• Duyurular

• Selçuk Keleş

Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
    • Selçuk Keleş

Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
    • Selçuk Keleş

Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Emre Turan 2

Far Nikelaj Yardımı

Recommended Posts

Emre Turan 2    1
Emre Turan 2

Merhaba arkadaşlar... Siteye yeni üye oldum ve sizlerden yardım istemek için konu açtım. Konu şu; Aracım 90 model Mitsubishi Galant. Aracı yeni aldım ve geçenlerde gece yolculuğu yaptım ancak önümü neredeyse göremedim. Uzunları yaktım ancak eve gelebildim (Uzunları açtığımda hiçbir araç sellektör yapıpta beni uyarmadı, karşıdaki sürücüler ışıktan rahatsız olmadı yani :) Velhasıl far temizleyen birisini buldum. Adam "bu farların nikelajı bitmiş, yenilenmez ancak yeni far alman lazım" dedi. Başka birini buldum o da aynısını söyledi. Hatta diğer adamla biraz sohbet ettik, gece önünü göremezsin farların yansıtmaz, istersen bin liralık xenon tak yine önünü göremezsin dedi. Benim uzunlar yansıtma olmadığı için karşıdaki sürücülerin gözünü almıyormuş :)  

Dedim ki yeni far alayım eyvallah... Aracım 90 model ve parçaları zaten zor bulunuyor. Çıkma far (ki ne - nasıl olduğunu bilemiyoruz) 500 lira, birisi yan sanayi yeni far buldu 750 lira dedi... Arabayı zaten kaça aldım da bide bu kadar para vericem..! İşte bunun için sizden yardım istiyorum. Benim farlar tekrar eski haline geri dönebilir mi? Yep yeni olmasını tabii ki beklemiyorum ama en azından önümü göstersin. Biraz uzun yazdım ama açıklayıcı olsun istedim. Bu arada Balıkesir/Edremit'de oturuyorum... Ben ne yapabilirim??? Not: Fotoğraf eklemeye çalışıcam umarım yapabilirim

22192975_10155682097284707_1139335777_n.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Emre bey merhaba aramıza hoş geldiniz :flowers: Aracınız hayırlı olsun iyi günlerde kullanın ...

90 model bir aracın parçasını ülkemizde bulmak hayli zor bu birde japon aracı olunca hem zor hem pahalı .

Reflektörle alakalı yapılacak en mantıklı ve uygun işlem sanayide krom kaplatmak olacaktır . Bunun için farların sökülüp dağıtılması gerekiyor işlem bitene kadar farsız kalacaksınız .

Bir başka seçenek bi-xenon mercek montajı yapmak ama far camınız buna uygun değil . Şeffaf pleksiden far camı yapılmalı mercek uygulaması için , bu uygulama yeni fardan daha pahalıya mal olacaktır ...

Oktay abi 94 model bir galant a uygulama yaptı yakın zamanda konusu burada : 

Ayrıca konu yanlış yerde konu açarken arama motorunu kullanarak daha önce açılan konu var mı yok mu kontrol ederseniz daha sağlıklı sonuç alırsınız ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

+1.

Hoş geldiniz.

Far ayarı için gece düz zeminde 10 metre civarından bir resim çekip ekleyebilirseniz bu eklediğiniz resimden daha iyi fikir verecektir.Bu farlarda uzun ve kısa hüzem ayrı ayrı ayarı yapılıyor birbirine uyumsuz ise uzunlarda faide etmeyecektir.

Lakin benimde tavsiyem krom kaplatmaya verilecek miktarın ve zamanın yerine kaldıki oralarda bunu yapabilecek yer bulmanızın oranıda çok düşük diye düşünüyorum ve biraz daha üzerine ekleme ile yan sanayi far almanız olur.Çifti 500tl sonuçta.Hurdacılarda daha hesaplıya çıkmalar mevcuttur ve bundada yine krom zemini iyi olanı bulmanız zor olacaktır.Far camı içi temizliği bu tip farlarda aydınlatmayı engelleyen abartısız yüzde 50 seviyede performans düşüklüğü oluşturan krom zeminden sonraki unsurdur. 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2

Hoş buldum Mahmut. Aslında konuyu bile yanlış yere açtım (arka aydınlatma) :)  Ama konuyu açarken ön aydınlatma diye bir seçenek yoktu. Ön aydınlatma/Halojen konusuna girerek tekrar konu açtım, belki olmuştur..?

Konumuza dönersek; Far temizleyen kişiler krom kaplama yapılabileceğini bilmiyor mu? Yani neden bana böyle bir seçenek olabileceğini söylemediler de "en iyisi yeni far alman" dediler? Ben farları söktürüp o nikelaj denilen şeylere mi krom kaplatıcam? (Çok anlamıyorum bu işlerden kusura bakma)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Far temizliği yapanlar bu tarz işlemlerle uğraşmazlar yada gerçekten bilmiyorda olabilirler . Far içinde ampullerin takılı olduğu tasa benzeyen ve adına reflektör dediğimiz içi krom kaplama parçayı zarar vermeden söküp krom kaplatacaksınız . Bunun için el becerisi şart aksi halde dönüşü olmayan hatalar sizi sıkıntıya sokacaktır , far camını gövdeden ayırırken çok dikkatli olun ...

10382.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2

Teşekkürler Oktay Toker... Farların yan sanayisini 750ye, çıkmasını 500e buldum! Bu rakamlar benim için çok yüksek rakamlar. Bu krom kaplama işi kaça mal olur acaba..? (Mahmut Akbulut)?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

https://www.farbul.com/1988-1992-mitsubishi-galant-far-sag.html          

Stok durmu nedir belli değil lakin hatta kdv dahil 202tl yazıyor.İnternet bazen iyi sonuç verebiliyor.Bir çok linkte bu fiyatın çok üzerinde fiyat yok.İncelemek şart.

Sıfır far alsanızda far ayarı önemli unsur unutmayınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

@Gökhan Akkoca arkadaşımız yaptırmıştı ama benim hiç malumatım yok fiyat konusunda @EmreTuran 

4 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

https://www.farbul.com/1988-1992-mitsubishi-galant-far-sag.html          

Hatta kdv dahil 202tl yazıyor.İnternet bazen iyi sonuç verebiliyor.

Sıfır far alsanızda far ayarı önemli unsur unutmayınız.

Abi stokta yok diyor linkteki satıcı olmayan mala 50TL ye satsa nolur satmasa nolur , madem stokta yok kaldır ilanı sinir oluyorum böyle tiplere abi ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2

Sahibindende de sıfır far var, aradım ama stokta kalmamış dediler. Ben krom kaplama işini bi'araştırayım en iyisi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker

Krom kaplama için boşuna zaman ve mebla harcanır derim.Umarım istediğiniz gibi olur fazla masrafınız olmaz.Karar sizin.Sonucu bekliyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2
On 30.09.2017 at 00:35, Mahmut Akbulut yazdı:

Far temizliği yapanlar bu tarz işlemlerle uğraşmazlar yada gerçekten bilmiyorda olabilirler . Far içinde ampullerin takılı olduğu tasa benzeyen ve adına reflektör dediğimiz içi krom kaplama parçayı zarar vermeden söküp krom kaplatacaksınız . Bunun için el becerisi şart aksi halde dönüşü olmayan hatalar sizi sıkıntıya sokacaktır , far camını gövdeden ayırırken çok dikkatli olun ...

10382.jpg

Merhaba Mahmut. Ben savcılıkta görevli olduğum için çok yoğunum, bugün akşam sanayiye gittim ve farları söktürmek istedim, açık olan iki dükkana uğradım. Gittiğim bu iki kişi de camları sökemeyeceğini söyledi(!) Bu camları sökmek imkansız, sökerken illa ki kırılır onun için sökemeyeyiz dediler. Burası küçük bir yer (Edremit) işi bilen mi yok yoksa camlar gerçekten sökülemez mi? Ne yapacağımı şaşırdım..!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker

Mahmut'ta yanıt verecektir.Linkteki far ile uğraşma imkanım olduğu için bu far düzgün şekilde gerekli seviyede ısıtılınca açılabiliyor.Aracınızdaki farında aynı şekilde olduğunu düşünüyrum çünki aynı nesil farlar ve dogu blok araç farları genelde bu şekilde silikonlu oluyor.Oradaki imkansızlık nedeniyle tecrübe edinilmemiş bir işlem olarak görüyorum.

http://www.geceucusu.com/topic/7975-mitsubishi-galant-şeffaf-fara-hella-bi-xenon-gündüz-farı/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut
2 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Mahmut'ta yanıt verecektir.Linkteki far ile uğraşma imkanım olduğu için bu far düzgün şekilde gerekli seviyede ısıtılınca açılabiliyor.Aracınızdaki farında aynı şekilde olduğunu düşünüyrum çünki aynı nesil farlar ve dogu blok araç farları genelde bu şekilde silikonlu oluyor.Oradaki imkansızlık nedeniyle tecrübe edinilmemiş bir işlem olarak görüyorum.

http://www.geceucusu.com/topic/7975-mitsubishi-galant-şeffaf-fara-hella-bi-xenon-gündüz-farı/

Eyvallah abi :good1:

7 dakika önce, EmreTuran yazdı:

Merhaba Mahmut. Ben savcılıkta görevli olduğum için çok yoğunum, bugün akşam sanayiye gittim ve farları söktürmek istedim, açık olan iki dükkana uğradım. Gittiğim bu iki kişi de camları sökemeyeceğini söyledi(!) Bu camları sökmek imkansız, sökerken illa ki kırılır onun için sökemeyeyiz dediler. Burası küçük bir yer (Edremit) işi bilen mi yok yoksa camlar gerçekten sökülemez mi? Ne yapacağımı şaşırdım..!

Küçük şehirde yaşamanın sıkıntıları , sanayideki esnaflar ya tecrübe etmedikleri yada bilmedikleri için baştan savma teknikleri kullanıyor malesef . Bu işe sizin el atmanız gerekecek durum onu gösteriyor . Oktay abi sürekli bu işle uğraştığı için daha tecrübeli ondan yardım alabilirsiniz ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2

Mahmut yada Oktay abi... Burada tel numarası veriliyor mu bilmiyorum ben yazayım yarın öğleden sonra beni aramanızı rica edicem. Bi konuşalım, tecrübelerinizle bana bi yol gösterirsiniz.

0506 662 2446

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2
On 30.09.2017 at 00:35, Mahmut Akbulut yazdı:

10382.jpg

Mahmut Akbulut ve Oktay Toker... Arkadaşlar farların nasıl yansıttığını size göstermek istiyorum. Hem kısa hem uzunları yakarak fotoğraf çektim, belki daha aydınlatıcı bilgi olur. Bi bakın bakalım 

DSC_2048.JPG

DSC_2050.JPG

DSC_2049.JPG

DSC_2051.JPG

DSC_2052.JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mahmut Akbulut    2.355
Mahmut Akbulut

Far ayarı ne duruma bana biraz düşük gibi geldi , biraz daha yukarı alsanız far ayarını o zaman netleşecek durum ama yere yansıyan ışıktan anlaşılacağı üzere aydınlatma kötünün iyisi ...

Kısa hüzmeli halojen farlar 25 30 mt yi uzunları ise 75 100 mt yi göstermeli , ışık doğru far ayarından sonra bu metraja ulaşamıyorsa homojen aydınlatma sağlanamaz ... 

Bu tarz problemleri sırasıyla önce ampullerde sonra reflektörler de en sonuncu olarakta far tesisatında (röle-kablo-soket vb) aramalıyız ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2
gönderildi (düzenlendi)

Tşkler Mahmut. Bildiğin üzere bu araçlarda İçeriden ayarlanan far ayarı (0-1-2) yok. Ben elektrikçi bi ustaya gidip farları yukarıya doğru kaldırttım, yani bunlar ayarı yükselmiş şekilde gösteriyor. Kısalar 25-30mt uzunlar 75-100mt yi göstermeli demişsin ya, benim kısalar en fazla 8-10, uzunlar 15-20mt yi gösteriyor :) Senin de dediğin gibi ya krom kaplatıcam yada farları değiştiricem, sanırım başka bi seçenek kalmıyor. Önceki mesajda numaramı yazmıştım arasan daha ayrıntılı anlatıcaktım ama neyse artık. Bilgi aktarırım yine. Tekrar teşekkür ediyorum 

tarihinde EmreTuran tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oktay Toker    2.166
Oktay Toker
gönderildi (düzenlendi)

Far ayarı aşagıda bu şekilde yolu görmeniz oldukça zorlaşacağı aşikar.Uzunlarda şikayet gelmemesinin sebebide bu.

Far elinizde ampulün geldiği üst noktalarda siyahlanma var mı yok mu rahatça görebbilirsiniz.Siyahlanma değilde grılik gibi görünüm varsa nikelajla uğaraşmanıza gerek yok.Telefonla bu durumların ne izahı nede anlatması buradan yazışmaktan farklı olmayacak.

Nikelajdan ziyade camı açıp iç temizlik şu an sizin için önemli unsur.Saç Kurutma makinası elinizde vardır cam ile kasa birleşim kısmını ısıtın siyah silikonu tıornavida ile bastırın yumuşuyorsa farın etrafını sıcak hava tabancası bulun ve güzelce o silikon cıvıma kıvamına gelene kadar ısıtın daha fazla değil ve farın alt kısmından cama çok bastırmadan hafif hafif aralayın biraz aralayınca elinizle kastırın geri taraf hemen açılır.Yanınızda maket bıçagıda bulundurun silikon uzuyorsa kesin atmayın far kanalına ekleyiniz.

Bunları yapamam diyorsanız yeni far yada şehir dışına yollyıp yaptırmak için karar verme aşamasına gelmişsiniz demektir.

Diğer türlü şehir dışına yollama,yapılma gönderme masrafı yeni far meblasının yarısını ve krom kaplamaya girilirse tamanını cebinizden alır kanısındayım.  

En son yüklediğim linklerde far stokta olan firmalardı inceleyiniz sorunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Emre Turan 2    1
Emre Turan 2

Sevgili Oktay abi aydınlatıcı bilgiler için çok çok teşekkür ederim. Bugün Mahmut arkadaşımla da tlfda konuşmuştuk, sağ olsun o da birçok bilgiyi aktardı. İşlerim çok çok yoğun, nöbetler otopsiler... Hani neyin ne zaman olacağı hiç belli olmuyor. Velhasıl ; verdiğiniz bilgiler doğrultusunda haftasonu yapmaya çalışıcam, umarım halledebilirim :) Sizlere tekrardan teşekkür ediyorum iyi akşamlar 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap