• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

2000 lümen kriteri kalkıyor mu ?

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.692
Selçuk Keleş

BM aydınlatma komisyonu VGL (Vision Glare Leveling) grubu araç farlarında manuel/otomatik seviye sistemini zorunlu kılmayı ayıran 2000 lümen kriterini kaldırma konusunu ele aldı. 

Tarihçe : 
1958 yılında yürürlüğe giren yasal düzenlemelerde farların seviyesinin ayarlanması kriterleri belirlenmemişti ve araç üreticilerine bırakılmıştı. 1975 yılında yeniden gündeme gelen konu yeterli teknik olgunluğa kavuşamaması nedeniyle geçici uygulamalarla devam etti. 1982 yılında farların ilk seviyesi ve ayarlanma eğimleri teklifleştirilerek yasal düzenlemelere (ECE R48) girmiş oldu. Bu konuda bilgi, çalışma ve test süreçleri yetersiz olduğundan daha basit çözümler üretmek amacıyla  ele alındı.

Bu geçici çözümler, 1995 yılında gaz deşarjlı (xenon) ampulün yüksek ışık gücünün trafikte kamaşma oluşturması nedeniyle xenon farlarda zorunlu olması şeklinde yeniden tartışılmaya başlandı. 

2004 yılında 2000 lümenden güçlü halojen ışık kaynaklarının (H9) yasal düzenlemeye (ECE R37) girmesiyle ve led ışık kaynaklarının testlerinin başlamasıyla BM aydınlatma komisyonu bu ışık kaynakları için de otomatik seviye sistemi mecburiyetini yeniden gündeme almasına neden oldu. 2000 lümen kriteri basitçe belirlenmiş, teknik gerekçeleri, testleri, değerlendirmeleri yeterli olmayan bir kriter haline gelmişti.

VGL grubu farın yüksekliğine, araç yüküne bağlı olarak kesilme çizgisi eğimini düzgün olarak belirlenerek göz kamaşması oluşturmadan yol aydınlatmasını sağlanması gerektiği sonucuna varmıştır. Bunun yapılabilmesi için etkili, teknoloji bağımsız, insan hatasına yer vermeyen her hangi bir teknik çözüm olabilir.

İlk safhada far yüksekliğine göre seviye menzilinin yeniden oranlanarak değerlendirilmesi ele alınacaktır. Bu konudaki gelişmeleri çalışmaların ilerdeki safhalarında göreceğiz.

levelling_ita[1].jpg


Kaynak : http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/doc/2017/wp29gre/GRE-78-32e.pdf

 • Beğen 2

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap