• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Serkan Taşdelen

Gündüz ledi modülü

Recommended Posts

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen

Merhaba, aracım için gündüz ledi alacağım. Aracım için üretilmiş oe  led var ancak modülü eksik. Modül temin edilemiyor. Üretici ile görüşmem neticesinde modülün üretimi olmadığı ve akımmı yoksa voltaj sınırlamalımı bilmediklerini öğrendim. Şimdi modül yok ve lede zarar vermek istemiyorum. Ben bu gündüz ledinin voltaj mı yoksa akım sınırlamalımı olduğunu nerden anlarım veya nasıl ölçebilirim. Modülün fotoğrafı ve ledin fotoğrafını yüklüyorum. Şimdiden yardımcı olan olmayan arkadaşlara çok teşekkür ederim. 

20180227_181817.jpg

20180227_181909.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker

Modül dediğiniz siyah kutu oem değil kalasik yan sanayi üretim..Ledin arkasında etiketi varsa yükleyebilirseniz bakalım.

Oem ledlerde modul genel olarak dışta olmaz.Led kutusunun içinde olur direkt baglantısı vardır 12 volt verilir çalışır.Oem dediğinizde oem kopyası ise eklediğiniz siyah kutusu mutlaka vardır.

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.142
Servet Aydın

Tüm sağlıklı led sürücüleri voltaj regülasyonlu akım sınırlı olur. Uygun güç kaynağı var ise akım sınırlı olarak test yapılmalı. Eğer ürün üzerinde etiktet bilgisi varsa ona uygun sürücü tasarımı kolaydır

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)

Oktay ve Servet hocam; normalde o siyah kutusu olması gerekiyor ancak yok satıcı da sadece ledler kalmış. Modül olmadığı için uygun fiyata alacağım. Ledlerin arkasında herhangi birşey yazmıyor. Oem den kastım Renault Türkiye bir yerden bunu ithal etmiş ve orjinal yedek parça statüsüne sokarak kodlandırmış. Markası valeo vs değil o yüzden oem dedim. Çağlayan Elektronik ithal ederek bayilere vermiş. Ancak 2 yıldır ithal edilmiyormuş. Araştırdığım kadarıyla bazı gündüz led leri 750 ma vs akım sınırlamalı bazıları ise 12v sınırlamalı. Çağlayan Elektroniğe sordum bilgileri olmadığını söyledi. Arızalı olanları direk bire bir değişim yapmışlar zamanında. Hiç modül arızası vermemiş. Merak edip modülü açanda olmamış. Kısacası onlarda bilmiyor. 

20180227_194212.jpg

tarihinde Serkan Taşdelen tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)

Yada bu ledi 12v 700ma modül ile sürsem zararı dokunurmu? Drl control box denen modül sanırım sanırım sadece motor çalıştığında açık lambalar açıldığında kapalı olacak şekilde sanki iş görüyor gibime geldi. Ama bilemedim. 

Giriş gerilimi: DC13.2-16.0V 

Çıkış gerilimi: DC13.2-14V

Çıkış akımı: Max 700mA/yan

Yük güç: 16 W

Screenshot_20180227-194834.jpg

İletiyi paylaş

Sani Gerşon    19
Sani Gerşon

Zamanında kendi Megane'ım için çok araştırmıştım. Herhangi bir modül olduğunu hatırlamıyorum. ECU'dan yönetiliyor diye biliyorum.

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Zamanında kendi Megane'ım için çok araştırmıştım. Herhangi bir modül olduğunu hatırlamıyorum. ECU'dan yönetiliyor diye biliyorum.

Meganeların orjinalinde akım sınırlamalı modül var hocam. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker

Oem değil.

Sorunda değil.Ledlerin düzgünce görünebildiği bir resim eklemeniz mümkün mü?İlk resimden gördüğüm kadarı 700ma lık ledler değil bunlar.

Biraz detaylı resim olursa ve led sayısıda 10 görünüyor sanırım.Resimleri yükslerseniz ona göre sizi yönlendirelim.

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen

Oktay hocam yarın yükleyeceğim. Ancak bire bir çakmasını yapmışlar çin malı. Kanımca benim alacağımda (Unique marka)  çin malı. Ali Express de gördüm aynısı sanırım ama inceleyebilirmisiniz? Satıcı 3400 lümen olduğunu ve 35w olduğunu iddia etmiş. 

http://s.aliexpress.com/JR3MVBFv?fromSns=Copy 

Eğer ledler bir işe yaramaz derseniz ledleride değiştirebilirim sanırım. 

İletiyi paylaş

Servet Aydın    1.142
Servet Aydın

10 adet led var. 3'erli kombinasyona uygun değil. 5 x5 seri olabilir. O zamanda en iyi şartlarda 15 volt ile çalışır. Şayet 10 led seri ise 30 volt. Tabiki bunlar tahmin. İdeal olnı şu olacak;

0-30 volt gerilim ve akım ayarlı güç kaynağı bulunacak. Eksi uç direk bağlanacak. Artu uç ise arada seri 100 ohm direnç ile beslenecek şekilde voltaj verilecek. Sonraında sistemin kaç volt ile veya kaç amper ile çalıştığı yaklaşık olacak belli olacak

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)

Servet hocam 5X5 seri ise eğer yukarıdaki gönderdiğim modül ile kullanılabilirmi? Birde bunun 35w 3400 lümen olma ihtimali varmı? 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Satış amaçlı degerler yazılmış,ona bakmayınız.Yüklediği resimlerdeki ışık o kadar güçlüde değil..Ledinin olabilecek en net resmini çekebilirseniz ona göre aynı kılıf ledler açısından akım degeri verelim.Çünki resimdeki led şu an için 3528 veya smd5050 kılıfta led gibi duruyor emin olamadım.Aynı ledlerin 1 watt lık olanları var.Egerki smd3535 ise bahsettiğiniz 700ma lik olan kullanılabilir.

Klasik smd5050 ledli ürün.Aynı memlektten alınmış ve epey abartı bir ışık gücü reklamı yapılmış ürün

0418.JPG

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)

Kapağını sökmeden ledi çeksem anlayabilirmisiniz Oktay hocam. Birde eğerki 3528 veya 3530 ise aydınlatması yeterli olurmu? Renault tan referans kodu lan parçanın dandik çıkabileceği ihtimalini düşünmek istemiyorum :) Bir kaç fotoğraf buldum ama aynımıdır bilemiyorum. 

IMG_5021_1600x1200.jpg

IMG_5022_1600x1200.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker

Led bi şekilde en net hali ile olursa yeterli.Ona göre size netleşecek yorumlarda bulanalım.

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)

Teşekkürler

Oktay hocam bu iş görürmü? 

Screenshot_20180228-002428.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Önceki eklediğiniz zaten büyüttüm resmi lakin belli değil.daha yakın tek ledde olsa,yandan kenardan vesaire ne  taraftan ne kadar net olursa iyi olur.Acele etmeyiniz,her şekilde bunları çalıştıracağınız ürün bulunur.Sadece emin ve doğru şekilde olsun,amaç bu:good1:

Yada bir gün Bağlum'a yolun düşerse gel daha iyi olur,canlı görürüm ve size ne almanız gerektiği hakkında net yanıt verebilrim, iş kolaylaşır. 

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)

Vallahi Allah razı olsun Oktay hocam keşke o taraflarda olabilsemde bir çayınızı içsem. Çok teşekkür ederim ince düşünceniz için.  Artık yarın ürünün tek led olarak en yakınından çekmelerini isteyeceğim bakalım. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker

Ankara yazıyor,ayrıca ürün henüz sizde değil mi?

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen
gönderildi (düzenlendi)
6 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Ankara yazıyor,ayrıca ürün henüz sizde değil mi?

Oktay hocam daha önce orda görev yapıyordum. Şuan farklı bir ildeyim. Güncellemeyi unutmuşum kusura bakmayın.  Şuan satın alma işlemini gerçekleştirmedim. Fotoğrafları çektirdim en netleri bunlar. Yorumunuz nedir? Gündüz aydınlatması için iş görürmü? Çok teşekkür ederim ilginiz için. 

Screenshot_20180228-101847.jpg

Screenshot_20180228-101924.jpg

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen

Tek çektirmeye çalıştım ancak net olmuyormuş. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Klasik smd 5630 serisi led olarak görünüyor.Ürün tespiti açısından çok iyi olmadı çünki bunların 30,60 ve 150ma olanları var,ışık gücü açısından iyi ise ben 150ma serisi olarak varsayım ile 300ma 16voltta sabit akım verebilen sürücü ile çalışır..Akım destegi için bu ürünlerde genelde seri paralkel baglantılı çıkıyopr daha önceki açıp uğraştıklarımda öyle idi.

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen

Oktay hocam peki bunlar yeterli olurmu gündüz ledi için

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen

En net ve yakın çektirebildiğim bu Oktay hocam. 

Screenshot_20180228-123910.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.508
Oktay Toker

Yazdığım her biri için degerlendirme.Çift olarak bir sürücü ile beslenirse 600ma olacak.

Lakin bu son resme göre ben tekrar araştırayım yeniden yazayım.

İletiyi paylaş

Serkan Taşdelen    0
Serkan Taşdelen

Tamamdır sizden haber bekliyorum Oktay hocam. Yukarıda gönderdiğim 17w 700 ma sürücü sanırım işimi görecek gibi. 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap