• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Mustafa Kibaroğlu

Led'ler neden soğuk ışık ?

Recommended Posts

Mustafa Kibaroğlu    1
Mustafa Kibaroğlu

Bu soru daha önce sorulmuştur mutlaka fakat ben forumda bulamadım, o nedenle konu açma gereği duydum. arkadaşlar şunu belirteyim aydınlatmada soğuk ışığı hiç sevmem. xenonların ilk çıktığında 6000k altında oem xenon bulmak imkansız dı, bu işte ona mı benziyor yoksa bunun teknolojik bir nedeni mi var? neden 5000k altında 4300k değerinde led ampul yok acaba? bir çok araştırmamda uv camlar ile kelvinin ayarlandığını gördüm. bunlar ışık gücünü düşürüyor mu? bugün en kaliteli kitler bile 6000k maalesef.. 

İletiyi paylaş

Oktay Toker    2.241
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Oem araçlarda ledler 5000k ve 6000k aydınlatma sunuyor.Ana standar renk aydınlatma seçenekleri genelde budur.

Yan sanyilerde her renkte ürün bulunuyor lakin her ürütici yapıyormu bilmiyorum.

Ledlerde ışık rengi kullanılan meteryalın elektirge tepkisi ile oluşan renk  ile belirleniyor.Beyaz tonlerı aana taban açık yeşil bir renktir ve üzerine beyazlık verecek ilave silikon tabaka şart.Renk doyumu içinde minimal volatj degerlerine paralel olarak yine silikon tabak yada ana meteryalin yogunluğuna baglı.Günışığı ton bu nedenle en az kelvini verir 6000k olan ise en yüksek sonrasında yeniden kelvin degeri düşer.

Xenonda ise durum gaz ile alakalı durum.Ampullerde ise boya katmanı ile alakalı ve boya kelvini düşürür elde edilen beyazlık ise bunu briraz olsun absort eder.

Neden kelimesi kullanıcı istekleridir diye düşünüyorum.Sıcak renkler led olarak oem ürünlerde rahatça bulursun kendin yaparsn lakin hazır ürünlerde zorda olsa bence bulunuyor.

Alatımınızdan anladığım kadarı ile bilğilerim dahilinde yorumda bulundum.

Renk konusu oem araçlardaki için bizler örnek alır ve tavsiye ederiz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Mustafa Kibaroğlu    1
Mustafa Kibaroğlu

teşekkürler. uv şapkalı olanları denemek lazım. fakat 5000k bence ideal gibi. 6000k ve üzeri asfalt ıslanınca yok oluyor malum. 

İletiyi paylaş

Selçuk Keleş    1.670
Selçuk Keleş

Yasal yönetmelikler 5000K’ya kadar izin veriyor. Ledlerle ilgili mevzuat yeni oluşmaya başladı zamanla değişiklikler olabilir. Değişse iyi olur çünkü soğuk ışığı ben de sevmiyorum :) 

İletiyi paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap