• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Seçkin Öztürk

Ayak aydınlatma ve kapı eşiği led

Recommended Posts

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk

Merhaba belki konu dışı olabilir ama çözümünü bulamadım. Şerit led ile ayak aydınlatma yaptım. Kapı eşiklerine de içi ledli krom kapı eşiği koydum. Elektriklerini de tavan ampulunden aldım. Arabamın alarmı çalıp duruyor ve kapı açık uyarısı veriyor. Taktirdigim yere göturdum adam tavak ampulünü yakicak kadar değil ama ölü elektrik veriyor ve alarm sistemi de kapı açıldı olarak algılıyor dedi. Şimdi bu ledlerin ölü elektrik çekme yada kısa devre yapma olasılığı varmıdır. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
25 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Abi okudum bu konuyu defalarca ama elektrik konusunda nerdeyse hiç bilgim yok. O yüzden okuduğumdan çokta fazla birşey anlamıyorum. Tavan ampulüne hem alarm hem şerit led hemde içinde led olan kapı eşiği citasi bagli. Şerit led den şüpheleniyorum o sisteme tetikleme yapar mı. Yoksa alarmciya dalicam gına geldi 😁

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

Tavan lambası Led değil anladığım kadarıyla yani ona müdahale etmediniz , bağlantıda bir terslik var tekrar kontrol etmelisiniz aklıma şuan başka bir şey gelmiyor ...

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Daha önceki sorunuzla ilğili olarak aynı tarz bir sorun olarak ortaya çııyor araç fazla akım veya kontrol ettiği uca baglanan bir şeyi kabul etmiyor görünüyor.Ledlerle alakalı sorun yok araç kontrol sistemi izin vermiyor.

Önceki konudaki sorun için ne yaptınız bilmiyorum,duruma yönelik bir son durum aktarması olmamaış, lakin ortada bana göre arıza yok araç bişilerde hata var diyor durum bundan ibaret.

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
Şimdi, Mahmut Akbulut yazdı:

Tavan lambası Led değil anladığım kadarıyla yani ona müdahale etmediniz , bağlantıda bir terslik var tekrar kontrol etmelisiniz aklıma şuan başka bir şey gelmiyor ...

Ic aydınlatma sigortasını soktum şuan alarm çalmıyor. Sigortayı soktugum için ayak ledler çalışmıyor.

Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Daha önceki sorunuzla ilğili olarak aynı tarz bir sorun olarak ortaya çııyor araç fazla akım veya kontrol ettiği uca baglanan bir şeyi kabul etmiyor görünüyor.Ledlerle alakalı sorun yok araç kontrol sistemi izin vermiyor.

Önceki konudaki sorun için ne yaptınız bilmiyorum,duruma yönelik bir son durum aktarması olmamaış, lakin ortada bana göre arıza yok araç bişilerde hata var diyor durum bundan ibaret.

Abi bu elektrikciye canbus özellikli led ampul taktirip denedim sigorta atmıyor tek tavan lambasına kapı esiklerine ışık ve ayak aydınlatmasını bağladım. Bu bağlantıdan dolayı kısa devre akımı oluşuyor olabilir mi. Hatta sıkıntı olsa canbus özellikli ampul takınca sigorta atması gerekmez mi.? Ic aydınlatma sigortasını sökünce alarm çalmıyor. Kapı switchlerini kontrol ettirdim onlarda sıkıntı yok. Olsa merkezi kilit kilitlemez ayrica

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Kısa devre akımı vesaire ve diğer yazdıklarınız sizin normal eski nesil bir araç için yazılabilecek durumlar olabilir.

Araç kontrol ünitesi bir şekilde hata algılayıp sorun var diyor durum bundan ibaret.

Yaptığınız uygulamaları normal baglantılarla yapamayacağınız bu araçta ortada elektronik akasam geliştirip takılabilir görünüyor.

Bu sorundan dolayı aracı tesisatını kurcalatmayınız.Farkında olmaan olmayan bir araıza açılabilme ihtimalini oluşturursunuz.

Çakmaklıktan ana elektirği alıp roleli baglantılar ile ilğili bölümlerden tetsk kablosu çekerek ve tetik ucuna diodla vererek baglantıları yapabilirsiniz.En saglıklısı bu olur.diğer türlü siz her led montajında farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
On 26.12.2017 at 14:57, Oktay Toker yazdı:

Kısa devre akımı vesaire ve diğer yazdıklarınız sizin normal eski nesil bir araç için yazılabilecek durumlar olabilir.

Araç kontrol ünitesi bir şekilde hata algılayıp sorun var diyor durum bundan ibaret.

Yaptığınız uygulamaları normal baglantılarla yapamayacağınız bu araçta ortada elektronik akasam geliştirip takılabilir görünüyor.

Bu sorundan dolayı aracı tesisatını kurcalatmayınız.Farkında olmaan olmayan bir araıza açılabilme ihtimalini oluşturursunuz.

Çakmaklıktan ana elektirği alıp roleli baglantılar ile ilğili bölümlerden tetsk kablosu çekerek ve tetik ucuna diodla vererek baglantıları yapabilirsiniz.En saglıklısı bu olur.diğer türlü siz her led montajında farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Abi led leri iptal ettim sorun ortadan kalktı. Şüphelendiğim nokta tavandan aldığım hat üzerine sağ tarafta2 kapı eşiği ve ledi aynı noktada bağlamış kardeşim 3 bağlantıyı bir arada yapmadan dolayı sıkıntı olur mu.? Led normal tezgahlara konan ledlerden. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Normalde sorun olmaz.Lakin bu araç akım fazlalığını algılyor görünüyor. 

• Teşekkür et 1

İletiyi paylaş

Seçkin Öztürk    0
Seçkin Öztürk
40 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Normalde sorun olmaz.Lakin bu araç akım fazlalığını algılyor görünüyor. 

Peki abi baska nereden elektrik alip baglayabilirim.? Akuden alsam olur mu.? Birde kapi acildigi zaman yanmasini istiyorum ayak aydinlatmanin

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

İster akü ister çakmak farketmez.Role kullanın.Her şekilde kapı açılınca yanacak olduğu için tavan lambasında 2 şase vardır biri sabit biri kapı açılınca aktif olan kontrol ünitesi şasesi.Artı genelde sabit oluyor.Kapı açık olunca aktif olan şase hangisi ise rolenin tetik ucuna diod ile seri baglanır.Bundan çekilecek akım çok minimal seviyede olacağı için sorun teşkil etmeyecektir.

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap