değerleri yapılarak toplam akım degeri 300ma olacak şekilde dizaynı ile çalıştırılabilir.

Led hesaplama için ise linkteki hesaplama mantığını kullanabilirsiniz.

http://elektrikforum.net/led/led-direnc-hesabi.html

İletiyi paylaş

Serdar Dinç    4
Serdar Dinç

tesekkur ederim hocam hayirli aksamlar 

İletiyi paylaş

Ali Saruhan    39
Ali Saruhan

arkadaşlar selamlar. power led ile iç mekan aydınlatma yapmak istiyorum lakin bir konuda sizden yardım istiyorum şimdiden teşekkürler.

ledler

3w beyaz power led 10 adet ( seri mi bağlamalıyım paralel mi hangisi daha mantıklı? ) epistar çipli ve denilene göre 3w tek led 3.2 /3.4volt, 560-700mah akım çekiyor ben fazla ısınmasın ömrü uzun olsun diye en fazla led başına 600mah vermeyi düşünüyorum.

Soru şu: 10 adet ledi seri mi paralel mi bağlamalıyım hangisi sağlıklı olur?

ikincisi seri bağlarsam kaç watt ,paralel bağlarsam kaç watt driver ile beslemeliyim ve ayrıca araya direnç koymaya ihtiyaç var mı.........?

soğutma olarak çinden pcb cooler  http://www.aliexpress.com/item/10-pieces1W-3W-Aluminium-Heat-Sink-for-LED-Plate-Cooling-LED-PCB-Radiator-Cooler-20-10mm/32509773854.html?spm=2114.01010208.3.1.u71jk3&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_2_10057_10056_10065_10037_10055_10054_10069_301_10059_10033_10058_10032_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_2&btsid=0d127ca8-4c30-4a7e-96df-bb934c8efb9f

alıp her led arkasına epoksi ile yapıştırmayı düşünüyoum.

ustlardan başka fikirler de almak isterim selamlar

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Power ledlerde seri bağlantı en ideal ve uzun ömürlü olan montaj olur.Led sayısına göre led sürücüsü kullanman güzel olur.Öncelikle led sürücüsü ve bu sürücüler için yazlmış talimattaki led sayısına göre seçebilirsin ve led sayısını kendin buna göre rahatça karar verebilirsin.

Tavsiyem hazır monteli olan 3535 led dziynlı ürünleri kullanman.3 watt diye kendine sınır koyma ve normal power ledde 3 watt asla tavsiye etmem.Sogutman çok sıkıntı ve 3535 ledler bu 3 wattan daha kalite ışık ve yüksek lümen,daha az ısı olarak önerimdir.

Epoksi tavsiye etmem.Isıs ileticisi olarak kullanılan bir kimyasal değil.Ledlere ait tekli sogutucular mevcut.Bu sogutucularıda linkteki verdiğin o sogutucu tiplerinde vidalama delikleri mevcuttur ve vidalama yapmanı kesinlikle tavsiye ederim.

220voltta kullanacaksan her çeşit led sürücü rahatça bulursun.Örnek üstteki, mesajlarda arkadaşımız resmini paylaştı.Takıldığın yer olursa buradan yazarsınız yardımcı oluruz.

O kadar uzaklardan alışverişe bu ürünler için gerek yok.Linkteki firmada her türlü envai led tabanı aydınlatma için üretilmiş ürünü hazır veya tek tek rahatça ve oldukça uygun fiyatlara bulursun.

http://www.marketdijital.com/

İletiyi paylaş

Serkan Kurt    2
Serkan Kurt

Led ve Bi Led Mercekler İçin sürücü kart yapan yapımı hakkında bilgisi olan veya uzman birine yaptırıp fara uygulayan Arkadaşlar >>> bu konuda bizide bilgi sahibi yaparsanız seviniriz. 

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.144
Servet Aydın

Numune ürün göreyim seni gerisi kolay 

Numune derken aydınlatma ünitesini

İletiyi paylaş

Serkan Kurt    2
Serkan Kurt

Örnek olarak >> Hella bi led mercekler nasıl çalıştırılır?

P_20171114_104107.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

Çok özel bir çalışma olmadıkça hazırları bulunabiliyorken yapmaya çalışmak pahalıya gelecektir.Öncelikle ledleri iyi tanımak şart ve tanıyınca nasıl bir sürücü kullanılacağıda ortaya çıkacaktır. 

İletiyi paylaş

Serkan Kurt    2
Serkan Kurt

Hella Bi Led mercekler için hazır sürücü kart nasıl bulabilirim?

Bilgisi olan varmı?

P_20171114_104107.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.551
Oktay Toker

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Serkan Kurt    2
Serkan Kurt

Oktay bey Teşekkür ederim bu konu benim için aydınlatıcı oldu:good1:

İletiyi paylaş

Selçuk Karabulut    196
Selçuk Karabulut
gönderildi (düzenlendi)

Sana son kasa nissan qashqai led farların sürücüsü lazim direk 12 v ile çalışıyor hem kısayı hemde uzunu bununla calistirabilirsin.Ben montajladigim tüm led mercekleri bununla calistiriyorum.Takimi 300 lira 

15267560144321070953111.jpg

tarihinde Selçuk Karabulut tarafından düzenlendi
Yanlış yazım
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap