• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Ömer Türker

Gece uçuşu beni Gece bekçisi yaptı! :) Herkese Merhabalar

Recommended Posts

Ömer Türker    3
Ömer Türker

Herkese Merhabalar Ben Ömer,

Son 1 haftadır forumunuzun gece bekçisi olarak işe başlamış durumdayım :D Şaka bir yana 1 haftadır ziyaretçi olarak son 2 gündür de üyeniz olarak Xenon bölümündeki tüm sabit konuları okuyorum. Konulardaki linklerden linklere atlıyorum :D Son olarak bugün led konularına da başladım. Bendeki devreler iyice yanmaya başladı :rolleyes::bambam:

Otomotiv Teknolojisi öğrencisiyim. Aracım 2007 Hyundai Accent Era. Daha önceleri bi-xenon uygulaması istememe rağmen gerek mercek modifikasyonu, yaş küçük olduğundan ayıracağım bütçe ve uygulama zorluğundan dolayı vazgeçip Halojen alt başlığını ziyaret edip H4 Osram Night Breaker Unlimited yorumlarını okumuştum. Şuan hala kullanıyorum ve gayet memnun kalmış durumdayım. Ama kaşıntı tekrardan tutmaya ve artık otomotiv sektörünün içine girmemle kendimi tekrardan burda bi-xenon konularını okurken buldum :) 

Bunlarda Aracımda yaptığım uygulamalardan birkaç fotoğraf;

70aba1cfb0b9c0a1e9a9ef2c1c5d76de.jpg

d700cbcb039962768276cfbdd9592770.jpg

4a1678860d13c2e9129024c2ba58891d.jpg

fe2746b0931677ba53770d8e08c0fd2d.jpg

530928c0a98366589cbecee38fd3c65c.jpg

d3b6d95ec9d306f7c4cb5977bb07d6c1.jpg

8ce03d8ecff4881179ceb832baaffd93.jpg

Şuan için aklımdaki Oem kombinasyon  Hella Intemo mercek/ Yeni nesil Hella Mercek + D3s Osram Xnb + Hella Gen5 ballast gibi.  

Ancak şöyle 3 sorum var;

1- Gen5 üstü ballast var mıdır? Daha üst ballast kullanırsam daha iyi performans alır mıyım?

2- Ballastları nerden bulabilirim? Çıkma parçalanmış farları kullanmam maliyeti azaltabilir mi?

3- Bi-xenon yerine boyutlarda göz önünde bulundurularak uygun bir araçtan çıkma bi-led modifikasyonu yapmam daha iyi olur mu ?

• Beğen 3

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

Ömer bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

10 saat önce, Ömer Türker yazdı:

Şuan için aklımdaki Oem kombinasyon  Hella Intemo mercek/ Yeni nesil Hella Mercek + D3s Osram Xnb + Hella Gen5 ballast gibi.  

Ancak şöyle 3 sorum var;

1- Gen5 üstü ballast var mıdır? Daha üst ballast kullanırsam daha iyi performans alır mıyım?

2- Ballastları nerden bulabilirim? Çıkma parçalanmış farları kullanmam maliyeti azaltabilir mi?

3- Bi-xenon yerine boyutlarda göz önünde bulundurularak uygun bir araçtan çıkma bi-led modifikasyonu yapmam daha iyi olur mu ?

Kombinasyon güzel D3S yerine D1S te olabilir ...

1- Var ama Gen5 balast yeterli olur . Gen6 balastlar güncel olduğu için fiyatı yüksek olabilir ...

2- Forum ilanlar bölümünden yada sahibinden.com gibi yerlerden ...

3- Bi-led boyut olarak bi-xenon dan küçük değil hemen hemen aynılar . Bi-led lerin çift fiyatı 1500 TL civarında . 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.319
Oktay Toker

Çalışma detayları konu altından devam ederseniz yerinde olacaktır.Merakla bekliyoruz.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.725
Selçuk Keleş

Hoşgeldin, forumda gece bekçisi bol adı üstünde gece kuşu :) Paylaşımlarını bekleriz.

İletiyi paylaş

Ömer Türker    3
Ömer Türker
On 24.12.2017 at 16:53, Mahmut Akbulut yazdı:

Ömer bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Kombinasyon güzel D3S yerine D1S te olabilir ...

1- Var ama Gen5 balast yeterli olur . Gen6 balastlar güncel olduğu için fiyatı yüksek olabilir ...

2- Forum ilanlar bölümünden yada sahibinden.com gibi yerlerden ...

3- Bi-led boyut olarak bi-xenon dan küçük değil hemen hemen aynılar . Bi-led lerin çift fiyatı 1500 TL civarında . 

Teşekkürler Mahmut abi. Farlarım şuan için H4 olduğu için soğuk sellektör hızımında iyi olmasını istiyorum. Onun için d3s düşünmüştüm. d1s le d3s arasında çok fark olur mu?

Birde sahibinden de genelde ballast ların jenerasyonu yazmıyor. Onları nasıl öğrenebilirim? 

Bi-led bi-xenon fiyatları hemen hemen aynı olacak o zaman. Peki hangisini tavsiye edersin/edersiniz? 

On 26.12.2017 at 17:15, Oktay Toker yazdı:

Çalışma detayları konu altından devam ederseniz yerinde olacaktır.Merakla bekliyoruz.

Teşekkür ederim. Uzun soluklu bir proje olacak detayları burdan, Yapımı konu üzerinden paylaşıcağım.

15 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Hoşgeldin, forumda gece bekçisi bol adı üstünde gece kuşu :) Paylaşımlarını bekleriz.

Teşekkür ederim Selçuk abi, haklısın :) 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut
8 saat önce, Ömer Türker yazdı:

Teşekkürler Mahmut abi. Farlarım şuan için H4 olduğu için soğuk sellektör hızımında iyi olmasını istiyorum. Onun için d3s düşünmüştüm. d1s le d3s arasında çok fark olur mu?

Birde sahibinden de genelde ballast ların jenerasyonu yazmıyor. Onları nasıl öğrenebilirim? 

Bi-led bi-xenon fiyatları hemen hemen aynı olacak o zaman. Peki hangisini tavsiye edersin/edersiniz? 

D1S ve D3S kit arasında soket farkından başka aydınlatma ve hız olarak bir fark yok . D1S daha yaygın olduğu için fiyat olarak D3S ten uygun olacaktır ...

Burada xenon balast tip ve özellikleri hakkında bir konumuz mevcut ...

Bi-led OEM  olarak Koito var onun fiyatıda ortalama 1500 TL yi buluyor , yani bi-xenon kitten pahalıya geliyor . Şöyle bir handikapta var bi-led de sorun çıktığında merceği tek bulamayabilirsin çift alman gerekebilir ve farı tekrar açman gerekir . Bi-xenon da olabilecek arıza ampul yada balasttır , müdahalesi kolay ve ekonomik olur ...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Ömer Türker    3
Ömer Türker
Şimdi, Mahmut Akbulut yazdı:

D1S ve D3S kit arasında soket farkından başka aydınlatma ve hız olarak bir fark yok . D1S daha yaygın olduğu için fiyat olarak D3S ten uygun olacaktır ...

Burada xenon balast tip ve özellikleri hakkında bir konumuz mevcut ...

Bi-led OEM  olarak Koito var onun fiyatıda ortalama 1500 TL yi buluyor , yani bi-xenon kitten pahalıya geliyor . Şöyle bir handikapta var bi-led de sorun çıktığında merceği tek bulamayabilirsin çift alman gerekebilir ve farı tekrar açman gerekir . Bi-xenon da olabilecek arıza ampul yada balasttır , müdahalesi kolay ve ekonomik olur ...

Abi çok teşekkür ederim tam olarak aklımdaki sorulara cevap buldum bu cevabınla :) 

Konuyu incelemiştim tekrardan detaylıca inceleyeceğim. Teşekkürler 

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.485
Mahmut Akbulut

Bende Era nın reflektörü olması lazım 1 takım , bi arkadaş için almıştım sanayiden hatta mercek için hazırlıkta yaptım diye hatırlıyorum , yılbaşı sonrası depoyu bi kontrol edeyim eğer atmamışsam sana göndereyim onları . 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap