• Duyurular

  • Selçuk Keleş

   Merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda merceksiz farlara xenon takılması ve H1/H4/H7 tipi xenon kitlerle ilgili hiç bir konuya ya da mesaja yer verilmemektedir. Merceksiz fara takılan xenon kitler diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu kitlerin aydınlatmaya da hiçbir katkısı yoktur. Xenona çevrim metodları ile ilgili detaylı bilgi Halojenden xenon / bi-xenona dönüşüm metodları linkinde bulunmaktadır. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, cevap yazmakta ya da mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bilgimizi ve tecrübemizi sadece D2S/D1S xenon mercek montajı üzerinde yoğunlaştıracağız. Vereceğiniz cevaplarda bu kurala uymanızı rica ederim.
  • Selçuk Keleş

   Gece Uçuşu stickerının dağıtımı devam ediyor   22-12-2015

   Gece Uçuşu stickerımız hazır. Camınızda yerini hazırlayın Sticker adresinize posta yoluyla ücretsiz olarak gönderilecektir. Önden yapışkanlı olup iç tarafa uygulanabilir. Ölçüleri 6x26 cm'dir. İstekleriniz için ad-soyadınızı, istediğiniz adedi ve adresinizi bu konuya mesaj atmanız yeterli.
  • Selçuk Keleş

   Mercek montajı için usta tavsiyesi istenen mesajlar   22-12-2015

   Gece Uçuşu'nda mercek montajı vb. işlemler için usta, montajcı, dükkan, web sitesi veya ticari amaçlı çalışan kişi tavsiyesi veya yönlendirmesi istenen mesajlara yer verilmemektedir. Gece Uçuşu, Araştır-Öğren-Uygula-Paylaş-Öğret-Geliştir prensibiyle, modifikasyonunu kendisi yapmayı amaçlayan diğer üyelere (ve misafirlere) bilgi verip, yol göstererek yardımcı olmayı hedefleyen, hiç bir çıkar gözetmeyen bir oluşumdur. Bu tip tavsiye ve yönlendirmeler forumu kullanım amacından dışarı çıkarmaktadır, bilginin ve tecrübenin birikimini, aktarımını engellemektedir ayrıca mesaj kirliliği oluşturmaktadır. Aydınlatma uygulamasını dışarıda yaptırmış üyeler - tavsiye veya yönlendirmeye girmeden - yaptıkları uygulamayı paylaşabilirler. Bu kurala uymayan mesajlar silinecek, mesaj göndermekte ısrar eden üyenin üyeliği iptal edilecektir. Bu konuya üyelerimizin dikkat etmesini rica ediyorum.
Selçuk Keleş

Hella Liquid Crystal HD Aydınlatma Sistemi

Recommended Posts

Selçuk Keleş    1.743
Selçuk Keleş

LCD teknolojisi artık otomobillerde !

 

Hella, dijital aydınlatma sistemini bir adım daha ileri götürerek otomobil aydınlatmasında yeni bir yol açtı.

 

Üç yüksek güçlü led ışık kaynağı ve yansıtıcı lens ile toplam 30.000 piksel (100x300) bağımsız olarak kontrol edilebiliyor ve sürüş koşullarına uyumlu olarak ideal aydınlatmayı sunuyor.

Işık ve mesafe sensörlü kamera, dış bilgileri far işlemcisine saniyede 60 kere bildiriyor.

 

Yazılım ile şekillendirilerek yola yansıtılan bilgilendirme uyarıları güvenliği artırıp, değişen koşullara göre sürücüye en ideal görüşü sağlıyor.

 

 • Optik uzaklık uyarısı
 • Hattı koruma kılavuzu
 • Yaya tanımlama
 • İdeal hat kılavuzu
 • Optik güvenlik alanı

 

IMG_1312.thumb.JPG.98fe7ea73849536c8c369IMG_1313.thumb.JPG.342a04ff86d58ecd16da7

 

 

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.354
Oktay Toker

Otomotiv aydınlatma sistemini tamamiyle farklı bir sisteme doğru ledlerin performansıyla yönleniyor.Yanal ve dikey olarak tarama yapıp ve polerize edilen bir ışık yönlendirmesi ile sensörlerinde yardımıyla tam anlamıyla dijital yüksek yogunluk ve hamojen ışık,net kontrol saglayan bir ışık kontrolü.Çogul ledlerle yapılanı tümleşik ortamda yapmanın farklı bir yolu olmuş.

 

Standard bir aydınlatma olabilmesi epey daha zaman olduğu görülüyor.Kaç yıl önce Audi lerdeki sıralı ledler yenei yeni standarda binerken bu tip aydınlatmalar içinde beklemek gerekecek.

 

 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Hazar Erulusoy    108
Hazar Erulusoy

Bu sistemler daha karmaşık daha kompleks hal aldıkça bence problem yaşama olasılığıda artıyor. Artık Elektrik,mekanik, elektronik derken işin içine birde yazılımlar girdi. Yazılımda ki ufak bir arıza sürücüleri servis yolunu tutturabilir yada yolda bırakabilir. Karşıdan geleni zor durumda bırakabilir. Hatta hali hazırda araçlarında akıllanmaya başladığı bu zamanlarda. Bilim kurgu filmlerinde ki gibi istem dışı müdehaleler dahil birçok konuda bence güvenlik zaaflarıda ortaya çıkabilir. 

İletiyi paylaş


Link to post
Selçuk Keleş    1.743
Selçuk Keleş

Otomobil aydınlatmasında mekanik parçalar azaltılmaya çalışılıyor uzun süredir. Bu ledlerle mümkün olabilecek gibi görünüyor. Yükseklik ayarı bile gerekmeyecek belki. 

Öte yandan yazılımsal ya da elektronik arızaların daha sık oluşacağı kesin. Ama teknolojik yeniliklerle bunları aşmak gerekiyor yoksa halen beyni bile olmayan telli araçlara biniyor olurduk :) 

 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post
Oktay Toker    2.354
Oktay Toker

Passat b8 led farı ile çok haşır neşir olmak kısmet oldu.Aynı dizaynı Golf son kasa makyajlısında kullanmış sanki.Mekanik olarak Valeo çok kullanan ve sesli çalışan parçalar kullanıyor.Açılacak kapakları yok.Ecu kontrol üniteleride düzgün takılı olduğu sürece hava alan 3 yada 4 tane filtreli hava kanalları var.Buna Ragmen bu far modelindede ciddi şekilde terleme durumları mevcut ve epey rastladım.Cam ile kasa  birleşim noktaların yeni nesillerde iç hava kanalları tertibatı mevcut fakat kasa içine ve dışa irtibatı yok.

Hella ve Bosch henüz kurcalanmamışı ile haşır neşir olmak kısmet olmadı lakin hurdalarına baktığımda Hella mekanikte ve özellikle led türü farlarında çok ciddi ara önde.Bosch ise hala çok çalışması lazım.Bu tip Farlara dış darbe,sıvı teması olmadığı sürece ve mekanik kullanımı minumumda olduğu sürece son derece kullanışlı olacağına eminim.Bu versiyondaki gibi led işlevselliği ve elektronik aksam için arıza durumları benim için minimal olabilir hatta far içindeki elektronik aksamda hiç olmayabilir buda üstte yazdıklarım olmadığı sürece yanı dışşsal etkenler ve terleme olmadığı sürece yıl bazında çok uzun süreler diyebilriz.İç islenme bu far versiyonundaki gibi çogul ledler ve üzeri lens ile örtülü tipli model tipinde olduğu sürece dahada minimize olacaktır hatta yok denilecek seviyede bence.Tekli güçlü ledlerle islenme yine mevcut.Led üzerine derece koyma şansım olmadı lakin en az 60 dereceye kadar ısı üretiyor diyebilirim fakat sadece ışık üzerinde etrafına güçlü değil.

 

Arıza olarak çoktan üst seviyelerde kalite mevcudu yakalandı.Dışsal etkenler için bence oldukça ideal saglamlıkta.Korkulacak olan bir durum olduğunu düşünmüyorum.Çok hızlı ilerleme var ve geçmişteki bir çok prototip çalışmalar daha gelişmiş şekilde hayata geçiriliyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
 • Beğen 1

İletiyi paylaş


Link to post

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap