• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Murat Cesur

Tek Farın Buğulanması

Recommended Posts

Murat Cesur    3
Murat Cesur

Abilerim iyi akşamlar iki üç sene önce forumdada paylaştığım polo aracımın farlarına karartma uygulamıştım bu sene karabüğe üniversiteye geldim kış boyunca tek farımın camı damla damla olucak şekilde buğuluydu geçen hafta farı tüm silikonlarından temizleyip tekrar açtım temizleyip güzelce silikonladım arka kapağındaki hava tahliye borusnu alkolle güzelce temizledim (farda orjinal dışı xenon vs için kesme biçme işlemi yoktur) kurumasını bekleyip bugün montajını yaptım az önce yarım saat yolculuk yaptım evin önüne geldiğimde farın alt kısmında ince bir buğu gördüm taktıktan sonra suda görmedi far acaba bunun sebebi nedir? tek çarem arka kapağıda silikonlamak olucak ama önemli olan su almaması değilmi yanlış biliyorsam düzeltin hava girmesinde sıkıntı olsa tahliyeler olmaz şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim iyi akşamalar.(Bu arada forumda bu konuyla ilgili konuyu okudum ama çözüm bulamadım)

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.554
Mahmut Akbulut

Murat kardeşim merhaba eğitim hayatında başarılar dilerim , Karabük Üniversitesi deyince duygulandım :notme: 2011 - 2014 arasında oradaydım ...

 

Soruna gelince , kullandığımız silikonlar kuruma esnasında su buharı üretebilirler , buda far içinde yoğuşmaya sebep olur , silikon tam kurumaya ulaşmadan far kullanılmamalı , dış ortam ısısından ziyade far ampulü ısısı da bu yoğuşmayı daha çok tetikler . Havanın yağışlı ve soğuk olması da bir diğer etken tabi , mümkünse kapalı bir garajda far arka kapağını açık bırakarak oluşan yoğuşmayı yok etmeye çalışın ...

İletiyi paylaş


Link to post
Murat Cesur    3
Murat Cesur
gönderildi (düzenlendi)

Mahmut abi merhaba farı kapağı açık 3 gün kurusun diye  beklemiştim birde senin dediğin kurutma olayını daha önce saç kurutma makinasıylada denemiştim ilk kullanımda tekrar aynı sorunu yaşamıştım hep aynı problem oluyor ilkte az oluyo sonra tam geçmeden buğu buğu üstüne binip en son damlacığa dönüşüyo

Bu arada benimde 2. yılım abi safranboludayım ben senin zamanında burda fakulte varmıydı bilmiyorumda :D

tarihinde Murat Cesur tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.416
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Tecrübelerime görse mantıksal oluşum olarakta  her far dizaynında farklılık gösterir.

 

Altlarda bugu varsa hiç bir şekilde elleme oynama.İçerdeki hava tahliyesi kendiliğinden yapar ve zamanla azalarak katbolur.Her yeni hava girişi durumu tekrar eder.

 

Bugu neme dönüşürse bir şekilde hava alıyor demektir.Hava alan yeri bulup onarmadan tedavisini yapmak lazım.Farın kendi hava kanalallrınınönündeki filtre önemli.Düşümüş yada özelliğini kaybetmişse gereginden fazla hava girişi olur sıkıntı oluşturur.

 

Kullanılan silikonun yapışakanlığı önemli unsur.Silikon evresini tamamlamadan kullanıma girdiğinde oluşan sorunlar her şekilde normaldir.Cam kanalındaki silikon kalınlığı kuruma evresine etkendir.Dış yüzey kurur fakat içi genelde en az 1 ay ve daha uzun evrede kurur.

 

 

 

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Murat Cesur    3
Murat Cesur

Hocam hava kanalı L şeklinde içi gözükmüyor filtre olduğunu düşünmüyorum temizlemek için üflediğimde pipet gibi bütün havayı aktardı acaba kuru ve güneşli bir günde farın içini ve nemi kurutup tahliye borusunuda elektrik bandıyla kapatıp denesem olurmuki acaba bir sıkıntıda arka kapak bir lastik var ama durumu pek iyi değil kapalıyken oynama sallanma yok , kavonoz kapağı etkiside yok ama okadarcık yerden sızcak bir hava buğu yapabilirmiki yoksa tekrar silikonlamammı gerekcek

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.416
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Bugu için ellemeyiniz.Siz farı açıp kapattınız ve içindeki hava bu duruma etken seviyede yeterli.Ben hava kanallarını bilihire etken olabilir seviyesinde aktardım.

Hava kanalındaki filtre süngerimsidir gelen havayı tazzikli şekilde girmesini engeller.Bazılarında bu vardır bazılarında ise iç delik en fazla 2mm genişliğindedir ve lastiğin kıvrımı ile havayı yumuşatarak girişi ve çıkışı olur.buralarla oynamayınız geregide yok.

 

Şu an yapmanız gereken farda emin iseniz her yeri kapalı ise kendine bırakmanız kafidir.

 

Dediğim gibi bugu artar ve neme dönüşürse durum farklı evreye girer o zaman hava alan yer için uğraşmanız gerekir.

 

Karartma için kullanılan boya,silikondaki silikon kalınlığı,Cam açılığ kapandığı için içindeki hava oranı bütün bu etkenlere egilimin başlıca sebepleri,bunların kuruma evreleri geniş süre ister ve kendinizi telaşa verip bu süreyi beklemeden uğraşılacak her adım bu evreyi bozar yada geçiktirir.Sabırla bekleyip durumu takip edin ve ona göre sonuç için karar verin.

 

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Murat Cesur    3
Murat Cesur

Hocam karartama işlemini üç sene önce yapmıştım şuan sadece silikonu yeniledim ozaman ben biraz bekliyeyim havalarla birlikte inşallah düzelir dediğim gibi damlacığa dönüşme başlarsa tekrar sizden yardım ister farklı bir yol izleriz yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim

 

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.755
Selçuk Keleş

Dün sıfır golf gördüm, park halinde, o sıralı sinyaller falan dehşet güzel amma velakin sağ far komple buğu içinde. :) 

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.416
Oktay Toker

Şaşırmadım,En üst model araç farlarındada durum çok farklı değil ve mantığına göre benim için artık normal görünüyor.:lol:

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap