• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Orçun Karagöz

Mazda MX-5 Na (1989-1997) mercek far

Recommended Posts

Orçun Karagöz    0
Orçun Karagöz

Arkadaşlar abilerim merhaba mazda mx5 1992 model aracımın farlarından hiç memnun değilim sanki far hiç yokmuş gibi gidiyorum yolda.

Farlarım h7 mi h4 mi vs bile bilmiyorum. Biraz okudum anlmaya çalıştım fakat nafile.Hiç anlmadığım bir konu olduğundan sizlere danışmak istedim.

Ne yapmam ne almam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Farlar fotodaki gibi. Şimdiden çok teşekkürler.

24273334_10155201412936134_2053133985_n.jpg

İletiyi paylaş

Mahmut Akbulut    2.569
Mahmut Akbulut

Orçun bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Mazda mk1 lerde eskiden ampulsüz atom reflektör diye tabir edilen miata far kullanıyordu , tıpkı 80 90 model suzuki ısızu ve nissan larda olduğu gibi ama avrupa versiyonunda sylvania far kullandığını biliyorum onlar H4 tü . Araç farınızın yakın çekim fotosunu eklerseniz daha anlaşılır olur ve daha sağlıklı yorum yapabiliriz. 

Şimdi gelelim esas mevzuya , farlarınız kaputtan yukarı doğru çıkan bir yapıya sahip ve farın arka kısmı yani ampulün olduğu yer dış etkenlerden korunaksız . Özellikle sudan etkilenecek bir yerde , buda fara orijinalin dışında yapılacak uygulamaları zorlayacaktır. Fara mercek tarzında bir müdahale  yapılacaksa öncelikle bu konu halledilmeli. Her ne kadar far reflektörünün etrafı plastik bir hazne ile kapalı olsada su almama garantisi yok malesef ...

Yada yurt dışından H4 serisi cristal clear flat far alıp kullanabilirsiniz şuan kinden çok daha iyi olacaktır...

https://www.carid.com/1992-mazda-miata-headlights/

Burada aracınızla ilgili tuning parçalarını uygun fiyatlara bulabilirsiniz...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Orçun Karagöz    0
Orçun Karagöz
Şimdi, Mahmut Akbulut yazdı:

Orçun bey merhaba hoş geldiniz :flowers:

Mazda mk1 lerde eskiden ampulsüz atom reflektör diye tabir edilen miata far kullanıyordu , tıpkı 80 90 model suzuki ısızu ve nissan larda olduğu gibi ama avrupa versiyonunda sylvania far kullandığını biliyorum onlar H4 tü . Araç farınızın yakın çekim fotosunu eklerseniz daha anlaşılır olur ve daha sağlıklı yorum yapabiliriz. 

Şimdi gelelim esas mevzuya , farlarınız kaputtan yukarı doğru çıkan bir yapıya sahip ve farın arka kısmı yani ampulün olduğu yer dış etkenlerden korunaksız . Özellikle sudan etkilenecek bir yerde , buda fara orijinalin dışında yapılacak uygulamaları zorlayacaktır. Fara mercek tarzında bir müdahale  yapılacaksa öncelikle bu konu halledilmeli. Her ne kadar far reflektörünün etrafı plastik bir hazne ile kapalı olsada su almama garantisi yok malesef ...

Yada yurt dışından H4 serisi cristal clear flat far alıp kullanabilirsiniz şuan kinden çok daha iyi olacaktır...

https://www.carid.com/1992-mazda-miata-headlights/

Burada aracınızla ilgili tuning parçalarını uygun fiyatlara bulabilirsiniz...

Mahmut Bey hoşbuldum ayrıca çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. 

Yukarıdaki linktekii çoğu parça linkini inceledim.

Fakat 50 dolarlık da var 300 dolarlık da hangisinin seçmem gerekiyor bilemiyorum.

Anladığım kadarıyla kendim mercek vs yapayacağım aracıma dedğiniz gibi su alma olsalığı fazla 

Örneğin 3linkteki ürününün ne farkı var. Yada siz hangisini tavsiye edersiniz.

örneğin https://www.carid.com/1992-mazda-miata-headlights/lumen-7-round-projector-led-headlights-442576304.html 

https://www.carid.com/1992-mazda-miata-headlights/lumen-7-round-projector-headlights-442573601.html

https://www.carid.com/1992-mazda-miata-headlights/ipcw-conversion-headlights-7-round-projector-488867805.html

Şuanda elimde bu fotolar var diye yolladım. sabahtan hemen yollaycağım yakından foto

Çok teşekkür ederim

25360789_10155229357471134_170601638_n.jpg

25436116_10155229352996134_1420986479_n.jpg

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

Farın kendi dış havuzu var ve bence bu kısımlarıda kalıba dahil edlirse izole sorunu olmayacaktır.Far kullanmanıza gerek yok ön kısıma geniş düz cam kestiriniz yani şeffaf cam yaptırınız ve yeni tip Hella bi-xenon mercek montajı ve hatta angelda takabilirsiniz.Sonra camı isterseniz araç renginde yuvarlak kalacak şekilde dışını boyatırsınız.

Far alıp içini bişiler yapayım derseniz bence uğraşmayın derim yudışından şffaf camlılar var onu alın ve yeni nesil boyutu kısa olan bi-led mercek bulup takın 

Fikir vermesi açısından.

Yada farın çapı ebatlarında yeni nesil araçlara yönelik mercekli versiyon farlar var bulunur içindeki mercek bi-xenon ile degişir yada merceksiz minibüs farları var şu Peugeut j9 du sanırım boyutu aynı ise alınır çalışma sı yapılır yakılır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.469
Oktay Toker

https://www.carid.com/1992-mazda-miata-headlights/ipcw-conversion-headlights-7-round-projector-488867805.html  

Aynı tarz olan  toyota celia için alınmış ve hiç memnun kalınmadığını bizzat şahsıma söylenmişti bi-xenon projesi için araştırma yapıyordu.

Bu alınır cam parasından hesaplı olur ve hazır yapı.Şu anki fardan bir tık  daha iyi aydınlatması olur üstteki modelden farkı yok.Avantaj ledli yapısı olur çünki led yuvaları var ledler power led yapılırsa enfes olur.Camları açılırsa bi-xenon mercek takılabilir çünki bunlara h4 selenoid motorlu xenon almanız lazım.Tavsiyem sadece hurda far ve şeffaf camla uğraşmaya degmeyecek şekilde hesaplı fiyatta olduğu içindir.

https://www.carid.com/1992-mazda-miata-headlights/lumen-7-round-projector-led-headlights-442576304.html

Diğer ledli farlar için yorumum olmaz offroad araçları olanlarda bunlardan kullanılıyor denk geliirse sormak lazım.Fiyatları ise egerki biraz iyi ise gayet ideal denilebilir.Lakin orijinal ledli farlarla kısyaslamsı bence yapılacak seviyede degildirler.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap