• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Oktay Toker

Fiat Doblo 2 (2010-) Bmw stil gündüz farı, power led sequential tarz sinyal

Recommended Posts

Oktay Toker    2.394
Oktay Toker

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2013 Doblo aracı için sıfır far alınarak,Hella bi-xenon mercek,Bosch Gen5 balast,Philips D1s xenon takımı,Uzun hüzme kısmına Mercedes afl farda kullanılan Bosch servo sistem bi-xenon merceğin perde yapısını uzuna sabitleyerek,H7 ampule uyumlu sabitleme yapılıp montajı yapıldı.Bmw fardan çıkan orijinal Angel ve şapka takımı,Mercedes serisi araç farlarında kullanılan sinyal reflektörüne crea 5000k 3535 serisi çoklu akım desteği olan ledler ile gündüz farı ve sinyalde amber 3535 1/3 watt led kullanarak seguentel tarz yanış işlevini yapacak devre tasarımı yapılıp,far içi çerçevede krom tabanıda yarı siyah şekilde görselleyerek Rabbimin izni ile tamamen kullanıcı arkadaşımızın her parçaya bütün çalışmöalarımda olduğu gibi onayı alınarak toplandı,montajı yapıldı.

 

Farda 3 ayrı marka mevcut.All patentli Mako ve kutudada magnet marelli yazıyordu.Farın birini açmak biraz zor oldu lakin digerini açmak yan sanyi farlardan bile kolay oldu.Tek noktadan kastırınca cam birden yerinden silikonu bırakıp çıkıverdi.

 

0088.jpg

 

0090.jpg

 

 

0340.jpg

 

0622.jpg

 

 

0629.jpg

 

0631.jpg

 

0632.jpg

 

0633.jpg

 

0634.jpg

 

0638.jpg

 

0639.jpg

 

0642.jpg

 

0644.jpg

 

0645.jpg

 

0646.jpg

 

0647.jpg

 

0648.jpg

 

0649.jpg

 

0650.jpg

 

0651.jpg

 

 

0653.jpg

 

0655.jpg

 

0659.jpg

 

0663.jpg

 

0670.jpg

 

0673.jpg

 

0674.jpg

 

0675.jpg

 

0676.jpg

 

Video.

 

 

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
 • Beğen 2

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.542
Mahmut Akbulut

Güzel çalışma olmuş eline emeğine sağlık abi . Dörtlü ikazlardaki sequental led programı tam oturmadı bununla ilgili çalışman devam ediyormu ...

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.394
Oktay Toker

Sequentel sinyal için ilerleme kaydettim.testlerim sürüyor.Bu çalışmam kesmem zor.

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.394
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

 

 

Daha önce uyarlanmış olan Klasik h serisi analog kapılara sahip entegre yerine Audi stil sequentiel sinyal Atmega serisi mikroişlemci ile 6 kanal çıkış olarak uygulama ile değiştirildi.Esk,i yapıda sürekli voltaj ile döngüsel bir yanış hali vardı ve 4 lü sinyalde 2 tarafın aynı hızda yanmasını saglayamadım.analog çok tur tirimpot dahi çözüm olmadı,buna çevre elemanların tolere degerleri farkı vesaire hiç bir şekilde aynı hızda yakmak mümkün olmadı.Mikroişlemcili yazılımı yabancı bir siteden paylaşılmış olan dosyalarını indirerek üzerinde sadece hız ayarlarını bir tık ileri taşıyarak epey bir uğraşı ile uyarladım.Aslında orijinal halide yeterli idi ve bu hali ile ayırt etmekte biraz zor olsada bu hali daha iyi oldu.Sinyal tetiği elimle verdiğim için yanış şekli anlaşılsın diye fasıla süresini uzun tuttum.Sabit 12volt şartı yok her sinyal tetiğinde yanışı mümkün.Tek eksiği sönerken bütün ledler yanarak sönmüyor buda yapılmak istenirse sabit 12volt şart haline geliyor.

 

Farklı mikroişlemci kullanarak ayrı ayrı 6,,7,,8,,9,,10 çıkışlı versiyonlarınıda yazılım ve devresel olarak uygulamış durumdayım.:)

 

 

5303.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
 • Beğen 3

İletiyi paylaş


Link to post
Mahmut Akbulut    2.542
Mahmut Akbulut

Eline sağlık abi :bravo: bu hali gayet güzel olmuş :good1:

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Mürsel Balcı    129
Mürsel Balcı

Elinize sağlık aradaki bekleme suresi normal sinyallerle aynı mi acaba bana biraz fazla gibi geldi ama yanılıyorda olabilirim

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.394
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Anlatımda yazmıştım.Ben elimle tetik veriyorum ve yanış hali anlaşılsın diye bilerek uzatıyorum.elle sinyal verince böyle oldu.:lol:Yoksa aracın sinyal fasılası nasılsa aynı hızda ve aralığında  yanıp söner.:good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Mürsel Balcı    129
Mürsel Balcı

Yazıyı okudum ama o kısmı atlamışım demekki :)

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş


Link to post
Hazar Erulusoy    108
Hazar Erulusoy

Çok iyi olmuş bu sefer. Çok yumuşak geçişler. Ellerine sağlık Oktay abi.

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap