• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Yasir Çatalsakal

Nissan Maxima A32 (1995-2000) Bi-Xenon Mercek Dönüşümü

Recommended Posts

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal

Selamün aleyküm hayırlı bayramlar cümleten,

Geçen süre içinde yedek farlarım geldi, orijinalleri araçtan söktüm, farları açtım, reflektör leri çıkarttım,

Şu an duvar deseni aşamasındayım, 5 MT mesafeden desen alıyorum, tasları teraziye almaya gerek varmı yoksa aynı bu desene göre montaj yapsam sıkıntı olur mu?

@Oktay Toker  @Servet Aydın  @Mahmut Akbulut

IMG_20180617_153314.jpg

IMG_20180613_233816.jpg

IMG_20180613_231737.jpg

IMG_20180614_002134.jpg

IMG_20180613_232711.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Resme göre sağdaki tasın ampulüne yeniden tak sanki oturmamış.Kolay gelsin iyi gidiyorsun.Orijinal camlarıda önüne koyarak çizgi sağlamasını yapmanı tavsiye ederim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.143
Servet Aydın

Kesilme çizgilerine göre montajı gerçekleştir. Sağ farı biraz daha sağa doğru çevir bir kaç derece. Merceklerde nasıl bir ampül takılı ki ortaları boş? 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal
14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kesilme çizgilerine göre montajı gerçekleştir. Sağ farı biraz daha sağa doğru çevir bir kaç derece. Merceklerde nasıl bir ampül takılı ki ortaları boş? 

Abi bu mercek montajı öncesi kesilme çizgisi alma safhası. 

Taslar H4, extra birşey yok. Yani henüz mercek montajıni yapmadım.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.143
Servet Aydın

Tahmin ettim. Parabolik cam olmadığı için ışık deseni öyle çıkıyor ekseriyetle 

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal

Selamün aleyküm, karınca misali çalışmalarım devam ediyor, bazı özel sebeplerden ötürü gecikme yaşıyorum, 

bugün geldiğim aşama pleksi cam üretimim ile ilgili gerekli ekipmanı topluyorum, az kaldı.

geçenlerde merceği tasa koyup bir deneme yaptım, örnek foto aşağıda,

- deneme esnasında mercek ya da xenon ampulden duman geldi, sebebi ve çözümü hakkında yardımlarınızı beklerim,

- mercek intemo, ampul osram d1s, ışık deseninde size olumsuz gelen birşey varmı? ampulun oturmaması vb.

şimdiden teşekkürler

IMG_20180620_000053.jpg

IMG_20180707_010829.jpg

IMG_20180708_122633.jpg

IMG_20180708_131045.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Duman için edişelnmene gerek yok,normal durum.Tozlar yanmış o kadar.

Cam çalaışlması için ön ısı kutusu ,,güzelll Sonucu merakla bekleyeceğim.Lakin keşke bunla uğraşmasan delikli olması ısı dagılında noktasal etki oluşturacak ve sanki çok iyi olmayacak gibi.Sadece üzeri boş olsa ve ısıtıcı ile pleksi arası boşluğu iyi aralsan kafi olacak gibi.Bu delikli bölüm sanki kalıp üzerine düşen pleksiyi alttan havayı çekerken gerekecek bir yapı gibi ben hep düşündüm.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

İntemoda resimdeki kırmızı ile işaretli olan kısımdaki metal D3s xenon için gerekli çentik.D1s takılınca bu çentiği çekip çıkarman gerek,çekince kolay çıkar.Hatar takabilirsen çaprzındaki D1s için gerekli olan yere takabilirsin.Takmasanda sorun olmaz.

0650.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal
1 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Duman için edişelnmene gerek yok,normal durum.Tozlar yanmış o kadar.

Cam çalaışlması için ön ısı kutusu ,,güzelll Sonucu merakla bekleyeceğim.Lakin keşke bunla uğraşmasan delikli olması ısı dagılında noktasal etki oluşturacak ve sanki çok iyi olmayacak gibi.Sadece üzeri boş olsa ve ısıtıcı ile pleksi arası boşluğu iyi aralsan kafi olacak gibi.Bu delikli bölüm sanki kalıp üzerine düşen pleksiyi alttan havayı çekerken gerekecek bir yapı gibi ben hep düşündüm.

Ampulü silince düzelir değil mi, forumu karıştırırken önüme geldi, alkol ile silin diye okudum.

Abi fotodaki görünen vakum kutusu, büyük delikli taraf iç kısım, 3. Foto dışı, ısı için olana başlamadım henüz, metal olacak o kısmetse,

Yapmayı hedefledigim sistemin videosunu paylaşıyorum.

1 saat önce, Oktay Toker yazdı:

İntemoda resimdeki kırmızı ile işaretli olan kısımdaki metal D3s xenon için gerekli çentik.D1s takılınca bu çentiği çekip çıkarman gerek,çekince kolay çıkar.Hatar takabilirsen çaprzındaki D1s için gerekli olan yere takabilirsin.Takmasanda sorun olmaz.

0650.jpg

Bunun da gerekli kontrolleri ni yapacağım, peki şu anki halinde sen bir anormallik gördün mü, yoksa foto yetersiz mi.

Ayrıca sağol abi, iyi ki varsın 😉

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Ampule alkol veya başka sıvı ya bence gerek yok çokta bişileri sürme,lakin gözle görünen bir leke var ise kolonyalı mendil çıkarır genelde sil ve temizle leke yok ise temiz bir mikro fiber yada pamuk atletle üzerinden geçmen bence kafi.:good1:

Duvar resminde sorun yok.Mercek kalitesi ve ışık çizgisi kendini kanıtlamış zaten.Hata olasılığı bence hiç bir şekilde dagıtıp ta topladıktan sonra oluşacak sorunlar haricinde kolay değil.Şu an ki çekeceğin bu resimler vesiare önemli değil.Sadece seni tatmnin eder veya aklına bolca soru getirir,Uğraşma.Zaten bir çok konuyu opkuduğunu söylemiştin.Zamanını harcama.Bu kopnuda içini rahat tut.Esas Far içine monte ettikten sonra araca takıp duvarda görünecek çizgi doğrusu önemli ve ona yogunlaş.:good1:Elinle bu şekilde her şekilde net çizgiyi görürsün zaten.:fiuw:

Videodaki kutuyu yapmaya niyet ettiysen önceki yorumumda buna yönelikti,başkada yoruma gerek yok.Şimdi hem bu ısı kutusunu hemde çıkacak sonucu merak etmeye daha çok başladım.Kolay gelsin.:good1:

Sonrasında far camı imalatına yönelmenide şimdiden ben hayal edeyim bari.:bravo:

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal
9 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Ampule alkol veya başka sıvı ya bence gerek yok çokta bişileri sürme,lakin gözle görünen bir leke var ise kolonyalı mendil çıkarır genelde sil ve temizle leke yok ise temiz bir mikro fiber yada pamuk atletle üzerinden geçmen bence kafi.:good1:

Duvar resminde sorun yok.Mercek kalitesi ve ışık çizgisi kendini kanıtlamış zaten.Hata olasılığı bence hiç bir şekilde dagıtıp ta topladıktan sonra oluşacak sorunlar haricinde kolay değil.Şu an ki çekeceğin bu resimler vesiare önemli değil.Sadece seni tatmnin eder veya aklına bolca soru getirir,Uğraşma.Zaten bir çok konuyu opkuduğunu söylemiştin.Zamanını harcama.Bu kopnuda içini rahat tut.Esas Far içine monte ettikten sonra araca takıp duvarda görünecek çizgi doğrusu önemli ve ona yogunlaş.:good1:Elinle bu şekilde her şekilde net çizgiyi görürsün zaten.:fiuw:

Videodaki kutuyu yapmaya niyet ettiysen önceki yorumumda buna yönelikti,başkada yoruma gerek yok.Şimdi hem bu ısı kutusunu hemde çıkacak sonucu merak etmeye daha çok başladım.Kolay gelsin.:good1:

Sonrasında far camı imalatına yönelmenide şimdiden ben hayal edeyim bari.:bravo:

Eyvallah abi,

Yaptığımı önce kendime satmam lazım, onu becerebilirsem dışarıya da neden olmasın, özellikle benim aracım ve onun ikiz kardeşi olan infiniti İ30 sahibi arkadaşlar a yapma planım var. Bakalım zaman ne gösterecek, hakkımızda hayırlısı.

İletiyi paylaş

Coşku Arşiray    88
Coşku Arşiray

ben bu vakum işini, 14 kilowatt gücündeki balon kapak makinasının motoru ile denedim. olmadı. sebebi de kalın fleksiglas levhanın çok çabuk soğuması idi. yani bu işi nasıl yaparsanız yapın incelik şu,  ince ve UV ye dayanımlı akrilik levhayı bulmalısınız. 3 yada 4 mm levha ile o kadar küçük yüzeyde yeteri kadar çekme uygulanamıyor ki dikkatinizi çekerim motor hayvanı derecede büyük.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal
On 16.07.2018 at 15:02, Coşku Arşiray yazdı:

ben bu vakum işini, 14 kilowatt gücündeki balon kapak makinasının motoru ile denedim. olmadı. sebebi de kalın fleksiglas levhanın çok çabuk soğuması idi. yani bu işi nasıl yaparsanız yapın incelik şu,  ince ve UV ye dayanımlı akrilik levhayı bulmalısınız. 3 yada 4 mm levha ile o kadar küçük yüzeyde yeteri kadar çekme uygulanamıyor ki dikkatinizi çekerim motor hayvanı derecede büyük.

Önemli bir tecrübe, detaylı bilgi için teşekkür ederim.

Uyarıları dikkate alacağım.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Yasir Çatalsakal    8
Yasir Çatalsakal
On 12.07.2018 at 01:18, Oktay Toker yazdı:

Selamün aleyküm hayırlı akşamlar abi 😁😁

Belki özlemişsindir 

@Oktay Toker

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.532
Oktay Toker

Geç oldu kusura bakma.Telefonda bahsettiğim sıralı led ve lensler linkteki ürünler.İşine yarayacağını düşünüyorum.

12 sıralı pcb li ledler.Her pcb bölüm tekli olarakta kırılabilir şekilde yapılmış.İStersen taneli olarakta alttaki lensle beraber kullanabilirsin yada yan yana lensi dizebilirsin.Karar senin.

https://www.marketdijital.com/12LI-300X17mm-Cree-Beyaz-5000C-3535,PR-4048.html

Taneli kare lens.Bu pcb ler için üretilmiş.Derecesini kendine göre değişik alabilirsin.

https://www.marketdijital.com/30-Derece-Xp-Seri-Lens-14mm-30DN3,PR-2670.html

Yada bunlardanda seçenek oluşturup kararını verebilirsin.

https://www.marketdijital.com/25-Derece-6li-Grup-Lens-6LBC25D,PR-3600.html

https://www.marketdijital.com/urun/30-derece-4-pin-mini-lens

https://www.marketdijital.com/25-Derece-Xp-Seri-Lens-15mm-25DXP,PR-2667.html

Çalışmanda kolaylıklar diliyorum.Sonuçları bekleyeceğiz.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap